Foto: Timurs Subhankulovs

Ģenerāļa Jāņa Baloža Bībele atklāj noslēpumu 1

Nosūtot uz restaurāciju Rīgas Vecās Ģertrūdes baznīcas altāra Bībeli, atklājušies sen piemirsti notikumi. Restaurācijas darbu gaitā pamanīta titullapa, kas bijusi salīmēta ar pirmo lapu. Bet uz titullapas bijis ieraksts par to, ka grāmata ir Latvijas Septītās dienas adventistu draudžu savienības dāvinājums ģenerālim Jānim Balodim.

LA
LA.LV
Ziņas
“Mūs gaida termošoks!” Bricis par laiku šonedēļ un nākamnedēļ 9
20 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Atrasts veids, kā atbrīvoties no ierobežojumiem. Taču tā nav vakcinācija, tas ir kaut kas vienkāršāks 88
18 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tu būsi lieliskā formā. Tev izdosies viss, kas tev “nāks pretī”! Horoskopi 7.maijam
14 stundas
Lasīt citas ziņas

“Šī Bībele pie mums ir jau ļoti sen, tāpēc nolēmām to nodot restaurācijai. Bībele tika lietota kā altāra Bībele, bet tikai vizuāli, ne praktiski. Tā netika šķirstīta un lasīta. Tāpēc bija liels mūsu pārsteigums, ka restaurācijas darbu gaitā atklājās titullapa ar dāvinājuma ierakstu ģenerālim Balodim,” teic Rīgas Vecās Sv. Ģertrūdes draudzes administratore Inga Karu.

Ieraksts liecina, ka 1936. gada 17. jūnijā Latvijas Septītās dienas adventistu draudžu savienība “mīļā cieņā” pasniegusi “varonīgajam tēvijas sargam kara ministrim ģenerālim Jānim Balodim, kurš ar brašajiem latvju dēliem izcīnīja Latvijas neatkarību un brīvību un stāv nomodā par tās drošību, (..) šo mūžīgo, stipro patiesības Vārdu, kuram sekojot tautas un valstis ir tapušas stipras un piedzīvojušas garīgu un laicīgu uzplaukumu”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā adventistu dāvana nonākusi uz luterāņu baznīcas altāra? Inga, kura Vecajā Sv. Ģertrūdes draudzē ir jau 15 gadus, teic, ka līdz šim draudzes locekļi nav zinājuši, kādu noslēpumu glabā altāra Bībele. Bet draudzes kādreizējais mācītājs Romāns Skuja, kurš šajā draudzē kalpoja no 1973. līdz 2009. gadam un nupat nosvinējis 95. dzimšanas dienu, zinājis teikt, ka ģenerālis Balodis bijis Vecās Sv. Ģertrūdes draudzes loceklis un Bībeli uzdāvinājis pirms savas izsūtīšanas. Bet titullapu padomju laikos esot aizlīmējuši draudzes locekļi drošības nolūkos.

Līdzīgs dāvinājums arī Ulmanim

Kāpēc adventisti ģenerālim dāvināja Bībeli? Literatūras izplatīšanas darbs Septītās dienas adventistu draudzēs vienmēr ir bijusi svarīga misijas metode, lai stāstītu par ticību. Turklāt jāņem vērā, ka līdz 1936. gadam adventistiem Latvijā bija ziedu laiki – draudzes kļuva arvien lielākas, attīstījās misijas skola Sužos, uzcelts dievnams Rīgā. Pēc Ulmaņa apvērsuma 1934. gada 15. maijā pakāpeniski mainījās arī valsts attieksme pret adventistu draudzi.

30. gadu Latvijas prese nav pievērsusi uzmanību Septītās dienas adventistu vizītei pie kara ministra ģenerāļa Baloža, taču, atspoguļojot Ministru prezidenta dienas kārtību, norāda, ka 1936. gada 3. aprīlī Adventistu draudžu savienības pārstāvji bijuši vizītē arī pie K. Ulmaņa un uzdāvinājuši viņam “latviskā sējumā darinātu bībeli”. Tā ir identiska kā ģenerālim Balodim pasniegtā. “Pasniedzot ministru prezidentam skaisti un grezni iesietu bībeli, kurā arī atradās sevišķa adrese uz pergamenta, sekoja jautājumu pārruna par organizāciju, skolu un vispārējo darbību. (..) Audiences acumirkļi pagāja ātri, un šķiroties vadonis sacīja: “Strādāsim katrs savā vietā, es savā vietā un jūs savā””, pār tā laika tikšanos ar Ulmani vēstī adventistu mēnešraksts “Adventes Vēstnesis”.

Tomēr adventistiem nepalīdzēja vārdos un darbos demonstrētā vadoņa autoritātes slavināšana. Latvijas valsts kontrolēja gan atsevišķu adventistu draudžu, gan arī Draudžu savienības darbību. Tā, piemēram, adventistu mācītājiem atļāva strādāt draudzēs tikai tad, ja to bija apstiprinājusi Garīgo lietu pārvalde. Tā kā, pēc jaunajiem noteikumiem, draudzē vajadzēja būt vismaz 50 locekļiem, daudzām mazajām adventistu draudzēm bija jāapvienojas ar lielākām.

Nav kas pieņem dāvanu – dzimtas mājas

Ģenerālis Balodis dzimis 1881. gada 20. februārī Trikātas pagasta “Vēžniekos”, kur viņš pavadījis sava mūža pirmos gadus. Šobrīd šī īpašuma minimālu apkopšanu uzņēmusies Beverīnas novada pašvaldība, mantinieki pauduši vēlmi izveidot ģenerāļa Baloža fondu un “Vēžniekus” uzdāvināt sabiedrībai, lai te tiktu veikta jauniešu militāri patriotiskā audzināšana. Viena no idejām ir veidot šeit slēgta un atklāta tipa šautuves. Taču tā nav vienīgā.

“”Vēžnieki” ir ideāla vieta, ar ļoti, ļoti labu vēsturi. Šis īpašums ir ļoti liels un smagi atjaunojams, bet nu tas ir sadalīts meža platībās un lauksaimniecības zemēs. Īpašnieki pagājušajā vasarā bija Latvijā, arī šovasar bija uz Dziesmu svētkiem. Viņi uzskata, ka visideālākais variants ir atdalīt vecās “Vēžnieku” mājas ar apmēram 3,5 ha zemes platību un šajā vietā veidot centru jaunatnes patriotiskai audzināšanai. Protams, tam ir vajadzīga nauda, bet, ja ir vieta un īpašnieka laba griba, un man ir arī dāvināšanas pilnvara, tad to var izdarīt, ir tikai jāsaprot, kas šo ideju realizēs un kā realizēs,” pastāstīja advokāte Inta Sikora, kura ir deleģēta paust Kanādā mītošo mantinieku viedokli. “Vēžnieku” māju īpašnieks ģeodēzijas profesors Jānis Balodis bijis brālēns ģenerālim Jānim Balodim.

Šobrīd šai idejai ir vairāki atbalstītāji – studentu korporācija “Ventonia” un fonds “Laika mets”, notikušas vairākas īpašuma sakopšanas talkas, taču turpinājums pagaidām neseko. Jo nav naudas.

“Tas ir privātais īpašums. Īpašnieki labprāt to atdotu sabiedriskam fondam, taču tam ir jānodibinās. Vispirms ir jābūt vīzijai, kas piedalīsies šajā fondā un kāds būs saturs šai darbībai,” uzsver Beverīnas novada domes priekšsēdētājs Māris Zvirbulis. “Ēka jau ir aizgājusi. Par to raudāt nav jēgas. Tur neko nevar saglābt. Ja to gribēja, tad tas bija jādara pirms gadiem trīsdesmit, ne tagad. Laika zobs ir paveicis savu.”

Kopj “minimālisma” režīmā

Pēc talkām teritorijas sakopšanas darbus pārņēmusi pašvaldība, taču to veic “minimālisma” režīmā. “Tur ir ģenerālim Balodim piemineklis. Nevar ļaut tam ieaugt. Mazliet pacēlām to pieminekli uz augšu, tas bija zemē iegrimis. Mēģinām ierīkot zālienus, likvidējot puķu dobes. Bet visu teritoriju mēs tāpat nevaram sakopt,” skaidro M. Zvirbulis.

Pašvaldība tikai priecātos, ja Baloža dzimtajās mājās izveidotos jaunatnes patriotiskās audzināšanas vieta, piemēram, piedzīvojumu parks, kas būtu ar patriotiskām iezīmēm, līdzīgi kā Ložmetējkalnā.

“Ja šo fondu nodibinās, tā būs liela svētība visiem, kas saistīti ar militāro vēsturi, gan arī tiem, kas saistīti ar jaunatnes militāro audzināšanu. Lai jaunieši mācās aizstāvēt valsti un vienlaikus saprast vēsturi,” mantinieki ir gatavi atbalstīt šo projektu ar nelielām naudas summām, bet viņi nevar uzdāvināt Latvijas valstij militāru treniņbāzi, uzsver I. Sikora.

“Mēs gaidām cilvēkus, kas ir enerģijas pilni, lai šeit darbotos,” piebilda pašvaldības vadītājs.

Bronzas zobens atgriezies vietā

1940. gada 31. jūlijā ģenerāli Balodi kopā ar sievu aizturēja un deportēja uz PSRS Sizraņas apgabalu, kur viņu arestēja un ievietoja Ivanovas, vēlāk Vladimiras cietumos. Pēc Staļina nāves 1953. gadā Balodis uzrakstīja vairāk nekā desmit lūgumus atļaut viņam ar dzīvesbiedri dzīvot Latvijā un pavadīt tur beidzamos mūža gadus. 1960. gada pavasarī Baložiem izdevās atgriezties Rīgā. Baložu pāris sākumā apmetās pie radinieces Tērbatas ielas komunālā dzīvoklī, kur viņiem pat nebija savas istabas. Balodis miris 1965. gadā un apbedīts Rīgā Meža kapos. Tur šogad Lāčplēša dienā, 11. novembrī, atklāta ģenerāļa Baloža atjaunotā kapa plāksne. Tā ir Latvijas Lauksaimniecības universitātes studentu korporācijas “Ventonia” dāvana Latvijas simtgadē.

Kapa plāksnei kādreizējā granīta zobena vietā atbilstoši sākotnējai iecerei nu piestiprināts bronzas zobens. Šāda bijusi arī pieminekļa autora Raimonda Muzikanta un ģenerāļa Baloža kundzes noruna pēc tam, kad Valsts drošības komiteja jeb čeka padomju laikos lika nokalt akmens zobenu. Aptuveni metru garais zobens atjaunots atbilstoši arhitekta skicei. Tā atjaunošanas darbus veica pieminekļa autora dēls Tālivaldis Muzikants.

“Ģenerālis Balodis 1933. gadā uzņemts kā goda filistrs “Ventonia” par saviem nopelniem Latvijas labā, pārņemot Latvijas armijas komandēšanas pienākumus pēc Kalpaka bojāejas. Viņš ir vienīgais mūsu korporācijas goda filistrs,” pastāstīja komiltonis Valters Kalvis Vitte, LLU Informāciju tehnoloģiju fakultātes 4. kursa students.

“Ventonia” šodien savās rindās apvieno apmēram 150 biedru un iecerējuši atjaunot arī pirtiņu “Vēžniekos”, kurā dzimis ģenerālis Balodis. Korporācija pieļauj iespēju nākotnē tur veidot “Ventonia” centru.

Ģenerālis Jānis Balodis

Jānis Balodis bija Latvijas Bruņoto spēku virspavēlnieks (1919–1921), armijas ģenerālis, visu šķiru Lāčplēša Kara ordeņa kavalieris, no 1931. līdz 1940. gadam – Latvijas kara ministrs, 1934. gadā aptuveni divus mēnešus Latvijas tieslietu ministrs. Piedalījās 15. maija valsts apvērsuma organizēšanā, Valsts un Ministru prezidenta biedrs, oficiāli otrā persona valstī aiz Kārļa Ulmaņa līdz aiziešanai no amatiem 1940. gada 5. aprīlī.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Mūs gaida termošoks!” Bricis par laiku šonedēļ un nākamnedēļ 9
20 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Atrasts veids, kā atbrīvoties no ierobežojumiem. Taču tā nav vakcinācija, tas ir kaut kas vienkāršāks 88
18 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tu būsi lieliskā formā. Tev izdosies viss, kas tev “nāks pretī”! Horoskopi 7.maijam
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Jāsāk veidot griķu krājumi? Eksperti skaidro, vai Latvijas iedzīvotājiem ir jāsatraucas par Krievijas griķu eksporta aizliegumu 32
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Beidzot oficiāli atklāts prinča Filipa nāves iemesls 15
1 diena
Lasīt citas ziņas
Ieva Ēvalde
Ziņas
No šodienas mūsu valstī atkal atļauts ieturēt maltīti kafejnīcu terasēs. Ar ko jārēķinās apmeklētājiem? 2
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Slepkavība tiks atklāta!” Iekšlietu ministrs dalās ar jaunāko informāciju nogalinātā Bezzubova lietā 2
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Opozīcija ar pozīciju valdību padarīja par muļķiem!” Rēvalds par Saeimas lēmumu atvērt āra terases
44 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Piektdien iespējamas pērkona lietusgāzes ar krusu
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Kučinskis: Kariņa valdība ir iegājusi “ļoti lielā krīzē”, tai “nav nekādas saulainās perspektīvas”
08:53
IE
Ināra Egle
Ziņas
Jaunā Dienvidkurzeme vecajās robežās: teritorijas platības ziņā lielākajā novadā ir trīs līdzvērtīgi attīstības centri
08:32
LA
LA.LV
Ziņas
“Opozīcija ar pozīciju valdību padarīja par muļķiem!” Rēvalds par Saeimas lēmumu atvērt āra terases
08:10
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Atrasts veids, kā atbrīvoties no ierobežojumiem. Taču tā nav vakcinācija, tas ir kaut kas vienkāršāks 88
18 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Skolēnu vidū izplata anketu par seksualitāti, vecāki par to uztraukušies. Rosina policijas pārbaudi 60
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
No nākamā gada pieaugs ģimenes valsts pabalsta apmērs. Cik liels būs pabalsts par bērnu? 33
17 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Jaunā Dienvidkurzeme vecajās robežās: teritorijas platības ziņā lielākajā novadā ir trīs līdzvērtīgi attīstības centri
23 minūtes
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Šodien sākas “Eiropas eksāmens”, kurā piedalīties var ikviens interesents
1 stunda
RR
Ritvars Raits
Ziņas
“Bildēs tas neesmu es!” Par karošanu Doņeckas separātistu pusē notiesātajam madonietim sava versija par notikušo 14
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mūs gaida termošoks!” Bricis par laiku šonedēļ un nākamnedēļ 9
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Es gribētu pateikt paldies!” Ģirģens pateicas prokurorei un komentē Tukumā notikušā nozieguma izmeklēšanas gaitu 59
19 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Daudzos palika rūgtums par Levita turēšanos partnerībā kopā ar Kariņa branžu. Egila Līcīša feļetons 43
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Jāsāk veidot griķu krājumi? Eksperti skaidro, vai Latvijas iedzīvotājiem ir jāsatraucas par Krievijas griķu eksporta aizliegumu 32
16 stundas
LE
LETA
Veselam
SPKC saņemta informācija par 12 ar Covid-19 sasirgušo nāvi. Viens no viņiem bija vecumā no 20 līdz 29 gadiem 3
19 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
“Esmu iecirtis pats sev kājā!” Par ko soda ZVA direktoru Henkuzenu? 48
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Vai ar Covid-19 var saslimt arī pēc otrās potes? Ārsts par saslimšanu pēc vakcinācijas 66
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“ABLV Bank” kraha aizkulises: Vai Rimšēvičs apmeloja banku? Ko var izlasīt KNAB lēmumā par kriminālprocesa izbeigšanu 16
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Beidzot oficiāli atklāts prinča Filipa nāves iemesls 15
1 diena
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Trauslā un ļoti bīstamā robeža: mājās mazs bērns un suns. Kādas kļūdas visbiežāk pieļauj vecāki? 5
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Man vajadzēja piemeklēt maigākus izteicienus”: Viktors Ščerbatihs atvainojas, ka raidījumā saucis dažas sievietes par resnām 32
23 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Covid-19 un neiroloģiskās slimības – izplatīta kombinācija 3
17 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sātīga un bezgalīgi garšīga: zupa kā lazanja – ar malto gaļu, tomātiem un pastu 1
21 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kad siltumnīca nav tikai siltumnīca: kā ierīkot savu oāzes stūrīti?
21 stundas
ML
Māra Libeka
Stāsti
“Sapratu, ka palikšu Latvijā!” Saruna ar ārstu no Libānas Baselu Jakubu Vahbi, kam nesen piešķirta Latvijas pilsonība 67
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Īrijas prezidenta suns TV tiešraidē dažās sekundēs “nozog” skatītāju uzmanību: neviens vairs neklausās, ko runā Maikls Higinss 1
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Mums visiem bija jāaiziet, karaliene tur palika viena…” – Elizabetes II mazmeitas vīrs Maiks atklājis, kas notika pēc prinča Filipa bērēm 13
1 diena
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
Veiksmīgākās un bīstamākās dienas maijā: astroloģiskā prognoze 1
22 stundas