Uzņēmuma dibinātāji Andrejs Frišfelds (no kreisās) un Ervins Grīnfelds: “Veicam arī drošības testus – uzbrūkam klientu sistēmām un servisiem.”
Uzņēmuma dibinātāji Andrejs Frišfelds (no kreisās) un Ervins Grīnfelds: “Veicam arī drošības testus – uzbrūkam klientu sistēmām un servisiem.”
Foto – Timurs Subhankulovs

Legālie hakeri no Latvijas glābj pasaules IT varenos 7

Latvijas IT testēšanas uzņēmums “TestDevLab” meklē citu kļūdas. 95% pret 5% – tāda ir informācijas tehnoloģiju (IT) uzņēmuma SIA “TestDevLab” klientu attiecība. Protams, par labu ārvalstīm.

VIDEO. Āgenskalnā pie atkritumu konteineriem klaiņo milzīga izmēra grauzējs
“Viņi izvilka līķus, izņēma visu aprīkojumu.” Krievijas spēki veikuši slepenu operāciju no nogrimušā kreisera “Moskva”
“Ārstiem darba būs daudz…” – prognozē profesors
Lasīt citas ziņas

“Ja tev ir 100 miljoni lietotāju – zini, cik tev var izmaksāt viena kļūda. “Amazon” pakalpojuma nestrādāšana izmaksā 1000 dolārus sekundē, bet viena programmētāja kļūda servisu var apturēt pat stundām ilgi. Tas ir iemesls, kāpēc mēs esam vajadzīgi, – lai šādu starpgadījumu nebūtu,” stāsta strauji augošā uzņēmuma līdzdibinātāji Ervins Grīnfelds un Andrejs Frišfelds, bijušie telesakaru veiksmes stāsta “Skype” darbinieki.

Lauž klientu produktus

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienkārši runājot, “TestDevLab” piedāvā pakalpojumus, kas saistīti ar pro­grammatūras testēšanu. “Mūsdienās ar to saprot lietotnes paspaidīšanu un viss – patīk vai nepatīk. Mēs ejam daudz dziļāk un faktiski laužam klientu produktu, lai saprastu, cik labi tas darbojas. Piedāvājam bateriju un datu nolietojuma testu laboratoriju, ko paši esam radījuši un nokomplektējuši, audio un video testēšanas laboratoriju. Veicam arī automatizētos testus – ir kompānijas, kas izstrādā risinājumus, kurus nemitīgi papildina. Ir svarīgi, lai šīs izmaiņas testētu automātiski, jo nav laika gaidīt, kad to paveiks manuāli. Ļoti daudz automatizējam mobilos, mājaslapu, serveru risinājumus. Veicam arī drošības testus – uzbrūkam klientu sistēmām un servisiem. Tāpat mums ir veiktspējas testi – noslogojam klienta serverus, cik vien tas ir iespējams, lai redzētu, cik lielu datu skaitu tas spēj turēt,” pakalpojumu klāstu iezīmē A. Frišfelds.

Ja lietotne vai mājaslapa vienā jaukā mirklī kļūst ļoti populāra, bez pienācīgiem testiem serveri nespēs “panest” slodzi un pakalpojums vienkārši “uzkārsies”. Kā pastāstīja bijušie telesakaru veiksmes stāsta “Skype” darbinieki, uzņēmums bieži vien izstrādā arī savus papildu risinājumus. “Mums bieži ar esošo piedāvājumu nepietiek un nākas veidot savus risinājumus. Mūsu unikālie risinājumi ir audio, video un serveru testēšanas speciālie rīki, ko sākotnēji izstrādājām savai lietošanai. Tad mēs lemjam – izstrādāt pašiem vai modificēt jau esošu lietu,” sacīja līdzdibinātāji.

Darbs “Skype” palīdzējis

Kā norādīja E. Grīnfelds, uzņēmuma sākumposms neesot bijis grūts. “Vairāku gadu darbs “Skype” ļoti palīdzēja tieši kontaktu ziņā. Apzinājām cilvēkus, kuri varētu būt ieinteresēti pakalpojumā, – bez mūsu kontaktiem uzņēmumam, kam nav nekādas IT vēstures, būtu daudz sarežģītāk. Līdz ar pirmajiem klientiem sākām algot darbaspēku – līdz tam bijām divatā,” sacīja viens no dibinātājiem. Strādāšana “Skype” palīdzējusi arī tīri finansiāli – līdz peļņas gūšanai uzņēmumā ieguldīti tikai pašu līdzekļi, ne aizņēmumi, ne citas investīcijas nav izmantotas.

Uzņēmums jau izpleties divās Latvijas pilsētās – ne tikai Rīgā, bet arī Ventspilī, un, kā izrādās, pirmais birojs bija tieši Kurzemes ostas pilsētā. Uzņēmuma vadītāji gan minēja, ka Latvijā, tāpat kā Igaunijā, varētu ieviest reinvestēto nodokli, kas paredz, ka uzņēmums iegūto peļņu izvēlas ieguldīt uzņēmuma attīstībā – apmācībās, iekārtās, ko neapliek ar uzņēmuma ienākuma nodokli.

Uzņēmumā tikai latvieši

Arī kļūdīties nu jau piecu gadu laikā “TestDevLab” sanācis minimāli, abi dibinātāji tās drīzāk sauc par mācīšanās procesa neatņemamu daļu. Piemēram, nācies saprast, ka reklāmu izvietošana “Google” nemaz tik ienesīga nav, tomēr abi ir priecīgi, ka mācīšanās procesā nav iztērēts pārlieku liels resurss. Klientu vidū nav tikai komunikācijas lietotņu kompānijas kā “Skype” vai “Orange Vallée”. Arī bankas, tostarp Latvijas Banka, ir klientu lokā. Vidējā “TestDevLab” pakalpojuma cena ir daži desmiti tūkstoši, bet pakalpojums var maksāt arī tūkstoti.

“Citreiz kompānijas nesaprot, ka viņu sāpe ir ļoti vienkārša, kas gandrīz neko nemaksā, bet viņi mūsu padomus novērtē un nāk vēlreiz jau ar lielākiem uzdevumiem,” stāsta E. Grīnfelds. Nereti uzņēmuma pārstāvji brauc ciemos arī pie klientiem, jo klātbūtnes efekts ir ļoti svarīgs – šādā veidā lidmašīnu biļetes pirktas ne tikai uz ASV, Zviedriju, Lielbritāniju un Franciju, bet arī uz Izraēlu, Filipīnām un Kolumbiju, kurā esot straujākā IT nozares attīstība pasaulē, kas noved pie kvalificēta darbaspēka trūkuma.

SAISTĪTIE RAKSTI

Bet kā ir Latvijā? Visi uzņēmuma darbinieki ir latvieši, ārvalstu gudrie pagaidām netiek algoti, taču pilnīgi gatavu speciālistu Latvijā nav – jāapmāca pašiem. “Problēma ir tā, ka universitātēs mūsu testēšanu padziļināti nemāca – garozu apskata, bet dziļumā neiet. Līdz ar to mēs ļoti daudz resursu investējam darbinieku apmācībās un pirmajās intervijās, lai saprastu – būs vai nebūs. Ir gadījies, ka algotie darbinieki tomēr nav sevi attaisnojuši. No 30 absolventiem patiešām derīgi ir trīs četri, turklāt konkurence ir milzīga, jo visiem uzņēmumiem vajag kvalificētus speciālistus,” Latvijas IT nozares īpatnības norāda E. Grīnfelds.

“Braucam pa universitātēm un stāstām par testēšanas nozīmi. Ventspils Augstskolā maģistriem tagad pasniegsim testēšanas kursu,” stāsta dibinātāji, norādot, ka nav lielākas gandarījuma sajūtas par programmatūras kļūdu atrašanu, kas palīdz novērst klienta servisa fundamentālas drošības, serveru u. c. problēmas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Āgenskalnā pie atkritumu konteineriem klaiņo milzīga izmēra grauzējs
“Viņi izvilka līķus, izņēma visu aprīkojumu.” Krievijas spēki veikuši slepenu operāciju no nogrimušā kreisera “Moskva”
“Ārstiem darba būs daudz…” – prognozē profesors
Eiropa piekrīt glābt “Air Baltic”. Cik miljons tā dos šoreiz?
“Atgādina padomju sistēmu – bagātiem noņemsim, nabagiem iedosim un beigās visi vienādi nabagi,” Kreituse par pabalstiem
Lasīt citas ziņas
Rīga un Tampere rīkos 2023.gada pasaules hokeja čempionātu
Roberts Zīle: Pat pārdodot mazākus apjomus, Krievija tagad nopelna vairāk. Iespējams, ka jau gada beigās viss iesaldētais tiks atgūts
Jana Bunkus: Kariņš un viņa ministri ir augstākās raudzes politiķi, taču sabiedrības sašķeltību rada “twitter ballītes” pēc MK sēdēm
Attālināto mācību turpināšanu arī pēc ārkārtējās situācijas beigām atzīst par atbilstošu Satversmei
Rīgas dome apsver visus padomju armijas pieminekļa nojaukšanas variantus, arī spridzināšanu
15:30
Roberts Zīle: Pat pārdodot mazākus apjomus, Krievija tagad nopelna vairāk. Iespējams, ka jau gada beigās viss iesaldētais tiks atgūts
14:49
Sestdien Latvijā gaidāms vēss laiks un īslaicīgs lietus
14:45
Eiropa piekrīt glābt “Air Baltic”. Cik miljons tā dos šoreiz?
“Lai ir ekonomiskā aktivitāte!” Kilbloka par to, kāpēc svarīgi samazināt PVN
Labība kā ierocis: “Odesas ostas elevatori ir pilni eksportam sagatavotiem pērnā gada ražas kviešiem”
Kas Latvijā nosaka degvielas cenas? Skaidro eksperts
Zaporižjā raķešu apšaudēs sagrauts 121 nams
“Dažiem tauku saturs kā krējumam!” Uztura speciālistes Lizetes Pugas padomi, izvēloties bezpiedevu jogurtu
“Atgādina padomju sistēmu – bagātiem noņemsim, nabagiem iedosim un beigās visi vienādi nabagi,” Kreituse par pabalstiem
“Jā, tā ir patiesība!” Bergmanis skaidro, kā aizsardzības budžets tērēts stadionu būvniecībai
“Vai tik tas neatgriezīs atpakaļ aplokšņu algas.” Deputāts par minimālās algas celšanu Latvijā
Līdaka: Jaunā paaudze ir krietni imūnāka pret šo “maskavismu” un “rašismu”
ASV domnīca: Krievijas karaspēks gatavo “trešo aizsardzības līniju”
“Dzīvojam no krīzes krīzē!” Kariņa valdība vēlreiz atjaunota
Miris grupas “Depeche Mode” dibinātājs Endrū Flečers
Maijā nodokļu ieņēmumi lielāki nekā bija plānots
VIDEO. Lielo izmēru pašmāju modele Tatjana Mackeviča: “Man vēl nebija sešpadsmit, kad piedzemdēju savu dēlu”
Dzidra, Dzidris, Gunita un Loreta – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Viss, kas jāizdara – jāaiziet un jāpaņem. Zvaigznes ir tavā pusē! Horoskopi 27.maijam
“Ir ziņas, ar ko Mariupolē šobrīd nodarbojas krievu karaspēks,” Rajeva dienas notikumu apskats
“Dieva vārdā, kad mēs stāsimies pretī ieroču lobijam?” Baidens par asinspirti ASV skolā
Ļoti gardi! Sparģeļu un zirņu biezzupa
VIDEO. Kaut kas vēl nebijis! “Bermudu Divstūris” apvienojas dziesmā ar estrādes dīvu Olgu Rajecku
“Slimīgi greizsirdīgs un kontrolējošs”: vēl viena Holivudas aktrise tiesā sniegusi neglaimojošus faktus par kopdzīvi ar Džoniju Depu
“Es esmu lasījis visu, ko viņš smagā reibumā krieviem epastos rakstīja!” Lapsa Adamsonu nosauc par nožēlojamu
Kārlis Šadurskis: LKS ļoti cenšas balansēt krimināllikuma pareizajā pusē, bet es gaidu, kad viņi šo robežšķirtni pārkāps