Atveram mājas aptieciņu 0

Atvilktne, skapja plaukts, kurpju kaste, iztukšota dāvanu turza, lādīte, grozs… Mājas aptieciņai mēdz izvēlēties visai savdabīgu glabātuvi. Taču ne jau tās dizains ir būtisks. Svarīgi, lai visiem mājiniekiem zināmā vietā atrastos fiksās palīdzības komplekts – aptiekas un dabas līdzekļi, kas noderīgi, ja piepeši klāt kāds karsētājs, dūrējs vai griezējs.

Reklāma
Reklāma

 

Piemetušās iesnas

 

Iesaka ģimenes ārsts Andris Lasmanis

* Kas zāļu skapītī

Notriektā tautumeita 6
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Lasīt citas ziņas

Deguna higiēnas līdzeklis – jūras ūdens aerosols.

Pretalerģisks deguna aerosols.

Animizējoši jeb deguna gļotādas asinsvadus sašaurinoši pilieni.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

✔Sezonas laikā, kad apkārt daudzi šņaukājas, cieš no augšējo elpceļu vīrusu infekcijas, labs profilakses pasākums un ikdienas ieradums ir deguna skalošana ar ūdeni.Istabas temperatūras krāna ūdeni iesūc katrā nāsī un izpūš. Šādi aizskalojas ieelpotie putekļi, liekās gļotas un arī vīrusi. Deguna gļotāda tiek notīrīta un norūdīta. Tā ir klāta ar matiņiem un darbojas kā kondicionētājs – ieelpoto gaisu attīra, sasilda un samitrina. Ja gļotāda ir pārāk sausa, matiņi pieķepuši, deguns nevar labi darboties, tātad putekļi, baktērijas un vīrusi var netraucēti nokļūt organismā.

 

Sezonas laikā, kad apkārt daudzi šņaukājas, cieš no augšējo elpceļu vīrusu infekcijas, labs profilakses pasākums un ikdienas ieradums ir deguna skalošana ar ūdeni.

 

Pēc uzturēšanās sabiedriskā vietā der izskalot arī muti. Var izbirstēt ar zobpastu, tā satur dezinficējošas vielas. Šādi izvairāmies no mikrobiem, vīrusiem, kas var būt nokļuvuši mutes dobumā, bet vēl nav paspējuši izraisīt iekaisuma procesu.

Aptiekā iespējams iegādāties deguna higiēnas līdzekli – jūras ūdeni. No aerosola flakoniņa iepūš strūkliņu katrā nāsī. Līdzeklis labi samitrina un vienmērīgi noklāj gļotādu.

✔ Ja iesnas tikko kā sākušās, noder pretalerģisks aerosols. Jo katras iesnas pavada arī alerģijas komponents. Ja šo līdzekli no rīta un vakarā iepūšam degunā, kairinājums mazinās.

✔ Parasti iesnu sākumā tūska traucē vairāk, deguns ir visu laiku netīkami aizlikts – tad lietojam animizējošus deguna pilienus, kas sašaurina gļotādas asinsvadus. Aptiekā nopērkami vismaz desmit veidi, izvēlamies cenā un sastāvā pieņemamāko. Iepilinot šādu līdzekli, gļotādas tūska pazūd – var brīvāk elpot.

Taču to drīkst lietot tikai divas trīs dienas.

Parasti ar to pietiek, deguns vairs nav aizlikts, palikuši tikai izdalījumi. Ilgstoši pilinot animizējošo līdzekli, var sākt bojāties deguna gļotāda, jo asinsvadi tiek mākslīgi sašaurināti un gļotādas apasiņošana traucēta. Ieilgušu iesnu gadījumā lieto pret-alerģisku aerosolu un konsultējas ar ģimenes ārstu.

Reklāma
Reklāma

 

Iesaka valeoloģe, dabas dziedniecības speciāliste Dzintra Bankova

* Kas zaļajā aptieciņā

Visu saaukstēšanās simptomu atvieglošanai der svīšanu veicinošas un pretmikrobu vielas saturošas drogas: liepziedi, pelašķis, kumelīte, bērzu lapas un pumpuri, vīgriezes ziedi, māllēpes ziedi un lapas, ceļteka, deviņvīru spēka ziedi, raudene, sarkanais āboliņš, bet vēl labāk – no šiem augiem pagatavoti pulveri.

Sīpoli, ķiploki, dzērvenes, ingvers, citrons, upeņu un aveņu sula vai ievārījums, medus.

Sārmains minerālūdens (Boržomi, Essentuki).

Uz palodzes – ārstnieciskā puķe kalanhoja un alveja.

 

 

Ko svarīgi ielāgot

✔ Atveseļošanās prasīs vismaz nedēļu.

✔ Necensties par katru cenu izšņaukt visus deguna izdalījumus – pietiek noslaucīt to, kas tek. Ja tomēr šņauc, viena nāss jāaizspiež un jāpūš tikai caur otru.

✔ Dzert pēc iespējas vairāk silta šķidruma.

✔ Mitrināt gaisu telpā.

✔ Gatavojot zāļu tēju saaukstēšanās slimību ārstēšanai, ņem tējkaroti drogu uz glāzi verdoša ūdens.

✔ Savārdzis cilvēks kļūst kaprīzs kā izlutināts bērns, tāpēc no dabas līdzekļu klāsta izvēlēties to, kas garšo labāk vai vismaz izraisa mazāku pretestību. Toties viss, kam pievienota situācijas izjūta un domu spēks, iedarbojas spēcīgāk.

 

       Vērts pārbaudīt

✔ Dzer siltu minerālūdeni.

✔ Glāzei silta ūdens piespiež citrona sulu (citronu uz mirkli ieliek karstā cepeškrāsnī vai verdošā ūdenī, lai sulīgāks), pusi izspiež, pievieno karoti medus un sasmalcinātu ingveru. To var pielikt arī siltam dzērienam no upeņu vai aveņu ievārījuma.

✔ Pagatavo tēju no upeņu lapām, kam pievienotas kaltētas dārza zemeņu kauslapas un meža zemenīšu kātiņi ar visām ogām – izcili garda.

 

Tējā augu spēku iespējams izmantot tikai daļēji – krietni iedarbīgāks ir dziedniecisko drogu pulveris. Tējkarotei pulvera uzdzer glāzi silta ūdens.

 

✔ Tējā augu spēku iespējams izmantot tikai daļēji – krietni iedarbīgāks ir dziedniecisko drogu pulveris. Tējkarotei pulvera uzdzer glāzi silta ūdens.Ja tomēr grūti norīt, to var apliet ar ūdeni un gatavot tēju. Zarnu traktā nonākušie siena gruži garantē labu vēdera izeju laikā, kad daudzi procesi slimības dēļ kļuvuši gausāki.

Augus var samalt uzreiz pēc sakaltēšanas – saber papīra turzās vai audekla maisiņos, neaizmirstot pievienot uzrakstu. Slimošanas reizē atliek vien izveidot vēlamo maisījumu. Vēl labāk dažādām veselības problēmām domātus kokteiļus sakombinēt jau vasarā.

✔ Kalanhojas lapiņu var ietīt marlītē un iebāzt aizliktajās nāsīs.

✔ Svaiga ķiploka sulu sajauc ar medu un iepilina degunā; ķiploka vietā var izmantot sarkanās bietītes sulu.

✔ Veikt inhalācijas, elpojot novārītu kartupeļu tvaikus vai veselības zālīšu novārījumu un ļaujot tvaikiem izplūst telpā. Gaisa mitrināšanai pārklāt radiatorus ar kumelīšu tējā samērcētu dvielīti.

 

 

  Citāda iespēja

Iesaka ārsts, Austrumu medicīnas speciālists Igors Kudrjavcevs

Veselībai kritiskā brīdī palīdzēt sev var ne tikai ar tableti vai dabas vielām. Metode sakņojas Austrumu medicīnā. Masējot aktīvos punktus, iespējams mazināt sāpes, padarīt rāmākas iesnas vai gūt mieru, kas īpaši vajadzīgs brīdī, kad slimība ņem virsroku.

Bioloģiski aktīvie punkti klāj visu cilvēka ķermeni. Punkta vietā ir vairāk nervu receptoru, arī saistaudi nedaudz plānāki, tādēļ tas ir atvērtāks iedarbībai.

 

Masējot punktu pulksteņrādītāja virzienā vai pret to, var kāpināt vai bremzēt enerģiju. Aktīvo punktu spaida tik ilgi, kamēr sajūt, ka šī vieta kļuvusi siltāka un nav vairs tik sāpīga vai nesāp nemaz.

 

Masējot punktu pulksteņrādītāja virzienā vai pret to, var kāpināt vai bremzēt enerģiju. Aktīvo punktu spaida tik ilgi, kamēr sajūt, ka šī vieta kļuvusi siltāka un nav vairs tik sāpīga vai nesāp nemaz.

Daktera Kudrjavceva ieteiktos punktus, kas noder, lai tiktu galā ar dažādām sāpēm, iesnām vai paaugstinātu asinsspiedienu, jāmasē pretēji pulksteņrādītāja virzienam.

✔ Šos punktus pēc kārtas masē, ja moka iesnas. To dēvē arī par iesnu krustu. 


Pirmais atrodas virs deguna starp uzacīm (A), vietā, kur, turpinot vilkt uzacu līnijas, tās savienotos.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nākamie divi punkti jāmeklē pie deguna spārniem, abās pusēs nāsīm to platākajā vietā, kur uzspiežot var sajust zobu saknes (B). Šos punktus masē pretēji pulksteņrādītāja virzienam, spēcīgi spaida, līdz kļūst silti, pat sārti.

 

 

 

 

 

Ceturtais punkts atrodas zem deguna, iedobē starp degunu un augšlūpu (C).

✔ Papildus var masēt punktus uz galvas – orientieris ir galvas viduslīnija un matu robeža. Punkti atrodas abās pusēs galvas viduslīnijai – viena pirksta attālumā no tās, kā arī viena pirksta attālumā uz augšu no matu robežas.

Uzspiežot šiem punktiem, jāsajūt sāpes. Masē un silda tos, kamēr kļūst mazāk sāpīgi.

 

 

 

 

 

Sāp kakls

* Kas zāļu skapītī

Ārstnieciskās konfektes.

Kliņģerīšu tinktūra.

Aerosols ar antibakteriālām vielām.

 

✔ Ārstnieciskā konfekte vai sūkājamā tablete ir labs palīgs brīdī, kad kaklā sāk kņudināt un netīkami kaist. Tā satur vielas, kas dezinficē kaklu un uz brīdi pārklāj gļotādu, tātad mazinās kairinājums. Konfektes sastāvā ir arī vielas, kas reflektori iedarbojas uz receptoriem mutes un rīkles gļotādā, tātad mazina tūsku. Labāk iegādāties nevis lielveikalā pie kases, bet aptiekā, jo tās vēl satur pretmikrobu un pretsāpju vielas.

 

Ja ne tikai kņudina, bet kakls sāp arī rijot, palīdz skalošana. Viens no iedarbīgākajiem līdzekļiem ir pavisam vienkāršs – sālsūdens.

 

✔Ja ne tikai kņudina, bet kakls sāp arī rijot, palīdz skalošana. Viens no iedarbīgākajiem līdzekļiem ir pavisam vienkāršs – sālsūdens.To iejauc visai stipru – tējkarote sāls uz glāzi remdena ūdens. Skalina piecas līdz sešas reizes dienā, pēc katras burbulēšanas izskalojot muti ar tīru ūdeni.

Der arī kliņģerīšu tinktūras atšķaidījums – 5 līdz 6 pilieni uz glāzi. Var skalot ar vidēji stipru kumelīšu uzlējumu. Skalojamos šķīdumus izmanto dažādus, pamīšus, bet starp skalošanām sūkā ārstnieciskās konfektes.

✔ Kakla aerosols ar antibakteriālām vielām noder, ja rīkle spēcīgi iekaisusi, ir dziļāks process, piemēram, trahejas iekaisums, jau parādījies klepus.

✔ Sāpošu kaklu jāsaudzē – notin ar siltu šalli. Ja vēsums tiks klāt, tas var veicināt iekaisumu.

 

* Kas zaļajā aptieciņā

Citrons, ingvers, dzērvenes, medus, mārrutki, kartupeļi.

Pretsaaukstēšanās drogas tējas pagatavošanai.

 

 

Ko svarīgi ielāgot

✔ Dzert daudz silta šķidruma, īpaši vēlami pēc iespējas gļotainākas konsistences dzērieni – piemēram, ķirbja sula, piens, kurā pavārīts Īslandes ķērpis.

✔ Vairākas reizes dienā skalot muti un notīrīt mēli.

 

      Vērts pārbaudīt

✔ Pārgriež ar visu mizu vārītus siltus kartupeļus un ar to pusītēm noklāj kaklu mandeļu rajonā, pēc tam aptin ar šalli un pāris stundas patur. Var izmantot arī siltu kartupeļu putriņu vai sasildītas linsēklas.

Jāuzmanās, lai tāda aplika nav pārlieku karsta.

✔ Dziedinās mārrutks. Tā sulu sajauc ar medu (1:1) un lieto pa tējkarotei trīs reizes dienā. Mārrutku, biešu un burkānu sulai (1:1:1) pievieno viena citrona sulu un ēdamkaroti medus, lieto pa pāris ēdamkarotēm trīs reizes dienā. Mārrutku sulu atšķaida ar vārītu ūdeni (1:10) un ik pa laikam skalo sāpošu kaklu.

✔ Sīpola sulu sajauc ar medu, lieto pa tējkarotei trīs līdz četras reizes dienā.

 

 

   

Sāk mocīt klepus

* Kas zāļu skapītī

Atklepošanas līdzeklis, piemēram, šķīstošas tabletes.

Ziede ar eikaliptu, terpentīnu un mentolu.

Eikalipta ēteriskā eļļa.

 

✔ Ja ir tikai neliela krekšķēšana, pietiks ar sūkājamām ārstnieciskajām konfektēm.

✔ Labi palīdz inhalācija ar kumelīšu tēju, kam pievienota eikalipta ēteriskā eļļa. Var piebērt sodu. Šādi tiek ārstēta augšējo elpošanas ceļu gļotāda. Ielej šķidrumu lielā krūzē ar šaurāku kaklu (īpaši labi der keramikas trauks, tādā uzlējums lēnāk atdziest). Elpo karstos tvaikus, kam ir klāt kumelīšu un eikalipta aromāts. Var nepārsegt galvu un trauku ar dvieli, pietiek, ja pieliek plaukstas abpus sejai. Tāpat rīkojas, ja kakls aizsmacis, aizkritusi balss.

✔ Līdzīgi palīdz dzēriens: piens, medus un soda. Siltais šķidrums pa barības vadu plūst garām trahejai, lielajam elpvadam, to pozitīvi kairinot. Tas palīdz arī atklepot.

Daudzi izmanto sinepju plāksterus, tomēr to uzlikšanā ir kāds negatīvs moments – plāksterus jāslapina, tātad, nepietiekami veikli rīkojoties, iespējams sasaldēties.

 

Klepu gan nevajadzētu pārmērīgi nomākt. Tas ir svarīgs organisma aizsargreflekss, lai iekaisušo gļotādu atbrīvotu no izdalījumiem.

 

✔ Labāk izmantot ziedi, kas gan silda, gan atvieglo elpošanu, gan palīdz atklepot, piemēram, līdzīgu kādreiz iecienītajai Vjetnamas zvaigznītei. Spēcīgi smaržojošo ziedi iesmērē kakla bedrītē un vieglītēm noziež krūškurvja priekšpusi.

✔ Ja klepus moka pamatīgi, drīkst ķerties pie atklepošanas līdzekļa.

Klepu gan nevajadzētu pārmērīgi nomākt. Tas ir svarīgs organisma aizsargreflekss, lai iekaisušo gļotādu atbrīvotu no izdalījumiem.

 

* Kas zaļajā aptieciņā

Sausa, mokoša, spalga klepus gadījumā – sīpols, medus, sarkanās bietes, ceļmallapas, Īslandes ķērpis, pretklepus zālīšu drogu pulveris.

Piens, medus, sviests.

Ieilguša, krēpām bagātīga klepus ārstēšanai – māllēpju lapas un ziedi, sarkanais āboliņš, gaiļbiksītes.

 

 

Ko svarīgi ielāgot

✔ Sausu kāsu jācenšas mīkstināt un mazināt, bet nākamajā fāzē jārūpējas, lai atklepojot bronhi attīrītos.

✔ Noderēs zāļu tēju inhalācijas un sildošas kompreses uz krūtīm.

✔ Vairāk uzmanības veltīt mutes higiēnai, sevišķi mēles tīrīšanai.

 

Vērts pārbaudīt

✔ Pamīšus dzer ūdeni ar citrona sulu un medu, pienu ar medu, sviestu un sīpola sulu.

✔ Klasisks līdzeklis ir rutka sula – saknē izdobj bedrīti, ko piepilda ar medu; sakrājušos šķidrumu pa karotītei izdzer. Tāpat var izmantot kāli.

✔ Klepus mīkstināšanai īpaši noderīgs Īslandes ķērpis, jo pēc karsēšanas veido gļotas, kas dziedinoši un saudzējoši iedarbojas uz sakairinātajiem elpceļiem. Biezumus pēc tējas izdzeršanas var apēst. Vārot ķērpis kļūst arī rūgtāks – daudziem nebaudāms, tāpēc uzlējumu vai novārījumu ilgi karsēt nevajag. To vislabāk gatavot pienā.

 

Vakarā – sildošas kompreses bronhu rajonā, taču neliekot uz sirds!

 

✔ Iedarbīga pretklepus droga ir ceļteka – sīrupā, novārījumā, pulverī.

✔ Vakarā – sildošas kompreses bronhu rajonā, taču neliekot uz sirds!

Ar mājas līdzekļiem nepietiek, ja kāss tomēr nemazinās, tas ir sauss vai pussauss un ja ilgstoši, piemēram, nedēļu vai ilgāk turas augsta temperatūra. Jādodas pie ārsta!

 

 

 

Citāda iespēja

✔ Aktīvais punkts, kuru mēdz dēvēt par stop astma, atrodas kakla priekšpusē, bedrītē starp atslēgkauliem. Tā dziļa un spēcīga masēšana efektīvi palīdz, ja uznāk klepus lēkme.

✔ Cits variants – masē punktu uz rokas, ko atrod pēc su džok sistēmas jeb delnas un pēdas akupunktūras metodes. Tā pamatojas pieņēmumā, ka plauksta un pēda ir miniatūra cilvēka organisma kopija. Pirkstu vidējās falangas saistītas ar krūškurvi, plaušām.

Atrod, kurš pirksts (izņemot īkšķi) ir visjutīgākais, uz tā vidējās falangas sameklē vissāpīgāko punktu un masē.

Šajā vietā var pielikt griķa graudiņu, kam uzlīmē plāksteri. Ik pa brīdim paspaida, aktivējot punktu.

 

 

 

 

 

Uzkāpusi temperatūra

* Kas zāļu skapītī

Termometrs.

Kāds no ibuprofēna preparātiem.

Paracetamola preparāts.

Bezrecepšu pulverīši.

 

✔ Temperatūra, kas pārsniedz normālo, pati par sevi nav slimība, tā ir iekaisuma procesu pavadošs simptoms. Tās paaugstināšanos var izraisīt, piemēram, augšējo elpceļu vai auss iekaisums, sastrutojums. Arī stipras iesnas var provocēt nelielu temperatūras kāpumu. Ja tā ir tikai saaukstēšanās, temperatūru nevajadzētu uzreiz mazināt.Ir zināms, ka vīruss nelabprāt pacieš temperatūru starp 37 un 38 grādiem un augstāku. Atļausim tai turēties kādu dienu.

 

Ir zināms, ka vīruss nelabprāt pacieš temperatūru starp 37 un 38 grādiem un augstāku. Atļausim tai turēties kādu dienu.

 

✔ Tomēr, ja temperatūra turpina turēties virs 38 grādiem, jāķeras pie to pazeminoša līdzekļa, vislabāk zāles, kas satur ibuprofēnu. Tās ir efektīvas, turklāt mazāk ietekmē aknas un kuņģi nekā citi līdzīgi medikamenti. Var lietot pa tabletei līdz četrām reizēm dienā. Tomēr bieži vien pietiek tikai ar vienu tableti, lai temperatūra kristos un kļūtu vieglāk.

Ibuprofēna preparāti iedarbojas trejādi: kā pretiekaisuma, pretsāpju un pretdrudža līdzeklis. Der arī tad, ja sāp galva, zobs vai mugura, mazina tūsku un iekaisumu. Tomēr tikai kā ātrā palīdzība – ja sāpes vai kāds cits simptoms nepāriet, jādodas pie ārsta!

Saaukstēšanās gadījumā nav vēlams lietot nimesulīda preparātus, kā daudzi ieraduši, – tiem ir toksiska iedarbība uz aknām.

 

* Kas zaļajā aptieciņā

Pretsaaukstēšanās drogas tējai, skābas sulas.

 

 

Ko svarīgi ielāgot

✔ Temperatūras normalizēšanai vislabāk ieteicams lietot daudz silta šķidruma, ik pa laikam nomainīt samitrušo veļu un kārtīgi izgulēties. Arī dienā.

✔ Viens no labi pārbaudītiem tautas līdzekļiem – spēcinošs buljons, gatavots no normālas vistas, nevis ātraudzēta broilera. Tāds gan veicina temperatūras krišanos, gan nomierina.

Ar mājas līdzekļiem nepietiek, ja temperatūra nekrītas trīs vai četras dienas. Jādodas pie ārsta!

 

 

Sāp auss

* Kas zāļu skapītī

Deguna pilieni.

 

✔ Ja auss sāk sāpēt saaukstēšanās reizē, noder deguna pilieni. No aizdegunes uz iekšējo ausi iet tāda kā caurulīte, kas palīdz to ventilēt. Ja iekaist deguna gļotāda, cieš arī aizdeguna caurulītes gļotāda. Vairs nenotiek pienācīga ventilācija, var sākties sāpes. Deguna pilieni palīdz noņemt gļotādas tūsku. Dakteris Lasmanis to iesaka ikvienai mammai – bērna ausis sākt ārstēt caur degunu.

Šie pilieni palīdz arī tad, ja piemetušās iesnas vai tās vēl tikai raisās, bet jādodas ceļā ar lidmašīnu. 10 vai 15 minūtes pirms lidaparāta pacelšanās un pirms tā nolaišanās zāles iepilina degunā. Tas novērsīs netīkamo sajūtu un sāpes ausīs, kas var rasties lidojuma laikā.

✔ Ja deguna pilieni tomēr nelīdz, var iepilināt ausīs kādu nekaitīgu eļļu, piemēram, istabas temperatūras olīveļļu.

Sildīt ausi nedrīkst, ja to nav ieteicis ārsts. Tas var tikai veicināt iekaisuma procesu.

 

* Kas zaļajā aptieciņā

Sīpols, medus, ķiploks, smaržīgā ģerānija.

 

 

Ko svarīgi ielāgot

✔ Ausij patīk siltums – slimošanas laikā galvā cepure, lakats vai apsējs.

✔ Ausīs nedrīkst ko čubināt iekšā – sāpju remdināšanai liek kompresi uz gliemežnīcas vai dziedinošo līdzekli ietin marlītē un novieto pašā auss ejas sākumā.

 

 

Vērts pārbaudīt

✔ Ja sāpes līdz nokļūšanai pie speciālista kļūst nepanesamas, palīdz fitoncīdiem bagātīgā smaržīgā ģerānija. Var ausij pielikt sīpola šķēlīti vai ķiploka daiviņu. Neviena auga sulu ausī pilināt nedrīkst!

✔ Auss gliemežnīcas priekšpusē ir pauguriņš, aiz kura bedrīte: tajā ieliek pirkstu un maziem lociņiem apļo pulksteņrādītāja virzienā.

 

Izmantojot principu – ja kairinājums ir galvā, atvelkošā iedarbība staro uz pēdām – var vannot kājas, ūdenim pievienojot mārsila, sinepju pulvera, rīvētu mārrutka, ingvera vai skuju novilkuma piedevu. Pēc tam noteikti uzvelk siltas zeķes.

 

✔ Izmantojot principu – ja kairinājums ir galvā, atvelkošā iedarbība staro uz pēdām – var vannot kājas, ūdenim pievienojot mārsila, sinepju pulvera, rīvētu mārrutka, ingvera vai skuju novilkuma piedevu. Pēc tam noteikti uzvelk siltas zeķes.

Ar mājas līdzekļiem nepietiek, ja sāpes nepāriet. Jādodas pie ārsta, jo auss ārstēšanā – jo mazāk pašdarbības, jo labāk. Auss ejā var ielikt vates pikucīti, lai netiek klāt vēsums, kas var radīt papildu kairinājumu.

 

Sadzīves trauma

* Kas zāļu skapītī

Ūdeņraža pārskābe.

Spirtotas salvetes dezinficēšanai.

Plāksteri un sterila marles saite.

Pretapdeguma putu aerosols.

 

✔ Ja trauma saistīta ar netīrumiem, vispirms savainoto vietu nomazgā zem tekoša ūdens, var ar ziepēm. Virspusējā brūcē var droši laist iekšā gan ūdeni, gan ziepes, nekas slikts nenotiks.

✔ Noslauka ar spirta salveti. Dezinficēšanai izmanto ūdeņraža pārskābi. Var lietot arī jodu vai briljantzaļo šķīdumu.

✔ Ja gadās iegriezt, piemēram, ar nazi vai ir cita asiņojoša brūce, vispirms ar marli vai citu drāniņu tā stingri jāpiespiež, jātur kādas desmit minūtes. Pēc tam stingri nosien vai uzlīmē plāksteri. Izvērtē, cik nopietna ir brūce – vai nav jāšuj, jāparāda mediķim.

✔ Ja ir viegls apdegums, āda apsarkst un pietūkst. Tādā gadījumā pietiek, ja sūrstošo vietu apsmidzina ar pretapdeguma aerosolu vai apziež ar kosmētisku krēmu. Cietušo vietu pēc iespējas nenosedz.

Nopietnus otrās un trešās pakāpes apdegumus atstāj mediķu ziņā. Pirmā palīdzība līdz nokļūšanai medicīnas iestādē – nosegt bojāto vietu, lai izvairītos no piesārņošanas.

 

* Kas zaļajā aptieciņā

Pelašķis, ceļmallapa, brūngalvīte. Ievu, dadžu un kāpostu lapas. Alveja.

Zilais māls.

 

 

Ko svarīgi ielāgot

✔ Traumētajai zonai svarīgs miers un atslodze.

✔ Apdeguma gadījumā neziest uz bojājuma vietas neko eļļainu.

 

 

Vērts pārbaudīt

✔ Ja trauma notikusi ziemā, var izmantot sažāvētus augus.

✔ Sasituma radītu zilumu atvelk stipra ceļmallapu novārījuma komprese.

✔ Nobrāzuma dziedēšanai palīdz pelašķa lapiņu vai ceļmallapu komprese, brūču dzīšanu veicina labi saberzta brūngalvīte.

✔ Sasituma sāpes remdē ievu lapu, dadža vai kāpostlapu komprese, rīvētu kartupeļu putriņas pankūka, saberzta cūku pupas lapa – tā mazina arī tūkumu. Tāpat noder uz kāposta lapas uzlikts biezpiena pikucis vai labi sarecējis lauku rūgušpiens.

 

Ideāls tūkuma un sāpju atvilcējs no sasitumiem ir atmiekšķēts zilais māls.

 

✔ Kompresēm piemērotas arī kaltētas helēnas jeb ālantes lapas: tās brīdi patur tvaikos virs katliņa, līdz kļūst kā svaigas un ir viegli uzklājamas.

✔Ideāls tūkuma un sāpju atvilcējs no sasitumiem ir atmiekšķēts zilais māls.

✔ Ja gadījies viegls apdegums, tikai sāpīgs apsārtums, uz tā var uzklāt pārgrieztu alvejas vai kalanhojas lapu.

 

Vēders sadumpojies

* Kas zāļu skapītī

Kapsulas zarnu trakta infekcijas simptomu mazināšanai.

Košļājamas briketes aizcietējumu ārstēšanai.

 

✔ Caureja ir dabisks organisma aizsargmehānisms, attīrīšanās no netīkamā un kaitīgā, iespēja izvadīt baktērijas un toksīnus, kas rada traucējumus zarnu traktā. Taču – vemšana, sāpes vēderā, caureja vai aizcietējums var būt arī nopietnu slimību sākums!

Ja vēders dumpojas un jāskraida uz tualeti, palīdzēs pretcaurejas kapsulas, ar ko mazina zarnu trakta infekcijas simptomus. Tās noteikti būtu jāņem līdzi arī jebkurā ceļojumā.

Šis līdzeklis samazina vēdera izejas biežumu, palēnina gremošanas trakta darbību, nomāc zarnu muskulatūras kustības. Jādzer pēc katras vēdera izejas reizes. Parasti pietiek jau ar vienu kapsulu, lai viss normalizētos. Tas ir daudz efektīvāks līdzeklis par aktivēto ogli. Melnā oglīte ir iedarbīga tikai tad, ja sakošļā un uzreiz apēd pilnu sauju, tātad vairākus desmitus tablešu.

✔ Ja moka ciets vēders, var lietot košļājamās briketes, kas nopērkamas aptiekā. Preparāta sastāvā ir dabas līdzekļi, piemēram, sennas lapas, vīģes un plūmes.

 

Ja moka ciets vēders, var lietot košļājamās briketes, kas nopērkamas aptiekā. Preparāta sastāvā ir dabas līdzekļi, piemēram, sennas lapas, vīģes un plūmes.

 

✔ Var iztikt arī ar mājas līdzekļiem, piemēram, pirms brokastīm izdzert pusglāzi medus ūdens (pilna tējkarote medus uz 100 gramiem ūdens) vai ēdamkaroti olīveļļas. Palīdz arī žāvētas melnās plūmes – sauju plūmju nomazgā, aplej ar pusglāzi ūdens un atstāj uz vairākām stundām. Apēd augļus un izdzer arī šķidrumu.

✔ Ja ir slikta dūša un vemšana, der atcerēties, ka tas ir viens no organisma aizsargrefleksiem, kas palīdz atbrīvoties no kaut kā lieka vai kaitīga, piemēram, toksīniem vai mikrobiem. Pret šādu refleksu nebūtu īpaši jācīnās.

✔ Vemšanu mēdz izraisīt arī kāda nervu centra aplama sakairinātība.

✔ Ja nelabums mēdz uznākt šad un tad, var lūgt, lai dakteris izraksta īpašu mikstūru, kas uzprišina dūšu. Der arī uztraukuma brīžos, jo nomierina nervu sistēmu, tāpat ja nenāk miegs vai piemeklē sirdsklauves.

 

* Kas zaļajā aptieciņā

Piparmētra, kumelīte, vērmele. Dilles, ķimenes, fenhelis.

Zilais māls.

Kola (tikai oriģinālajā fasējumā – stikla pudelē).

 


Ko svarīgi ielāgot

Ja vēdersāpes, caureju un sliktu dūšu izraisījusi saindēšanās ar pārtiku vai kāds vēdera vīruss, pirmajā dienā jāievēro atslodze. Jādzer daudz šķidruma. Zāļu tējas te nav piemērotākās, jo šādās reizēs jebkura piegarša var traucēt. Vislabākais ir ūdens, kam pievienots nedaudz sāls un cukura. Vēlāk – zaļā vai melnā tēja.

 

 

Vērts pārbaudīt

 

✔ Ātrā palīdzība pret vemšanu – pāris malki kolas. Noder arī stipra vērmeļu un piparmētru tēja.

✔ Vēdergraizes pēc pārlieku sātīgas maltītes mazina svaigu diļļu vai fenheļa uzlējums, ziemā – koncentrēts diļļu sēklu vai ķimeņu novārījums.

✔ Caureju mazina pulveris, kā pagatavošanai vienādās devās ņem vērmeļu lapas, cigoriņa sakni, asinszāli, pelašķi, piparmētru, kaķpēdiņu.

✔ Pretcaurejas klasika – koncentrēta kumelīšu tēja, ko gatavo, savārot ziedus un lakstus. Nevajadzētu gan uzreiz dzert lielu daudzumu.Vājas koncentrācijas kumelīšu tēja, tikai aplejot drogu ar verdošu ūdeni, vēdera izeju mīkstina.

 

Vēders sāp

* Kas zāļu skapītī

Bīstams simptoms! Labāk nelietot medikamentus, sāpes nenomākt.

 

✔ Vēdersāpēm nereti pievienojas vemšana un caureja, tās var izraisīt gan uztraukumi, gan saindēšanās, gan veselībai un pat dzīvībai bīstami procesi iekšējos orgānos.

✔ Var kādu pusstundu palikt mierā, pielikt pie vēdera ko siltu. Ja sāpes nepāriet ilgākā laikā, jādodas pie ārsta! Cēlonis var būt bīstams, piemēram, iekšēja asiņošana, aklās zarnas iekaisums jeb apendicīts. Arī cits iekaisums, piemēram, radikulīts. Šādi mēdz izpausties infarkts vai cita sirdskaite.

Protams, iemesls var būt arī prozaisks, nesaistīts ar bīstamu slimību, tomēr jākonsultējas ar ārstu.

Ne tikai sāpes vēderā vai krūtīs ir nopietns simptoms – arī citas neskaidras izcelsmes sāpes. Ja nav izprotams to iemesls, nedrīkst ilgstoši lietot pretsāpju medikamentu.

 

Grūti iemigt

* Kas zāļu skapītī

Miega līdzekļus izraksta ārsts, taču ar tiem nevajadzētu aizrauties, lai nepierastu.

 

✔ Mēdz palīdzēt spraiga pastaiga, skrējiens vai citāda fiziska slodze, ko veic vakarpusē.

✔ Pirms gulētiešanas vēlams iet dušā, gūt patīkamas emocijas. Nevajadzētu pieēsties.

✔ Var lietot augu tējas, mikstūras, ko iemigšanai piedāvā aptiekas.

 

* Kas zaļajā aptieciņā

Raudene, piparmētra, baldriāns, apiņu rogas, kumelīte.

Nomierinošas ēteriskās eļļas.

Piens, medus.

 

 

Ko svarīgi ielāgot

Miega ciešums vairāk ir galvā, nevis tās vietas ērtumā, kur galva atrodas.

 

Vērts pārbaudīt

✔ Ar domām par dziļu, spēkus atjaunojošu miegu pagatavo spilventiņu, kas pildīts ar apiņiem, piparmētru, raudeni, liepziediem.

✔ Līdzās spilvenam tur vates pikucīti, uz kura uzpilināta lāsīte lavandas vai citas ēteriskās eļļas, kas šķiet tīkamāka par citām.

 

 

Citāda iespēja

 

Cilvēka ķermenī ir vairāki aktīvie punkti, kuru masēšanai ir universālāks efekts, jo palīdz novērst dažādus veselības traucējumus.

✔ Masējot he gu punktu (A), var pazemināt asinsspiedienu un veicināt miera sajūtas rašanos. Noder kā palīglīdzeklis iesnu gadījumā, ja sāp zobs vai galva. 


Punkts atrodas plaukstas virspusē blakus lielā pirksta pamatnei, starp kauliem. Ja taisnu īkšķi pieliek pie rādītājpirksta, izveidojas ādas kroka, kuras sākumā atrodas he gu punkts.

To masē pretēji pulksteņrādītāja virzienam, pietiekami ilgi, kamēr punkts kļūst silts un mazāk sāpīgs. To pašu dara otrai rokai.

Labi palīdz šī paņēmiena kombinēšana ar iedarbību uz punktu, kas atrodas uz pēdas (sk. punktu C).

 

 

 

 

✔ Ilgdzīvošanas jeb simts slimību ārstēšanas punkta czu san li (B) masāža palīdz nomierināt kuņģi, mazināt gremošanas traucējumus, līdzsvarot nervu sistēmu un pazemināt asinsspiedienu.

Lai šo punktu atrastu, plaukstu uzliek uz ceļgala bļodiņas. No vietas, kur atrodas mazais pirksts, uz leju trīs pirkstu attālumā ir šis punkts. Ne pārāk spēcīgi tam uzspiežot, sajūt sāpes, kas atstarojas uz leju.

 

 

 

 

 

 

✔ Vēl viens universālais punkts (C) atrodas uz pēdas starp īkšķa spilventiņu un pārējo pēdu. Masējot to, iespējams pazemināt asinsspiedienu, līdz ar to veicināt arī mieru.

 

 

 

 

 

 

 

Aptieciņas kārtības noteikumi

* Medikamenti jānovieto tā, lai nav aizsniedzami bērnam.

* Allaž izlasa, kā pareizi uzglabāt konkrētās zāles. Ir tādas, ko vēlams turēt tumsā vai ledusskapī.

* Iekšķīgi un ārīgi lietojamo vēlams glabāt atsevišķi.

* Lai kāds nepaņemtu aplamas zāles, tās atstāj oriģinālā iesaiņojumā.

* Saglabā lietošanas instrukciju. Ja kāds medikaments nav lietots ilgāku laiku, vēlreiz izlasa pamācību. Iespējams, tagad sirgstat ar vēl kādu slimību, lietojat citus medikamentus, tāpēc jāņem vērā, kādas blaknes var rasties.

* Ievēro lietošanas devas! Tās ir atšķirīgas bērnam, pusaudzim un arī gados vecākam cilvēkam.

* Neglabā zāles, kam nezina pielietojumu.

* Vismaz reizi gadā revidē mājas aptieciņu, pārbaudot, vai kādam medikamentam nav beidzies derīguma termiņš. Labākajā gadījumā tabletes nebūs tik iedarbīgas kā paredzēts, jo tajās iestrādātie komponenti vairs nebūs pietiekami aktīvi. Taču vielas tabletēs var sākt sadalīties un nav garantijas, ka tās nekaitēs.

* Nederīgās zāles nedrīkst izmest atkritumos, arī sasistu dzīvsudraba termometru vai šļirci ne. Diemžēl ne visas aptiekas ir gatavas tos pieņemt, jo šāda prasība valstiski nav noteikta. Taču var ieiet tuvējā aptiekā un pavaicāt, vai iespējams atstāt medikamentus, kas lietošanai vairs nav derīgi. Valstī ir vismaz simts aptiekas, kur nesumu laipni ņems pretī.

 

Kā pareizi dzert zāles

* Visas pirmās palīdzības zāles, izņemot tās, kas domātas gremošanas traucējumu novēršanai, ieņem ēšanas laikā vai pēc tās. Tātad nebūtu vēlams, lai kuņģis ir tukšs. Preparāts it kā lēnāk uzsūcas, tomēr nebojā kuņģi.

Ja zāles izraksta ārsts, viņš arī sniegs skaidrojumu, kā tās dzeramas.

* Tabletei parasti uzdzer pusglāzi ūdens vai mazāk, ja ar to pietiek, lai norītu. Drīkst arī kafiju un tēju, limonādi vai pienu. Nebūtu gan vēlams izmantot skābu sulu.

* Apvalkotās tabletes nedrīkst sakošļāt, jo tās vienkārši neiedarbosies.

* Nevajadzētu pārforsēt ar atveseļošanās līdzekļiem. Reizēm saaukstēšanās gadījumā iegādājas gan paracetamola, gan ibuprofēna preparātu, vēl arī kādu karstā dzēriena pulverīti. Taču šīm zālēm ir līdzīgs efekts, savstarpēji pastiprina iedarbību, un tās var būt par daudz. Katrs līdzeklis mazliet iebungā pa aknām, taču iznāk spēcīgs trieciens, jo sists trīskārši.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.