Gribi taupīt, sāc tērēties! Kādas ir boilera siltumsūkņa priekšrocības 0

Energonesēju cenas publiku dzen izmisumā, bet naivie mēģinājumi ietaupīt, piemēram, izslēdzot liekās spuldzītes, dod vien psiholoģisku gandarījumu, nevis pamanāmu starpību skaitītāja rādījumos. Patiesībā ir tikai divi varianti – siltināt mājokļus un izmantot ekonomiskākus enerģijas patērētājus. Šopavasar būvniecības izstādē Ķīpsalā apmeklētājus ieinteresēja vairāki principiāli jauni piedāvājumi karstā ūdens sagatavošanā, kas paver reālas iespējas krasi samazināt šīs izmaksas. Interesantākais un nosacīti lētākais – “Panasonic” jaunais DHW boileris siltumsūknis.

Reklāma
Reklāma

Gaisa siltumsūkņu ekspansija

Kokteilis
Saskaņa pēc vārdiem: 5 vārdu pāri, kuriem, pēc mākslīgā intelekta domām, ir vislabākā saderība
Vai kārtējā krāpnieku shēma? “Telefonā uzrādās neatbildēti zvani. Atzvanot uz numuru, adresāts apgalvo, ka nav zvanījis” 67
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 8
Lasīt citas ziņas

Ko teiksiet par boileri, kas vienam cilvēkam mēnesī uzsilda ūdeni vidēji par pieciem eiro? Visi, kam bijusi saskarsme ar šādām iekārtām, ļoti labi zina, ka nekas tāds nav iespējams, ja vien dušu vispār neizmanto un traukus nemazgā. Un tomēr šī ir jauna realitāte, kas ienākusi arī Latvijā, proti, boileris, kurš ekspluatācijā ir 3–4 reizes lētāks nekā tā elektriskie konkurenti! Apgalvojums nav no zila gaisa grābts, bet gan mūsu klimata apstākļos reāli pārbaudīts kādā nelielā (125 m2) privātmājā Ragaciemā, kur ikdienā dzīvo divu cilvēku ģimene. Pērn no marta līdz novembrim iepriekšējā “Elektrolux” 120 litru boilera elektrības patēriņš allaž bijis krietni virs 200 kWh (tikai jūlijā 195 kWh) vai vidēji 38 eiro mēnesī, turpretī pašlaik, kopš uzstādīts analoga tilpuma siltumsūknis, rādītājs svārstās ap 70 kWh, tātad 11–12 eiro mēnesī.

Ja neticat, SIA “RIKON AC”, oficiālais “Panasonic” siltumsūkņu izplatītājs Baltijā, ir gatavs ikvienu iepazīstināt ar šīs mājas saimnieku!

CITI ŠOBRĪD LASA

Objektīvi vērtējot, gaisa siltumsūkņi sāk dominēt lētas enerģijas iegūšanā, un toni šajā tirgū lielā mērā uzdod tieši “Panasonic” – gluži kā pašlaik “Samsung” viedtelefonu biznesā. “RIKON AC” pārdošanas speciālists Leonards Dancigs pat spriež, ka šo tehnoloģiju dēļ savas pozīcijas pamazām zaudē zemes siltumsūkņi. Pēc prognozēm, to īpatsvars Eiropā samazināsies līdz 20%: iekārtas kļūst lētākas, bet rakšana – dārgāka, par zemes cenu nerunājot. Pievilcīgāka šķiet alternatīva – savākt gaisa siltumu turpat pie mājas fasādes un tad izmantot apkurei vai karstā ūdens sagatavošanai.

Par gaisa-gaisa siltumsūkņu lietderību apkurei mūsu ap­stākļos viedokļi ir dažādi. Kad āra temperatūra noslīd zem +7…+5 °C, iekārtu efektivitāte strauji samazinās. Ziemās tomēr vēl piesalst, tāpēc vajadzīgs nopietnāks siltuma avots, turpretī pavasaros un rudeņos tas ir optimāls variants plus vēl iespēja vasarās telpas atdzesēt.

Ja gribas gan sildīties, gan mazgāties, daudz prātīgāka izvēle ir gaisa–ūdens siltumsūkņi, kas droši spēj stāties, piemēram, ierastā gāzes katla vietā. “RIKON AC” piedāvā “Panasonic” ražoto AQUAREA T-CAP, kas nodrošina augstu efektivitāti pat līdz -28 °C. Starp citu, japāņi šādus siltumsūkņus sākuši izgatavot jau 1973. gadā, Eiropā tie parādījušies tikai pirms gadiem septiņiem, kad energonesēju cenas sāka skriet debesīs. Tās ir jaudīgas iekārtas, kas ātri spēj nodrošināt lielu karstā ūdens daudzumu. Nupat aizpildīta vēl viena tirgus niša – ūdens sildīšana tikai mazgāšanas vajadzībām.

Aktuālākais piedāvājums

“Panasonic” DHW boilerus siltumsūkņus piedāvā divās versijās – pie sienas karināmos 80, 100 un 120 litru tilpumā, kas ļoti atgādina to elektriskos radiniekus, tikai vēl divas caurules gaisa pieplūdei un aizvadei, un lielākām ģimenēm domātos, uz grīdas liekamos 200 un 280 litru tilpumā, kurus lietderīgi integrēt jau esošās mājas apkures sistēmās, lai elektrību tērētu tikai vasarās, kad cietā kurināmā vai granulu katls ir izslēgts.

Darbības princips šim boilerim ir tāds pats kā jebkuram gaisa siltumsūknim – ledusskapis, kas ražo nevis aukstumu, bet gan siltumu! Proti, kompresors saspiež freona tipa gāzi, tā uzkarst, nonāk siltummainī, atdod enerģiju ūdenim, tad kondensējas, jau gandrīz šķidrā stāvoklī nokļūst radiatora iztvaikotājā, kas atrodas boilera augšdaļā, tur no augsta spiediena pāriet zemā, radot aukstumu, kas atdzesē radiatoru. Šo gaisu iekārtas iekšējais ventilators izpūš telpas vēdināšanas kanālā, bet radiatoru atkal uzsilda, piemēram, virtuves siltais gaiss. Elektrība vajadzīga vien kompresora darbināšanai, tāpēc arī tik jūtama ekonomija!

Reklāma
Reklāma

Boileris ir vienkārši uzstādāms, to saimnieks var pieslēgt pats, ieskaitot gaisvadu montāžu, toties salīdzinājumā ar elektrisko daudz pieticīgāks ekspluatācijā: tam siltummainis nemēdz apkaļķoties, jo process notiek zemākā temperatūrā, tātad nevajag periodiski tīrīt. Provizoriskais kalpošanas laiks ir 15–20 gadu. Vienīgais mīnuss – ūdens tomēr līdz +55…+65 °C uzsilst krietni lēnāk (cikls ilgst 8–10 stundas), bet karsto ūdeni mums parasti vajag tikai rītos un vakaros, un visu daudzumu reti kad izlieto. Šajā aspektā ir svarīgi, kur boileris ņem gaisu, tāpēc vēlams to pieslēgt pie ventilācijas sistēmas izplūdes (tvaiku nosūcēja virtuvē, kur nokļūst karstie garaiņi), tādējādi būtiski palielinot siltumsūkņa efektivitāti.

[wrapintext][/wrapintext]

Maza tilpuma boileri ir interesanti pat dzīvokļos, kas pieslēgti centralizētajai ūdensapgādei. Saimnieki zina: kamēr karstais ūdens sasniedz vēlamo temperatūru, kāds laiciņš pie krāna allaž paiet, bet skaitītājs tikmēr griežas un lieki litri notek kanalizācijā. Atsakoties no šā pakalpojuma, attiecīgās izmaksas jūtami samazinās, tomēr iekārtas atmaksājas ļoti ilgā laikā. Piekarināmajā versijā tās maksā no 1300 līdz 1450 eiro, kamēr elektriskie analogi – vidēji ap 200 eiro. Lūk, arī galvenais iemesls, kāpēc pieprasījums pagaidām ir minimāls. Tiesa, arī informācijas trūkuma dēļ. Jaunie boileri Latvijā parādījās tikai pērn, pusgada laikā pieci ir pārdoti…

Kas ir dārgi, un kas – lēti? Par šo jautājumu allaž var diskutēt. Protams, cena šiem siltumsūkņiem noteikta, ņemot vērā vidējā eiropieša ienākumus, kam tā nosacīti ir tikai divu nedēļu alga. Mums tādas summas pie rokas uzreiz nav, tāpēc šķiet dārgi.

Ragaciema mājas saimnieks aprēķinājis, ka viņam ieguldījums atmaksāsies 3,5 gados. Sakarība – jo mazāks tilpums, jo ilgāks šis laiks, proti, jo vēlāk sāc reāli ietaupīt, elektrības piegādātājam nepārmaksāt tikai savas neizlēmības dēļ. SIA “RIKON AC” speciālisti lēš, ka 280 litru siltumsūknis, kas maksā 2000 eiro, sevi atpelna jau 2,5 gados, turpretim 80 litru – tikai septiņos.

Tāda, lūk, informācija pārdomām. Varbūt vērts paknapināties, ja vecā elektriskā boilera nomaiņa kļuvusi aktuāla? Lai taupītu, diemžēl vispirms nākas krietni patērēties.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.