Foto: TASS/Scanpix/LETA

Gunārs Nāgels: Aicinu tos, kuri rīkojuši pasākumus un pārkāpuši likumu, atklāti atzīties un nožēlot notikušo 31

Gunārs Nāgels, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Latvijā daudz ir runāts par lustrāciju sakarā ar sadarbību ar padomju okupācijas varu. Parasti vēl šaurākā nozīmē – sadarbībā ar čeku jeb Valsts drošības komiteju.

Lustrācija prasa atklātu, publisku vainas atzīšanu, nedarbu detalizētu ­aprakstu un patiesu nožēlu.
CITI ŠOBRĪD LASA

Pie mums tas tikpat kā nav noticis. Ja kāds atzīstas, tad ar tikai ļoti retiem izņēmumiem, tas ir tikai pēc tam, kad jau ir atklāti sadarbības fakta pierādījumi. Un kurš vēl atceras, ka būtu dzirdējis kāda čekas štata darbinieka nožēlu kopā ar sava padarītā darba aprakstu?

Šodien mūsu tautas apspiedējs nav Valsts drošības komiteja, bet gan Covid-19 vīruss. Tas vienā gadā ir nogalinājis un nomocījis vairāk Latvijas iedzīvotāju, nekā padomju okupācija spēja izdarīt visā Baigajā gadā (1940–1941). Tas ir sadragājis mūsu ekonomiku, licis mums atsvešināties vienam no otra.

Lai cik tas būtu neticami, bet šim mūsu tautas bendem ir arī līdzskrējēji. Sākot ar tiem, kuri skaļi deklarē, ka vispār nav tāda vīrusa, līdz tiem, kuri slepus rīko pasākumus, kuros ir visas iespējas to izplatīt.

Latvijai un Austrālijai ir diametrāli atšķirīgas pieejas Covid-19 apkarošanā. Austrālijā uzlika smagus ierobežojumus visās jomās, un tā sekmīgi pārvarēja otro vilni.

Salīdzinājumā Latvija ir kā tāds puskoka lēcējs – it kā ir ierobežojumi, it kā nav.

Vēl svarīgāka par Covid-19 apkarošanu liekas tautas neapmierinātība ar ierobežojumiem, līdz ar neapmierinātību – gatavība pat tos mazos ierobežojumus pārkāpt.

Katru dienu Latvijā vēl arvien inficējas simti, smagi saslimst desmiti, daudzi mirst. Bez Covid-19 līdzskrējēju darbības tas nebūtu iespējams. Darbojas sakāmvārds: “Kas nav pieķerts, tas nav zaglis.” Policijai vienkārši nav līdzekļu, lai pieķertu visus ierobežojumu pārkāpējus.

Tāpēc es tagad aicinu uz lustrāciju. Aicinu tos iestāžu vadītājus, kuri savās darba vietās, pārkāpjot likumu, ir rīkojuši sabiedriskus pasākumus, atklāti un publiski atzīties, izklāstīt pārkāpuma patiesās detaļas un nožēlot notikušo. Tāpat arī privāto viesību rīkotājus.

Atcerēsimies, ka maskas ir tikai īslaicīgs efektīvs līdzeklis vīrusa izplatīšanās kavēšanai.

Ņemsim arī vērā, ka vakcinācijas iedarbība pret jauniem vīrusa variantiem vēl nav pilnībā zināma.

Vaļsirdīga lustrācija ir nepieciešama, lai atjaunotu savstarpējo uzticēšanos cīņā ar Covid-19.