Latvijā
Veselam

Belēvičs: pasauli sākusi pārņemt jauna slimība – aptaukošanās7


Veselības ministrs Guntis Belēvičs piedalās konferencē “Liekā svara problēmas bērniem”, kuras mērķis ir aktualizēt liekā svara problēmu valstī, informēt dažādu specialitāšu ārstus par lieko svaru bērniem un ar to saistītām veselības problēmām.
Veselības ministrs Guntis Belēvičs piedalās konferencē “Liekā svara problēmas bērniem”, kuras mērķis ir aktualizēt liekā svara problēmu valstī, informēt dažādu specialitāšu ārstus par lieko svaru bērniem un ar to saistītām veselības problēmām.
Foto: LETA

Pasauli kopš pagājušā gadsimta ir sākusi pārņemt jauna slimība – aptaukošanās, konferencē par liekā svara problēmām bērniem piektdien teica veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS).

Skaitļi ir satraucoši, jo statistika liecina, ka Latvijā liekā ķermeņa masa ir 24,1% septiņus gadus veciem zēniem, savukārt meitenēm – 20,9%. “Tas ir trauksmes signāls ne tikai bērnu vecākiem, bet sabiedrībai kopumā,” uzskata veselības ministrs, norādot arī uz to, ka bērnu liekā svara problēma ir vērā ņemams drauds valsts ekonomikai nākotnē.

Būtiski pieaug aptaukojušos bērnu skaits

Bērnu slimnīcas valdes priekšsēdētāja Anda Čakša konferencē “Liekā svara problēmas bērniem” norādīja: vēl pirms pāris gadiem varētu šķist, ka liekā svara problēma bērniem ir šaura problēma, bet dati rāda, ka aptaukojušos bērnu skaits ir ļoti būtiski pieaudzis. “To mēs redzam arī mūsu slimnīcā. Ne velti ir izveidota programma, kur māca bērnus pareizam uzturam, pareizam dzīvesveidam, pareizākām kustībām, lai motivētu viņus tālāk rūpēties par savu veselību,” teica Čakša.

Raksturojot ikdienu, slimnīcas vadītāja norādīja, ka mamma bērnu aizved uz skolu ar mašīnu, atved no skolas, skolā bērns kaut ko paēd, vakarā maltīte tiek sagatavota īsā laika posmā “no baltajiem miltiem vai tās ir kādas ātras uzkodas”. “Bieži vien mēs nepadomājam, ka bērnus agrā bērnībā jau iemācām, ka tā tas viss notiek. Lai kaut kas mainītos viņu domāšanā, mums vispirms ir kaut kas jāizmaina savā domāšanā,” norādīja Čakša.

Viņa sevi pieķērusi pie šīs domas, stāvot veikalā pie plaukta, “kad es sapratu, ja nepārtraukšu ņemt no plaukta konkrētās lietas, ir ļoti grūti mājās pateikt nē, ja veikalā esi to paņēmis”. Čakša uzsvēra, ka stāsts sākas katram ar sevi, lai mācītu veselīgus paradumus arī saviem bērniem.

Risinājums – veselības mācība un vairāk sporta?

Veselības ministrs uzskata, ka nopietns ieguldījums problēmas risināšanā būtu veselības mācības izglītības saturā, lielāks sporta nodarbību skaits, jo skolas brīvajā laikā nereti ierobežojošs faktors ir nepietiekamas iespējas izmantot sporta zāli vai laukumu un nepiemērota infrastruktūra. Viņš teica, ka vēlas Latviju padarīt par valsti, kurā pēc 50 gadiem dzīvos veselīgākie cilvēki pasaulē. Veselīgs dzīvesveids ietver sabalansētu uzturu, regulāru fizisko slodzi un stresa līmeņa kontrolēšanu.

“Somijā veicina bērnu iešanu uz skolu ar kājām vai velosipēdu, par to ir atbildīga pašvaldība, pilsētplānošanas vides uzturēšanas ietvaros, turklāt skolas sporta infrastruktūru bērni var izmantot arī ārpus mācību laika. Igaunijā ir izdotas pavārgrāmatas ar izglītības iestāžu ēdnīcām ieteicamo labo praksi. Zviedrijā skolas ēdnīcā bērni paši izvēlas savas porcijas no piedāvājuma, kas tiek gatavots atbilstoši veselīga uztura principiem,” kompleksas pieejas nepieciešamību uzsvēra ministrs.

Saistītie raksti

Belēvičs arī norādīja, ka, aizsākot diskusiju par lieko svaru, atklājusies neviennozīmīga aina. Iedzīvotāji bieži nesaskata saistību starp savu personīgo dzīvesveidu un savu veselības stāvokli, tāpēc viens no galvenajiem uzdevumiem ir skaidrot sakarības, lai pakāpeniski mainītos sabiedrības domāšana.

Jau ziņots, ka piektdien notiek konference “Liekā svara problēmas bērniem” ar mērķi aktualizēt liekā svara problēmu valstī; konferencē dažādu specialitāšu ārsti diskutē par lieko svaru bērniem un ar to saistītām veselības problēmām, tajā skaitā par gēnu un par uztura ietekmi uz lieko svaru un psiholoģiskajām problēmām.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
Lietuvas uzņēmums, ar kuru lauza līgumu, tomēr vēlreiz cer tikt pie iespējas remontēt Deglava tiltu
1 diena
AG
Andris Grīnbergs
Latvijā
“LA” aptauja: Vai ārkārtas situācijā, kad noteikti pulcēšanās ierobežojumi, ļaudis apmeklē baznīcu?
1 diena
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Žēl, ka izlaiduma nebija, bet tagad visi ceļi vaļā! Topošie studenti dalās sapņos
1 diena

Lasītākie

IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
“Pandēmija parādīja, ka attīstāmies nepareizi.” Intervija ar Arni Putniņu
14 minūtes
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāts viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums
3 stundas
JL
Juris Lorencs
Pasaulē
Juris Lorencs: Dzīve pēc ārkārtējā stāvokļa atcelšanas būs vien normalitātes ilūzija
1 stunda
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Pilskalnes Siguldiņa”, moku kambaris, trušu pilsētiņa un citi apskates vērti objekti. Ziedošā Zemgale – apceļo piesardzīgi!
2 stundas
LE
LETA
Sports
Starp pelnošākajiem KHL hokejistiem neviena latvieša
38 minūtes