Elvijs Pīrants: “Latvijas cilvēkiem jābūt aktīviem, nevajag baidīties rīkoties!”
Elvijs Pīrants: “Latvijas cilvēkiem jābūt aktīviem, nevajag baidīties rīkoties!”
Foto: Karīna Miezāja

“Būt pateicīgiem par to, kas mums ir!” Kā uz Latviju raugās 1990. gada 4. maijā dzimušie? 3

Pirmdien, 4. maijā, svinam 30 gadus kopš vēsturiski svarīgās dienas, kad Augstākā Padome nobalsoja par Latvijas neatkarības deklarāciju. Šo dienu var svinēt kā neatkarīgās Latvijas atdzimšanas svētkus.

AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 152
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja valdība nepieņem šādu lēmumu, to izdarīs uzņēmumi.” Latkovskis par to, cik reāla ir nevakcinēto cilvēku atlaišana no darba 116
16 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 77
9 stundas
Lasīt citas ziņas

Saskaņā ar Pilsonības un migrācijas pārvaldes datiem, 110 Latvijas iedzīvotājiem – 59 vīriešiem un 51 sievietei – 1990. gada 4. maijs ir arī dzimšanas diena. Pirmdien viņi svinēs ne tikai valsts svētkus, bet arī savu 30 gadu jubileju.

Ar trīs 4. maija bērniem “Latvijas Avīzei” bija iespēja aprunāties.

Ar pozitīvu skatu

Elvijs Pīrants esot bijis pirmais bērns, kurš piedzimis pēc Neatkarības deklarācijas pieņemšanas. Pulksten 19.20 pieņemta deklarācija, bet Elvijs piedzimis pēc plkst. 20. Šim notikumam par godu tolaik laikrakstā “Cīņa” intervēta arī Elvija mamma.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Tā bija diena, ko latvieši ļoti ilgi bija gaidījuši un vēlējušies, tāpēc tajā dienā visi bija priecīgi,” tā par 4. maija nozīmi saka Elvijs.

“Mamma arī stāstījusi, ka tajā laikā tauta bija ļoti saliedēta.”

Elvijs ir jūrmalnieks, mācījies Jūrmalas ģimnāzijā, strādājis par automehāniķi, nu pats kļuvis par uzņēmēju. Patīk uzturēt sevi fiziskajā formā. Spēlējis arī hokeju, bet nu traumas un laika trūkuma dēļ no šā vaļasprieka atteicies.

Kā 4. maija bērns vērtē šodienas Latviju un mūsu valsts attīstību?

“Domāju, ka Latvija iet tikai uz priekšu. Varbūt soļi nav pārāk lieli, tomēr viss notiek. Arī šobrīd, pandēmijas apstākļos, tiek realizēti daudzi projekti, nevarētu teikt, ka ekonomika būtu pilnībā apstājusies,” teic Elvijs.

Viņa vadītais uzņēmums dzen zemē spices ūdens ieguvei.

“Man viss notiek, un domāju, ka arī citi cilvēki, kas darbojas, tiek uz priekšu. Cilvēkiem jābūt čakliem un aktīviem, nevajag baidīties rīkoties un nevajag sūdzēties, tad dzīve ies uz augšu,” pozitīvā noskaņā ir Elvijs, kura uzņēmumam pasūtījumu netrūkstot arī šajā krīzes laikā.

Bet vai tiešām mūsu valstī nekā kritizējama nav?

“Es sliktajā neiedziļinos, raugos uz labajām lietām,” attrauc jaunais uzņēmējs. “Ja arī ar kaut ko neveicas, to aizmirstu un atkal eju uz priekšu.”

Elvijs atsakās kritizēt pat politiķus: “Daudzi viņiem pārmet, ka tas salaists grīstē vai šis. Bet tad ņem un izdari labāk!”

Elvijs visiem Latvijā novēl domāt pozitīvas domas, tad notiks arī labas lietas.

4. maijā Elvijs pirmkārt svin savu dzimšanas dienu, nevis valsts svētkus. Taču superīgi esot tas, ka dzimšanas dienā vienmēr ir brīvdiena.

“Tas man liek justies īpašam,” smej Elvijs. Savu jubileju svinēs mājās, ģimenes lokā. “Par lielu svinību trūkumu sevišķi neskumstu. Galvenais būt kopā ar savējiem: dzīvesbiedri un meitiņu.” Vasarā ģimenē gaidāms vēl viens mazulis.

 

Atgriezās Latvijā uz simtgades svinībām

Anita Ivčenko: “Latvija ir ļoti jauna valsts, viss vēl tikai notiek un attīstās.”
Foto no privātā arhīva

Rīdziniece Anita Ivčenko teic: jau bērnībā apzinājusies, ka piedzimusi ļoti īpašā datumā. Jau tolaik, pateicoties īpašajam dzimšanas datumam, aicināta uz dažādiem pasākumiem.

“Tas man likās ļoti forši, jo svētki bija skaisti,” stāsta Anita. Piemēram, piecu gadu vecumā bijusi uz svētku pasākumu Saeimā.

“Domāju, ka 1990. gada 4. maijā Latvijā valdīja liela pacilātība un atvieglojuma sajūta,” spriež Anita.

Desmit gadus Anita ir bijusi prom no Latvijas – aizbrauca uz Lielbritāniju 2008. gadā, uzreiz pēc vidusskolas absolvēšanas. Tolaik Latvijā bija ekonomiskā krīze un braukt uz ārzemēm nolēmusi visa ģimene.

“Tā arī bija lieliska iespēja gūt pieredzi un mācīties citā valstī,” saka Anita. Londonā viņa studējusi žurnālistiku, kaut šajā jomā nav strādājusi. Studiju laikā strādājusi par viesmīli, pēc tam mārketinga aģentūrā, komunikācijas un brendinga jomā.

2018. gadā Anita atgriezās Latvijā: “Sanāca tieši uz simtgadi.”

Iemeslu, lai atgrieztos, bija daudz. Pirmkārt, Anitas ģimene nu jau atkal dzīvoja Latvijā, otrkārt, sāka mainīties prioritātes: ārzemēs bija labi, bet bija jau apnicis, jauniete vēlējās pārmaiņas.

“Treškārt, man pietrūka Latvijas. Šķita, ka, neesot Latvijā, daudz ko palaižu garām. Gribējās Latvijas pasākumus, kultūru, cilvēkus,” stāsta Anita.

Atgriežoties pēc desmit gadu prombūtnes, Anita jo sevišķi spilgti redzēja, kā Latvija attīstījusies.

Izaugsmi jauniete saskata daudzās jomās: cilvēki kļuvuši pilsoniski aktīvāki, vairāk gatavi iestāties par savām tiesībām un interesēm, klientu un pircēju apkalpošanā vērojama lielāka profesionalitāte, laipnība, atsaucība, veikalos redzama lielāka preču izvēle.

Kopumā uzlabojies dzīves standarts, padomju laiku ieražas – pasivitāte, paviršība – pamazām tiek izskaustas.

“Tomēr cilvēki bieži ir negatīvi, izvēlas redzēt slikto. Taču nevajadzētu aizmirst, ka Latvija ir ļoti jauna valsts, viss vēl tikai notiek un attīstās. Jāturpina Latviju veidot, ieguldīt tajā darbu. Domāju, ka arī nākotnē viss tikai ies uz augšu, jo latvieši ir čakli un uzņēmīgi. Svarīgi gan būtu kļūt pilsoniski vēl aktīvākiem,” teic Anita.

Latvijai dzimšanas dienā viņa vēl aktīvākus un pozitīvākus pilsoņus. Savukārt pašiem Latvijas iedzīvotājiem Anita iesaka būt aktīviem – “darīt to, ko paši var paveikt” – un novērtēt izmaiņas, kas jau notikušas.

“Kā cilvēks, kas ilgi dzīvojis ārzemēs, es ļoti novērtēju to, kas ir šeit, Latvijā, un nav citur. Novērtēju to, ka Latvija ir maza, jo visur iespējams aizbraukt, izbaudīt Latvijas skaisto dabu,” saka Anita.

Latvijā viņa strādā mārketinga un zīmolvadības jomā un ne brīdi nenožēlo, ka atgriezusies mājās.

 

Pietrūkst cilvēciskuma

Irina Roslova: “Novēlu visiem Latvijas iedzīvotājiem rūpēties par savu zemi, būt pateicīgiem par to, kas mums ir!”
Foto no privātā arhīva

“Esmu priecīga, ka piedzimu 4. maijā, bet par to jau pirmkārt mammai jāsaka paldies. Un viņa par šo datumu arī ir priecīga. Man patīk, ka dzimšanas dienā vienmēr ir brīvdiena. Mammai pašai dzimšanas diena ir 5. maijā,” stāsta Irina Roslova, kura dzīvo Alūksnes pusē un audzina trīs dēlus: 9, 7 un 3 gadus vecus.

Tāpēc šobrīd Irinas dienas ir jo sevišķi trauksmainas: visi pa māju un lielākajiem vēl jāpalīdz mācībās. “Taču kā jaunai mammai man ir daudz spēka,” teic Irina.

Vaicāta, kā vērtē Latvijas attīstību pēdējos 30 gados, Irina kavējas bērnības atmiņās, gadsimtu mijā, un secina, ka toreiz tomēr bijis labāk.

“Tad jau vēl nebija tik daudz tehnoloģiju. Man šķiet, ka tad cilvēki vairāk turējās kopā, kontaktējās, bija izpalīdzīgāki, saticīgāki. Tā cilvēciskāk viss notika,” vērtē Irina.

“Bērni vairāk skraidīja pa āru: viss ciemats viens pie otra ciemojās. Tagad bērni vairāk pa mājām iestumdīti.”

Irina nāk no lielas ģimenes – kopā auguši seši bērni. Izjutuši citu cilvēku palīdzību, atbalstu. “Mums bērnībā bija daudz fiziski jāstrādā. Audzināja mūs stingri. Es savus bērnus arī cenšos tā audzināt.

Mācu, ka pret skolotāju jāizturas ar cieņu, ka klasē mierīgi jāuzvedas. Mani bērni klausa un tā arī dara. Taču jūtu, ka citi bērni tādi nav. Skolotājiem ir grūti kontrolēt skolēnus, tāpēc arī sekmju līmenis krītas.”

Tajā pašā laikā jauno māmiņu satrauc tas, ka par bērniem neviens tā īsti neuzņemas atbildību: vecāki daudz gaida no skolas, bet skola – no vecākiem.

Irinas ģimenē runājuši gan krievu, gan arī latgaliešu un latviešu valodā. Pati līdz 5. klasei mācījusies krievu skolā. Pēc tam pārgājusi uz latviešu skolu. Tagad Irina ir tehnisks darbinieks bērnudārzā un daudz laika velta ģimenei.

Latvijas neatkarības atjaunošanas trīsdesmitgadē Irina Latvijai vēl būt stiprai un brīvai mūžīgi.

“Novēlu visiem Latvijas iedzīvotājiem rūpēties par savu zemi, būt pateicīgiem par to, kas mums ir!

Novēlu arī mums visiem kļūt labākiem, tikai tad mēs varēsim būt laimīgi un laimīga būs mūsu zeme!” teic Irina.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 152
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja valdība nepieņem šādu lēmumu, to izdarīs uzņēmumi.” Latkovskis par to, cik reāla ir nevakcinēto cilvēku atlaišana no darba 116
16 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 77
9 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Jau no rīta, pamostoties, tu jutīsies “izredzēts”! Horoskopi 23.septembrim
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 76
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēsli parasti peld pa virsu,” Šuplinska par jaunajām partijām un vēlēšanu sistēmu 37
9 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 77
9 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Muļķis ir nevis ezis, bet tas, kurš nespēj elementāri “ierubīties”, ka ezis ir ezis 25
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ļoti negribu piedzīvot to brīdi!” Kilbloka par darbinieku atlaišanu un viņu aizstāvēšanu 88
14 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Pieminot Latvijas sporta leģendu Jāni Lūsi, izdos viņam veltītu pastmarku bloku 3
23:09
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“VEF Rīga” sezonu sagaida pacilātā noskaņojumā – pārbaudes spēlēs bilance iespaidīga 2
22:24
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Haoss Melburnā: vakcinācijas pretinieki ārdās Austrālijas pilsētas ielās 25
21:19
SP
Sarmīte Pujēna
Ziņas
Teātra izaicinājumiem – gatavi? Kā jūtas deviņi jaunie aktieri Liepājas teātrī 3
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mūžībā aizgājis animācijas filmu režisors Nils Skapāns
12 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Haoss Melburnā: vakcinācijas pretinieki ārdās Austrālijas pilsētas ielās 25
7 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Nikolajs savu vainu atzīst un nožēlo: aizņemas naudu, lai samaksātu sāpju naudu. Jaunumi no tiesu zālēm 5
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vācijas ministrs brīdina par “pandēmijas ekstrēmisma” vairošanos 12
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
LIZDA aicina atļaut izglītības darbiniekiem strādāt arī ar negatīvu Covid-19 testu 22
10 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 152
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Elpceļu saslimšanas simptomi, augsta temperatūra, klepus un elpas trūkums: atklāj, cik bērni ārstējas BKUS ar Covid-19 20
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Būšu kļūdījies. Tā bija kļūda, protams…” – vides aktīvists, deputāts Māris Olte komentē internetā izplatīto video, kurā šņauc balto pulverīti 51
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Jāmaksā tūkstošus: zināms, cik liels naudas sods par protesta akciju pret “obligātu vakcināciju” piemērots Gobzemam 20
12 stundas
LL
Liāna Langa
Ziņas
Liāna Langa: ”No cieņas pret lielākajām Latvijas mazākumtautībām jaunajā mediju platformā – ne vēsts” 21
10 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ābolu pīrāgs “Šarlote”: klasiska recepte, kas izdodas katram! 2
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Padarīsim galu šim murgam!”: princis Harijs un Megana paziņo, ka aktīvi pievērsīsies darbam ar Covid-19 vakcīnām 11
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Mani ļoti var aizvainot, ja redzu, ka mani bērni pārdzīvo otra vecāka dēļ”: Madara Kiviča pirmo reizi publiski komentē skandālu ar šķirto vīru Andri Kiviču 6
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Politiķis Gobzems pārliecināts, ka varētu strādāt citā sfērā: “Mīksti varētu pelnīt naudu kā influenceris …” 35
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Esam pazaudējuši vasaru.” Bordāns par Saeimas “rupjo kļūdu” vakcinācijas veicināšanā 99
1 diena
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Jūrkalnē jūras krastā atrasts auto ar mirušu cilvēku 42
1 diena
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai ir iespējams samainīt sociālo dzīvokli uz citu?
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man tā arī pateica – par ministru parasti izvēlas “savējo”!” Šuplinska atklāti par atstādināšanu no amata 67
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Rīgā plāno iecelt nakts mēru. Kā šādu iniciatīvu skaidro tās ierosinātāji? 21
1 diena
KK
Kamita Kalniņa
Ziņas
VIDEO. Neparasts skats! Lava piepilda peldbaseinu, turpinoties vulkāna izvirdumam Kanāriju salās 3
1 diena
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Nepieradinātais skaistums no dabas: idejas un ieteikumi – kā izgatavot interjera priekšmetus no jūras izskalota koka? 4
1 diena
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Kotletītes bez gaļas: ar mocarella sieru
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Māris, Maigurs un Mārica
17 stundas