Gunārs Nāgels
Gunārs Nāgels
Foto: Timurs Subhankulovs

Gunārs Nāgels: Par “Simpsoniem”, “bikšu lomām” un rasu vienlīdzību 2

Gunārs Nāgels, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
Lasīt citas ziņas

Populārā amerikāņu animācijas seriāla “Simpsoni” producenti paziņojuši, ka “turpmāk baltie aktieri vairs neierunās balsis nebaltajiem tēliem”. Beigās būs jāpēta katra aktiera senči, lai noskaidrotu, vai viņš ir politiski pieņemams.

Aktiera pamatuzdevums ir izlikties par kaut ko citu, nekā viņš vai viņa patiesībā ir.
CITI ŠOBRĪD LASA

Jau teātra sākumos bija tradīcija, ka vīrieši tēloja visas lomas, arī sieviešu lomas. Vēlāk tas pats arī notika apgrieztā veidā, proti, sievietes tēloja vīriešu lomas. Londonas teātros šādas “bikšu lomas” bija populāras jau no 17. gadsimta, un operā tas notiek simtiem gadu.

“Bikšu lomas” ir jau no sākuma paredzētas sievietēm, kuras tēlo vīriešus. Angliski: “breeches role”, vāciski “Hosenrolle”. Mūsu pašu Elīna Garanča ir dziedājusi vairākas šādas lomas, piemēram, Oktaviāna lomu Riharda Štrausa operā “Rožu kavalieris”.

Pašsaprotami, nav jābūt slepkavam, lai tēlotu slepkavu; nav jābūt ārstam, lai tēlotu ārstu; nav jābūt muļķim, lai tēlotu muļķi; nav jābūt ģēnijam, lai tēlotu ģēniju.

Kādu laiku jau ir pārmetumi baltajiem aktieriem, kuri tēlo citu rasu lomas. Tās bieži, bet ne vienmēr, izvēršas par karikatūrām.

Aktierim būtu jāizskatās piemēroti lomai – ar grimu var daudz ko panākt, bet ne visu. Bet pārmetumi jau ir pārauguši no vizuālās piemērotības uz kaut ko dziļāku. Uz jaunu morālu principu – ko katrs drīkst vai nedrīkst tēlot.

Populārā amerikāņu animācijas seriāla “Simpsoni” producenti 26. jūnijā paziņoja, ka “turpmāk baltie aktieri vairs neierunās balsis nebaltajiem tēliem”. Ilgstošas sūdzības bija par indiešu veikalnieka Apu tēlu, kuram balsi deva Hanks Azaria, pataisot viņu par indiešu karikatūru.

Te uzreiz rodas vairāki jautājumi. Kāpēc nebija norādes, lai tēla balss runātu citā veidā? Ja “nebaltais” aktieris ierunātu balsi tieši tādā pašā veidā, vai tas to pataisītu pieņemamu?

Vai tagad jebkurš “nebaltais” būs pieņemams “nebaltajiem” tēliem? Ķīnietis drīkstēs ierakstīt indiešu balsis? Indietis drīkstēs ierakstīt melnādaino balsis? Kurš drīkstēs ierakstīt “baltos” tēlus? Vai francūzis drīkstēs ierakstīt vācieša balsi?

Beigās būs jāpēta katra aktiera senči (cik daudzās paaudzēs?), lai noskaidrotu, vai viņš ir politiski pieņemams. Jo, ja gala rezultāts nav vienīgais kritērijs, bet gan darbinieka ādas krāsa, tad to var tikai saukt par politiku vai rasismu.

Reklāma
Reklāma

Un šādu senču pārbaudi jau esam 20. gadsimtā piedzīvojuši. Loģiskais secinājums šai attīstībai ir tas, ka turpmāk aktieri drīkstēs tēlot tikai paši sevi.

Pēcvārds – “aizliegtais” Hanks Azaria ir ebrejs, un tiek aizliegts ne darba rezultāta, bet gan asiņu dēļ.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.