Foto: LETA

Bērnu apģērbs – statusa simbols. Jauna Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas izstāde 0

No ceturtdienas, 3. augusta līdz 1. oktobrim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā būs skatāma izstāde “Bērnu pasaule. 18.–20. gadsimts” no starptautiski pazīstamā modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva un Latvijas muzeju kolekcijām, LA.lv uzzināja muzejā.

Reklāma
Reklāma
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 124
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot 9
Lasīt citas ziņas

Šoreiz izstādē, kas ir jau devītā sadarbībā ar ABLV Bank un Aleksandra Vasiļjeva fondu, eksponēts bērnu apģērbu un aksesuāru plašs klāsts.

Kādu, iespējams, pārsteigs fakts, ka par bērnu modi mūsdienu izpratnē varam runāt tikai kopš 18. gadsimta beigām, kad Apgaismības laikmeta izcilais franču filozofs Žans Žaks Ruso pirmais izvirzīja postulātu, ka bērns ir nevis pieaugušā samazināta kopija, bet gan patstāvīga, jauna topošā personība. Viņa uzskati ietekmēja un veidoja plašākas sabiedrības izpratni par bērna apģērbu arī nākamajā gadsimtā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izstāde vispirms sniedz iespēju izsekot līdzi modes tendencēm bērnu tērpu un aksesuāru dizainā no 18. gadsimta beigām līdz 20. gadsimta vidum. Tomēr vienlaikus – kā liecina izstādes nosaukums – bērnu apģērbs daudz lielākā mērā nekā pieaugušo mode atspoguļo arī sabiedrības attieksmi pret bērnu, viņa statusu, audzināšanu un priekšstatu maiņu par bērnību kā ļoti būtisku periodu cilvēka attīstībā.

Ekspozīcija veidota nosacīti hronoloģiski, parādot tipisku mājas vidi, ikdienu un dzīvesveidu, pastaigas brīvā dabā, skolas gaitas, kopīgus ģimenes svētku brīžus, atpūtu un citas aktivitātes. Katrā iepriekšējā izstādē modes vēsturnieks Aleksandrs Vasiļjevs centās iekļaut arī kādas Latvijas slavenības tērpus. Šoreiz viņa lielisko, unikālo bērnu tērpu kolekciju papildina rotaļlietas, sadzīves priekšmeti un ievērojamu Latvijas kultūras personību fotogrāfijas bērnībā no vairāku Latvijas muzeju krājumiem.

Izstādes nosaukums pamatoti asociējas ar savulaik Rīgas pazīstamo universālveikalu “Bērnu pasaule” – savulaik milzīgu popularitāti mazo rīdzinieku vidū bija iemantojis centrālais skatlogs ar tajā izvietotajām tematiskajām kustīgo leļļu grupām. Tās bija darinājis mākslinieks Adrians Pabians – viņa skices, fotogrāfijas un rotaļlietas pirmoreiz tiek eksponētas plašākai auditorijai. Vēl viena izstādes sadaļa iepazīstina ar padomju laika rūpnieciski ražotajiem apģērbiem un cilvēku pašu izgatavotajiem apģērbiem, raksturojot tālaika sabiedrības gaumi un skaistuma izpratni.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.