Foto-Shutterstock

Griezt vai negriezt kaķim nagus? Divu veterinārārstu ieteikumi 2

Portālam Praktiski.lv jautā lasītājs: “Vai kaķim, kurš dzīvo dzīvoklī, ir jāgriež nagi vai ne? Kur tad tam lopiņam savus nagus uztrīt? Plēš dīvānus, paklājus utt. Esmu dzirdējis, ka varot nagus vispār izoperēt. Vai tā ir taisnība? Vai tas ir normāli un veselīgi kaķim?”

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Kokteilis
VIDEO. “Ja es, uz veikalu braucot, iekāpju Teslā, nevis “zaporožecā”…” Daugaviņš izsakās par Kariņa skandālu 26
Lasīt citas ziņas

Atbildi lūdzām diviem speciālistiem – veterinārārstiem.

“Mājas Mīlulis” klīnikas veterinārārste Liene Lanka:

CITI ŠOBRĪD LASA

“To, vai iekštelpās dzīvojošam kaķim griezt vai negriezt nagus, izvēlas kaķa īpašnieks pēc saviem ieskatiem, vēlmēm un pieredzes. Tā nav obligāta prasība, taču šie mājdzīvnieki mēdz bojāt interjeru un mēbeles. Tāpat asi nagi neuzmanības vai kādu citu apstākļu dēļ var nodarīt pāri pašam saimniekam.

Savukārt kaķim, kas tiek laists pastaigās arī ārpus telpām, nagus griezt nevajadzētu, jo tie paredzēti pašaizsardzībai gan tieša kontakta gadījumā, gan bēgšanas iespēju nodrošināšanai – uzkāpt kokā, pieķerties krītot u.c.

Nagu asināšana kaķiem ir nepieciešama, lai atbrīvotos no novecojušās naga kārtas, kad tā nolietojusies, dodot vietu jaunam, asam, spīdīgam nagam. Trinot nagus, kaķu dzimtas dzīvnieki arī iezīmē teritoriju – atstājot vizuālas skrāpējuma pēdas un arī atstājot aromāta “zīmītes”. Šādus trīšanas procesā atdalījušos nagus kaķu saimnieki nereti atrod vietās, kur mīlulis pasācis veikt šo procedūru. Tāpat nagu trīšana ietver sevī arī muskuļu stiepšanu un savdabīgu fizisko aktivitāšu nodrošināšanu, kas iekštelpās dzīvojošam dzīvniekam ir svarīgas, ja izkustēties sanāk mazāk nekā gribētos.

Būtiski saprast, ka saimnieka izvēle regulāri apgriezt savam mīlulim nagus nemazinās tā vēlmi izstaipīties, patrīt nagus, iezīmēt teritoriju ar skrāpējumu pēdām un smaržu.

Kļūstot vecākiem, dzīvnieku uzvedība var mainīties un tie var pārstāt nagus asināt. Šādos gadījumos arī ir jāpieskata kaķu nagu stāvoklis, jo tie var pāraugt un pat ieaugt ķepu spilventiņos, radot brūces un iekaisumu.

Kā tad atrast vidusceļu starp dzīvnieka fizioloģiskajām vajadzībām un interjera, mēbeļu “veselību”? Labākais un vienkāršākais risinājums ir iegādāties vai pašam izgatavot speciālu priekšmetu vai pat vietu, kur kaķim asināt nagus. Zooveikalos, interneta veikalos un daudz kur citur ir pieejami speciāli šim nolūkam paredzēti nagu skrāpējamie dēlīši, tornīši un cita atribūtika. Cenas, izmēri un dizaina risinājumi šobrīd pieejami katra saimnieka un viņa peļu junkura gaumei. Var tikt izmantoti arī dabas materiāli – malkas pagales, koka bluķīši u.c.

Reklāma
Reklāma

Sarežģījumus var radīt kaķa pieradināšana pie šo priekšmetu izmantošanas, ja tas nav to darījis agrāk vai ietiepīgi nagus trin tikai uz dīvāna malas vai citur. Taču var mēģināt piesaistīt dzīvnieka uzmanību ar kaķu mētru, kaķu gardumiem, ķīmiskiem, šim nolūkam paredzētiem līdzekļiem (kaķu atbaidītāji no konkrētām vietām, līdzekļi kaķu piesaistei konkrētām, vēlamām vietām). Tāpat var mēģināt kaķi pieradināt doties nagus trīt tam paredzētajā vietā ar kādu dresūras paņēmienu. Variantu ir daudz un dažādi.

Jau kādu brīdi šai problēmai tiek piedāvāts arī cits risinājums – plastmasas uzmavas dzīvnieku nagiem, kas tiek pielīmētas pie naga ar speciālu līmi. Uzmavu noapaļotās formas neļauj dzīvniekam nodarīt kaitējumu interjeram un mēbelēm, kā arī ieskrāpēt kādam. Tās pieejamas visās varavīksnes krāsās, līdz ar to katrs kaķa īpašnieks var izvēlēties savām vēlmēm un izdomai visatbilstošāko. Vizuāli tiek panākts glīts efekts, kas apvienots ar funkcionalitāti.

Dzīvniekam būs jāpierod pie šādiem aksesuāriem, taču, ja tas izdodas, risinājums ir rokā. Protams, jāpieskata, lai dzīvnieks šīs uzmavas neapēd, kad tās ar laiku atdalās kopā ar novecojušo naga slāni vai cenšoties tās noplēst, kamēr vēl nav pieradis. Tāpat šis risinājums prasa pastāvīgus naudas līdzekļu ieguldījumus, atkal un atkal iegādājoties uzmavu komplektus, kā arī iemaņas to lietošanā.

Nagu amputācija nav risinājums! Nagu amputācija ir dzīvnieka izskatu pārveidojoša procedūra, kuras veikšana aizliegta ar likumu (Veterinārmedicīnas likums, 57.1 pants. (1) Praktizējošam veterinārārstam ir aizliegts izdarīt dzīvniekiem to izskatu pārveidojošas vai citas neārstnieciskas operācijas, īpaši mājas (istabas) dzīvniekiem, ausu apgriešanu, astes apgriešanu, devokalizāciju (balss saišu pārgriešanu), pirkstu 3.falangas amputāciju, ilkņu izņemšanu).

Dzīvniekiem, kuriem tā tomēr tikusi veikta pirms likuma stāšanās spēkā vai citu iemeslu/apstākļu dēļ, bieži novērotas būtiskas komplikācijas, kas rezultējušās ar ļoti nopietnām un/vai pat neatgriezeniskām veselības problēmām, paredzams ilgs un sarežģīts pēcoperācijas periods, kura laikā dzīvnieks tiek pakļauts sāpēm un ciešanām.

Cilvēkiem, kas izvēlas savās mājās turēt kaķi (arī jebkuru citu mājdzīvnieku) ir jārēķinās ar tā dabiskajām un fizioloģiskajām vajadzībām un jāsaprot, kā tās nodrošināt dzīvniekam vislabvēlīgākajā veidā.”

Foto-Shutterstock

Zemgales veterinārā centra veterinārārsts Oskars Tambergs:

“Katram kaķim, gan tādam, kas dzīvo istabā, gan tādam, kas dodas ārā, nagi ir jāgriež pēc vajadzības. Pastāv dažādas metodes, kā kaķim nagus nodeldēt patstāvīgi – dažādas speciālas kaķu mājiņas, rotaļlietas, nagu asināmie stabi, vai vienkārši nagi nodilst no aktīva dzīvesveida – kāpjot kokos, lecot, izmantojot nagus sevis balansēšanai ikdienā.

Ja nagi ataug pārāk gari, tos noteikti iesaka apgriezt, citādi var ciest mēbeles, tapetes un paša kaķa komforts. Pie nagu griešanas, līdzīgi kā pie ausu tīrīšanas un ķemmēšanas, vēlams radināt jau agrā vecumā, lai kaķim tā ir kā rutīnas procedūra, nevis liels pārdzīvojums. Nagus var griezt veterinārajās klīnikās pie speciālista, kā arī darīt to patstāvīgi, taču jāuzmanās, lai neiegrieztu naga dzīvajā daļā, tas ir sāpīgi, dzīvniekam rada īslaicīgu diskomfortu un viņš nākotnē var neļaut šo manipulāciju atkārtot, tāpēc vismaz pirmajā reizē iesakām vērsties pēc pamācības klīnikā vai pie audzētāja.

Nagu izoperēšana ir Latvijā ar likumu aizliegta ķirurģiska procedūra, kas nav ne ētiska, ne humāna metode, kā nosargāt savas mēbeles no kaķa nagiem. Šīs operācijas laikā netiek izgriezts tikai nags, bet līdz ar to visa priekšējā pirksta falanga, tā kā tā vairāk pielīdzināma pirkstu galu nogriešanai, kas kaķim izraisa lielas sāpes, smagu diskomfortu, līdzsvara un pilnvērtīgu kustību spēju zudumu. Šādas operācijas veikšana veterinārārstam var beigties ar licences atņemšanu un dzīvnieka saimniekiem ar tiesu darbiem par apsūdzību – cietsirdīga izturēšanās pret dzīvniekiem.

Iespējams iegādāties arī speciālas plastmasas vai silikona uzmavas, kuras uz kaķa nagiem var piefiksēt ar speciālu, šim nolūkam paredzētu līmi. Uzmavas nosedz nagu, padarot to neasu un līdz ar to nav iespējama kaķa skrāpēšana, kā arī bojājumi mēbelēm, tapetēm un citiem priekšmetiem, pret kuriem kaķim varētu būt vēlme asināt nagus.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.