Foto – Shutterstock

Dārza neļķes jālutina 0

Vai Šabo neļķes ir viengadīgas vai daudzgadīgas? Kā tās audzēt? IEVA TUKUMĀ

Reklāma
Reklāma
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā!
Krievija konfiscē itāļiem rūpnīcas. Itālijas atbildes gājiens ir filigrāns
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 24
Lasīt citas ziņas

Dārza neļķe (Dianthus caryophyllus) savvaļā sastopama Dienvideiropā un Francijā, kur tā ir divgadīga. Pamatsuga nav dekoratīva. Vērtīgs ir tās krustojums ar Dianthus suffructicosus, kas pazīstams kā Šabo neļķe (šīs neļķes izaudzējis Tulonas aptiekārs Šabo). Augi ir 50–70 cm augsti, ar pelēkzaļām, šaurām lapām. Ziedi uz gariem, noturīgiem ziednešiem ir vienkārši vai pildīti, balti, sārti, sarkani, ar patīkamu aromātu, ļoti piemēroti griešanai. Dārza neļķes parasti audzē kā viengadīgas (ar garu veģetācijas periodu) vai divgadīgas (otrajā gadā tās bagātīgi zied no jūnija līdz septembrim).

– Šabo neļķes 70. gados plaši audzēja Nacionālā botāniskā dārza plēves siltumnīcās. Tās pavairoja ar sēklām un grieztos ziedus tirgoja vasaras otrajā pusē. Tolaik Šabo neļķes bija ļoti populāras, jo audzēšana nesagādāja nekādas grūtības. Ja stādiem laikus izknieba visus sānu ziedpumpurus, Šabo neļķes pat neatšķīrās no lielziedainajām Sima grupas neļķēm, ko savukārt audzēja tikai no apsakņotiem spraudeņiem. Augstajām Šabo neļķēm, līdzīgi kā krizantēmām, puķkopji lika tīklus, lai augi neizgāztos, – stāsta botāniskā dārza vadošā dārzkopības speciāliste Marija Semerova.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ir izaudzētas daudzas jaunas dārza neļķu grupas. Zemāka auguma šķirņu grupā ‘Wiener’ ir 35 cm augsti, puķu dobēm piemēroti augi, bet 25 cm augstā, bagātīgi ziedošā šķirne ‘Lillipot Mix’ ar blīvi pildītiem ziediem paredzēta audzēšanai podos.

Šķirņu klāsts ir ļoti liels. Pie mums pārbaudītas arī šādas šķirnes: ‘Jeanne Dionis’ (60–65 cm augsta, balta), ‘Marie Chabaud’ (55–60 cm, dzeltena), ‘Nero’ (50–60 cm, spilgti tumši sarkana).

‘Grenadin’ un ‘Floristan’ šķirņu grupu raksturo 60–70 cm augsti, sazaroti ziedkāti, ko floristikas speciālisti izmanto lielākoties ziedu pušķiem. Laikus izlaužot centrālo (pirmo) ziedpumpuru, var panākt, ka uz viena kāta uzzied nelielu, ļoti smaržīgu un krāsu ziņā košu (dzeltenu, lašrozā, sarkanu, baltu) ziedu buķete.

Starp citu, ‘Grenadin’ grupas neļķes var pārziemot un uzziedēt arī trešajā gadā, bet ziedu kvalitāte vairs nav tik laba kā otrajā augšanas gadā.

Audzējot divgadīgā kultūrā, šīs dārza neļķes izsēj maijā, vēlākais – jūnija sākumā. Diedzējot +18…+22 °C temperatūrā, sēklas sadīgst 7–14 dienās. Dārzā zied nākamā gada jūnijā–augustā.

Audzējot viengadīgā kultūrā, dārza neļķes sēj ļoti agri, sākot ar janvāri, februāri. Sadīgušos dēstus piķē un vēlāk izstāda podiņos. Pēc salnām izstāda dārzā 25–30 cm attālumā. Audzē saulainā vietā, vidēji smagā, barības vielām bagātā, kaļķi saturošā augsnē, kuras pH 6–7. Augi necieš nesadalījušos organiskos mēslus. Mēslojumam noder labi sadalījies komposts. Dārza neļķēm kaitē lieks mitrums, tāpēc augsnei jābūt labi drenētai.

Reklāma
Reklāma

Gan audzējot dēstus, gan dobēs uzziedinot, neļķes nedrīkst pārmērīgi laistīt, citādi parādīsies puves. Šīm puķēm patīk sausums. Siltās vasarās tās zied ļoti bagātīgi, bet mitrās ir maz ziedu. Zieminot dārzā, augi jāpasargā no zaķiem un laikus jāapsedz ar egļu zariem. Dārza neļķu sēklas dīgtspēju saglabā 3–4 gadus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.