Foto – Timurs Subhankulovs

Amatpersonas vēstules lasa pašas 0

Gan iedzīvotāji, gan dažādas organizācijas valsts augstākajām amatpersonām itin bieži nosūta atklātās vēstules, kuru kopijas nonāk mūsu redakcijā. Lasītāji atzīst: nav ticības, ka Valsts prezidents vai premjers iepazīstas ar vēstuļu saturu. 


Reklāma
Reklāma

 

Vai kārtējā krāpnieku shēma? “Telefonā uzrādās neatbildēti zvani. Atzvanot uz numuru, adresāts apgalvo, ka nav zvanījis”
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 8
Mājas īpašnieki remontdarbu laikā nejauši savā virtuvē atklāj apslēptu mantu
Lasīt citas ziņas

“Laikrakstos, īpaši “Latvijas Avīzē”, iedzīvotāji savās vēstulēs konstatē daudzas politiķu pieļautās kļūdas sadzīvē, politikā vai citos jautājumos. Tiek izteikti arī dažādi priekšlikumi problēmu risināšanā, taču nedz valsts, nedz pašvaldību amatpersonas uz šīm vēstulēm nereaģē un tās nekomentē,” ir pārliecināts dundadznieks Miervaldis Ceimurs, kurš periodiski nosūta politiķiem atklātās vēstules. ”Šķiet, ka iedzīvotāji valstsvīriem vajadzīgi tikai reizi četros gados – lai atkal iesēstos savos krēslos,” piebilst M. Ceimurs.

Ilmārs Kalnietis Skrīveros nesen pirmo reizi mūžā izšķīries par atklātas vēstules nosūtīšanu Valsts prezidentam Andrim Bērziņam, aicinot viņu piedalīties referendumā par krievu valodas kā otras valsts valodas ieviešanu Latvijā. “Kad nosūtīju vēstuli, šis jautājums bija aktuāls, jo prezidents bija paziņojis, ka nepiedalīsies referendumā. Vēstulē aicināju viņu to darīt. Tad cerēju, ka saņemšu arī kādu atbildi no valsts galvas. Taču tagad, kad Andris Bērziņš viedokli mainījis un referendumā piedalīsies, nedomāju, ka no viņa saņemšu atbildi uz manis nosūtīto vēstuli,” stāsta I. Kalnietis. Viņaprāt, sūtīt vēstules amatpersonām bez laikrakstu starpniecības nav jēgas, jo “tās noteikti lasa viņu darbinieki un vēstules saturs adresātam nemaz netiek atstāstīts”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdzīgi spriež Mārtiņš Mālnieks Tukuma novadā, kurš ne reizi vien ir sūtījis savas pārdomas valsts augstākajām amatpersonām un Saeimas deputātiem. Atbildes vēstules viņš saņēmis gandrīz vienmēr, “tiesa, it kā kaut kas tiek atbildēts, tajā pašā laikā netiek. Tādas vispusīgas atrakstīšanās”. I. Mālnieks novērojis – parlamenta deputāti un Saeimas frakciju vadītāji paši personīgi paraksta atbildes vēstuli, bet no ministriem, premjera vai Valsts prezidenta nosūtīto atbildi parakstot citas amatpersonas.

 

”Tādēļ nedomāju, ka augstākās amatpersonas personīgi iepazīstas ar katru vēstuli. Visdrīzākais, viņiem pēc tam tikai atstāsta, kas bijis rakstīts no iedzīvotājiem saņemtajās vēstulēs,” saka M. Mālnieks. Viņš cer, ka vismaz atklātās vēstules var ietekmēt augstu amatpersonu domas par notiekošo valstī, lai gan “kā redzam, nekas gan nemainās”.

 

Valsts augstāko amatpersonu pārstāvji gan norāda – katru iedzīvotāju vēstuli izlasa Valsts prezidents, Saeimas priekšsēdētāja un Ministru prezidents. “Valsts prezidents iepazīstas ar visām atklātajām vēstulēm, kuras tiek saņemtas Valsts prezidenta kancelejā. Vairākumam autoru tiek sniegta atbilde, ka Valsts prezidents ar vēstules saturu ir iepazinies un pieņēmis to zināšanai,” norāda Andra Bērziņa preses sekretāre Līga Krapāne. Arī Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa ar visiem viņai adresētajiem iesniegumiem iepazīstas pati, informē Saeimas preses dienestā. S. Āboltiņai adresēto vēstuļu skaits ik mēnesi mēdz būt ļoti svārstīgs – pērn to bijis no 23 līdz 864 vēstulēm. Atkarībā no vēstules satura tā parasti tiek nodota atbildes sniegšanai kādai no Saeimas struktūrvienībām – tai, kura var sniegt viskompetentāko atbildi uz konkrēto jautājumu. “Savukārt Saeimai un Saeimas Prezidijam adresētos iesniegumus izvērtē Saeimas sekretāra biedrs un tāpat nodod tos atbildes sniegšanai kādai no Saeimas struktūrvienībām. Atkarībā no vēstules satura to var nodot citām struktūrvienībām zināšanai,” paskaidroja Saeimas preses dienestā.

Reklāma
Reklāma

Arī Ministru prezidenta Valda Dombrovska preses sekretārs Mārtiņš Panke apgalvo, ka premjers iepazīstas ar visiem iesniegumiem, kas viņam adresēti. Viņš arī izskata vēstules, kas ar Ministru prezidenta rezolūciju tiek nodotas citām ministrijām tālākai izskatīšanai un atbildes sniegšanai. Ik dienas Ministru prezidents saņem vidēji 14 vēstules. “Lielākoties atklātās vēstules, kas tiek adresētas Ministru prezidentam, tiek nosūtītas atbilstoši kompetencei attiecīgajai ministrijai, kura ir atbildīga par vēstulē minētā jautājuma risināšanu,” piebilst premjera pārstāvis.

 

Uzziņa

Pirms nepilniem diviem gadiem “Latvijas Avīze” pārbaudīja eksperimentā (“Ministr, jums pienācis e-pasts!”, 20.03.2010.), cik pieejamas ir valsts augstākās amatpersonas, visiem ministriem un premjeram Valdim Dombrovskim nosūtot elektronisko vēstuli. Jau tajā pašā dienā uz e-pastu atbildēja 6 no 15 valdības pārstāvjiem – visi personīgi. Pēc nedēļas uz manis nosūtītajiem jautājumiem nebija atbildējuši trīs ministri un Ministru prezidents Valdis Dombrovskis. Tolaik preses pārstāve Līga Krapāne skaidroja, ka e-pasta vēstuli valdības vadītājs bija izlasījis, taču laika trūkuma dēļ lūdzis atbildes sagatavot preses sekretārei.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.