Foto-LETA/AFP

Bulgārijā notiek ārkārtas parlamenta vēlēšanas 0

Bulgārijā svētdien, 5.oktobrī, notiek ārkārtas parlamenta vēlēšanas.

Reklāma
Reklāma
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 124
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot 9
Lasīt citas ziņas

Gaidāms, ka vēlēšanās uzvarēs labēji centriskā partija “Pilsoņi par Bulgārijas demokrātisku attīstību” (GERB), kuras līdera Boiko Borisova valdība demisionēja 2013.gada februārī saistībā ar plašiem tautas protestiem.

Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka GERB varētu iegūt 36-37% balsu, Sociālistu partija – 22-23% balsu, bet etnisko turku minoritātes partija “Kustība par tiesībām un brīvībām” (DPS) varētu saņemt 13% vēlētāju atbalsta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Būtiska nozīme būs mazo partiju sniegumam vēlēšanās, tostarp galēji labējās partijas “Uzbrukums” (“Ataka”) panākumiem. Sabiedriskās domas aptaujās šai partijai tiek prognozēts apmēram 4% vēlētāju atbalsts, kas ir slieksnis, lai partija iekļūtu parlamentā.

Šīs ir jau otrās ārkārtas parlamenta vēlēšanas nepilna pusotra gada laikā, tomēr gaidāms, ka tas nevis atrisinās, bet vēl vairāk saasinās politisko krīzi un problēmas vienā no nabadzīgākajām Eiropas Savienības (ES) valstīm, kur iedzīvotāji ir noguruši no politikas, nabadzības un korupcijas.

Pēc Borisova demisijas notika ārkārtas vēlēšanas, kuru rezultātā tika izveidota tehnokrātu valdība, kuru atbalstīja sociālisti un DPS. Valdību vadīja ekonomikas profesors Plamens Orešarsks, kuram jau gandrīz no pirmās dienas amatā bija jāsaskaras ar protestiem un aicinājumiem demisionēt.

Orešarska jau tā nestabilo valdību satricināja nepopulārais lēmums mediju magnātu Deļanu Pejevski iecelt par drošības dienesta vadītāju. Jūnija beigās DPS atteicās atbalstīt viņa valdību un jūlijā viņš paziņoja par demisiju.

Bulgārijā, kur vidējā mēnešalga ir 400 eiro un zeļ korupcija un organizētā noziedzība, piektā daļa mājsaimniecību dzīvo zem nabadzības sliekšņa, bet nesen veiktā aptaujā 69% respondentu situāciju raksturoja kā nepanesamu.

Ekonomikas izaugsme ir vāja un lielākā dala jauniešu emigrē. Ceturtā lielākā Bulgārijas banka kopš jūnija ir bloķējusi skaidras naudas izņemšanu, ir iesaldēta ES palīdzība apmēram 375 miljonu eiro apmērā un Ukrainas krīzes dēļ ir apdraudētas gāzes piegādes no Krievijas gaidāmajā ziemā.

Reklāma
Reklāma

Tādā situācijā esošajā valstī ir nepieciešamas sarežģītas reformas veselības aprūpes, pensiju un izglītības sistēmā, turklāt valstij ir grūtības tikt galā ar bēgļu plūsmu, kas no Sīrijas caur Turciju ierodas šajā Balkānu valstī.

Bulgārijas vienpalātas parlamentā Tautas sapulcē ir 240 deputāti, kas tiek ievēlēti uz četru gadu amata termiņu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.