Foto: Velga Vītola/Līgatnes dabas takas

Līgatnes dabas takās varēs izzināt susuru dzīvesveidu 10

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) šodien plkst.20 rīkos Susuru vakaru Līgatnes dabas takās, kurā zīdītāju pētnieks Valdis Pilāts atklās apmeklētājiem susuru noslēpumaino ikdienu, aģentūru LETA informēja DAP dabas izglītības darba speciālists Valters Kinna.

Reklāma
Reklāma
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Latvijā mīt trīs susuru sugas – lielais susuris, meža susuris un mazais susuris. Latviešu tautasdziesmā pieminētā pelīte – saldā miega vilcēja – visticamāk ir tieši kāds no susuru dzimtas pārstāvjiem, jo gada aukstāko laiku susuri tiešām pavada saldā miegā, ierakušies augsnē vai meža zemsedzē.

Gada aktīvajā periodā susuri iekārto savas migas koka dobumos vai būrīšos. Tie māk ļoti veikli un graciozi pārvietoties pa koku stumbriem un zariem, kā arī ir spējīgi veikt vairākus metrus tālus lēcienus no koka uz koku.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līgatnes dabas taku Susuru vakara apmeklētāji varēs klausīties Latvijas vadošā susuru pētnieka, DAP projekta “Life For Species” zīdītājdzīvnieku sugu eksperta Pilāta stāstos par susuru izpētes metodēm, susuru dzīves paradumiem, pētījumos atklātajām un mazāk zināmajām susuru ekoloģijas un uzvedības niansēm.

Pilāts pēta susuru dzīvi Latvijā jau vairāk nekā 15 gadus, dabā izliekot susuriem piemērotus mitekļus – susuru būrīšus, kas regulāri tiek apsekoti, meklējot pašus susurus vai arī to klātbūtnes liecības – migu, ekskrementus vai barības atliekas.

Apmeklētāji vakara gaitā varēs iepazīties ar Līgatnes dabas takās mītošajiem lielajiem susuriem jeb dižsusuriem. Savvaļā susuri ir aktīvi galvenokārt krēslā un tumsā, taču Līgatnes dabas takās lielie susuri ir aktīvi dažādos diennakts laikos. Tos var pamanīt ārpus savām midziņām arī dienā, turklāt ne tikai vasaras sezonā, bet arī pavasarī, rudenī un dažkārt pat ziemā.

Uz Līgatnes dabas takām septiņi lielie susuri atceļoja 2020.gada maijā no Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza. Šo susuru senči ir pirms dažiem gadiem Gaujas Nacionālajā parkā atrastie, bez mātes palikušie susuri. Līgatnes dabas takās lielie susuri jūtas labi, un šovasar jau otro gadu pēc kārtas pasaulē ir nākusi jauna susuru paaudze.