Foto – LETA

Bezrecepšu zāles vietā un nevietā. Ārsti vērtē drošus un nedrošus medikamentus 0

Iespēja iegādāties zāles bez konsultēšanās ar ārstu mēdz 
radīt maldīgu priekšstatu, ka to lietošana ir pilnīgi droša
.

VIDEO. “Kas notiktu, ja raķešu triecienā uzsprāgtu Zaporožjes atomstacija? Radiācija būs pa visu Eiropu?”: atbild Jānis Slaidiņš 7
Krievijas mērķis esot karā vājināt Ukrainas industriālo ekonomiku, lai tā vairāk līdzinātos kādai no Baltijas valstīm 32
Zvejnieks: “tāda mērvienība malkai kā beramkubs – tas parādījās, kad tirgotāji izmantoja vecu cilvēku lētticību un smērēja kuba vietā” 2
Lasīt citas ziņas

Lietojami ar piesardzību


Bezrecepšu medikamentus tos plašās pieejamības un reklāmas iespaidā aizvien vairāk uztver kā plaša patēriņa preci, un to lietošana nereti mēdz būt neracionāla, ir pārliecināta medicīnas socioloģe, biedrības “Veselības projekti Latvijai” valdes priekšsēdētāja Ieva Salmane-Kuļikovska. Turklāt farmācijas firmas ir centušās panākt, lai tos varētu tirgot arī veikalos un degvielas uzpildes stacijās, kā arī izvietot aptieku pašapkalpošanās plauktos. Iespēja iegādāties zāles bez konsultēšanās ar ārstu mēdz radīt maldīgu priekšstatu, ka to lietošana ir pilnīgi droša, lai gan daudzi medikamenti var izraisīt nelabvēlīgas blaknes, kā arī negatīvu mijiedarbību ar citām zālēm, uztura bagātinātājiem un pat pārtiku.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Slimību rašanās mehānismi joprojām nav pilnībā skaidri, tādēļ nereti medikamentu lietošana nav mērķtiecīga,” uzsver habilitētā medicīnas doktore, LU profesore, farmakoloģe Vija Zaiga Kluša. Viņa šo domu paskaidro ar salīdzinājumu – ja nezinām, kur automobilim atrodas degvielas tvertne, lejam benzīnu mašīnai virsū, cerot, ka kāda pile ietecēs arī vajadzīgajā vietā. Piemēram, ja sāp mugura, prātīgāk būtu vingrot, lai atbrīvotu nospiesto nervu, nevis dzert zāles, kas spēj tikai nomākt simptomus.

“Slimība nozīmē, ka organisma sistēmās zudis līdzsvars, taču, lietojot zāles, papildus varam iedzīvoties vēl citās vainās, jo nevienas no tām neiedarbojas tikai uz to procesu, ko cenšamies ietekmēt. Medikamenti jālieto ar lielu piesardzību. Esmu dzirdējusi atsauksmes: “Tas nu gan ir labs dakteris – piecas zāles izrakstīja!” Nevajag pārvērst organismu par Mendeļejeva tabulu! Ārstam būtu jāatrod katram slimniekam minimālākā efektīvā zāļu deva un jāpastāsta, cik miligramus lietot, jo tabletēs mēdz būt atšķirīgs aktīvās vielas daudzums,” teic profesore.

Pret sāpēm 
un augstu temperatūru


“Latviešiem ir ģenētiski noteiktas locītavu slimības, it īpaši sievietēm, kas ir viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ ir izplatīta pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļu lietošana,” vērtē LU Kardioloģijas zinātniskā institūta vadošais pētnieks, medicīnas doktors Vilnis Dzērve. “Šīs zāles pieļaujams lietot vienu vai pāris dienas, taču pazīstu cilvēkus, kuri ibumetīnu dzer nedēļām ilgi tā vietā, lai dotos pie ārsta un noskaidrotu sāpju iemeslu.”

Profesore Kluša uzskata, ka nesteroīdos pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļus Latvijā lieto pārlieku daudz. Ibuprofēns (var iegādāties arī ar nosaukumiem “Ibumetīns”, “Ibustar” u.c.) atzīts par vienu no organismam saudzīgākajiem šīs grupas preparātiem, taču, uzņemot to ilgstoši, tiek bloķēti enzīmi, kas saistīti ar asinsspiedienu regulējošo sistēmu un citiem procesiem, tāpēc var paaugstināties asinsspiediens un rasties citas veselības problēmas. Savukārt, pārmērīgi lietojot aspirīnu jeb acetilsalicilskābi, tiks nomākta kuņģa gļotādu aizsargājošu vielu sintēze, un tādējādi var attīstīties čūla.

Profesore uzsver, ka tautā iecienīto paracetamolu, ko izplata arī ar nosaukumu “Tailenols”, augstas temperatūras gadījumā varētu izmantot ne vairāk kā vienu līdz divas reizes. Pastāvīgi lietojot to pret sāpēm, pamazām raksim sev kapu, jo šī viela rada organisma šūnām ļoti toksiskus savienojumus. Dienas laikā drīkst uzņemt ne vairāk kā četrus gramus paracetamola, bet bērni un alkohola lietotāji – vismaz uz pusi mazāk.

Sirds mierinājumam


Starp visvairāk Latvijā lietotajām bezrecepšu zālēm ir arī sirds līdzekļi. 
V. Dzērve tautā iecienītos pilienus, kas satur baldriāna un māteres tinktūras, kā arī vilkābeles ekstraktu, atzīst par noderīgiem. Pirmās nomierina, bet vilkābeles izvilkums baro sirds muskuli un palīdz uzlabot tā darbu. Šie pilieni gan neko neārstē, taču, atšķirībā no medikamentu vairākuma, nepārdozējot tiem nav blakņu. Vienīgā “blakusparādība” būs saldāks miegs. Lieliski, ja šīs zāles uzlabo pašsajūtu veciem cilvēkiem ar sirds kaitēm, kuriem vairs nevar veikt operāciju. Daudzu iecienītais validols, ko mēdz palikt zem mēles, kad uztraukumā streiko sirds, tabletei izšķīstot, kairina mutes dobumā esošos aukstuma receptorus un nedaudz paplašina sirds asinsvadus, uz brīdi mazinot nepatīkamās sajūtas.

“Katru dienu pārliecinos, ka aptuveni puse no medikamentu iedarbības atkarīga no ticības tā iedarbībai. To izmanto, arī veidojot reklāmas, un tādēļ tai dažkārt ir pozitīva nozīme. Protams, tikai tad, ja cilvēks izvēlas atbilstošas zāles un tās pareizi lieto,” atzīst kardiologs.

Gremošanas 
uzlabošanai


Kuņģa un zarnu slimības Latvijā nav retums, taču zāles dažādu traucējumu gadījumā ne vienmēr tiek lietotas pamatoti. Piemēram, “Mezym” būtu lietojams, ja trūkst gremošanas fermentu, taču profesore Kluša lēš, ka diez vai Latvijā ir ļoti daudz šādu slimnieku. Pastāvīgi uzņemot šīs zāles bez vajadzības, var gadīties, ka ar laiku tiks nomākta aizkuņģa dziedzera funkcija.

Lūk, kā šo līdzekļu popularitāti skaidro I. Salmane-Kuļikovska: “Gremošanas traucējumi rada sajūtu, ka esam zaudējuši kontroli pār savu ķermeni, tādēļ rodas vēlme tos ātri mazināt ar medikamentu palīdzību. Latvijā tos vairāk lieto vīrieši, un arī reklāmās galvenokārt redzams kungs, kuru moka nepārdomāta uztura izraisītas gremošanas problēmas. Zāles šajā reklāmā tiek pozicionētas kā pilnvērtīgas maltītes un veselīgu ēšanas ieradumu vienkāršāka alternatīva.”

“Lomax” un “Raniberl”, kas lietojami pārmērīgas kuņģa skābes izdalīšanās gadījumā, popularitāte vedina domāt, ka Latvijā ir daudz čūlas slimnieku. Turklāt tā ir saistīta ar plašo nesteroīdo pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļu patēriņu, jo šīs zāles pastiprina kuņģa sekrēciju.

Vilnis Dzērve atgādina, ka kuņģa skābes izdali mazinošu preparātu lietotājiem būtu jāpārbauda, vai organismā nav iemitinājusies helikobaktērija. Jāpatur arī prātā, ka nekontrolēta un ilgstoša kuņģa skābes iedarbes mazinošo preparātu lietošana var maskēt kuņģa vēža simptomus.

VIEDOKĻI


SAISTĪTIE RAKSTI

Zāļu valsts aģentūras direktore Inguna Adoviča: “Bezrecepšu zāļu izvēli ietekmē gan publiski izskanējušie veselības aprūpes speciālistu viedokļi, gan reklāma. Kaut arī Latvijā to lietošanas paradumi un patēriņš ir līdzīgs kā citur Eiropā, tomēr aicinātu cilvēkus izvērtēt, vai simptomi, kuru ārstēšanai tie iegādāti, bieži neatkārtojas un vai nav jādodas pie ārsta pārbaudīt veselību. Dažkārt šķietami vieglas sūdzības var slēpt nopietnu saslimšanu.”

Medicīnas socioloģe, biedrības “Veselības projekti Latvijai” valdes priekšsēdētāja Ieva Salmane-Kuļikovska: “Dati liecina, ka no veselības aprūpes sistēmas viedokļa iedzīvotāju pašārstēšanās var būt ekonomiski izdevīga, jo, piemēram, tiek ietaupīts ārstu laiks un samazināti izdevumi kompensējamiem medikamentiem. Taču, no otras puses, tā ir saistīta ar dažādiem riskiem – atbilstošas ārstēšanas novilcināšanu, kļūdainu diagnozes noteikšanu vai nevēlamām blakusparādībām.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Agrāk man vannasistabā dzīvoja sliekas!” Anitra Tooma pastāsta, kāpēc mājoklī vajadzētu turēt šos “mājdzīvniekus”
Garšīgi, daudz ūdens un maz kaloriju! Kas vērtīgs kabačos?
8 noderīgi padomi, kā izdzīvot pārgājienā tveicīgā laikā 5
Utis nešķiro mantisko stāvokli – no mazā asinssūcēja cieš miljoniem cilvēku 2
VIDEO. “Kas notiktu, ja raķešu triecienā uzsprāgtu Zaporožjes atomstacija? Radiācija būs pa visu Eiropu?”: atbild Jānis Slaidiņš 7
Krievijas mērķis esot karā vājināt Ukrainas industriālo ekonomiku, lai tā vairāk līdzinātos kādai no Baltijas valstīm 32
Zvejnieks: “tāda mērvienība malkai kā beramkubs – tas parādījās, kad tirgotāji izmantoja vecu cilvēku lētticību un smērēja kuba vietā” 2
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes
Nākamnedēļ laikapstākļi būtiski mainīsies. Ko sinoptiķi prognozē?
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Sirds pamazām zaudē jaudu. Kādi ir biežākie sirds mazspējas simptomi?
VIDEO. Pacients aizkustināts līdz asarām, kad terapijas zirgs mierīgi noliek galvu uz viņa krūtīm
Saulē apdegt var jebkura ķermeņa daļa. Deviņi padomi rīcībai 1
C vitamīnam nepatīk, ja to cep vai vāra
noteikt savas atmiņas kvalitāti un rūpēties par tās saglabāšanu 1
Vēstule par rezervēm – Pabrikam, Pavļutam un visiem deputātu kandidātiem, kas domās sevi redz sēžam aizsardzības vai veselības ministra krēslā 21
“Ir jāanulē Latvijā līdz šim izdotās uzturēšanās atļaujas un vīzas tiem, kas atbalsta Krievijas agresiju,” rosina Egils Levits
VIDEO. Henriks Danusēvičs par partiju solījumiem: “80% no solītā viņi izdara pretēji!” 8
VIDEO. “Kas notiktu, ja raķešu triecienā uzsprāgtu Zaporožjes atomstacija? Radiācija būs pa visu Eiropu?”: atbild Jānis Slaidiņš 7
FOTO. Saglabāts pat saimnieka krēsls, kas pildīts ar salmiem! Kā Viktors apvieno senu Jūrmalas vasarnīcu ar mūsdienu arhitektūru 3
FOTO. “Viņi parādīs, kas ir īstie karaliskās ģimenes locekļi”: princis Viljams un Keita Midltone dosies uz Ameriku
FOTO. Vērmanes dārzā par 78 tūkstošiem eiro atklāta atjaunotā Rīgas vecākā strūklaka 5
Līvānu novadā skolēniem arī nākamajā mācību gadā būs brīvpusdienas 4
“Lielākā daļa pat nesaprot, kā rēķinus apmaksāt!”: Čerkovskis skaidro sabiedrības izpratni par enerģētiku
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
“Manā istabā neskan vairs mūzika!” Saruna ar dzejnieku Daini Deigeli
20:57
Līgatnes dabas takās varēs izzināt susuru dzīvesveidu
20:34
Galvenie iemesli, kāpēc jauni un lietoti auto kļūst dārgāki 1
20:15