Foto: Unsplash.com

ASV augstākā tiesa Jaunās zaļās vienošanās kontekstā atzinusi, ka CO2, ko izelpo cilvēks, ir klasificējams kā piesārņojums 16

Marks Morano, nevalstiskās organizācijas Climatedepot.com izveidotājs, žurnāls “Baltijas Koks”

AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 56
14 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Muļķīgi amatieriskie klipi, kurus Pavļuts nodēvējis par potēšanās aicinājumu, ir kārtējais ledusbluķis
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tev nevienam nevajadzētu neko solīt! Horoskopi 24.jūlijam 4
15 stundas
Lasīt citas ziņas

Arvien lielāku popularitāti iegūst ideja, ka vajag restartēt kapitālismu, un Covid-19 ir lieliska iespēja. Runa galvenokārt ir par attīstītajām valstīm Eiropā un Amerikā, kur arvien izplatītāks kļūst sauklis Atjaunot labāk (Build back better).

Tā ir citādāk pateikta doma par to, ka pašreizējā sistēma jāiznīcina un jāatjauno zaļā, klimatam draudzīgā veidā. Šīs idejas atbalstītājus gan neuztrauc tas, ka 2020. gadā notika lielākā naudas pārvietošanās no nabadzīgā un vidus slāņa pie miljardieriem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Walmart, Amazon un Facebook labprāt paildzinātu lokdaunu, jo tas šiem biznesa modeļiem tikai nāktu par labu. Lielbritānijas Lordu palātas pārstāvis izteicis pārsteigumu par to, cik cilvēki paklausīgi ievēro ierobežojumus, un paudis, ka Covid-19 izraisītie lokdauni būtu jāaizvieto ar līdzīgiem ierobežojumiem saistībā ar klimatu.

Jaunā zaļā vienošanās (The new green deal) ir ANO attīstības programmas 2030 kopija. Šīs programmas pamatā ir doma, ka Zeme nevar pastāvēt kapitālismā. Jo klimats un kapitālisms ir nesavienojami lielumi.

Mērķis gan nav glābt klimatu, bet mainīt ekonomiku. Patiesībā Jaunās zaļās vienošanās pirmsākumi meklējami jau pirms vairākām desmitgadēm, kad Amerikā pagājušā gadsimta 60. gados izveidojās progresīvo kustība, kura izmantoja ideju par zemes pārapdzīvotību kā biļeti savu mērķu sasniegšanai.

Pēc tam 1992. gadā ANO Zemes samitā Riodežaneiro tika izveidota ilgtspējīgas attīstības vīzija. Šo ideju pamatā, balstoties uz to, ka kapitālisms bojā klimatu, nepieciešama centralizēta sistēma, kuru valda birokrāti, kas atbild ne tikai par jautājumiem, kas skar klimatu, bet lielā mērā visiem cilvēka dzīves aspektiem – mājokļa izmēru, pārtiku un pārvietošanās līdzekļiem.

Bijusī ANO vadītāja klimata pārmaiņu jautājumos izteikusies, ka pret gaļas ēdājiem vajadzētu izturēties tāpat kā pret smēķētājiem. Piemēram, restorānos ēst noteiktās telpās. Tiek izplatīti nosodījumi par ceļošanu, ja tai nav morāla pamata.

Tie īsumā ir galvenie ANO attīstības programmas aspekti. Jaunā zaļā vienošanās ir tikai pēdējais no domino kauliņiem, kurus sāka likt jau pagājušā gadsimta 60. gados.

Covid-19 pandēmijas izraisītie ierobežojumi ir tāds kā ievads turpmākajiem pasākumiem, lai samazinātu cilvēku ietekmi uz klimatu. Covid-19 pandēmijas ierobežojumi ir terminēti, bet ar klimatu saistītie nebūs. Ir pat tādi absurdi piedāvājumi kā CO2 uzkrājumu plāni katram cilvēkam.

Ja kādam tie ir pārāk lieli, jāmaksā vairāk par produktiem un pakalpojumiem vai pat tiek aizliegts tos izmantot vispār. Šī ir totalitāra vīzija, atbilstoši kurai birokrāti kontrolēs mūsu dzīvi klimata glābšanas vārdā. Šīs ideoloģijas piekritēji izstumj jebkuru, kurš nepiekrīt tai vai tikai kādam no tās aspektiem.

Lai cik ironiski nebūtu, jo vairāk zaļās enerģijas projektu vienā vai citā veidā neizdodas, jo vairāk tie tiek atbalstīti. Visās valstīs, kuras izvēlējušās pārāk daudz paļauties uz zaļo enerģiju, var novērot divas tendences: pirmkārt, enerģijas cenas strauji aug, otrkārt, rodas padeves pārrāvumi, kad kāda iemesla dēļ atjaunojamās enerģijas avots pieviļ.

Lielākā problēma ir tā, ka sevi jau pierādījuši un uzticami enerģijas avoti, tādi kā nafta, ogles un gāze, būtībā tiek aizliegti, bet zaļās enerģijas avoti uzspiesti. Neviens nav pret zaļo enerģiju kā tādu, bet gan pret to, ka uzticamas, sevi pierādījušas sistēmas tiek aizvietotas ar neuzticamām.

ASV augstākā tiesa atzinusi, ka CO2, ko izelpo cilvēki, ir klasificējams kā piesārņojums. Tas nozīmē, ka visā valstī ir vairāk nekā 300 miljoni vides piesārņotāju. Ja atkal salīdzinām situāciju ar Covid-19 pandēmiju, redzam, ka tad, kad birokrāti tiek pie absolūtas varas, viņus uztrauc tikai viena šķautne, nevis kopējā situācija.

Vienīgais, kas pēkšņi kļūst svarīgs, ir saslimušo skaits, un viss pārējais tiek ignorēts, sākot ar augošo pašnāvību skaitu, citu slimību izraisīto nāvju skaita palielināšanos un beidzot ar cilvēku psiholoģisko veselību. Līdzīgu scenāriju varam gaidīt, kad klimats būs vienīgā lieta, par kuru jāuztraucas.

Mums jāatbild, par kādu cenu tiek sasniegti kādi konkrēti rezultāti. Viena no visregulētākajām valstīm bija Padomju Savienība, bet arī viena no vispiesārņotākajām. Pretarguments ir, ka tā netika regulēta pareizi, bet kurā valstī tas ir bijis pareizi?

Ilustratīvs foto

Jaunā zaļā vienošanās ir kā arbūzs – zaļš ārpusē, bet sarkans iekšpusē. Šādai politikai nav beigu punkta, kuru sasniedzot ierobežojumus varētu atcelt. Šobrīd gandrīz jebkas tiek izmantots kā klimata pārmaiņu indikators. Sākot ar polārlāču populāciju un beidzot ar rasisma esību sabiedrībā.

Rasisma un klimata pārmaiņu cēloņsakarība tiek pamatota ar to, ka baltais cilvēks kolonizēja pasauli, izmantojot fosilos resursus un citas ādas krāsas vergus, kas sašķēla sabiedrību bagātajos un nabagajos.

Tātad, izmantojot fosilos resursus, tiek veicināts rasisms. Jebkura progresīva ideja tiek iemesta, nevis lai mainītu klimatu, bet lai mainītu pastāvošo socioekonomisko sistēmu. Tāpēc tiek izmantotas no klimata tik attālas idejas.

Interesanti, ka lielā restarta viskaislīgākie atbalstītāji ir gan lielās korporācijas, gan, piemēram, tādas totalitāras valstis kā Ķīna. Iznīcinot mazos biznesus, korporācijas un birokrāti tiek pie stingrākiem varas grožiem.

«Ir nepieciešama centralizēta un radikāla cilvēku dzīves paradumu maiņa,» tā teicis bijušais ANO vadītājs klimata pārmaiņu jautājumos. Pasaules ekonomikas forumā tiek uzsvērts, ka jums nekas nepiederēs un jūs būsiet laimīgi.

Šajā sakarā gan jāatceras, ka Berlīnas mūris netika nojaukts, jo Austrumvācijas parlaments par to nobalsoja. Tas tika nojaukts, jo tā vēlējās Austrumvācijā dzīvojošie cilvēki.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IT
Iveta Tomsone
Laukos
“Kur mūsu nauda?” Gaļas liellopu audzētāji ziņo par iespējamu krāpšanu organizētā grupā 42
1 diena
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja. “Žēloties nav laika. Jāstrādā!” Kādu birumu lauku saimniekiem sola no karstuma un sausuma cietušās druvas? 4
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Kāds nogriež kātus gandrīz plikus, citam tie vēl kupli. Raut vai neraut tomātu lapas? 4
1 diena
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Kumeļš un desmit govis pagalam!” No dunduru izplatītās bīstamās kaites krīt lopi 66
1 diena
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 56
14 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Muļķīgi amatieriskie klipi, kurus Pavļuts nodēvējis par potēšanās aicinājumu, ir kārtējais ledusbluķis
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tev nevienam nevajadzētu neko solīt! Horoskopi 24.jūlijam 4
15 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Viņš pie varas būs tik ilgi, kamēr šņabis lēts!” Pierobežā neviens vairs nedzied slavas dziesmas ūsainajam diktatoram 44
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Petraviča: Pilnībā saprotu tos cilvēkus, kas izvēlas nevakcinēties 291
1 diena
Lasīt citas ziņas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Nebūs kas audzē cūkas!” Cūku mērī zaudētas 5000 sivēnmātes un viena saimniecība 19
2 dienas
LE
LETA
Laukos
Zemnieki satraukušies: karstā laika ietekmē samazinājusies graudu raža 19
2 dienas
MB
Madara Briede
Ziņas
Spānijas kailgliemezis nav invazīvs? VARAM papildinās apkarojamo sugu sarakstu 13
4 dienas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Zemniekiem bažas par birokrātiju un naudu “appļāvēju” rokās. Kas no 2023. gada būs obligāti jāievēro? 26
16. jūlijs, 2021
Inita Šteinberga
Ziņas
Iešana dabā nav tik vienkārša, sevišķi ekstremālos apstākļos, kādi ir patlaban. Kā ceļot karstumā? 2
13. jūlijs, 2021
IB
Ivars Bušmanis
Laukos
Zemnieki sākuši kult labību. Vai šis ir visagrākais sezonas sākums? 9
13. jūlijs, 2021
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Mūs cenšas sanaidot! Saeimas deputāti augstprātīgi dzen cauri likumus, izplatot maldus un naidu!” Varakļānu novada iedzīvotāju atklāta vēstule latgaliešiem 11
1 stunda
KL
Kristīne Liepiņa
Ziņas
Latvijā precējies šobrīd katrs otrais vīrietis. Vai pandēmija mudināja mīt gredzenus?
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas džudo cīkstonis Jevgeņijs Borodavko Covid-19 dēļ nevarēs startēt Tokijas olimpiskajās spēlēs
19 minūtes
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Jāķer prieks, un viss būs kārtībā!” Māris Štrombergs novēl olimpiešiem un stāsta, kā Latvijā bauda harmonisku ģimenes dzīvi 4
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā degvielas cenas samazinās, Latvijā – pieaug
16 minūtes
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 56
14 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Noskaņojums mums ir ļoti profesionāls!” Volejbolistes Graudiņa un Kravčenoka par savām pirmajām olimpiskajām spēlēm 1
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. “Kā uzkāpšana uz septītā mākoņa!” Ostapenko un Čavars dalās emocijās 7
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Titavs: “Nav cerību, ka tiksim pie vēl vienas Vairas Vīķes-Freibergas!” 89
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ārsti – slepkavas!” Alūksnē pret vakcināciju izplata dezinformācijas skrejlapas; policija ierosina lietu 145
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Jāsaprot, ka būt neatkarīgai valstij nav bezmaksas pasākums!” Kariņš par to, vai valsts sektorā tiks celtas algas 216
1 diena
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Ceturto atmodu gaidot: par kolektīvo intelektuālo degradāciju un jaunu vēlēšanu sistēmu, kas varētu mūs izglābt 85
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Vārmes evaņģēliski luteriskās baznīcas pagrabos un zem grīdas atrasti 16 līķu kauli 10
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Petraviča: Pilnībā saprotu tos cilvēkus, kas izvēlas nevakcinēties 291
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO: “Tie var būt bīstami jūrā esošajiem!” Baltijas jūrā pamanīti vairāk nekā 20 ūdensstabi 8
1 diena
IT
Iveta Tomsone
Laukos
“Kur mūsu nauda?” Gaļas liellopu audzētāji ziņo par iespējamu krāpšanu organizētā grupā 42
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliene varētu atcelt Harija un Meganas ielūgumus uz platīna jubilejas svinībām. Kas šoreiz sadusmojis Bekingemas pili? 28
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Tagad pret Covid-19 vakcinēs arī pilsētas svētkos, gadatirgos un dažādos pasākumos
10:11
LE
LETA
Ziņas
Kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā degvielas cenas samazinās, Latvijā – pieaug
10:08
LE
LETA
Ziņas
Latvijas džudo cīkstonis Jevgeņijs Borodavko Covid-19 dēļ nevarēs startēt Tokijas olimpiskajās spēlēs
10:05