Ekonomists Andris Bačkurs.
Ekonomists Andris Bačkurs.
Ekonomists Andris Bačkurs.

Ekonomists Andris Bačkurs: Vai sociālo dienestu darbinieki drīz paši būs spiesti lūgt sociālo palīdzību? 7

Autors: Andris Bačkurs, ekonomists, Latvijas Attīstībai valdes loceklis

VIDEO. Viens no mobilizētajiem Krievijas iedzīvotājiem parāda, kādos apstākļos viņiem jāmitinās
Ja Krievijas karaspēks iebruktu Latvijā, vai cilvēkiem būtu iespēja evakuēties? Analizē pulkvedis 330
Varēs braukt daudz lētāk! Latvieši atklāj alternatīvo degvielu risinājumus 16
Lasīt citas ziņas

Ņemot vērā pēdējos mēnešos augošo inflāciju, tostarp ikdienas preču -pārtikas, degvielas, komunālo maksājumu – straujo cenu kāpumu, atalgojuma līmenis nebūt netiek līdzi. Sākoties apkures sezonai, varam sagaidīt būtisku to cilvēku skaita pieaugumu, kuriem būs nepieciešama sociālā palīdzība, tostarp kāds no pabalstiem.

Tas šajā vasarā atbildīgo ministriju gaiteņos aktualizējis jautājumu par pabalstu izmaksām un to nodrošināšanu, līdz ar to ir bijis daudz laika, lai vismaz censtos nozari sakārtot. Tādēļ arī rudenim tuvojoties, vairākas organizācijas un biedrības,tai skaitā arī Latvijas Pašvaldību savienība, norādījusi, ka ieviešot automātisko pabalstu izmaksu, iegūtu visi, kā arī šāds pabalsta piešķiršanas veids samazinātu birokrātisko slogu iedzīvotājiem un neuzliktu papildus noslodzi sociālajiem dienestiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šajā sakarā būtiski atzīmēt tuvojošos apkures sezonu un paredzēto valsts atbalstu komunālo maksājumu segšanai. Labklājības ministrijas (LM) sadarbībā ar Ekonomikas ministriju u.c. iesaistītajām institūcijām sagatavotā informatīvā ziņojuma “Par atbalsta pasākumiem energoresursu cenu un vispārējās inflācijas pieauguma ietekmes mazināšanai mazaizsargātajām iedzīvotāju grupām” saturs paredz koncentrēties uz vairākiem atbalsta veidiem, tai skaitā noteikt paaugstinātu koeficientu mājokļa pabalsta aprēķināšanai, atsakoties no automātiskā maksājuma mājsaimniecībām ieviešanas 2022./2023.gada apkures sezonā, pamatojot, ka automātiskā maksājuma mājsaimniecībām gadījumā šis slogs ir vairākām iestādēm vienlaikus.

Bet, kā uzsvērušas vairākas organizācijas, tostarp LPS, tieši neieviešot automātisko maksājumu jau šogad, slogs, kas rodas administrējot pabalstus, var novest pie principā pārslogotiem pašvaldību sociālajiem dienestiem, kas nespēs tikt galā ar strauji pieaugošo darba apjomu.Jāņem vērā, ka jau tā nestabilā situācija ar personālu, t.s. zemo atalgojums un brīvo vakanču skaits (2021. gadā 71,5% no nepieciešamā), no vienas puses palielina varbūtību, ka sociālie darbinieki, netiekot galā ar darba slogu, apvienojumā ar mazo atalgojumu, drīz vien paši būs spiesti lūgt sociālo palīdzību, vai arī pašvaldības nebūs spējīgas sniegt pabalstu cilvēkiem, kuriem tas visvairāk nepieciešams.

Ir pilnīgi saprotams, kāpēc daudzi darbinieki iet prom no nozares – darba slogs ir pieaudzis vairākkārtīgi, ko pastiprināja arī atbalsta sniegšana Ukrainas civiliedzīvotājiem,tādēļ vairākkārtēji ir uzsvērta nepieciešamība pārorganizēt klientu pieņemšanu, tomēr no atbildīgajām institūcijām nav sekojuši piedāvājumi ne atrisināt un pārdalīt veicamo darbu slogu, ne nodrošināt pienācīgu atalgojumu.

Savukārt, attiecībā pret automātisko pabalstu izmaksāšanu, kas kalpo kā atbalsts komunālo maksājumu segšanai, bija jāspēj rast risinājumi kopš pagājušās apkures sezonas beigām. Tas pats attiecas uz vienotas IT sistēmas izveidi, kuras galvenā doma – mērķēta pabalstu piešķiršana, kas ir koncentrēta sociālās palīdzības sniegšanas administrēšanai, lai pabalsti tiktu nodrošināti tiem, kam tie tiešām ir vajadzīgi. Nav skaidrs, kāpēc pusgada laikā valdība nav radusi iespējas sistēmu izveidot.

To diemžēl var skaidrot ar atbildīgo personu un lēmumu pieņēmēju izpratnes trūkumu. Ir virkne atbildīgo personu, tostarp bijušais Labklājības, šobrīd Finanšu, ministrs Jānis Reirs, kas pēdējos gados, ir uzskatāmi parādījis, ka problēmas sociālās jomā nav viņa prioritāte un nav sekojusi vēlme tajās iedziļināties, līdz ar to, arī kopējā izpratne par jomu ir visai zema.

Straujais cenu kāpums šoruden nav pārsteigums, līdz ar to – zināmus priekšdarbus varēja veikt. Ja ņemam vērā pašreiz spēkā esošos koeficientus, uz kuru pamata tiek aprēķināts cilvēku skaits, kuriem mājokļa pabalsts pienākas, cilvēku skaits, kam tie pienāksies, var pieaugt pat 16 reizes. Ņemot vērā pašreizējo sociālo darbinieku skaitu, var gadīties, ka savu pabalstu cilvēkam var nākties gaidīt apkures sezonas beigās vai pat vēl vēlāk. Tāpat, atvērts paliek jautājums – kā pašvaldībām risināt finanšu plūsmas problēmas, ja ņemam vērā faktu, ka valsts ar pašvaldību norēķinās tikai pēc mēneša, nevis tad, kad pašvaldība izmaksā naudu cilvēkiem.

Šie ir tikai daži no piemēriem,kas liek jautāt, kad, ignorējot šīs ieilgušās problēmas nozarē, sociālo darbinieku „vadzis lūzīs”. Tas attiecas gan uz darbinieku trūkumu pašvaldību sociālajos dienestos, gan laicīgi domājot kā paaugstināt atalgojumu nozarē, gan nodrošināt pieejamu – valsts apmaksātu izglītību, tāpat arī domājot par to, kā celt profesijas prestižu kopumā.

Valdībā plaši tiek runāts par veselības un izglītības profesionāļu trūkumu, tajā pašā laikā ilggadējs darbinieku trūkums sociālajā sfērā netika novērtēts kā pietiekami “bīstams”, lai gan mēs bieži neapjaušam, ko, īpaši gaidot tādu rudeni kā šis, var nozīmēt darba roku trūkums sociālajos dienestos. Izskatās, ka diemžēl to šoruden noskaidrosim.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Viens no mobilizētajiem Krievijas iedzīvotājiem parāda, kādos apstākļos viņiem jāmitinās
Ja Krievijas karaspēks iebruktu Latvijā, vai cilvēkiem būtu iespēja evakuēties? Analizē pulkvedis 330
Varēs braukt daudz lētāk! Latvieši atklāj alternatīvo degvielu risinājumus 16
FOTO. “Mums viss ir kārtībā, esam laimīgi”: trešo reizi apprecējusies māksliniece Elīna Maligina
“Medicīniskās kļūdas – smagākās no kļūdām!” Cipule un Ciekurs komentē traģisko NMPD nolaidību, kas jaunai sievietei maksāja dzīvību
Lasīt citas ziņas
VIDEO. “Mēs nevaram pilnībā izslēgt nevienu scenāriju,”: Edgars Rinkēvičs komentē Krievijas regulāros draudus par kodoluzbrukumu
“Viņas acis bija neprātīgas, es kliedzu…” Cietusī skolotāja pastāsta sīkāk par audzēknes uzbrukumu
“Tiek organizētas autobusu grupas, kas brauc uz Poliju iepirkt pārtiku – tur nav PVN!” atklāj Gulbe
“Medicīniskās kļūdas – smagākās no kļūdām!” Cipule un Ciekurs komentē traģisko NMPD nolaidību, kas jaunai sievietei maksāja dzīvību
FOTO. Kas ir tie krokusi, kas tik skaisti zied tieši tagad – rudenī?
11:32
FOTO. Mūziķim Kārlim Kazākam attiecības ar 17 gadus jaunāku mīļoto, ģimenes dzīve ar trīs bērnu māti izjukusi 4
11:30
Nenodarīt pāri mežam un nekaitēt sev
11:06
Varēs braukt daudz lētāk! Latvieši atklāj alternatīvo degvielu risinājumus 16
FOTO. “Mums viss ir kārtībā, esam laimīgi”: trešo reizi apprecējusies māksliniece Elīna Maligina
Live Karš Ukrainā: Frontē sevišķi saspringta situācija ir Doneckas apgabalā, Ukrainas armija dara visu, lai apturētu ienaidnieku
Vai zemes nākotne ir glābta? NASA zonde sekmīgi ietriekusies asteroīdā, taču vēl nav zināms, cik lielā mērā asteroīda ceļš ir mainījies
Atis Klimovičs: Mēs esam aculiecinieki genocīdam. Ko tādu pat tādi krievu pasaules pazinēji kā mēs nespējām iedomāties
“Šis ir nacionālās traģēdijas gads!” Miroslavs Mitrofanovs par Latvijas krieviem
Jānis Jenzis: Es gribu dzīvo valstī, kur izdara to, kas solīts pirms vēlēšanām. Tas ir mīts, ka nav naudas! 1
“Tā ir gluži kā tāda laimes spēle – tikt pie kurināmā apkures sezonai vai ne.” Granulu cenas augstas, uzdarbojas krāpnieki
Nav apsīkuši krievu centieni pamest valsti: uz Krievijas robežas ar Gruziju izveidojusies auto rinda 16 km garumā
VIDEO. “Ak, Dievs, kā es šo ienīstu!”: nofilmēts brīdis, kā karali Čārlzu III sanikno pavisam sīka ķibele 15
APTAUJA. Ko pašvaldības dara un kā var palīdzēt iedzīvotājiem apkures izmaksu segšanā?
Nepaplašināšanās mīts
FOTO, VIDEO. Fotogrāfs mežā kļūst par liecinieku nežēlīgai staltbriežu cīņai – uzvarētājs ir tikai viens
Gaidāma saulaina un silta diena. Laikapstākļu prognoze otrdienai
Deputāts gāna žurnālisti: aicina izvērtēt Kiršteina rīcību, kurš rupji un aizvainojošos izteicies par LTV darbinieci
VIDEO. Gardie vistas salāti ar šitake sēnēm 1
VIDEO. Viens no mobilizētajiem Krievijas iedzīvotājiem parāda, kādos apstākļos viņiem jāmitinās
“Kāda laime, ka mums ir iespēja balsot brīvi!” Soctīklotāji par garajām rindām pie iecirkņiem 44
Koalīcija atbalstījusi papildu energoatbalstu iedzīvotājiem un uzņēmumiem vēl 425 miljonu eiro apmērā 64
Rīgas domnieki atbalsta margu ar sirpi un āmuru demontāžu Daugavas krastmalā 7
Pagājušā nedēļā Latvijā elektroenerģija kļuvusi lētāka
SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā ar Jāni Slaidiņu 19
“Nēģeri” pie Harkivas 45
VIDEO. Krievijas skolā notikusi apšaude – nogalināts apsargs un vairāki bērni 89