Mežaparka estrādē koristi un tauta dzied Latvijas valsts himnu un M.Brauna "Saule. Pērkons. Daugava"

Dziesmu un deju svētku laikā šodien notiks vairāki pasākumi, tostarp deju lieluzvedums “Mūžīgais dzinējs” 21

Dziesmu un deju svētku laikā šodien notiks vairāki pasākumi, tostarp deju lieluzvedums “Mūžīgais dzinējs”, informēja Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC).

Reklāma
Reklāma
Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Sinoptiķi par laiku jaunnedēļ
Ķīna un Turcija sagādā Krievijai nepatīkamu “pārsteigumu” 34
Kokteilis
15 saderīgākie zodiaka zīmju pāri: viņiem ir pa spēkam radīt ideālu ģimeni
Lasīt citas ziņas
Koru lielkoncerts "Tīrums. Dziesmas ceļš" Mežaparka estrādē 2023!


Deju lieluzvedums “Mūžīgais dzinējs” Daugavas stadionā notiks no plkst.22 līdz plkst.3, kam turpat sekos svētku dalībnieku balle.

CITI ŠOBRĪD LASA
Dziesmu un deju svētki 2023 - dziedātāju fragmenti no skatuves

LNKC norāda, ka Latvijas novadu krāsas koši iemirdzēsies deju lieluzvedumā “Mūžīgais dzinējs”, kas iecerēts kā veltījums izziņas kārei un mūžīgās izaugsmes meklējumiem, dejās un stāstos atainojot dažādu laiku Latvijas apceļotāju pieredzēto, sajusto un secināto.

Deju lieluzveduma “Mūžīgais dzinējs” repertuārā iekļautas 33 dejas, no tām trīspadsmit godalgotas jaunrades dejas un septiņas dejas no Latvijas skatuviskās dejas Zelta fonda.

Vērmanes dārzā un Esplanādē no plkst.11 līdz 23 notiks folkloras diena “Tīra spēle. Gods. Godi. Godīgums”. 130 Latvijas un diasporas folkloras kopas, etnogrāfiskie ansambļi, mazākumtautību folkloras kopas, pieci stāstnieki pieskandinās Vērmanes parku un Esplanādi, sniedzot iespēju, skatītājam aktīvi iesaistoties, ieskatīties tradīciju elementu daudzveidībā un novadu folkloras raksturzīmēs.

Pasākumā gaidāmas dzīves spēles, novadu dižošanās, saspēles par un ap precībām, zibakcijas-sadziedāšanās pie Brīvības pieminekļa, rotaļu, ziedu vainagu sacensību, kadriļu stundas, vakara sadancošanas un sadziedāšanas krāsainajiem pavedieniem.

Dziesmu un deju svētki 2023 Rīgas ielās

Esplanādes uz Raiņa Zaļās skatuves notiks “Godam nāca goda viesi” jeb novadu spēle. Visas dienas garumā dižosies Latvijas novadu folkloras kopas un etnogrāfiskie ansambļi, atklājot daudzveidību tradicionālajā skaņveidē un daudzbalsībā Latvijas vēsturiskajās zemēs, saspēles mākslā un sacesībā, tradīcijas pārmantojamību līdzdalībā un sinkrētismā.

Savukārt no plkst.12 līdz 14 notiks pasākums “Liepa auga ar ozolu”, kur uzstāsies nemateriālā kultūras mantojuma un pārmantošanas programmas “Pulkā eimu, pulkā teku” folkloras konkursu laureāti no Ļaudonas, Nīcas, Ozolniekiem, Baltinavas, Upītes, Rīgas, Viļakas, Grobiņas, Liepājas, Turkiem, Limbažiem, Viļāniem, Rēzeknes, Līvāniem, Rucavas, Krotes, Bārtas, Iecavas, Lēdurgas, Ropažiem, Jaunpiebalgas, Rankas, Dignājas, Izvaltas. Pēc pasākuma plkst.22.15 uzstāsies grupa “Skyforger”.

Reklāma
Reklāma

Savukārt Esplanādes Mazajā skatuvē notiks pasākums “Cel manu māsiņu lielā godā” jeb saspēle ap un par precībām. Pasākumā notiks visa veida saspēle par un ap puišu un meitu attiecībām, vīru un sievu darīšanām, jo sava īstā drauga meklēšana ir viena no svarīgākajām “spēlēm” mūža garumā.

Skanēs precību dziesmas gan vērtējot preciniekus, meitas un meitu mātes, gan izdziedot padomus dzīves draugu lūkojot. Godā celts tiks ziedu vainags, to pinot, izrādot un daudzinot, veicinot vainagu vīšanas prasmju pārmantojamību. Kā jau precībās pienākas, vakars noslēgsies ar sadancošanu, kurā visiem labi zināmas folkloras kopas interesentiem mācīs senas un ne tik senas tradicionālās dejas.

Vērmanes dārzā notiks pasākums par spēli, spēlēšanos un saspēli visa mūža garumā. Pasākumā gaidāmi folkloras kopu un etnogrāfisko ansambļu priekšnesumi, ejot cauri mūža ritam – no rotaļām un spēlēm bērnībā, līdz izvēlēm lēmumu pieņemšanā dzīves dažādajās krustcelēs, ievērojot dzīves spēles noteikumus.

Dienas gaitā tiks apdziedāta daba, vairots tautas spēks un dzīvesprieks, īpaši izcelts lībiešu un sēļu kultūras mantojums, bet Noslēguma ritā daudzināta saule, aicinot kopīgi dziedāt visskaistākās tautasdziesmas.

Skatuvē “Tēva sēta”, kas atrodas Vērmanes dārzā notiks pasākums “Kādu godu mēs turam”, kurā būs kopā sanākšanas svinēšana un tikšanās tuvplānā, apmaiņa padomiem un cienāšanās pie saimes galda, mīklu minēšana un pūra cilāšana, stāsti un sarunas, kas mijas ar dziesmām un rotaļām.

Esplanādē plkst.12 notiks bērnu folkloras kopu koncerts “Liepa auga ar ozolu”, kas sāksies plkst.12. Folkloras konkursu “Dziesmu dziedu, kāda bija”, “Klaberjakte”, “Vedam danci” uzvarētāji un labākās bērnu un jauniešu folkloras kopas ar cieņu saņem mantojumu un iedzīvina to lietojumā šodien, šeit un tagad, godājot tradicionālo skaņveidi un daudzbalsību Latvijas vēsturiskajās zemēs, tradicionālos instrumentus, tautas muzikantu pieredzi un bērnu un jauniešu spēlētprieku un saspēli, tradicionālo deju – pašu spēlētu mūziku un visbeidzot – stāstus un jokus par mums pašiem.

Kultūrvietā “Hanzas perons” plkst.12 un 15 notiks bērnu un jauniešu vokālo ansambļu koncerts “Es vēlos sev ko pastāstīt”, kurā skanēs Jāņa Lūsēna, Valta Pūces un Jēkaba Jančevska jaundarbi ar Rasas Bugavičutes-Pēces dzeju. Pasākumā piedalīsies desmit labākie bērnu un jauniešu vokālie ansambļi no visas Latvijas.

Koncertuzvedums vedīs cauri bērnu rakstītas dienasgrāmatas lappusēm, kurās atspoguļotas sajūtas, piedzīvojumi un iespaidi par bērniem aktuālām norisēm gada garumā, sākot no vasaras izskaņas un gatavošanās skolai augustā līdz Dziesmu svētku kulminācijai jūlijā. Stāstnieku lomā – trīs ansambļu dalībnieki.

Pasākumā piedalīsies Balvu Mūzikas skolas vokālais ansamblis, vokālās studijas “Spurgaliņas”, “Mikauši”, “Momo”, vokālie ansambļi “Knīpas un knauķi”, “Lai skan!”, “Kolibri”, Ogres Valsts ģimnāzijas un Ogres 1.vidusskolas vokālais ansamblis, “Rondo”.

Savukārt “Mežaparka” Lielajā estrādē plkst.19.30 notis noslēguma koncerta “Kopā augšup” ģenerālmēģinājums bez dejām. Noslēguma koncerts “Kopā augšup” ir veltījums Dziesmu svētku tradīcijas 150.gadadienai un vēlējums visu kopīgajai un gaišajai rītdienai.

Mežaparka Sidraba birzī – par godu svētku norisei atjaunotajā estrādē, pieredzējušu virsdiriģentu un goda virsdiriģentu vadībā skanēs jauktie, sievu, vīru, senioru, bērnu un jauniešu kori, pūtēju orķestri un kokļu ansambļi. Latvijas novadu krāsas vizēs jaunradītas mūzikas svītas un deju sniegumā. Izskanēs arī pašu koristu izvēlētās 15 iecienītākās kordziesmas, iemirdzēsies latviešu kormūzikas dimanti plašā vēsturiskā spektrā – no Dziesmusvētku zelta fonda līdz mūsdienām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.