Foto: Inita Šteinberga, Sandra Ruska

FOTO: Siltās lecektis un augstās dobes dārzā. Ierīkošanas padomi 0

“Esmu ieguvusi dārziņu un gribu izmēģināt tajā dažādas lietas. Agrāk bija populāras siltās lecektis un augstās dobes. Patika arī tas, ka nebija tik zemu jāliecas, lai apkoptu augus. Kā tādas gatavot?” RASMA Cēsīs

Reklāma
Reklāma

Jo augstāk, jo sausāk

Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 6
Lasīt citas ziņas

Par paaugstinātajām dobēm klasiskajā izpratnē uzskata dobes, kad vadziņas veidotas dziļas, augsne sabērta biezākā kārtā, nekā parasti veidojas pēc augsnes sastrādāšanas. Šādas dobes būtu lietderīgi veidot tikai tādās vietās, kur ir augsts gruntsūdens līmenis, jo galvenais to trūkums ir straujā žūšana. Paaugstinātās dobes būtu piemērotas agrajai ražai, piemēram, redīsiem. Pat ja dobi ierobežo karkass, visām dobēm, kas ir virs zemes, vajadzēs daudz vairāk laistīšanas nekā tradicionālajā dobju variantā. Tādēļ šādas dobes nebūtu piemērotas dārziņos, kuru saimnieki ierodas tikai nedēļas nogalē.

Beram zemi karkasā

Daudzi paaugstinātās dobes izmanto arī kā dārza dekoratīvu elementu un veido speciālas konstrukcijas kā lecektis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šādās lecektīs var bērt gan melnzemi, gan kompostu un audzēt paredzētajam augam piemērotus kūdras substrātus. Būtu labi pievienot arī kapu apstādījumiem paredzēto augsni, jo tai ir īpašība ilgstoši saglabāt mitrumu. Pamatslānī būtu labi iebērt drenāžai olīšus, granti vai pat keramzītu. Virs tiem var bērt mazāk auglīgu augsni, bet sakņu zonā – treknu, irdenu un labu.

Zem substrāta var ieklāt melno ģeotekstilu, ko lieto, piemēram, zemeņu stādījumos. Tas vismaz uz laiku aizturēs kurmju un zemesvēžu iebrukumus. Lai pilnībā izvairītos no kaitniekiem, lecekti var izoderēt ar stiepļu sietu.

Siltās lecektis labākās

Nepelnīti piemirstas ir tā sauktās siltās dobes. Šādu dobi var veidot ar vai bez karkasa. Visērtāk būs, ja šādu veidojumu gatavo lecektī. Dobes pamatā liek organiskas vielas, kurām sadaloties, rodas siltums. Lauciniekiem ir pieejams labākais un populārākais variants – svaigi kūtsmēsli. Tiem, kam tādas mantas nav, derēs sagrābtās lapas un dārza kritalas (ne puvuši augļi, daudzgadīgo nezāļu sakneņi vai sēklas!), salmi vai svaigi nopļauta zālīte.

Kūtsmēsli dara brīnumus

Kūtsmēslus liek vismaz 10–20 cm biezā kārtā. Virs tiem uzber ap 20 cm biezu augsnes slāni. Apklāj ar melno plēvi. Kad krāvums sāk silt, izveido plēves tuneli un jaukajā namiņā liek dēstu kastītes. Naktīs gan jāpiesedz vai jānes telpās ar stabilāku temperatūru. Šādas konstrukcijas lieliski der neapkurināmajās plēves siltumnīcās. Taču ar kūtsmēsliem jābūt uzmanīgiem, jo pašā degšanas trakumā tie telpu var uzkarsēt tik ļoti, ka maigie stādiņi aizies bojā. Zem plēves seguma temperatūra var sasniegt pat 60 grādu. Ja ir tik traki, ar stādīšanu pagaida nedēļu vai divas, līdz temperatūra krāvumā ir apmēram 25 grādi. Kad stādi paaugušies un sadalīšanās karstais posms sāk rimties, var stādīt augus. Šim nolūkam uzber augam vajadzīgā biezuma augsnes kārtu.

!!! Ar kūtsmēsliem tiešā saskarē saknes nedrīkst būt, jo slāpekļa pārbagātībā tās apdegs.

Krauj to, kas ir

Citu organiku klāj vēl biezāk – vismaz 20–30 cm slānī. Lai sāktos silšana, labumu krietni salaista. Lapas un salmi sadaloties patērē slāpekli, atņemot to augiem. Tādēļ organikas slānī iestrādā apmēram sauju slāpekli saturošu minerālmēslu (piemēram, pavasara mēslojumu). Zaļās idejas piekritēji pamatslāni var salaistīt ar vircu. Uz organiskajiem labumiem ber vismaz 10 cm biezu substrāta kārtu un arī sasedz ar melno plēvi, lai straujāk sākas karsti kārotie procesi.

Reklāma
Reklāma

!!! Kad šajā dobē būs iestādīti augi, jāvēro, kā tie attīstās. Var veidoties slāpekļa trūkums, un tiem būs jādod vairāk papildbarības.

Labums tiks visiem

Šādas siltās lecektis var kraut vietās, kur augsni tradicionālā veidā ielabot grūti, smagā mālā vai smilšainā augsnē.

Jaukie silšanas un organisko vielu pārvērtību procesi turpināsies visu sezonu, līdz rudenī būs gatava brīnumaina augsnīte. To var izmantot gan citu dobju ielabošanai, gan pavasarī tajā stādīt visēdelīgākās augu kultūras, piemēram, kartupeļus, bietes, kāpostus. Trešajā gadā tur savu tiesu labuma vēl dabūs burkāni, varēs stādīt zemenes.

IDEJAS gaisa dobēm

Naglo karkasu

Augstās dobes var veidot kā kastes, kurās pilda kompostu, labu dārza augsni.

Kartupeļi līksmo

Irdenajā substrātā lieliski jutīsies kartupeļi.

Skaists un praktisks sakņu dārzs

Augstās dobes var kļūt arī par dārza greznumu. Tās īpaši būs pa prātam nelielu mazdārziņu saimniekiem, kam viss dārzs kā uz delnas.

Šīs dobes gatavotas, sastiprinot pamatīgas brusas, lai būtu stabilas un kalpotu ilgi. Dobju koka daļa izoderēta ar biezu plēvi, lai mitrums no augsnes nebojātu koku un tā pa spraugām neskalotos ārā.

Saimnieki apliecina, ka šādās dobēs viss aug lieliski. Ap dobēm ērtākai kopšanai ir mulča. Pēc burkāniem un zirņiem var iet kaut čībās.

Augiem siltummīļiem augsto dobi var papildināt ar plēves segumu. Konstrukcijai izmantotas plastmasas caurules. Resnākās sagrieztas pa posmiem un stiprinātas pie koka karkasa. Tajās iemauc tievākās caurules, no kurām veidots tunelis. Šādu konstrukciju ērti izjaukt un atkal salikt, piemēram, kad apstrādā augsni.

Lai ērtāka strādāšana, plēves tuneļa augstumu pielāgo dobes kopēja augumam.

Plēvi stiprina, piešaujot ar cemmītēm. Biezā plēve neplīsīs, pat ja netiks izmantotas līstītes.

Silda siltumnīcu

Ja krauj siltās dobes, plēves siltumnīcā stādīt augus un vākt ražu iespējams daudz agrāk.

Stāda kastē

Augstā dobe var tapt arī kā kaste bez dibena. Kad augsne nosēdusies, to var atstāt kā parastu ielabotu dobi, bet karkasu nākamajā pavasarī pārcelt citā vietā.

Krāsains ietvars

Augstās dobes lieliski der arī dekoratīvo augu audzēšanai. Šāda dobe var kļūt par dārza centrālo objektu. Nokrāsota košā krāsā, glītā konstrukcija jau pati par sevi ir vērtība.

Silda ražu

Plēves tunelī ogas ienāksies vēl agrāk.

Pīta torte

Augsni reljefā notur dekoratīvs klūgu pinums.

Robeža no stumbra

Dabas mīļotājiem patiks variants, kad dobju malās nogulda koku stumbrus. Tie var būt turpat dārzā nozāģēto veco ābeļu, plūmju stumbri. Īpaši šāds malu stiprinājums organiski iederēsies plašās lauku sētās. Tas noteikti būs praktiskāks nekā akmeņu krāvums vai viļņotās zaļās plastmasas loksnes.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.