ES neformālais samits Portu ar deklarāciju atkārtoja uzticību 20 principiem, kas nostiprināti Eiropas sociālo tiesību pīlārā pirms četriem gadiem, bet konkrētu virzību noteica nodarbinātībai un mūžizglītībai.
ES neformālais samits Portu ar deklarāciju atkārtoja uzticību 20 principiem, kas nostiprināti Eiropas sociālo tiesību pīlārā pirms četriem gadiem, bet konkrētu virzību noteica nodarbinātībai un mūžizglītībai.
Foto: Gonealo Delgado/Portugāles prezidentūra

ES līderi pirmoreiz šogad tikās klātienē – par ieejas biļeti kalpoja negatīvs Covid-19 tests un sejas maska 5

Ivars Bušmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

ES Sociālajā samitā prezidējošās Portugāles pilsētā Portu ES līderi pirmoreiz šogad tikās klātienē. Par ieejas biļeti kalpoja negatīvs Covid-19 tests un sejas maska. Vēl bez citiem jautājumiem (Covid-19 vakcīnas intelektuālās tiesības, ES un Indijas samits) par galveno tika izvirzīta ES sociālo jautājumu stratēģija nākamajiem desmit gadiem.

 

Pandēmija palielinājusi bezdarbu

VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 198
5 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 180
17 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 168
1 diena
Lasīt citas ziņas

Šī sanāksme notika koronavīrusa pandēmijas izraisītas krīzes laikā, kas bez darba atstājusi tūkstošiem cilvēku. “Tā kā vakcinācija norit labi un mēs atgriežamies normālā dzīvē, ir laiks labot mūsu sociālo struktūru, ko ievainojusi krīze,” samita priekšvakarā tvītoja Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena.

Sociālajām problēmām, tostarp darbam, apmācībai un cīņai pret nabadzību, ir jābūt “absolūtai prioritātei” un jāparāda, ko “Eiropa var sa­sniegt”, viņa norādīja samita atklāšanas runā.
CITI ŠOBRĪD LASA

2017. gadā līdzīgā samitā Gēteborgā noteica Eiropas sociālo tiesību pīlāru, kas ietver 20 galvenos principus ceļā uz spēcīgu sociālu Eiropu. Šī gada martā Eiropas Komisija iesniedza rīcības plānu Eiropas sociālo tiesību pīlāra īstenošanai.

Rīcības plānā ir noteikti trīs galvenie mērķi, kas jāsasniedz visā Eiropā līdz 2030. gadam: nodarbinātības līmeni vismaz 78%, vismaz 60% pieaugušo katru gadu apmeklē mācību kursus, samazināt sociālās atstumtības vai nabadzības riskam pakļauto cilvēku skaitu par vismaz 15 miljoniem cilvēku.

ES valstu un valdību vadītāji deklarācijā sola radīt darba vietas un samazināt nabadzību Covid-19 pandēmijas satricinātajā ES. Sociālo garantiju vietā – kvalificēts darbs, ko pieprasa jaunā vides politika un digitālās tehnoloģijas, nosakot vajadzību pēc mūžizglītības un pārkvalificēšanās.

Ar šo deklarāciju atzīts, ka vidusskolas izglītība vairs nav pietiekama un ka jāmācās līdz pat pensionēšanās brīdim.

“Šis ir vēsturisks brīdis,” sacīja Portugāles premjerministrs Antoniu Košta, kura valsts pašlaik prezidē ES Padomē un lika vislielākās cerības uz šo samitu. Tomēr viņa vārdi, ka “šī ir visplašākā, visambiciozākā uzņemšanās, kāda varbūt jebkad bijusi”, šķiet, vairāk atspoguļo vēlamo nekā esošo.

“2017. gadā tika apstiprināti 20 galvenie principi. Tagad mums ir rīcības plāns,” viņš secināja samita noslēgumā.

 

Dalībvalstis neļauj ES lemt par sociālo politiku

Pirms samita iniciatīvu bija daudz, un Portugāle kā prezidējošā valsts, kā arī arodbiedrība un daudzas nevalstiskās organizācijas lika lielas cerības uz nopietnu izrāvienu sociālo tiesību aizsardzībā.

Taču tās atdūrās pret “taupīgo četrinieka” pretestību. Budžeta donori – Austrija, Dānija, Nīderlande un Zviedrija – ierobežoja ES budžeta palielinājumu, samazinot kopējos parādus Atveseļošanās fonda finansēšanai.

Šīs valstis pamatoti apšaubīja, vai pēc diviem gadiem – pēc ekonomikas krituma un lielākiem parādiem – valstis spēs uzņemties jaunas sociālās saistības.

Piemēram, pērn oktobrī Eiropas Komisija nāca klajā ar priekšlikumu direktīvai par adekvātu minimālo algu Eiropā. Tā gan nenozīmē vienādu minimumu visā ES, bet gan vienādus principus.

Teiksim, minimālo algu, kas ir ne mazāka par pusi no vidējās algas attiecīgajā dalībvalstī. Dažas dienas pirms samita Austrijas darba ministrs Martins Kēhers noraidīja ideju par minimālo algu ES mērogā, atgādinot, ka šis jautājums ir tikai dalībvalstu kompetencē.

Pirms samita 11 dalībvalstu valdības nāca klajā ar kopīgu paziņojumu, brīdinot par pārāk tālu ejošiem darba tirgus un sociālās politikas pasākumiem, kas jau iejaucas dalībvalstu kompetencē. “ES līmenī būtu pilnībā jāievēro Savienības, tās dalībvalstu un sociālo partneru kompetences sadalījums,” norādīts paziņojumā, ko parakstījusi arī Latvija.

Tāpēc namatēvu un sociālo partneru gaidītā izrāviena samitā nebija – tas tikai atkārtoja apņemšanos īstenot Gēteborgas 2017. gada rezolūcijas, pakļaujot tās šolaiku programmai “Eiropas digitālajai, zaļajai un taisnīgajai pārejai”. Sociālo jautājumu risināšanas vietā tikai uzlaboja sociālo atmiņu.

 

Sociālo standartu vietā – mūždarbs

“Pandēmija ir atklājusi dažus mūsu ekonomikas paradoksus,” samitā sacīja fon der Leiena. “Tikai padomājiet par tā saucamajiem būtiskajiem darbiniekiem: no veselības aprūpes speciālistiem līdz ierēdņiem, no apkopējiem līdz preču piegādātājiem.

Tagad mēs visi zinām, cik mūsu ikdienas dzīve ir atkarīga no viņiem, no viņu darba, no riska, ko viņi uzņemas. Viņu ieguldījums šīs pandēmijas laikā bija nenovērtējams. Un tomēr, tik daudzi no šiem būtiskajiem darbiniekiem nebauda tādas pašas tiesības un tādu pašu sociālo nodrošinājumu kā citi. Eiropas sociālai tirgus ekonomikai ir jāstrādā arī viņu labā.”

Lielākais ieguvums no samita – mērķis panākt nodarbinātību 78% strādājošo un mūžizglītību ikvienam, lai saglabātu vietu starp viņiem.

Eiropas Komisija nāca klajā ar priekšlikumu par atsevišķiem “mūžizglītības kontiem”, lai palīdzētu darba ņēmējiem iegūt jaunas prasmes vai sagatavoties jaunai karjerai.

Tā kā nabadzības un sociālās atstumtības draudiem Eiropā ir pakļauti 20,9 procenti iedzīvotāju un 22,5 procenti bērnu, deklarācijā aicināts apkarot nabadzību, jo īpaši bērnu vidū, novērst darba samaksas atšķirības starp dzimumiem un stiprināt valstu sociālās aizsardzības sistēmas.

Ne vārda par minimālo algu vai garantēto ienākumu. Tomēr Eiropas Parlamentā diskusijas par kritērijiem minimālās algas noteikšanā turpināsies.

 

Viedokļi

Olivjē De Šuters, ANO īpašais referents galējas nabadzības un cilvēktiesību jautājumos, Lēvenas universitātes profesors: “Dalībvalstu starpā notiek institucionalizētas sacīkstes, kas konkurences vārdā samazina algas un samazina darbinieku aizsardzību.

Neskatoties uz nodarbinātību, 20,5 miljoni darba ņēmēju joprojām ir nabadzībā nestandarta nodarbinātības veidu pieauguma un pārāk zemo algu dēļ.

ES ir jāpievēršas šai kaitīgajai konkurencei kā daļai no tās centieniem apkarot nabadzību un aizsargāt sociālās tiesības.”

 

Krišjānis Kariņš, Latvijas premjerministrs intervijā “Politico” samita laikā: “Grūtības ne tuvu nav beigušās. Ir ļoti svarīgi pārkvalificēt darba ņēmējus no nozarēm, kas nekad pilnībā neatjaunosies. Daudzi no šiem darbiem vienkārši neatgriezīsies. Jaunu prasmju nodrošināšana ir ārkārtīgi svarīga.

Tieši uz to mēs koncentrējamies savā valstī, tas ir, nodrošināt cilvēkiem jaunas prasmes, mudinot viņus pārcelt savas darba vietas uz produktīvākām nozarēm.”

 

SAISTĪTIE RAKSTI

Aija Lasmane, biedrības “Vecdaugavieši” valdes priekšsēdētāja, Eiropas pilsoņu iniciatīvas “Beznosacījumu pamatienākumu ieviešana visā ES” koordinatore Latvijā: “Sociālās tiesības, kuras noteiktas saskaņā ar Eiropas sociālo tiesību pīlāra 20 principiem, Latvijā nav iedzīvinātas pilnībā, ko apliecina gan Satversmes tiesas spriedumi 2020. gadā par sociālās sistēmas neatbilstību Satversmei, gan medijos atspoguļotā informācija par sociālo tiesību pārkāpumiem.

Aicinām aktīvi iesaistīties sabiedrības informēšanā par Eiropas sociālo tiesību pīlāra 20 principiem, to ieviešanas plānu un uzstāt uz to strauju ieviešanu Latvijā.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 198
5 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 180
17 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 168
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja valdība nepieņem šādu lēmumu, to izdarīs uzņēmumi.” Latkovskis par to, cik reāla ir nevakcinēto cilvēku atlaišana no darba 133
23 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Jau no rīta, pamostoties, tu jutīsies “izredzēts”! Horoskopi 23.septembrim
17 stundas
Lasīt citas ziņas
ML
Māra Libeka
Veselam
Latvijā pēta Covid-19 antivielas mediķiem, lai formulēto viedokli par revakcinācijas nepieciešamību 43
4 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Šure: Straujā elektrības cenu kāpuma ietekmē nav sagaidāms straujš pārtikas cenu lēciens
3 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Nakts mērs” vai “nakts karalis” – alternatīva dienas mēram? Rīgas naktsdzīvei grib dot jaunu elpu 6
2 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Par nodokļu politiku tuvākajā nākotnē neviens nedomā.” Kāpēc FM negatavo nodokļu politiku tuvākajiem gadiem? 13
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Trešdien reģistrēts lielākais dienā atklāto Covid-19 gadījumu skaits kopš 8.maija
12:15
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Vanda, Veneranda un Venija
12:13
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
ASV dzīvojošais princis Harijs atklājis: ir kāds cilvēks britu karaliskajā ģimenē, pēc kā viņš ļoti ilgojas
12:02
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Stilisti, mūziķi un TV personības pulcējas “Stockmann” rudens – ziemas kolekcijas modes skatē 6
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Ķekavas dome atceļ iepriekš izsniegto licenci azartspēļu zālei 1
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV skatītāji sašutuši: Magone Šutoviene ar draudzenēm apspriež intīmo dzīvi ar vīriešiem, bet blakus sēž viņas septiņgadīgais dēls 16
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Robežsargi trešdien novērsuši 20 cilvēku mēģinājumus nelikumīgi šķērsot Latvijas-Baltkrievijas robežu 7
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs nedrīkstam ļaut sevi pazemot.” Kučinskis par kaimiņattiecībām ar Krieviju un pieminekļiem 38
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV personības Žaklīnas Cinovskas jaunā darbavieta – pārsteigums daudziem 4
55 minūtes
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Tiesa attaisnojusi “viltus ziņu tēvu” pret viņu celtajā apsūdzībā par huligānismu 10
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu apbēdināta, ka mani tik viegli nodeva…”: dziedātāja Alise Haijima beidzot komentējusi internetā nopludināto video, kurā viņa un citi niekojas ar “balto pulverīti” 18
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Žurnāliste Anita Daukšte vadīs jaunu raidījumu 13
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pēcpusdienā sāks bagātīgi līt. Laika prognoze ceturtdienai
4 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 198
5 stundas
ZB
Zane Balčus
Ziņas
“Vērstais skatiens”. Zane Balčus recenzē Daces Pūces spēlfilmu “Bedre” 1
3 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 180
17 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Nikolajs savu vainu atzīst un nožēlo: aizņemas naudu, lai samaksātu sāpju naudu. Jaunumi no tiesu zālēm 7
15 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ābolu pīrāgs “Šarlote”: klasiska recepte, kas izdodas katram!
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Politiķis Gobzems pārliecināts, ka varētu strādāt citā sfērā: “Mīksti varētu pelnīt naudu kā influenceris …” 46
23 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai ir iespējams samainīt sociālo dzīvokli uz citu?
23 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Haoss Melburnā: vakcinācijas pretinieki ārdās Austrālijas pilsētas ielās 34
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Būšu kļūdījies. Tā bija kļūda, protams…” – vides aktīvists, deputāts Māris Olte komentē internetā izplatīto video, kurā šņauc balto pulverīti 60
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pāragri mūžībā devies kulta seriāla “Sekss un lielpilsēta” aktieris 2
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Padarīsim galu šim murgam!”: princis Harijs un Megana paziņo, ka aktīvi pievērsīsies darbam ar Covid-19 vakcīnām 11
23 stundas
EV
Edgars Vimba
Praktiski
Milzu baltmietenes – raganu apļu veidotājas parādījušās daudzos dārzos. Ko ar tām iesākt? 2
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Mani ļoti var aizvainot, ja redzu, ka mani bērni pārdzīvo otra vecāka dēļ”: Madara Kiviča pirmo reizi publiski komentē skandālu ar šķirto vīru Andri Kiviču 6
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 168
1 diena