Foto: Timurs Subhankulovs

Ģenerāļa Jāņa Baloža Bībele atklāj noslēpumu 1

Nosūtot uz restaurāciju Rīgas Vecās Ģertrūdes baznīcas altāra Bībeli, atklājušies sen piemirsti notikumi. Restaurācijas darbu gaitā pamanīta titullapa, kas bijusi salīmēta ar pirmo lapu. Bet uz titullapas bijis ieraksts par to, ka grāmata ir Latvijas Septītās dienas adventistu draudžu savienības dāvinājums ģenerālim Jānim Balodim.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 40
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 68
1 diena
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Bērnība bija ļoti grūta, daudzus gadus pavadīju pie logopēda, mācoties runāt.” Saruna ar Nauri Miezi 16
7 stundas
Lasīt citas ziņas

“Šī Bībele pie mums ir jau ļoti sen, tāpēc nolēmām to nodot restaurācijai. Bībele tika lietota kā altāra Bībele, bet tikai vizuāli, ne praktiski. Tā netika šķirstīta un lasīta. Tāpēc bija liels mūsu pārsteigums, ka restaurācijas darbu gaitā atklājās titullapa ar dāvinājuma ierakstu ģenerālim Balodim,” teic Rīgas Vecās Sv. Ģertrūdes draudzes administratore Inga Karu.

Ieraksts liecina, ka 1936. gada 17. jūnijā Latvijas Septītās dienas adventistu draudžu savienība “mīļā cieņā” pasniegusi “varonīgajam tēvijas sargam kara ministrim ģenerālim Jānim Balodim, kurš ar brašajiem latvju dēliem izcīnīja Latvijas neatkarību un brīvību un stāv nomodā par tās drošību, (..) šo mūžīgo, stipro patiesības Vārdu, kuram sekojot tautas un valstis ir tapušas stipras un piedzīvojušas garīgu un laicīgu uzplaukumu”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā adventistu dāvana nonākusi uz luterāņu baznīcas altāra? Inga, kura Vecajā Sv. Ģertrūdes draudzē ir jau 15 gadus, teic, ka līdz šim draudzes locekļi nav zinājuši, kādu noslēpumu glabā altāra Bībele. Bet draudzes kādreizējais mācītājs Romāns Skuja, kurš šajā draudzē kalpoja no 1973. līdz 2009. gadam un nupat nosvinējis 95. dzimšanas dienu, zinājis teikt, ka ģenerālis Balodis bijis Vecās Sv. Ģertrūdes draudzes loceklis un Bībeli uzdāvinājis pirms savas izsūtīšanas. Bet titullapu padomju laikos esot aizlīmējuši draudzes locekļi drošības nolūkos.

Līdzīgs dāvinājums arī Ulmanim

Kāpēc adventisti ģenerālim dāvināja Bībeli? Literatūras izplatīšanas darbs Septītās dienas adventistu draudzēs vienmēr ir bijusi svarīga misijas metode, lai stāstītu par ticību. Turklāt jāņem vērā, ka līdz 1936. gadam adventistiem Latvijā bija ziedu laiki – draudzes kļuva arvien lielākas, attīstījās misijas skola Sužos, uzcelts dievnams Rīgā. Pēc Ulmaņa apvērsuma 1934. gada 15. maijā pakāpeniski mainījās arī valsts attieksme pret adventistu draudzi.

30. gadu Latvijas prese nav pievērsusi uzmanību Septītās dienas adventistu vizītei pie kara ministra ģenerāļa Baloža, taču, atspoguļojot Ministru prezidenta dienas kārtību, norāda, ka 1936. gada 3. aprīlī Adventistu draudžu savienības pārstāvji bijuši vizītē arī pie K. Ulmaņa un uzdāvinājuši viņam “latviskā sējumā darinātu bībeli”. Tā ir identiska kā ģenerālim Balodim pasniegtā. “Pasniedzot ministru prezidentam skaisti un grezni iesietu bībeli, kurā arī atradās sevišķa adrese uz pergamenta, sekoja jautājumu pārruna par organizāciju, skolu un vispārējo darbību. (..) Audiences acumirkļi pagāja ātri, un šķiroties vadonis sacīja: “Strādāsim katrs savā vietā, es savā vietā un jūs savā””, pār tā laika tikšanos ar Ulmani vēstī adventistu mēnešraksts “Adventes Vēstnesis”.

Tomēr adventistiem nepalīdzēja vārdos un darbos demonstrētā vadoņa autoritātes slavināšana. Latvijas valsts kontrolēja gan atsevišķu adventistu draudžu, gan arī Draudžu savienības darbību. Tā, piemēram, adventistu mācītājiem atļāva strādāt draudzēs tikai tad, ja to bija apstiprinājusi Garīgo lietu pārvalde. Tā kā, pēc jaunajiem noteikumiem, draudzē vajadzēja būt vismaz 50 locekļiem, daudzām mazajām adventistu draudzēm bija jāapvienojas ar lielākām.

Nav kas pieņem dāvanu – dzimtas mājas

Ģenerālis Balodis dzimis 1881. gada 20. februārī Trikātas pagasta “Vēžniekos”, kur viņš pavadījis sava mūža pirmos gadus. Šobrīd šī īpašuma minimālu apkopšanu uzņēmusies Beverīnas novada pašvaldība, mantinieki pauduši vēlmi izveidot ģenerāļa Baloža fondu un “Vēžniekus” uzdāvināt sabiedrībai, lai te tiktu veikta jauniešu militāri patriotiskā audzināšana. Viena no idejām ir veidot šeit slēgta un atklāta tipa šautuves. Taču tā nav vienīgā.

“”Vēžnieki” ir ideāla vieta, ar ļoti, ļoti labu vēsturi. Šis īpašums ir ļoti liels un smagi atjaunojams, bet nu tas ir sadalīts meža platībās un lauksaimniecības zemēs. Īpašnieki pagājušajā vasarā bija Latvijā, arī šovasar bija uz Dziesmu svētkiem. Viņi uzskata, ka visideālākais variants ir atdalīt vecās “Vēžnieku” mājas ar apmēram 3,5 ha zemes platību un šajā vietā veidot centru jaunatnes patriotiskai audzināšanai. Protams, tam ir vajadzīga nauda, bet, ja ir vieta un īpašnieka laba griba, un man ir arī dāvināšanas pilnvara, tad to var izdarīt, ir tikai jāsaprot, kas šo ideju realizēs un kā realizēs,” pastāstīja advokāte Inta Sikora, kura ir deleģēta paust Kanādā mītošo mantinieku viedokli. “Vēžnieku” māju īpašnieks ģeodēzijas profesors Jānis Balodis bijis brālēns ģenerālim Jānim Balodim.

Šobrīd šai idejai ir vairāki atbalstītāji – studentu korporācija “Ventonia” un fonds “Laika mets”, notikušas vairākas īpašuma sakopšanas talkas, taču turpinājums pagaidām neseko. Jo nav naudas.

“Tas ir privātais īpašums. Īpašnieki labprāt to atdotu sabiedriskam fondam, taču tam ir jānodibinās. Vispirms ir jābūt vīzijai, kas piedalīsies šajā fondā un kāds būs saturs šai darbībai,” uzsver Beverīnas novada domes priekšsēdētājs Māris Zvirbulis. “Ēka jau ir aizgājusi. Par to raudāt nav jēgas. Tur neko nevar saglābt. Ja to gribēja, tad tas bija jādara pirms gadiem trīsdesmit, ne tagad. Laika zobs ir paveicis savu.”

Kopj “minimālisma” režīmā

Pēc talkām teritorijas sakopšanas darbus pārņēmusi pašvaldība, taču to veic “minimālisma” režīmā. “Tur ir ģenerālim Balodim piemineklis. Nevar ļaut tam ieaugt. Mazliet pacēlām to pieminekli uz augšu, tas bija zemē iegrimis. Mēģinām ierīkot zālienus, likvidējot puķu dobes. Bet visu teritoriju mēs tāpat nevaram sakopt,” skaidro M. Zvirbulis.

Pašvaldība tikai priecātos, ja Baloža dzimtajās mājās izveidotos jaunatnes patriotiskās audzināšanas vieta, piemēram, piedzīvojumu parks, kas būtu ar patriotiskām iezīmēm, līdzīgi kā Ložmetējkalnā.

“Ja šo fondu nodibinās, tā būs liela svētība visiem, kas saistīti ar militāro vēsturi, gan arī tiem, kas saistīti ar jaunatnes militāro audzināšanu. Lai jaunieši mācās aizstāvēt valsti un vienlaikus saprast vēsturi,” mantinieki ir gatavi atbalstīt šo projektu ar nelielām naudas summām, bet viņi nevar uzdāvināt Latvijas valstij militāru treniņbāzi, uzsver I. Sikora.

“Mēs gaidām cilvēkus, kas ir enerģijas pilni, lai šeit darbotos,” piebilda pašvaldības vadītājs.

Bronzas zobens atgriezies vietā

1940. gada 31. jūlijā ģenerāli Balodi kopā ar sievu aizturēja un deportēja uz PSRS Sizraņas apgabalu, kur viņu arestēja un ievietoja Ivanovas, vēlāk Vladimiras cietumos. Pēc Staļina nāves 1953. gadā Balodis uzrakstīja vairāk nekā desmit lūgumus atļaut viņam ar dzīvesbiedri dzīvot Latvijā un pavadīt tur beidzamos mūža gadus. 1960. gada pavasarī Baložiem izdevās atgriezties Rīgā. Baložu pāris sākumā apmetās pie radinieces Tērbatas ielas komunālā dzīvoklī, kur viņiem pat nebija savas istabas. Balodis miris 1965. gadā un apbedīts Rīgā Meža kapos. Tur šogad Lāčplēša dienā, 11. novembrī, atklāta ģenerāļa Baloža atjaunotā kapa plāksne. Tā ir Latvijas Lauksaimniecības universitātes studentu korporācijas “Ventonia” dāvana Latvijas simtgadē.

Kapa plāksnei kādreizējā granīta zobena vietā atbilstoši sākotnējai iecerei nu piestiprināts bronzas zobens. Šāda bijusi arī pieminekļa autora Raimonda Muzikanta un ģenerāļa Baloža kundzes noruna pēc tam, kad Valsts drošības komiteja jeb čeka padomju laikos lika nokalt akmens zobenu. Aptuveni metru garais zobens atjaunots atbilstoši arhitekta skicei. Tā atjaunošanas darbus veica pieminekļa autora dēls Tālivaldis Muzikants.

“Ģenerālis Balodis 1933. gadā uzņemts kā goda filistrs “Ventonia” par saviem nopelniem Latvijas labā, pārņemot Latvijas armijas komandēšanas pienākumus pēc Kalpaka bojāejas. Viņš ir vienīgais mūsu korporācijas goda filistrs,” pastāstīja komiltonis Valters Kalvis Vitte, LLU Informāciju tehnoloģiju fakultātes 4. kursa students.

“Ventonia” šodien savās rindās apvieno apmēram 150 biedru un iecerējuši atjaunot arī pirtiņu “Vēžniekos”, kurā dzimis ģenerālis Balodis. Korporācija pieļauj iespēju nākotnē tur veidot “Ventonia” centru.

Ģenerālis Jānis Balodis

Jānis Balodis bija Latvijas Bruņoto spēku virspavēlnieks (1919–1921), armijas ģenerālis, visu šķiru Lāčplēša Kara ordeņa kavalieris, no 1931. līdz 1940. gadam – Latvijas kara ministrs, 1934. gadā aptuveni divus mēnešus Latvijas tieslietu ministrs. Piedalījās 15. maija valsts apvērsuma organizēšanā, Valsts un Ministru prezidenta biedrs, oficiāli otrā persona valstī aiz Kārļa Ulmaņa līdz aiziešanai no amatiem 1940. gada 5. aprīlī.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 40
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 68
1 diena
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Bērnība bija ļoti grūta, daudzus gadus pavadīju pie logopēda, mācoties runāt.” Saruna ar Nauri Miezi 16
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 97
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav pagājis vēl mēnesis, bet mēs saprotam – labi nebūs…” Egle par izmaiņām nodokļos 47
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 37
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
“Vadītāju gribējis tikai pabaidīt.” Prokuratūra izplata paziņojumu par Liepājas tramvaja vadītāja slepkavības apstākļiem 3
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Turpina pieaugt Latvijā atklāto Covid-19 gadījumu skaits 48
4 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Bērnība bija ļoti grūta, daudzus gadus pavadīju pie logopēda, mācoties runāt.” Saruna ar Nauri Miezi 16
7 stundas
LE
LETA
Laukos
Ventspils pusē konstatēts Āfrikas cūku mēra uzliesmojums mājas cūkām
16:11
LE
LETA
Ziņas
Latvijā sākta 12 līdz 17 gadus vecu pusaudžu vakcinācija ar “Moderna”
16:06
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Čehijai potenciāls kļūt par vienu no līderiem litija bateriju ražotājiem pasaulē ar viszemākajām izmaksām
16:02
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kombaina šoferim Smiltenes pusē vairākas reizes izdodas satikt pasakaini skaistu briedi 12
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Esmu vīlies!” Pēc kritiena vannas istabā Tokijas olimpiskās spēles beigušās Austrālijas basketbolistam Beinsam 1
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 40
6 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Ilze Kuzmina: Valsts nauda faktiski ir nomesta zemē atbirēju apmācībai 42
9 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kā izaudzēt izcilu ražu dārzā nepārpūloties: dārzniece atklāj savu pieredzi
2 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Siltie salāti ar kvinoju, dārzeņiem, zaļumiem un sieru: sātīgi un veselīgi! 1
2 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Carnikavas kalnu karalis” Tapusi dokumentālā filma par talantīgo riteņbraucēju Tomu Skujiņu 7
9 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Tiesa lauza galvu, vai un kā sodīt 84 gadus veco kolekcionāru, kura pagrabā Heikendorfā atrada Otrā pasaules kara ieroču arsenālu 29
7 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Ilmārs Stūriška: Olimpisko čempionu pelnrušķītes stāsts
12 minūtes
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Pludmales volejbols ir brīnišķīga spēle!” Pļaviņa un Toča brīnišķīgā spēle un uzvara 3
1 stunda
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Zvaigznei emocionālais stress? Amerikāniete Bailsa nepiedalīsies arī daudzcīņas finālā
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Gurķi kā no veļas automāta izvilktas peldbikses”: Magone šķendējas par gurķu ražu savā dārzā 19
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja pat tu esi gatavs visu maksāt, nevari saprast, kas ir jādara.” Uzņēmēja par nodokļu sistēmas nepilnībām 21
10 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Tomass Mārkls paziņo: viņš vērsīsies ar prasību tiesā pret savu meitu Meganu un znotu princi Hariju, lai viņam beidzot ļautu satikt savus mazbērnus 7
5 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Siltums veicina kaitīgu baktēriju vairošanos pārtikas produktos. Kā tikt pie vasarīgas maltītes bez vēdergraizēm? 7
6 stundas
Raivis Šveicars
Ziņas
Saulainā vasara nerada rekordus elektrības ražošanā. Ar ko tas skaidrojams? 10
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 97
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc tas nabaga skolotājs ir “jānošpricē”? Petraviča par ieceri noteikt obligāto vakcināciju pedagogiem 175
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 68
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 259
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 70
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav pagājis vēl mēnesis, bet mēs saprotam – labi nebūs…” Egle par izmaiņām nodokļos 47
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noslēdza daudzmiljonu darījumus, pēc tam atteicās no pienākumiem karaliskajā ģimenē: princis Harijs un Megana plānoja savu “neatkarību” jau pirms kāzām? 20
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 99
1 diena
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 11
Intervija 1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gardēžu sapnis: 3 izcili jāņogu deserti – vienkāršas receptes pagatavošanai mājās 2
1 diena