Vinsents Hants: “Es uz Rīgu neatbraucu iedzert. Atbraucu iedziļināties šajās lietās. Mana grāmata stāsta britiem par Stūra māju, par Alfonu Noviku, par Liepājas “Zilo brīnumu”.”
Vinsents Hants: “Es uz Rīgu neatbraucu iedzert. Atbraucu iedziļināties šajās lietās. Mana grāmata stāsta britiem par Stūra māju, par Alfonu Noviku, par Liepājas “Zilo brīnumu”.”
Foto: Karīna Miezāja

Anglijā tādus stāstus nedzirdēsiet. SARUNA ar britu žurnālistu Vinsentu Hantu 1

Šonedēļ atvēršanu piedzīvos izdevniecības “Latvijas Mediji” kārtējā vēstures tematikas grāmata – britu raidkorporācijas BBC žurnālista un kinodokumentālista Vinsenta ­Hanta “VDK un Latvija. Stāsti par Latvijas attiecībām ar čeku”, kas ir Anglijā nesen iznākušās grāmatas “Up Against the Wall: The KGB and Latvia” tulkojums.

VIDEO. Ir iemesls, kāpēc Zelenskis kopš kara sākuma velk vienu un to pašu apģērbu un kāpēc tuvākajā laikā to mainīs 85
“Ir pamats uztraukumam?” Slaidiņš par to, vai Latvijas iedzīvotājiem jāveido pārtikas krājumi 41
Rolands Repša: Krievijā mobilizācija tālāk var attīstīties divos atšķirīgos scenārijos 15
Lasīt citas ziņas

Latvijas vēstures jautājumos patiesi ieinteresētais Vinsents Hants latviešu lasītājam jau būs pazīstams pēc pagājušā gada maijā iznākušā darba “Otrā pasaules kara beigas Kurzemes frontē. Asinis mežā” – 2017. gadā angļu valodā uzrakstītā “Blood in the Forest” tulkojuma. Toreiz bija runa par traģisko un samezgloto kara noslēgumu “Kurzemes cietoksnī”.

Šoreiz Hantu piesaistījusi rietumniekus allaž intriģējošā padomju slependienestu tematika – PSRS Valsts drošības dienesta jeb čekas attīstība no dibināšanas 1917. gadā līdz čekas maisiem mūsdienu Latvijā.
CITI ŠOBRĪD LASA

Kā jau vēsta grāmatas nosaukums, šīs baisās struktūras veidošanās un “darbi” tiek skatīti caur Latvijas un latviešu skatpunktu. Gluži tāpat kā pirmajā grāmatā, autors izmanto cilvēku stāstus un atmiņas, pieredzi un pārdzīvojumus, kas šoreiz ilustrē PSRS Valsts drošības komitejas (VDK) sistēmu, tās darbību un sabiedrības kontroli okupētajā Latvijā.

“Tie nav ne vēsturnieku, ne ģeopolitiska vai militāra rakstura vērtējumi, bet “tautas vēsture”. Man palīdzēja ļoti daudzi visu sabiedrības slāņu latvieši. Šis darbs nemaz nevarētu tapt bez latviešiem. Es tikai “ierāmēju” šos stāstus, nepretendējot uz stāstnieka lomu,” sarunā teic pats autors. “Tas ir neticami, kā Latvija šajos gados cieta! Visi ir dzirdējuši par Ruandu, Ziemeļīriju, Dienvidāfriku, bet šī ir tik maza zeme Velsas lielumā! Neviens par to nezina!” aizrautīgi stāsta Hanta kungs.

 

Kāpēc “Latvija un VDK”?

V. Hants: Kad rakstīju par Kurzemi, viens no intervētajiem leģionāriem man teica, ka karojis pret padomiešiem čekas dēļ, Stūra mājas dēļ. Un tad es nodomāju – kas bija tas, kamdēļ cilvēks nolēma riskēt ar savu dzīvību? Gāju ar kādu paziņu pa Brīvības ielu un pie Stūra mājas viņš man saka: “Mana māte šajā vietā vienmēr pārgāja ielas otrā pusē.”

Es izmantoju savu pazīšanos ar Leldi Neimani un Inesi Dreimani no Okupācijas muzeja, lai piekļūtu arhīva dokumentiem un uzzinātu, ka tur ir vēl citi līdzīgi stāsti, to cilvēku stāsti, kas cieta no čekas. Jo angliski nekā tāda nav. Šie ir patiesi to latviešu stāsti, kas toreiz dzīvoja. Tajā sabiedrībā. Stāsti par VDK Latvijā.

 

Domājat – angļiem tas varētu būt interesanti? Viņi saprot, kas notika?

Nē, šobrīd viņi nesaprot, nezina, kas toreiz notika. Viņi atbrauc uz Rīgu brīvdienās. Atbrauc iedzert alu. Taču šīs manās grāmatās izklāstītās lietas ir reāli stāsti par to, kas šajā zemē patiesībā notika. Es te neatbraucu iedzert. Es atbraucu iedziļināties šajās lietās. Mana grāmata stāsta britiem par Stūra māju, par Alfonu Noviku, par Liepājas “Zilo brīnumu”.

Lielbritānijā vēl ir dzīvi latvieši, diaspora, kas atceras redzējuši nogalinātu cilvēku ķermeņus “Zilajā brīnumā”. Taču es savā grāmatā atgriežos arī pie stāsta par latviešiem un boļševikiem. Jo tas ir svarīgi. Tas stāsts ir kā vilciens, kas brauc ne tikai no punkta A uz punktu B, bet arī tālāk uz C, D…

Lai visiem šiem punktiem izsekotu, jums ļoti labi jāorientējas Latvijas vēsturē. Jums vajadzēja palīgus.

Tas ir svarīgs punkts. Tie ir mutvārdu stāsti no Latvijas, latviešu stāsti – vēsturnieku, žurnālistu, vietējo ļaužu. Mans darbs bija tikai tos “ierāmēt”. Dokumentālā, mutvārdu liecību žurnālistika ir mana specialitāte. Grāmatas pamatu veido tas, ko izlasīju Latvijas vēstures grāmatās un no avotiem Rietumos.

Es ņēmu to, kas ir zināms Rietumos, un pievienoju tam mācītāja Pāvila Brūvera, režisora Pētera Krilova, “helsinkieša” Jāņa Rožkalna, vēsturnieces Ineses Dreimanes, tulkotājas Ievas Lešinskas un vēl daudzu citu stāstīto, un tā mēs izveidojām daudz plašāku ainu. BBC mūs māca veidot sabalansētu un precīzu vēstījumu. Jā, un šos tekstus es devu latviešiem pārlasīt, pārbaudīt.

 

Sarežģīts darbs…

Jā, sarežģīts! Tas prasīja gadus. Trīs gadus. Priekš manis tas ir daudz. Kurzemes grāmatu es rakstīju kā sava veida ceļvedi anglim, kurš iegriežas Kurzemē, un tā var uzzināt lietas, kādas neizlasīs nevienā angļu grāmatā. Un cilvēki patiešām tā to arī lieto! Viņi to pērk, izlasa un brauc paši apskatīt aprakstītās kauju vietas.

Es pazīstu vismaz septiņus angļus, kas tā aizbraukuši uz Dundagu un Kuldīgu. Kurzemes grāmata stāstīja par to, kas Latvijā notika 40. gados. Cilvēki par to atklāti nestāstīja 50 gadus, visu padomju laiku. Un tad vēl 25 brīvības gadi. Tātad šie stāsti ir 75 gadus veci! Es vēlējos tos atklāt, tajos iedziļināties un pastāstīt par tiem angļu valodā. Tie stāsti ir šausminoši un reizē fascinējoši.

Taču “VDK un Latvija” vairs nav “ceļvedis”, tā drīzāk ir vēstures grāmata.

No mana viedokļa, tas vispirms ir kā ziņojums par to, kas notika pēc Otrā pasaules kara – represijas, izsūtīšanas, 1953. un 1956. gads, atgriešanās mājās – līdz pat čekas maisiem.

Otrā līnija ir latviešu gaitas pirms tam, 20. gadsimta sākumā – bēgļi, latvieši Petrogradā, strēlnieki, lielinieki, Krievijas revolūcija un pilsoņu karš. Tas ir Jukums Vācietis, čekisti Jēkabs Peterss un Mārtiņš Lācis, tad arī Staļina laika tīrīšanas, kurās iznīcināja latviešu teātri Maskavā “Skatuve” un aktrisi Mariju Leiko.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tie ir lieliski, fantastiski stāsti, kā, piemēram, par strēlnieku un mākslinieku Gustavu Kluci! Bet tie ir arī šaušalīgi stāsti – tādi, kādus jūs Anglijā nedzirdēsiet. Es vairākus gadus svārstījos, vai iekļaut šo laiku no 1905. līdz 1940. gadam grāmatā. Taču vēstures ritējums ir mainīgs, un latviešu gadījumā tas bija kā apmest pankūku – te tu esi amatā, bet te – cietumā. Tāpēc izšķīros šo laiku iekļaut.

Es vienkārši vēlējos par to pavēstīt, lietojot visdažādākos avotus – no Simona Vīzentāla centra līdz “Daugavas Vanagu” arhīvam. Noskaidrot vēsturi. Pavilkt svītru.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Ir iemesls, kāpēc Zelenskis kopš kara sākuma velk vienu un to pašu apģērbu un kāpēc tuvākajā laikā to mainīs 85
“Ir pamats uztraukumam?” Slaidiņš par to, vai Latvijas iedzīvotājiem jāveido pārtikas krājumi 41
Rolands Repša: Krievijā mobilizācija tālāk var attīstīties divos atšķirīgos scenārijos 15
VIDEO. Pirmais sagūstītais Krievijas mobilizētais neslēpj pārsteigumu par piedzīvoto: “Es no sirds nožēloju, ka tā rīkojos”
VIDEO. “Jums arī tā ir?”: latvietis uzliek “skaitītājus” uz radiatoriem, bet tie nepavisam nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas
Parlaments konceptuāli atbalsta Valsts aizsardzības dienesta likumprojektu 32
Rolands Repša: Krievijā mobilizācija tālāk var attīstīties divos atšķirīgos scenārijos 15
VIDEO. Ko Krievijas iedzīvotāji domā par mobilizāciju un vai ir ar mieru doties karot uz Ukrainu?
Iekšlietu ministrs: Riska skalā no 1 līdz 10 situācija Krievijas pierobežā vērtējama kā 7-8 15
VIDEO. Divkāju robots sasniedz Ginesa pasaules rekordu 100 metru skrējienā
14:16
Arī otrajā balss nodošanas dienā vēlētāju aktivitāte lielāka nekā pirms četriem gadiem
14:15
VIDEO. “Neviens nevar aizstāt mammu…” ukraiņu māsas cenšas atgriezties normālā dzīvē pēc piedzīvotā zaudējuma Kramatorskā
14:15
FOTO. “Jums nav jākliedz uz mani!”: Elizabetes II mazmeitas vīrs nezināmu iemeslu dēļ karalienes bērēs ieradās ar medaļām pie frakas, kuras nav “nopelnījis”
FOTO. “Visgarlaicīgākais s**** no visiem šoviem!”: mūziķis Ralfs Eilands skarbi nokritizē jauno TV projektu
VIDEO. “Labākā priekšvēlēšanu reklāma, kāda redzēta!” Tiktokeri parodē partiju solījumus 1
VIDEO. “Ļoti skaidri liku saprast, ka to vēlos!”: pirms savas 50.jubilejas trešo reizi apprecējusies modes žurnāliste Una Ulme
VIDEO. Divkāju robots sasniedz Ginesa pasaules rekordu 100 metru skrējienā
Kabaču un tomātu groziņpīrāgs
“Kopš modē uzpumpētas lūpas un citi apaļumi…”: aktrise Vita Baļčunaite prāto par “plastmasīgo” laikmetu 4
VIDEO. Viesuļvētra “Īans” posta ASV Floridas štatu
Arī otrajā balss nodošanas dienā vēlētāju aktivitāte lielāka nekā pirms četriem gadiem
VIDEO. “Neviens nevar aizstāt mammu…” ukraiņu māsas cenšas atgriezties normālā dzīvē pēc piedzīvotā zaudējuma Kramatorskā
Rudens jau klāt! Kā pareizi “ieziemot” dārza mēbeles, lai tās nebojātos mitrumā un salā?
VIDEO. Buļļupē manīts ronis – vai viņš pārgrauza “NordStream”?
Jauno koalīciju gaidot 11
Kā divi cilvēki uzsāka vakcinēšanas sertifikātu viltošanas “biznesu”? Par viltus sertifikātu prasīja 350–400 eiro 1
Pabriks: Valsts aizsardzības dienesta reformu nebūs viegli veikt, tomēr nav citas izvēles
Sārts piesardzīgs prognozēs par iespējamu masveida protestu veidošanos Krievijā, tomēr tiem esot potenciāls 10
Eklons: Krievijas pilsoņi šobrīd no Latvijas vairāk izbrauc nekā iebrauc 12
Zelenskis krievu okupantiem: Gribat dzīvot – bēdziet
Enerģijas krīze Eiropā ievirzās bīstamā posmā
Sirmgalve nobrauc sirmgalvi – pretim spīdējusi saule un ņirbējuši uz ceļa stabiņi
“Ir pamats uztraukumam?” Slaidiņš par to, vai Latvijas iedzīvotājiem jāveido pārtikas krājumi 41
Valsts prezidents: Ar cauruļvada “Nord Stream” bojāšanu Krievija ir sākusi jaunu agresijas fāzi
Sākts kriminālprocess par mediķu atteikšanos vest uz slimnīcu sievieti ar smagu galvas traumu 25
VIDEO. Nepatīkami skati: krievi lauž sev kājas, lai izvairītos no mobilizācijas 111