Elvijs Pīrants: “Latvijas cilvēkiem jābūt aktīviem, nevajag baidīties rīkoties!”
Elvijs Pīrants: “Latvijas cilvēkiem jābūt aktīviem, nevajag baidīties rīkoties!”
Foto: Karīna Miezāja

“Būt pateicīgiem par to, kas mums ir!” Kā uz Latviju raugās 1990. gada 4. maijā dzimušie? 3

Pirmdien, 4. maijā, svinam 30 gadus kopš vēsturiski svarīgās dienas, kad Augstākā Padome nobalsoja par Latvijas neatkarības deklarāciju. Šo dienu var svinēt kā neatkarīgās Latvijas atdzimšanas svētkus.

LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ventspils novadā mežstrādnieki strādā vilku “ielenkumā”: vilks bija tik tuvu, ka varēja sajust tā smaku… 21
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pedagogiem, kuri nevakcinējas, jāparaksta dokuments, ka viņi bērnus nemīl.” Burkovskis skarbi par neizlēmīgajiem skolotājiem 325
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Jāpieliek punkts šim padomju mantojumam.” Levits par latviešu diskrimināciju darba tirgū, ja viņi neprot krievu valodu 253
13 stundas
Lasīt citas ziņas

Saskaņā ar Pilsonības un migrācijas pārvaldes datiem, 110 Latvijas iedzīvotājiem – 59 vīriešiem un 51 sievietei – 1990. gada 4. maijs ir arī dzimšanas diena. Pirmdien viņi svinēs ne tikai valsts svētkus, bet arī savu 30 gadu jubileju.

Ar trīs 4. maija bērniem “Latvijas Avīzei” bija iespēja aprunāties.

Ar pozitīvu skatu

Elvijs Pīrants esot bijis pirmais bērns, kurš piedzimis pēc Neatkarības deklarācijas pieņemšanas. Pulksten 19.20 pieņemta deklarācija, bet Elvijs piedzimis pēc plkst. 20. Šim notikumam par godu tolaik laikrakstā “Cīņa” intervēta arī Elvija mamma.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Tā bija diena, ko latvieši ļoti ilgi bija gaidījuši un vēlējušies, tāpēc tajā dienā visi bija priecīgi,” tā par 4. maija nozīmi saka Elvijs.

“Mamma arī stāstījusi, ka tajā laikā tauta bija ļoti saliedēta.”

Elvijs ir jūrmalnieks, mācījies Jūrmalas ģimnāzijā, strādājis par automehāniķi, nu pats kļuvis par uzņēmēju. Patīk uzturēt sevi fiziskajā formā. Spēlējis arī hokeju, bet nu traumas un laika trūkuma dēļ no šā vaļasprieka atteicies.

Kā 4. maija bērns vērtē šodienas Latviju un mūsu valsts attīstību?

“Domāju, ka Latvija iet tikai uz priekšu. Varbūt soļi nav pārāk lieli, tomēr viss notiek. Arī šobrīd, pandēmijas apstākļos, tiek realizēti daudzi projekti, nevarētu teikt, ka ekonomika būtu pilnībā apstājusies,” teic Elvijs.

Viņa vadītais uzņēmums dzen zemē spices ūdens ieguvei.

“Man viss notiek, un domāju, ka arī citi cilvēki, kas darbojas, tiek uz priekšu. Cilvēkiem jābūt čakliem un aktīviem, nevajag baidīties rīkoties un nevajag sūdzēties, tad dzīve ies uz augšu,” pozitīvā noskaņā ir Elvijs, kura uzņēmumam pasūtījumu netrūkstot arī šajā krīzes laikā.

Bet vai tiešām mūsu valstī nekā kritizējama nav?

“Es sliktajā neiedziļinos, raugos uz labajām lietām,” attrauc jaunais uzņēmējs. “Ja arī ar kaut ko neveicas, to aizmirstu un atkal eju uz priekšu.”

Elvijs atsakās kritizēt pat politiķus: “Daudzi viņiem pārmet, ka tas salaists grīstē vai šis. Bet tad ņem un izdari labāk!”

Elvijs visiem Latvijā novēl domāt pozitīvas domas, tad notiks arī labas lietas.

4. maijā Elvijs pirmkārt svin savu dzimšanas dienu, nevis valsts svētkus. Taču superīgi esot tas, ka dzimšanas dienā vienmēr ir brīvdiena.

“Tas man liek justies īpašam,” smej Elvijs. Savu jubileju svinēs mājās, ģimenes lokā. “Par lielu svinību trūkumu sevišķi neskumstu. Galvenais būt kopā ar savējiem: dzīvesbiedri un meitiņu.” Vasarā ģimenē gaidāms vēl viens mazulis.

 

Atgriezās Latvijā uz simtgades svinībām

Anita Ivčenko: “Latvija ir ļoti jauna valsts, viss vēl tikai notiek un attīstās.”
Foto no privātā arhīva

Rīdziniece Anita Ivčenko teic: jau bērnībā apzinājusies, ka piedzimusi ļoti īpašā datumā. Jau tolaik, pateicoties īpašajam dzimšanas datumam, aicināta uz dažādiem pasākumiem.

“Tas man likās ļoti forši, jo svētki bija skaisti,” stāsta Anita. Piemēram, piecu gadu vecumā bijusi uz svētku pasākumu Saeimā.

“Domāju, ka 1990. gada 4. maijā Latvijā valdīja liela pacilātība un atvieglojuma sajūta,” spriež Anita.

Desmit gadus Anita ir bijusi prom no Latvijas – aizbrauca uz Lielbritāniju 2008. gadā, uzreiz pēc vidusskolas absolvēšanas. Tolaik Latvijā bija ekonomiskā krīze un braukt uz ārzemēm nolēmusi visa ģimene.

“Tā arī bija lieliska iespēja gūt pieredzi un mācīties citā valstī,” saka Anita. Londonā viņa studējusi žurnālistiku, kaut šajā jomā nav strādājusi. Studiju laikā strādājusi par viesmīli, pēc tam mārketinga aģentūrā, komunikācijas un brendinga jomā.

2018. gadā Anita atgriezās Latvijā: “Sanāca tieši uz simtgadi.”

Iemeslu, lai atgrieztos, bija daudz. Pirmkārt, Anitas ģimene nu jau atkal dzīvoja Latvijā, otrkārt, sāka mainīties prioritātes: ārzemēs bija labi, bet bija jau apnicis, jauniete vēlējās pārmaiņas.

“Treškārt, man pietrūka Latvijas. Šķita, ka, neesot Latvijā, daudz ko palaižu garām. Gribējās Latvijas pasākumus, kultūru, cilvēkus,” stāsta Anita.

Atgriežoties pēc desmit gadu prombūtnes, Anita jo sevišķi spilgti redzēja, kā Latvija attīstījusies.

Izaugsmi jauniete saskata daudzās jomās: cilvēki kļuvuši pilsoniski aktīvāki, vairāk gatavi iestāties par savām tiesībām un interesēm, klientu un pircēju apkalpošanā vērojama lielāka profesionalitāte, laipnība, atsaucība, veikalos redzama lielāka preču izvēle.

Kopumā uzlabojies dzīves standarts, padomju laiku ieražas – pasivitāte, paviršība – pamazām tiek izskaustas.

“Tomēr cilvēki bieži ir negatīvi, izvēlas redzēt slikto. Taču nevajadzētu aizmirst, ka Latvija ir ļoti jauna valsts, viss vēl tikai notiek un attīstās. Jāturpina Latviju veidot, ieguldīt tajā darbu. Domāju, ka arī nākotnē viss tikai ies uz augšu, jo latvieši ir čakli un uzņēmīgi. Svarīgi gan būtu kļūt pilsoniski vēl aktīvākiem,” teic Anita.

Latvijai dzimšanas dienā viņa vēl aktīvākus un pozitīvākus pilsoņus. Savukārt pašiem Latvijas iedzīvotājiem Anita iesaka būt aktīviem – “darīt to, ko paši var paveikt” – un novērtēt izmaiņas, kas jau notikušas.

“Kā cilvēks, kas ilgi dzīvojis ārzemēs, es ļoti novērtēju to, kas ir šeit, Latvijā, un nav citur. Novērtēju to, ka Latvija ir maza, jo visur iespējams aizbraukt, izbaudīt Latvijas skaisto dabu,” saka Anita.

Latvijā viņa strādā mārketinga un zīmolvadības jomā un ne brīdi nenožēlo, ka atgriezusies mājās.

 

Pietrūkst cilvēciskuma

Irina Roslova: “Novēlu visiem Latvijas iedzīvotājiem rūpēties par savu zemi, būt pateicīgiem par to, kas mums ir!”
Foto no privātā arhīva

“Esmu priecīga, ka piedzimu 4. maijā, bet par to jau pirmkārt mammai jāsaka paldies. Un viņa par šo datumu arī ir priecīga. Man patīk, ka dzimšanas dienā vienmēr ir brīvdiena. Mammai pašai dzimšanas diena ir 5. maijā,” stāsta Irina Roslova, kura dzīvo Alūksnes pusē un audzina trīs dēlus: 9, 7 un 3 gadus vecus.

Tāpēc šobrīd Irinas dienas ir jo sevišķi trauksmainas: visi pa māju un lielākajiem vēl jāpalīdz mācībās. “Taču kā jaunai mammai man ir daudz spēka,” teic Irina.

Vaicāta, kā vērtē Latvijas attīstību pēdējos 30 gados, Irina kavējas bērnības atmiņās, gadsimtu mijā, un secina, ka toreiz tomēr bijis labāk.

“Tad jau vēl nebija tik daudz tehnoloģiju. Man šķiet, ka tad cilvēki vairāk turējās kopā, kontaktējās, bija izpalīdzīgāki, saticīgāki. Tā cilvēciskāk viss notika,” vērtē Irina.

“Bērni vairāk skraidīja pa āru: viss ciemats viens pie otra ciemojās. Tagad bērni vairāk pa mājām iestumdīti.”

Irina nāk no lielas ģimenes – kopā auguši seši bērni. Izjutuši citu cilvēku palīdzību, atbalstu. “Mums bērnībā bija daudz fiziski jāstrādā. Audzināja mūs stingri. Es savus bērnus arī cenšos tā audzināt.

Mācu, ka pret skolotāju jāizturas ar cieņu, ka klasē mierīgi jāuzvedas. Mani bērni klausa un tā arī dara. Taču jūtu, ka citi bērni tādi nav. Skolotājiem ir grūti kontrolēt skolēnus, tāpēc arī sekmju līmenis krītas.”

Tajā pašā laikā jauno māmiņu satrauc tas, ka par bērniem neviens tā īsti neuzņemas atbildību: vecāki daudz gaida no skolas, bet skola – no vecākiem.

Irinas ģimenē runājuši gan krievu, gan arī latgaliešu un latviešu valodā. Pati līdz 5. klasei mācījusies krievu skolā. Pēc tam pārgājusi uz latviešu skolu. Tagad Irina ir tehnisks darbinieks bērnudārzā un daudz laika velta ģimenei.

Latvijas neatkarības atjaunošanas trīsdesmitgadē Irina Latvijai vēl būt stiprai un brīvai mūžīgi.

“Novēlu visiem Latvijas iedzīvotājiem rūpēties par savu zemi, būt pateicīgiem par to, kas mums ir!

Novēlu arī mums visiem kļūt labākiem, tikai tad mēs varēsim būt laimīgi un laimīga būs mūsu zeme!” teic Irina.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ventspils novadā mežstrādnieki strādā vilku “ielenkumā”: vilks bija tik tuvu, ka varēja sajust tā smaku… 21
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pedagogiem, kuri nevakcinējas, jāparaksta dokuments, ka viņi bērnus nemīl.” Burkovskis skarbi par neizlēmīgajiem skolotājiem 325
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Jāpieliek punkts šim padomju mantojumam.” Levits par latviešu diskrimināciju darba tirgū, ja viņi neprot krievu valodu 253
13 stundas
RR
Ritvars Raits
Ziņas
“Pie vīna glāzes” kabinetā tika atklāta neizpaužama informācija. Prokurori un advokāti atzīst par vainīgām 57
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Deputāts Aldis Gobzems: “Pižons biju tajā laikā… Es nedzeru, nesmēķēju, sportoju, lasu un man patīk skaistas meitenes.” 74
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Par to runā Gobzems, Šlesers, arī Dombrovskis sapņo, bet…” Burovs par gatavošanos vēlēšanām 23
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Jābūt milzīgai nekaunībai, lai prostitūta tiesā mēģinātu pierādīt, ka nav prostitūta,” Lapsa par Vonsoviča apsūdzību 50
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vides aizstāvji šo sauc par vēsturisku brīdi! Beļģijas tiesa atzīst valdību par vainīgu klimata pārmaiņu neierobežošanā 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
De Brujne nāk uz maiņu un ar gūtiem vārtiem palīdz Beļģijai sasniegt astotdaļfinālu
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vides aizstāvji šo sauc par vēsturisku brīdi! Beļģijas tiesa atzīst valdību par vainīgu klimata pārmaiņu neierobežošanā 1
22:43
LL
Lilija Limane
Stāsti
Pleces purvā pie Aizputes ierīko leģendāru elektrības staciju
22:00
LE
LETA
Ziņas
De Brujne nāk uz maiņu un ar gūtiem vārtiem palīdz Beļģijai sasniegt astotdaļfinālu
21:16
LE
LETA
Ziņas
“Jāpieliek punkts šim padomju mantojumam.” Levits par latviešu diskrimināciju darba tirgū, ja viņi neprot krievu valodu 253
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
FKTK piemēro 5,85 miljonu eiro sodu “Rietumu bankai” 5
6 stundas
LA
LA.LV
Veselam
FOTO. “Bolīvijas stāstu vakarā” Priverts aicina ziedot smagi slimas jaunietes ārstēšanai 17
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Akcionāri ievēl jaunu AS “Olainfarm” padomi 5
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Karstums pieņemsies spēkā – gaiss sakarsīs līdz +30 grādiem. Prognoze piektdienai
9 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izcila garša! Aukstā jogurta zupa ar gurķiem un zaļumiem 2
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Radošie paliks bez biksēm vai noies pagrīdē.” Timrots par nodokļu reformu 48
12 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
63 gadu vecumā mūžībā devies latviešu mūziķis Gunārs Meijers 8
12 stundas
LE
LETA
Veselam
Muižniece: Obligātā vakcinācija pret Covid-19 būs tikai kā beidzamā alternatīva 39
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs, visticamāk, neieradīsies uz savas mirušās mammas, princeses Diānas pieminekļa atklāšanu 18
12 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Persikam lapas čokurā: nav nemaz tik nekaitīgi – augs var aiziet bojā
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pieņemts nopietns lēmums, kā uzlabot sportista sirdsdarbību! Jaunākā informācija par futbolistu Ēriksenu
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Piedāvā nojaukt Uzvaras pieminekli un tā vietā celt koncertzāli. Kā šo ideju komentē Nauris Puntulis? 54
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ventspils novadā mežstrādnieki strādā vilku “ielenkumā”: vilks bija tik tuvu, ka varēja sajust tā smaku… 21
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Deputāts Aldis Gobzems: “Pižons biju tajā laikā… Es nedzeru, nesmēķēju, sportoju, lasu un man patīk skaistas meitenes.” 74
1 diena
RR
Ritvars Raits
Ziņas
“Pie vīna glāzes” kabinetā tika atklāta neizpaužama informācija. Prokurori un advokāti atzīst par vainīgām 57
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Pedagogiem, kuri nevakcinējas, jāparaksta dokuments, ka viņi bērnus nemīl.” Burkovskis skarbi par neizlēmīgajiem skolotājiem 325
1 diena
SS
Santa Sergejeva
Laukos
Kāpēc vietējās zemenes ir vislabākās? Latvijas zemeņu audzētāju ikdiena un biznesa aizkulises 9
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Šos pabalstus viņiem būtībā samaksāja citi cilvēki.” 500 eiro saņēmušas arī personas, par kurām nav maksāti nodokļi 65
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā sajauca galvu cilvēkiem, ka tālāk jau vairs nav kur,” Šmidre par šī brīža lielāko ažiotāžu 76
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Tās ir pilnīgas šausmas, kas notiek resorā, kopš tur iestādīts Briseles invazīvais meženis. Egila Līcīša feļetons 10
1 diena
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai darba devējs drīkst atlaist tikai tāpēc, ka esi pensionārs?
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Tā princi Čārlzu var atļauties uzrunāt tikai mīļākā vedekla: atklājies, kādā mīļvārdiņā Keita Midltone sauc vīra tēti 5
1 diena
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
Šis ir laiks, kad veidosiet vai būvēsiet pamatīgākus pamatus savai nākotnei! Horoskopi no 17. jūnija līdz 6. jūlijam
14 stundas