Foto: EPA/Scanpix/LETA

Vai pastāv iespēja, ka Covid-19 viļņa rudenī nemaz nebūs? Epidemiologs Trojanskis atklāj, kādiem scenārijiem jāgatavojas 0

Veselības resors šobrīd gatavojas četriem Covid-19 izplatības scenārijiem rudenī. TV24 raidījumā “Uz līnijas” atklāja epidemiologs Ņikita Trojanskis.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Viens no tiem ir, ka vispār nav Covid-19 viļņa, un saslimstība saglabājas šī brīža apmēros. Trojanskis gan piebilst, ka pats šādam scenārijam netic.

Viņaprāt, būs jauns vilnis, jo imunitātes līmenis kritīsies, rudenī cilvēki vairāk pulcēsies iekštelpās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visticamāk, ka mūs sagaida vilnis, kas būs lēnāks kā februārī: “Tas nozīmē, ka tas būs nedaudz garāks, ilgāks, bet ar zemāku amplitūdu, kas nozīmē – vienlaicīgi slimos mazāk cilvēku.”

Trojanskis norāda, ka ir vēl divi scenāriji, kas ir pesimistiskāki. Viens no tiem paredz, ka parādās jauns Covid-19 celms, kas ir infekciozāks par omikronu. Sliktākajā gadījumā tas ir arī klīniski bīstamāks, kas nozīmē, ka varam atgriezties pie deltas līmeņa hospitalizācijām.

“Vai tas notiks, vai nenotiks, to šobrīd neviens nevar pateikt, jo vīrusa evolūcija ir ļoti neparedzama,” atzina epidemiologs.

Viņš uzskata, ka ir jābūt gataviem visiem scenārijiem. Tāpat tam, ka Covid-19 vilnis var sākties ne tikai septembrī, oktobrī.

“Mēs zinām, ka sezona sākas rudenī, jo tad ir labvēlīgāki klimatiskie apstākļi vīrusa izplatībai, cilvēki vairāk laika pavada iekštelpās,” saka Trojanskis, bet atgādina citu valstu pieredzi, kad delta izplatījās arī vasarā. Piemēram, kad Latvijā varēja baudīt vasaru bez vīrusa, tad Lielbritānijā bija milzīgs Covid-19 vilnis.

Viņš piebilst, ka no vienas puses, ja pat būs Covid-19 vilnis, kas saslimstības ziņā būs salīdzināms ar to, ko mēs piedzīvojām februārī ar omikronu, tad diez vai mums atkal hospitalizācijas līmenis uzkāps līdz 1200 cilvēkiem diennaktī, tāpēc, ka mums ir diezgan augsts imunitātes līmenis.

“Daudzi cilvēki ir vairākkārt vakcinējušies un pēc tam vēl pārslimojuši. Daudzi varbūt divreiz būs pārslimojuši. Tā rezultātā inficēties viņi var, bet smagi slimot varbūtība ir mazāka,” teica Trojanskis.

Reklāma
Reklāma

Viņš gan uzver, ka nevajadzētu uzskatīt, ka vīruss pats par sevi kļūs maigāks: “Vīrusiem nav tendences evolucionēt maigākā virzienā, tas ir liels aizspriedums.”