Foto – LETA

Bezrecepšu zāles vietā un nevietā. Ārsti vērtē drošus un nedrošus medikamentus 0

Iespēja iegādāties zāles bez konsultēšanās ar ārstu mēdz 
radīt maldīgu priekšstatu, ka to lietošana ir pilnīgi droša
.

“Aizbēgs un rokā nesamedīs!”: Kaimiņš aicina steidzami aizturēt Gobzemu, kam esot saistība ar “Gazprom”. Tikmēr Aldis šorīt it kā jau redzēts lidostā 11
Kurš no “Jaunās vienotības” visvairāk svītrots, bet kurš saņēma “plusiņus”?
“Kāds varētu pasmaidīt, ka Lembergs ir notiesāts, bet šoreiz te ir cita nianse,” politologs skaidro, kāpēc Lembergs nevarētu “sēdēt pie valdības galda” 2
Lasīt citas ziņas

Lietojami ar piesardzību


Bezrecepšu medikamentus tos plašās pieejamības un reklāmas iespaidā aizvien vairāk uztver kā plaša patēriņa preci, un to lietošana nereti mēdz būt neracionāla, ir pārliecināta medicīnas socioloģe, biedrības “Veselības projekti Latvijai” valdes priekšsēdētāja Ieva Salmane-Kuļikovska. Turklāt farmācijas firmas ir centušās panākt, lai tos varētu tirgot arī veikalos un degvielas uzpildes stacijās, kā arī izvietot aptieku pašapkalpošanās plauktos. Iespēja iegādāties zāles bez konsultēšanās ar ārstu mēdz radīt maldīgu priekšstatu, ka to lietošana ir pilnīgi droša, lai gan daudzi medikamenti var izraisīt nelabvēlīgas blaknes, kā arī negatīvu mijiedarbību ar citām zālēm, uztura bagātinātājiem un pat pārtiku.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Slimību rašanās mehānismi joprojām nav pilnībā skaidri, tādēļ nereti medikamentu lietošana nav mērķtiecīga,” uzsver habilitētā medicīnas doktore, LU profesore, farmakoloģe Vija Zaiga Kluša. Viņa šo domu paskaidro ar salīdzinājumu – ja nezinām, kur automobilim atrodas degvielas tvertne, lejam benzīnu mašīnai virsū, cerot, ka kāda pile ietecēs arī vajadzīgajā vietā. Piemēram, ja sāp mugura, prātīgāk būtu vingrot, lai atbrīvotu nospiesto nervu, nevis dzert zāles, kas spēj tikai nomākt simptomus.

“Slimība nozīmē, ka organisma sistēmās zudis līdzsvars, taču, lietojot zāles, papildus varam iedzīvoties vēl citās vainās, jo nevienas no tām neiedarbojas tikai uz to procesu, ko cenšamies ietekmēt. Medikamenti jālieto ar lielu piesardzību. Esmu dzirdējusi atsauksmes: “Tas nu gan ir labs dakteris – piecas zāles izrakstīja!” Nevajag pārvērst organismu par Mendeļejeva tabulu! Ārstam būtu jāatrod katram slimniekam minimālākā efektīvā zāļu deva un jāpastāsta, cik miligramus lietot, jo tabletēs mēdz būt atšķirīgs aktīvās vielas daudzums,” teic profesore.

Pret sāpēm 
un augstu temperatūru


“Latviešiem ir ģenētiski noteiktas locītavu slimības, it īpaši sievietēm, kas ir viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ ir izplatīta pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļu lietošana,” vērtē LU Kardioloģijas zinātniskā institūta vadošais pētnieks, medicīnas doktors Vilnis Dzērve. “Šīs zāles pieļaujams lietot vienu vai pāris dienas, taču pazīstu cilvēkus, kuri ibumetīnu dzer nedēļām ilgi tā vietā, lai dotos pie ārsta un noskaidrotu sāpju iemeslu.”

Profesore Kluša uzskata, ka nesteroīdos pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļus Latvijā lieto pārlieku daudz. Ibuprofēns (var iegādāties arī ar nosaukumiem “Ibumetīns”, “Ibustar” u.c.) atzīts par vienu no organismam saudzīgākajiem šīs grupas preparātiem, taču, uzņemot to ilgstoši, tiek bloķēti enzīmi, kas saistīti ar asinsspiedienu regulējošo sistēmu un citiem procesiem, tāpēc var paaugstināties asinsspiediens un rasties citas veselības problēmas. Savukārt, pārmērīgi lietojot aspirīnu jeb acetilsalicilskābi, tiks nomākta kuņģa gļotādu aizsargājošu vielu sintēze, un tādējādi var attīstīties čūla.

Profesore uzsver, ka tautā iecienīto paracetamolu, ko izplata arī ar nosaukumu “Tailenols”, augstas temperatūras gadījumā varētu izmantot ne vairāk kā vienu līdz divas reizes. Pastāvīgi lietojot to pret sāpēm, pamazām raksim sev kapu, jo šī viela rada organisma šūnām ļoti toksiskus savienojumus. Dienas laikā drīkst uzņemt ne vairāk kā četrus gramus paracetamola, bet bērni un alkohola lietotāji – vismaz uz pusi mazāk.

Sirds mierinājumam


Starp visvairāk Latvijā lietotajām bezrecepšu zālēm ir arī sirds līdzekļi. 
V. Dzērve tautā iecienītos pilienus, kas satur baldriāna un māteres tinktūras, kā arī vilkābeles ekstraktu, atzīst par noderīgiem. Pirmās nomierina, bet vilkābeles izvilkums baro sirds muskuli un palīdz uzlabot tā darbu. Šie pilieni gan neko neārstē, taču, atšķirībā no medikamentu vairākuma, nepārdozējot tiem nav blakņu. Vienīgā “blakusparādība” būs saldāks miegs. Lieliski, ja šīs zāles uzlabo pašsajūtu veciem cilvēkiem ar sirds kaitēm, kuriem vairs nevar veikt operāciju. Daudzu iecienītais validols, ko mēdz palikt zem mēles, kad uztraukumā streiko sirds, tabletei izšķīstot, kairina mutes dobumā esošos aukstuma receptorus un nedaudz paplašina sirds asinsvadus, uz brīdi mazinot nepatīkamās sajūtas.

“Katru dienu pārliecinos, ka aptuveni puse no medikamentu iedarbības atkarīga no ticības tā iedarbībai. To izmanto, arī veidojot reklāmas, un tādēļ tai dažkārt ir pozitīva nozīme. Protams, tikai tad, ja cilvēks izvēlas atbilstošas zāles un tās pareizi lieto,” atzīst kardiologs.

Gremošanas 
uzlabošanai


Kuņģa un zarnu slimības Latvijā nav retums, taču zāles dažādu traucējumu gadījumā ne vienmēr tiek lietotas pamatoti. Piemēram, “Mezym” būtu lietojams, ja trūkst gremošanas fermentu, taču profesore Kluša lēš, ka diez vai Latvijā ir ļoti daudz šādu slimnieku. Pastāvīgi uzņemot šīs zāles bez vajadzības, var gadīties, ka ar laiku tiks nomākta aizkuņģa dziedzera funkcija.

Lūk, kā šo līdzekļu popularitāti skaidro I. Salmane-Kuļikovska: “Gremošanas traucējumi rada sajūtu, ka esam zaudējuši kontroli pār savu ķermeni, tādēļ rodas vēlme tos ātri mazināt ar medikamentu palīdzību. Latvijā tos vairāk lieto vīrieši, un arī reklāmās galvenokārt redzams kungs, kuru moka nepārdomāta uztura izraisītas gremošanas problēmas. Zāles šajā reklāmā tiek pozicionētas kā pilnvērtīgas maltītes un veselīgu ēšanas ieradumu vienkāršāka alternatīva.”

“Lomax” un “Raniberl”, kas lietojami pārmērīgas kuņģa skābes izdalīšanās gadījumā, popularitāte vedina domāt, ka Latvijā ir daudz čūlas slimnieku. Turklāt tā ir saistīta ar plašo nesteroīdo pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļu patēriņu, jo šīs zāles pastiprina kuņģa sekrēciju.

Vilnis Dzērve atgādina, ka kuņģa skābes izdali mazinošu preparātu lietotājiem būtu jāpārbauda, vai organismā nav iemitinājusies helikobaktērija. Jāpatur arī prātā, ka nekontrolēta un ilgstoša kuņģa skābes iedarbes mazinošo preparātu lietošana var maskēt kuņģa vēža simptomus.

VIEDOKĻI


SAISTĪTIE RAKSTI

Zāļu valsts aģentūras direktore Inguna Adoviča: “Bezrecepšu zāļu izvēli ietekmē gan publiski izskanējušie veselības aprūpes speciālistu viedokļi, gan reklāma. Kaut arī Latvijā to lietošanas paradumi un patēriņš ir līdzīgs kā citur Eiropā, tomēr aicinātu cilvēkus izvērtēt, vai simptomi, kuru ārstēšanai tie iegādāti, bieži neatkārtojas un vai nav jādodas pie ārsta pārbaudīt veselību. Dažkārt šķietami vieglas sūdzības var slēpt nopietnu saslimšanu.”

Medicīnas socioloģe, biedrības “Veselības projekti Latvijai” valdes priekšsēdētāja Ieva Salmane-Kuļikovska: “Dati liecina, ka no veselības aprūpes sistēmas viedokļa iedzīvotāju pašārstēšanās var būt ekonomiski izdevīga, jo, piemēram, tiek ietaupīts ārstu laiks un samazināti izdevumi kompensējamiem medikamentiem. Taču, no otras puses, tā ir saistīta ar dažādiem riskiem – atbilstošas ārstēšanas novilcināšanu, kļūdainu diagnozes noteikšanu vai nevēlamām blakusparādībām.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Tējas sēnes dzēriens – kombuča. Kā to pagatavot un uzglabāt?
Irbenes – skābas, rūgtas, bet – vērtīgas! Kā tās izmantot tautas medicīnā?
Pēteris Apinis: Latvijas ārstu biedrības divsimtgade 9
Ja ģimenē vismaz divi asinsradinieki slimojuši ar vēzi… Bīstamais mantojums – ļaundabīgs audzējs 3
“Aizbēgs un rokā nesamedīs!”: Kaimiņš aicina steidzami aizturēt Gobzemu, kam esot saistība ar “Gazprom”. Tikmēr Aldis šorīt it kā jau redzēts lidostā 11
Kurš no “Jaunās vienotības” visvairāk svītrots, bet kurš saņēma “plusiņus”?
“Kāds varētu pasmaidīt, ka Lembergs ir notiesāts, bet šoreiz te ir cita nianse,” politologs skaidro, kāpēc Lembergs nevarētu “sēdēt pie valdības galda” 2
VIDEO. Aculiecinieks nakts laikā netālu no Preiļiem nofilmē dīvainus dzīvniekus
Pietrūka tikai aptuveni 250 balsis… Pabriks atklāj, vai mudinās AP apstrīdēt vēlēšanu rezultātus
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 3
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
Uzsāk Baltijā lielāko veselības aprūpes lojalitātes programmu 6
“Ar rūpēm par cilvēkiem” – Ķekavas Mēness aptiekas vadītājas Jolantas Bernupes dzīves formula 2
Paliek mazliet vēsi? Iedzer karstu tēju!
Uz skolu – ar zināšanām par higiēnu 7
Samazināt kolagēna ražošanu var arī stress 1
Ārste no Ukrainas ārstē neauglību Latvijā 21
Liela nozīme ir arī vecāku piemēram jeb Padomi pēc garajām brīvdienām 1
Līdztekus slāpju sajūtai ir vairāk nekā 10 norādes, lai padzertos 3
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa pārāk maz – tikai 18% vasarā pilnībā izmantojuši ikgadējo atvaļinājumu 6
No 20 001 “Centrālās laboratorijas” augustā testēta PĶR Covid-19 analīžu parauga 5628 bijuši pozitīvi 7
“Mēness aptieka”: Pēc darba vasarā kāds jaunietis noteikti izvēlēsies kļūt par farmaceitu! 3
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā 1
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Indra Noriete: Diabēta pacientiem nepieciešams nodrošināt savlaicīgu un mūsdienīgu ārstēšanu 14
Ar sāpošu vēderu nav joki! Iespējams – apendicīts 1
VIDEO. Gardie vistas salāti ar šitake sēnēm 3
Pašapkalpošanās analīžu automātos iespējams nodot materiālu arī helikobaktērijas un cilvēka papilomas vīrusa noteikšanai 1
Zaļā tēja – mūsdienu jaunības eliksīrs? 6
Ko iesākt ar polipiem? Vai tā ir taisnība, ka tie var kļūt ļaundabīgi 4
Par “Progresīvo” iekļaušanu topošajā koalīcijā vēl runās
Saeimas vēlēšanās Rīgas apkaimēs ir bijuši divi izteikti līderi. Par ko visvairāk balsojuši rīdzinieki?
Vai laikapstākļi uzlabosies? Prognoze otrdienai
Nākamās Saeimas sastāvs neatvieglos jaunās valdības veidošanu
“Aizbēgs un rokā nesamedīs!”: Kaimiņš aicina steidzami aizturēt Gobzemu, kam esot saistība ar “Gazprom”. Tikmēr Aldis šorīt it kā jau redzēts lidostā 11
Stāda augļukokus un ogulājus, krūmus, pavasara sīpolpuķes. Kas darāms dārzā no 3. līdz 8.oktobrim? 1
VIDEO, FOTO. Princis Viljams, tiekoties ar britiem, pajoko par bērnu audzināšanu – tas sajūsmina un sasmīdina fanus
FOTO. Dejas, līksmība, rūgtas pārdomas un bēdu slīcināšana glāzē…Kur un kā partijas pavadīja pēcvēlēšanu nakti?
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Vai laikapstākļi uzlabosies? Prognoze otrdienai
14:50
Lietuva izraida Krievijas pagaidu pilnvaroto lietvedi
14:22
Par “Progresīvo” iekļaušanu topošajā koalīcijā vēl runās
13:57