“Droni ir jebkuras mazas vienības acis.” Intervija ar Pavlo Tsibenko – Ukrainas dronu mācību centra galveno instruktoru 41

Teju katru dienu dzirdams par dronu uzbrukumiem un ne tikai. Vēl pavisam nesen tika ziņots, ka bezpilotu droni pilda pat kurjeru funkciju, nogādājot civiliedzīvotājiem dzeramo ūdeni pēc Kahovkas HES uzspridzināšanas applūdušajās teritorijās.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Dzimšanas gada pēdējā ciparā slēpjas svarīgs vēstījums – piederība stihijai 4
TV24
Tavars: “Bailēs no militāriem draudiem pietiekoši situētas ģimenes pieņem lēmumu pārcelties tālāk no iespējamās frontes līnijas”
Veselam
Ne vienmēr uzreiz jāķeras pie medikamentiem: 10 produkti, kas palīdz atbrīvoties no sāpēm
Lasīt citas ziņas

Pavlo Tsibenko, dronu mācību centra “Akademija Dronarium” galvenais instruktors, viesojies TV24 raidījumā “Akutālais par karadarbību Ukrainā”, lai pastāstītu par dronu izmantošanu karadarbībā Ukrainā.

“Karš vispār maina visu – dzīves attieksmi, to, ko mēs darām,” viņš sāk sarunu. Katram karam ir savs raksturs. Otrā pasaules karā bija tanku cīņa, pašlaik tas ir artilērijas dronu un tanku karš.

CITI ŠOBRĪD LASA

Patiesībā mēs sākām izmantot dronus jau 2014.gadā, taču tobrīd tie nebija tik pieejami. Pirms kara dronus izmantoja IT speciālisti, TV ļaudis, citiem tas bija darbs, citiem hobijs.

Reiz kāds mazs zēns, kad krievu tanki jau brauca uz Ukrainu, esot pacēlis debesīs dronu un ukraiņu artilērijai noteicis precīzas trāpījuma koordinātas. “Tad arī sapratām, cik ļoti šī tehnoloģija var būt noderīga,” viņš uzsver.

“18.martā mēs uzreiz pēc kara sākuma savācāmies un atvērām savu skolu,” P.Tsibenko stāsta. “Mums pat sākumā nebija problēmu dabūt pašus dronus, bet drīzāk cilvēkus, kas mācētu ar tiem lidot – pilotus. Cilvēki, kas īsti nemācēja ar droniem apieties, pat zaudēja dzīvības, tāpēc arī ir jābūt apmācībām, jo drons civilajā un militārajā dzīvē nav viens un tas pats. Šīs atšķirības ir apmācību pamatā.”

Mums ir diezgan daudz studentu, kuri brauc no frontes un mācās apgūt šo tehniku.

Viņš stāsta, ka droni pārsvarā tiek izmantoti artilērijas koriģēšanai, tie sniedz iespēju pārredzēt visu no gaisa. Tā ir mūsu stratēģija. Varu atklāt – ja ir pareiza motivācija, tad jebkurš civilais aparāts var kļūt par militāru palīglīdzekli.

Ir ļoti svarīgi, lai drons, tiklīdz tas izlido, netiktu notriekts, tāpēc ir jābūt ļoti prasmīgam pilotam, lai to spētu panākt, viņš norāda. Katrā vienībā jābūt vismaz diviem pilotiem. Mūsu mērķis bija pēc iespējas īsākā laikā apmācīt pēc iespējas vairāk cilvēku.

“Droni ir jebkuras mazas vienības acis.”

Cilvēks nevar to apgūt pašmācības ceļā. Ukrainā ir 12 dronu apmācības skolas. Pusotrā gadā esam apmācījuši 11 000 pilotu.

Ir droni, kuri piekoriģē artilērijas uguni, ir tādi, kas met granātas. Ir dažādi piloti – tie, kas palīdz artilērijai tēmēt, izlūkdronu piloti u.c.

“Kad mēs atvērām dronu apmācības centru, mēs vēlējāmies, lai tie cilvēki, kas iemācījušies tos pareizi izmantot, atbrauktu sveiki un veseli ne tikai uz fronti, bet arī pie savām ģimenēm,” viņš stāsta, piebilstot, ka arī krievi pašlaik dara to pašu. Taču mēs atšķiramies ar to, ka izjūtam līdzcilvēku atbalstu.

Reklāma
Reklāma

Tā ir mūžīga sacensība – mēs izdomājam, viņi dzenas pakaļ, viņš skaidro.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.