Foto: SHUTTERSTOCK

Bezdūmu produkti kā cigarešu alternatīvas. Nepieciešams saprātīgs regulējums 7

Trešdien norisinājās Bezdūmu nozares asociācijas rīkots seminārs, kurā tika spriests par alternatīvām ierastajiem tabakas izstrādājumiem, kā arī prezentēts pētījums par sabiedrības attieksmi pret bezdūmu produktiem.Pētījums rāda, ka 90% smēķētāju uzsāk smēķēt ar cigaretēm, tāpēc semināra eksperti, diskutējot par smēķēšanas kaitējuma mazināšanas iespējām, akcentēja nepieciešamību pēc saprātīga un atbilstoša regulējuma tieši mazāk kaitīgajiem nikotīna produktiem.

LE
LETA
Ziņas
Ko valdība pēc deviņu stundu ilgām sarunām nolēma par kovida ierobežojumiem? 92
5 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
20 eiro mēnesī – potētajiem pensionāriem, bet ne visiem. Kuriem valsts sola pabalstu? 222
Nedēļa
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Cilvēki jau sāks mirt uz trepēm, ko tad darīs?”: mediķi un zinātnieki ceļ trauksmi – “lokdauns” jāievieš nekavējoties 152
1 diena
Lasīt citas ziņas

Revita Logina,socioloģisko pētījumu uzņēmuma Kantar pārstāve, prezentējot pētījumu, norādīja, ka 35% Latvijas iedzīvotāju lieto tabaku un nikotīnu saturošus produktus. Viņa arī atzīmēja, ka ir arī tādi respondenti, kas lieto nikotīnu saturošos produktus neregulāri, kā arī tādi, kuri to darījuši iepriekš, taču atmetuši.

No tiem aptaujātajiem, kuri norādīja, ka ikdienā lieto tabaku un nikotīnu saturošus produktus, smēķējamo tabaku lieto 62%, taču palielinās to cilvēku skaits, kuri lieto tikai bezdūmu produktus.Tāpat ir arī tādi, kas parastās cigaretes vai bezdūmu produktus izvēlas atkarībā no situācijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tikai bezdūmu produktu lietotāju vidū vairāk ir sieviešu, kā arī gados jaunāku cilvēku, kuri pārsvarā dzīvo Rīgā. Vienlaikus, lai arī bezdūmu produktu lietotāju skaits Latvijā palielinās, joprojām pārliecinoši populārākās ir “parastās” cigaretes.

Interesanti, ka liela daļa cilvēku, kuri mēģinājuši atmest smēķēšanu, to darījuši vairākas reizes, taču tas nav izdevies, atzīmēja Logina.

FeličitaKatancaro (Felicita Catanzaro), Philip Morris International pārstāve, seminārā pastāstīja, ka smēķēšana pasaulē rada dažādas veselības problēmas, tāpēc sabiedrības daļai, kura tomēr izvēlas smēķēt, jāpiedāvā mazāk kaitīgasalternatīvas, piemēram, bezdūmu produkti.Viņa norādīja, ka uzņēmums ir ilgi strādājis, lai samazinātu riskus personām, kuras izvēlas turpināt smēķēt. Tiek strādāts arī pie tā, lai alternatīvas nebūtu pievilcīgas nepilngadīgām personām.

Katancaro norādīja, ka nikotīns – lai arī daļa sabiedrības tā varētu uzskatīt – nav galvenais faktors, kas rada dažādas ar smēķēšanu saistītās slimības –galvenais slimību cēlonis ir cigarešu dūmos esošās vielas un ķīmiskie savienojumi.“Jā, nikotīns izraisa atkarību, taču tas nav galvenais iemesls, kas izraisa saslimšanas,” teica Katancaro, norādot, ka ierasto cigarešu dūmos ir krietni vairāk kaitīgo vielu, kas var novest pie nopietnām veselības problēmām.

Piemēram, lietojot karsējamo tabaku, mēs ievērojami samazinām riskus un kaitīgu vielu uzņemšanu, akcentēja Katancaro.Viņa arī norādīja, ka liela daļa valstu – Itālijas, Japānas, Vācijas – iedzīvotāju, kuri iepriekš ir smēķējuši parastās cigaretes, sākuši lietot mazāk kaitīgus nikotīnu saturošus produktus, un daļa no tiem arī smēķēšanu jau ir atmetuši pilnībā.

Viņa arī atsaucās uz ASV, kur IQOS tiek iekļauts pie mazāk kaitīgiem nikotīnu saturošiem produktiem. “Cilvēkiem ir jādod iespēja izvēlēties mazāk kaitīgas alternatīvas,” piebildaKatancaro.

Savukārt SwedishMatch komunikācijas direktors Norvēģijā un Baltijas valstīs NilssErlimo seminārā norādīja, ka Ziemeļvalstīs daļa iedzīvotāju ir atmetuši smēķēšanu, pateicoties bezdūmu produktiem. “Mēs atbalstam visus produktus, kuri palīdz cilvēkiem atmest ierastās cigaretes,” teica Erlimo.

Nikotīna spilventiņi ir mazāk zināms produkts Latvijā, taču Skandināvijā tā ir ļoti izplatīta alternatīva cilvēkiem, kuri vēlas mazāk kaitīgu alternatīvu cigaretēm, piebilda Erlimo.Viņš norādīja, ka nikotīna spilventiņi nesatur tabaku, tikai nikotīnu. Tāpat viņš skaidroja, ka spilventiņi nesatur vielas, kas atrodamas cigaretēs. Tie ir mazāk kaitīgi, jo nenotiek ieelpošana, uzsvēra Erlimo.

Viņš norādīja, ka produkts, kas nav paredzēts nepilngadīgajiem, palīdz pieaugušajiem pārtraukt smēķēt cigaretes. “Ir jādod izvēles iespējas, jādod iespēja cilvēkiem, kuri vēlas atmest ierasto smēķēšanu, to izdarīt,” teica Erlimo.

Viņš arī norādīja, ka cilvēku skaits, kuri Latvijā smēķē, ir krietni lielāks nekā Skandināvijas valstīs tāpēc, ka cilvēki Latvijā mazāk izvēlas dažādas alternatīvas, lai atmestu ierasto smēķēšanu. “Norvēģijā krietni vairāk cilvēku izvēlas mazāk kaitīgas alternatīvas,” piebilda Erlimo.Viņš arī norādīja, ka produkti, kas satur nikotīnu, ir jāregulē, taču tiem jābūt pieejamiem cilvēkiem, kuri vēlas mazāk kaitīgas alternatīvas.

Kā liecina Kantar pētījuma dati, lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju, kuri norādījuši, ka ikdienā lieto tabaku vai citus nikotīnu saturošos produktus, kā galvenos aspektus konkrētas preces izvēlei norādījuši kvalitāti, cenu, pieejamību, kā arī to, vai produkts ir mazāk kaitīgs pašam un apkārtējiem.Tāpat 90% no tabakas un nikotīnu saturošu produktu lietotājiem savas “smēķētāja gaitas” sākuši tieši ar cigaretēm.

Liela daļa no pētījuma dalībniekiem arī atzinuši, ka bezdūmu produkti palīdz atmest smēķēšanu, vienlaikus pusei respondentu nav viedokļa par to, vai bezdūmu produkti ir labāka alternatīva parastajām cigaretēm. 22% apsvērtu iespēju pāriet uz bezdūmu produktiem, ja zinātu, ar ko tieši tie atšķiras no klasiskajām cigaretēm, noskaidrots pētījumā. Savukārt 87% no tiem, kuri ikdienā lieto bezdūmu produktus, norāda, ka tas mazāk traucē apkārtējos, tāpat uzlabojusies dzīves kvalitāte.

Pētījumā arī norādīts, ka daļa iedzīvotājuatgrieztos pie parastajām cigaretēm, ja bezdūmuproduktiem tiktu aizliegtas dažādas garšas.

DžonsDunne, Lielbritānijas veipošanas nozares asociācijas ģenerāldirektors, savukārt uzvēra, ka Lielbritānijā bezdūmu produktiem ir mazāki nodokļi, lai iedzīvotājiem būtu iespējams iegādāties lētākas mazāk kaitīgas ierastās smēķēšanas alternatīvas.“Lai arī ejams vēl tāls ceļš, iedzīvotāji arvien biežāk izvēlas mazāk kaitīgas alternatīvas,” skaidroja Dunne. Tāpat viņš piebilda, ka liela daļa iedzīvotāju bezdūmu produktus izvēlas iegādāties tiešsaistes veikalos.

Dunne arī norādīja, ka tā saucamā veipošana ir krietni mazāk kaitīga nekā parastās cigaretes – bezdūmu produkti rada aptuveni par 95% mazāku kaitējumu, salīdzinot ar parastajām cigaretēm.

Savukārt Igaunijā, ņemot vērā nesenos valdības lēmumus, krietni palielinājies bezdūmu tabakas “melnais tirgus”, tāpat, ņemot vērā, ka Latvijā cenas ir mazākas, daļa igauņu, kuri izvēlējušies parastās tabakas alternatīvas, iepirkties dodas uz Latviju, pauda Igaunijas bezdūmu produktu lietotāju apvienības pārstāvis Ingmars Kurgs.

Latvijas Universitātes profesore Aija Zobena uzsvēra, ka iemesli, kāpēc cilvēki izvēlas lietot tabakas un nikotīnu saturošus produktus, ir dažādi. Viena daļa ir cilvēki, kuriem ir spēcīga atkarība, bet ir arī tādi, kas cigaretes vai bezdūmu produktus lieto dažreiz, socializēšanās vajadzību vadīti.

Fokusgrupu diskusijās ar pilngadīgiem bezdūmu produktu lietotājiem atklājās, ka dalībnieku tabakas un nikotīna produktu lietošanas pieredze sākās ar tradicionālo cigarešu smēķēšanu. Zobena arī akcentēja, ka bieži vien gados jaunāki cilvēki sāk smēķēt, lai iederētos, lai socializētos.

SAISTĪTIE RAKSTI

Vienlaikus pēdējie dati liecinot, ka jaunieši, kuri sākuši smēķēt, sākuši to darīt vēlākā vecumā, kas ir pozitīva tendence. Tāpat var secināt, ka gados vecāki cilvēki pārsvarā izmanto vienu produktu, bet jaunāki izvēlas dažādus.

Jau vēstīts, ka Bezdūmu nozares asociācija trešdien, 15.septembrī, organizēja semināru “Bezdūmu sabiedrības veidošana Latvijā un ārvalstīs” par smēķēšanas kaitējuma mazināšanu.Semināra mērķis bija atklāti un augstā līmenī diskutēt par smēķēšanas kaitējuma samazināšanas politiku, iepazīties ar sabiedriskās domas pētījumiem un sasniegto bezdūmu nozarē, tostarp ar samazināta riska alternatīvām pieaugušiem smēķētājiem Latvijā un ārvalstīs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Latvijas veselības budžets kā septiņu aklu indiešu izpratne par ziloni 23
10 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Inovatīvo medikamentu izmantošana Latvijā aug un pietuvojas Igaunijas līmenim 1
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Mēs esam kraujas malā.” Pavļuts atklāj iespējamos risinājumus Covid-19 mazināšanai 293
18 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. Gunita Berķe: “Eiropas valstīs vēzis ar metastāzēm ir hroniska slimība!” 10
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ko valdība pēc deviņu stundu ilgām sarunām nolēma par kovida ierobežojumiem? 92
5 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
20 eiro mēnesī – potētajiem pensionāriem, bet ne visiem. Kuriem valsts sola pabalstu? 222
Nedēļa
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Cilvēki jau sāks mirt uz trepēm, ko tad darīs?”: mediķi un zinātnieki ceļ trauksmi – “lokdauns” jāievieš nekavējoties 152
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Atklāts, kurš Ivo Fomina koncertā ziņoja par viltus spridzekli 33
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas uz četrām nedēļām Latvijā spēkā stāsies stingrais “lokdauns” 170
4 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
5 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Atnācis pozitīvs rezultāts, bet es šo testu neesmu veicis!”: vai ir iespējamas šādas kļūmes Covid-19 testēšanā 29
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Šī ir dubultslodze, kas situāciju ļoti sarežģī”: Stradiņa slimnīcas ārsti paredz ļoti smagu nākamo nedēļu 31
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte: “Jā, es “iebliezu” to poti!… Biju “antivakseru” statusā” 90
1 diena
LE
LETA
Veselam
“Mēs apzināmies, ka pašreizējā situācijā lielākās valsts slimnīcas tiek noslogotas ar Covid-19 pacientu ārstēšanu”: VCA pauž gatavību iesaistīties plānveida operāciju nodrošināšanā 9
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Katru gadu aptuveni 1200 sievietēm Latvijā diagnosticē krūts vēzi, bet skrīningu veic tikai katra trešā paciente 11
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 29
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas uz četrām nedēļām Latvijā spēkā stāsies stingrais “lokdauns” 170
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ko valdība pēc deviņu stundu ilgām sarunām nolēma par kovida ierobežojumiem? 92
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Lokdauna” ieviešanai Latvijai būs jāaizņemas papildus finanšu līdzekļi, atklāj Kariņš 34
3 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Atstādināt var, atlaist – nereāli! Kamēr nav pabeigts kovida likums, darbinieki ir neaizsargāti 45
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atklāts, kurš Ivo Fomina koncertā ziņoja par viltus spridzekli 33
7 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 10
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
SPKC: Latvija ir pirmajā vietā pasaulē pēc saslimstības ar Covid-19 tempa 94
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mācības lokdaunā: pagarināts brīvlaiks, daži klātienē, daži attālināti 7
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Cilvēki jau sāks mirt uz trepēm, ko tad darīs?”: mediķi un zinātnieki ceļ trauksmi – “lokdauns” jāievieš nekavējoties 152
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Latvenergo” finanšu direktors Guntars Baļčūns: “Latvijas patērētajiem šobrīd ir izdevīgāk veļu mazgāt brīvdienās un naktīs” 47
Intervija 1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai patiešām banānus? Noskaidrots, pēc kā garajās rindās “Lidl” veikalos Latvijā stāvējuši pircēji 103
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Speciālists skaidro, kāpēc šobrīd tik strauji pieaug gāzes un elektrības cenas. Cik ļoti tās vēl kāps? 40
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte: “Jā, es “iebliezu” to poti!… Biju “antivakseru” statusā” 90
1 diena
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Pašiem savs “citplanētietis”: trausls, bet plēsējs – ūdens iemītnieks aksolotls 4
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Spridzeklis kultūras namā, jāevakuējas!”: Ivo Fomina koncerts Tukumā noslēdzas neplānoti. Aizdomas par apzinātu kaitniecību 40
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Šī ir dubultslodze, kas situāciju ļoti sarežģī”: Stradiņa slimnīcas ārsti paredz ļoti smagu nākamo nedēļu 31
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ir tiešām cilvēki, kas profesionāli pelna ar to naudu”: kā tiek “ražota” dezinformācija par Covid-19 160
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Lokdauna” ieviešanai Latvijai būs jāaizņemas papildus finanšu līdzekļi, atklāj Kariņš 34
23:26
LE
LETA
Ziņas
Valdība pagaidām nav spriedusi par iespēju “lokdaunu” atcelt pirms 15.novembra 3
23:16
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Pagaidām nav gaidāmi kādi būtiski ceļošanas ierobežojumi 12
23:13