Foto: Karīna Miezāja/Latvijas avīze/Paula Čurkste/LETA/LA.LV kolāža

Neapmierināto parādi komandē Gobzems, vai visiem jābūt sliekām? Nedēļas notikumu apskats 85

“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Cilvēks. Neapmierināto parādi komandē Gobzems

“Šīs pretlikumīgās masveida pulcēšanās kontekstā ir jājautā tiem, kas šo pasākumu organizēja un turpina pretlikumīgās darbības, – vai šīs personas ir gatavas uzņemties atbildību par visām sekām, kas tiek un vēl tiks izraisītas, tai skaitā smagām un neatgriezeniskām?” – tā 18. augustā brīdināja Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks.

LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 2
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Stāvoklis ir smags. Viņš ir reanimācijā”: brāļi pastāsta, kāds ir šefpavāra Mārtiņa Rītiņa veselības stāvoklis 22
3 stundas
Lasīt citas ziņas
Cilvēki pulcējas protestā pret obligātu vakcināciju

No policijas izplatītajiem paziņojumiem varēja rasties iespaids, ka organizatori atrodas kaut kur ēnā un ar neredzamiem diedziņiem rausta pūli, taču viņi tomēr ir noskaidroti (“Visi pasākuma organizētāji ir identificēti.”) un saņems sodu (“Viņiem par to nāksies atbildēt likumā paredzētajā kārtībā.”)

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču, ja atsakās no aizdomām, ka šajos procesos iesaistīts vēl kāds “trešais spēks”, ko nevar izslēgt, taču tad ir vajadzīgi fakti, aina izskatās vienkārša – protestu priekšgalā atrodas politiķi un neapmierināto parādi pašlaik komandē Saeimas deputāts Aldis Gob­zems (attēlā).

Zīmīgs fakts – iepriekš Gobzems 2008. gadā mēģināja ienākt politikā ar partiju “Sabiedrība citai politikai” (“SCP”), kuras līderis tolaik bija Aigars Štokenbergs.

Tieši šo politisko spēku daudzi uzskata par līdzatbildīgu 2009. gada 13. janvāra notikumos, kad, pastiprinoties ekonomiskajai krīzei, “SCP” sasauca cilvēkus uz protestu Doma laukumā, bet vēlāk vairs nespēja kontrolēt situāciju, tāpēc sekoja masu grautiņi Vecrīgā un Saeimas logu dauzīšana.

Arī tagad tiek spriests, ka Gob­zems ne tik daudz piedāvā kādu alternatīvu programmu, kā pārvarēt Covid-19 pandēmiju, bet vienkārši mēģina “notvert” neapmierinātības vilni, lai to izmantotu savās politiskajās interesēs.

Vienreiz jau tas izdevās, kad viņš kopā ar Artusu Kaimiņu zem zīmola “KPV LV” ieguva otro labāko rezultātu 13. Saeimas vēlēšanās, bet pašlaik augsne ir vēl pateicīgāka.

Pēdējā laikā gan runāts, ka Gobzems, kurš izveidojis partiju “Likums un kārtība”, zaudē pozīcijas populistu flangā, jo tur viņam pogas varētu izgriezt Ainārs Šlesers ar savu kompāniju.

Šleseram arī izdevies pārvilināt daļu Gobzema partijas kodola, tomēr 18. augusta vakarā visi bija kopā.

Policijas brīdinājumi un aktivitātes Gobzemu diez vai uztrauc, viņam pat ir izdevīgi pasniegt sevi kā upuri, ja tiešām sekos kāds sods. Cita lieta, ka vairāki tūkstoši Vecrīgā, protams, izskatās iespaidīgi, taču no vēlētāju kopskaita tā ir diezgan maza daļa. Un ne jau visi, kas kritiski raugās uz valdošo partiju politiku vai vēl šaubās par vakcināciju, uzreiz būs gatavi balsot par skaļāko bļāvēju.

 

Šaubas. Vai visiem jābūt sliekām?

Kristiana Brektes sienas gleznojums uz Rīgas 40. vidusskolas sākumskolas sienas.
Foto: Paula Čurkste/LETA

Varam aizmirst nereti izskanējušus apgalvojumus, ka mūsdienu laikmetīgā māksla nesasniedz plašāku sabiedrību.

Vētrainā reakcija publiskajā telpā par nule atklāto mākslinieka Kristiana Brektes sienas gleznojumu jeb murāli “Veltījums Džemmai Skulmei” uz Akas ielas 10. nama jeb Rīgas 40. vidusskolas sākumskolas ugunsmūra apliecina, ka sasniedz gan, tiesa, līdzīgi kā iepriekš, piemēram, Aigara Bikšes veidotā mediķes skulptūra pie Latvijas Mākslas muzeja, saceļot asu viedokļu lavīnu.

Mākslinieka Kristiana Brektes gleznojums "Veltījums Džemmai Skulmei"

Aktīvu protesta kampaņu pret līdzšinējā daiļradē gana provokatīvā mākslinieka Brektes darbu sākusi sašutušu ļaužu grupa, tostarp skolas audzēkņu vecāki, kuri uzskata, ka murālī redzamais Džemmas Skulmes citāts “Mēs visi esam sliekas, kurām jāirdina zeme” esot “bērnu psihi traumējošs”, bet zīmējumā saskatāmi “erotiska rakstura elementi ar nāves, seksualitātes un, iespējams, arī sātanisma mājieniem”, kas, viņuprāt, pārkāpjot Bērnu tiesību aizsardzības likumu.

“Manabalss.lv” iesniegta Natālijas Konstantinovas iniciatīva, vācot parakstus “par Brektes murāļa steidzamu likvidēšanu no sākumskolas sienas”. Līdz vakardienai bija savākti jau 3946 paraksti.

Tikmēr murāļa veidotāji saskata neiedziļināšanos kontekstā. Brekte skaidrojis, ka darbā redzamās figūras zīmētas, simbolizējot dažādas sievišķas dievības, bet vizuāli viņš iedvesmojies no Džemmas Skulmes skiču naivajiem meiteņu tēliem.

Darba pasūtītājs fonds “Mākslai vajag telpu” skaidro, ka Skulmes aicinājums būt par slieku šajā gadījumā saprotams kā rosinājums “jaunajiem visu nozaru censoņiem darīt augsni – valsti un sabiedrību – auglīgu”.

Murāļa aizstāvji savu sociālo tīklu kontu rotā ar uzrakstiem “Es esmu slieka” un centienos likvidēt darbu saskata bīstamu mākslas cenzūras tendenci un politiski reakcionārus motīvus.

Piemēram, Latvijas Komponistu savienība publiskā paziņojumā norāda, ka petīcija “propagandē uzskatus, kas raksturīgi bērnu audzināšanai totalitārās sistēmās: abstrakts gods, tikums, ­kauns un pienākuma sajūta pret pieaugušo autoritāšu lēmumiem ļauj bērnam jau laikus tapt par ideoloģiski pareizu (?) normu izpildītāju”.

Vai Brektes darbam ir paliekoša mākslinieciska vērtība, par to vienprātības nav un visdrīzāk nebūs arī starp mākslas ekspertiem, un tas ir normāli.

Protams, būtu interesanti lasīt izsvērtu darba kritiku, kā arī dzirdēt profesionāļu un sabiedrības diskusiju par kritērijiem, kā tas vai cits mākslas darbs nokļūst, piemēram, uz galvaspilsētas māju sienām.

Arī tad, ja ir taisnība režisores Kristas Burānes paustajam, ka “ir daļa sabiedrības, kas šodienas Latvijā vāktu parakstus arī pret Pikaso un Džemmas Skulmes oriģinālajiem darbiem”, tas neatceļ jautājumu, vai mākslas darbs publiskajā telpā neparedz vismaz savlaicīgu, skaidrojošu sarunu ar attiecīgās apkaimes iedzīvotājiem, kas šoreiz notika tikai pēc darba atklāšanas un bija neveiksmīga.

 

Darījums. Atbalsts elektromobiļu iegādei

Valdība pagājušajā nedēļā pieņēma zināšanai Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) informatīvo ziņojumu “Par atbalstu bezemisiju un mazemisiju transportlīdzekļu iegādei”. No praktiskā viedokļa šāda “pieņemšana zināšanai” nozīmē, ka valdība šo informāciju ir konceptuāli pieņēmusi, tiks izstrādāti Ministru kabineta noteikumi, nodoti sabiedriskajai apspriešanai un no nākamā gada atbalsts elektrisko automobiļu iegādei tiks sniegts – divus gadus katrs elektrisko mašīnu pircējs varēs saņemt 4500 eiro subsīdiju šādas mašīnas iegādei, bet jaunam transportlīdzeklim ar hibrīda motoru varēs saņemt subsīdiju 2250 eiro apmērā – kopumā tam paredzēti 10 miljoni eiro.

Vienlaikus varēs saņemt arī 1000 eiro maksu par iepriekšējā transporta līdzekļa norakstīšanu, nododot to pārstrādes uzņēmumiem. Jāmin arī tas, ka šis atbalsts domāts privātpersonām, nevis uzņēmumiem vai valsts un pašvaldību iestādēm.

Ir arī daži ierobežojumi – atbalsts neattieksies uz auto, kas dārgāki par 50 tūkstošiem eiro un ar subsidēto auto būs jānobrauc vismaz 15 tūkstoši kilometru gadā, citādi daļa subsīdijas būs jāatmaksā.

Varētu saukt “urā” un sviest cepuri gaisā, taču VARAM ziņojums atklāj arī to, cik daudziem liesmojošiem riņķiem cauri būs jāizlec valsts atbalsta “lauvai”, lai sasniegtu nepieciešamo rezultātu siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisijas samazināšanai transportā.

95% no visām transporta emisijām Latvijā veido tieši autotransports, lielākā daļa no tām ir vieglā autotransporta radītas – 58%.

Nepiesārņojošo auto skaits pagaidām ir niecīgs – tikai 0,2% no Latvijas transporta līdzekļu parka ir elektriskie auto (1349 mašīnas), savukārt auto ar dīzeļdzinējiem veido 70% no parka, bet 27% ir ar benzīna motoriem aprīkotas automašīnas.

Proti – pakāpeniski būs jānomaina milzīgs skaits automašīnu. Un skaidrs, ka ar pašreiz šim mērķiem paredzētajiem 10 miljoniem eiro būs daudz par maz – aprēķināts: lai elektrisko auto skaits sasniegtu tikai vienu procentu no autoparka, pie atbalsta 4500 eiro par katru mašīnu būtu nepieciešami 27 miljoni eiro, nevis 10.

 

Aizdomas. Nezināmā caurule

Rīgas Piena kombinātā šovasar konstatēta nelegāla neattīrītu notekūdeņu novadīšana lietus kanalizācijas sistēmā, kas nonāca Bieķengrāvī.

Valsts vides dienests (VVD) pagājušajā nedēļā vēstīja, ka netīro ūdeņu novadīšana ilgstoši notikusi pa speciālu nelegālu pievadu. To atklāja VVD speciālisti sadarbībā ar pašvaldības pārstāvjiem, izsekojot notekūdeņu virzību un atverot vairāku kanalizācijas aku vākus. Pārbaude veikta pēc iedzīvotāju sūdzību saņemšanas.

Netīro notekūdeņu novadīšana notikusi ilgu laiku, secina VVD.

Lieta nodota Valsts policijai, kas ierosinājusi kriminālprocesu par iespējamu Rīgas Piena kombināta apzinātu notekūdeņu piesārņošanu. Tikmēr kombināta vadība to noliedz.

SAISTĪTIE RAKSTI

Uzņēmums piesārņojuma avotu jau pilnībā novērsis, demontējot pārplūdes cauruli, kura līdz šim tam neesot bijusi zināma.

Kombināta īpašnieka “Food Union” vadītāja Latvijā Irēna Holodnaja skaidrojusi, ka uzņēmums ir iepriekš radītas, vēsturiskas situācijas upuris, jo nevienā deviņdesmito gadu shēmā vai topogrāfijā šāda caurule neesot redzama. Uzņēmums esot sācis iekšējo izmeklēšanu, lai noskaidrotu visus notikuma apstākļus.

 

Sagatavojuši: Māris Antonevičs, Olafs Zvejnieks, Sandra Dieziņa, Aija Kaukule

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 2
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Stāvoklis ir smags. Viņš ir reanimācijā”: brāļi pastāsta, kāds ir šefpavāra Mārtiņa Rītiņa veselības stāvoklis 22
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā plūdu draudu dēļ iedzīvotājus aicina būt gataviem evakuācijai. Kurās apkaimēs pastāv lielākais plūdu risks?
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
1 stunda
Lasīt citas ziņas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Skolotāja patika vai nepatika pret skolēnu, atzīmju dāvināšana, subjektīvs redzējums… Vai realitātē vienoti vērtēšanas kritēriji vispār iespējami?
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Tieslietu ministrs rosina par rupju kārtības traucēšanu ar nepatiesu ziņu izplatīšanu sodīt ar dažiem gadiem cietumā
25 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Pret Covid-19 revakcinēti gandrīz 30% vakcinācijas procesu noslēgušo iedzīvotāju
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rindā uz Lielbritānijas troni esmu sestais! Princis Harijs pieprasa diennakts apsardzi, jo esot norūpējies par savu drošību
12:01
LE
LETA
Ziņas
Lietuvā diennakts laikā jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits gandrīz dubultojies
11:53
LE
LETA
Ziņas
Tieslietu ministrs rosina par rupju kārtības traucēšanu ar nepatiesu ziņu izplatīšanu sodīt ar dažiem gadiem cietumā
11:34
LE
LETA
Ziņas
Cik un kādi sportisti Latviju varētu pārstāvēt Pekinas olimpiskajās spēlēs?
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Autobusam apgāžoties uz sāniem, uz Bauskas šosejas cietuši četri cilvēki 3
3 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Uzreiz jāprasa, kā paredzēts īstenot iespējamo obligāto vakcināciju?
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Stāvoklis ir smags. Viņš ir reanimācijā”: brāļi pastāsta, kāds ir šefpavāra Mārtiņa Rītiņa veselības stāvoklis 22
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ceturtdien un piektdien atkal gaidāms vētrains vējš un sniegputenis
4 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Latvijas ieslodzījumu vietās pieaug neapmierinātība ar ilgstošajiem kovidierobežojumiem 11
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Otrdiena būs nedēļas saulainākā diena
4 stundas
Ieva Ēvalde
Ziņas
Pilsētnieki izslāpuši dabas. Kā dzīvi pilsētvidē padarīt zaļāku un tīkamāku?
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: izvēlies visskaistāko guļamistabu un uzzini, ko tas liecina par tavu personību
4 stundas
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
FOTO, VIDEO. Uz ko spējīgs lētākais Latvijā nopērkamais elektroautomobilis?
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Koalīcija vēl nevienojas par kompensāciju energoresursu cenu kāpuma dēļ
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Notekūdeņu izpēte atklāj, kurās pilsētās strauji izplatās omikrons, kurās joprojām dominējošais ir Covid-19 delta paveids 25
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 2
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Vētras postījumi Latvijā: daudzviet lūzuši koki, ēkām norauti jumti, traucēta satiksme un apskādēta Doma baznīca 22
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valainis rosina apkures cenu pieauguma dēļ piešķirt vienreizēju 200 eiro pabalstu pensiju saņēmējiem 82
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Pagaidām tiksim galā, bet kā būs tālāk?” Rīdzinieks dalās ar pieaugošajiem rēķiniem 19
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Perevoščikovs: Covid-19 Latvijā izplatās ļoti strauji, taču ir arī dažas labas ziņas 129
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Es to ne mirkli nenožēloju,” Navaļnijs pēc gada cietumā par atgriešanos Krievijā 61
22 stundas
LA
LA
Ziņas
Viktors Runtulis: “Antikovidnieki” ir kā ticība un ticīgu cilvēku tu nepārliecināsi! 113
1 diena
Pannā gatavoti siera plācenīši
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Kambala pārliecināta, ka ārējais skaistums jāsaglabā arī mākslīgi: “Lai justos labi, priecētu apkārtējos un iedvesmotu citus!”
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Nebeidzamais stāsts: princis Harijs draud iesūdzēt tiesā Lielbritānijas valdību
21 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ tev ir lieli nodomi un plāni, un tu esi gatavs savus sapņus arī īstenot! Horoskopi no 17. līdz 23. janvārim
1 diena