Foto – AFP/LETA

Honkongā prasa demokrātiju 0

Pagājušajā nedēļā sāktie demokrātijas aizstāvju protesti Honkongā turpinājās arī vakar, kad Ķīnā tika atzīmēta 65. gadskārta, kopš valstī ir ieviests komunistiskais režīms. Studentu organizāciju sākto demonstrāciju dalībnieki pieprasa, lai Honkongā paredzētās 2017. gada vēlēšanas būtu brīvas no Pekinas kontroles un tajās varētu piedalīties ikviens kandidāts, ne tikai Ķīnas Komunistiskās partijas izraudzītie.

Reklāma
Reklāma

Svinību vietā “lietussargu revolūcija”

7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai
Dārzs
FOTO. Cik šogad maksā stādi, un kas ir piedāvājumā? Reportāža no Siguldas Stādu parādes
Kokteilis
Gudri jau kopš dzimšanas: 5 zodiaka zīmju pārstāvji, kuri var lepoties ar attīstītu intelektu
Lasīt citas ziņas

Kopš 1997. gada, kad Britānija atdeva Honkongu Ķīnai, ik gadu Āzijas finanšu centrā Mao Dzeduna vadītā komunistu režīma ieviešanas gadskārta tiek atzīmēta ar vērienīgu uguņošanu. Tradicionāli svētku brīvdienas ilgst divas dienas. Taču, kā informē raidsabiedrība “CNN”, šogad Honkongā politiskā saspīlējuma dēļ komunistu nākšana pie varas tika atzīmēta pavisam citādi. Svinības ir pārvērtušās plašās demonstrācijās pret Ķīnas valdību, jo tā lēmusi, ka nākamajās Honkongas pilsētas priekšsēdētāja vēlēšanās varēs piedalīties tikai komunistiskās valdības Pekinā apstiprinātie kandidāti.

Lēmums aizsācis pēdējā laika plašākās protesta akcijas pret Ķīnas Komunistisko partiju. Honkongas galvenajā finanšu rajonā tūkstošiem cilvēku turpināja protesta akcijas arī komunistiskā režīma ieviešanas gadadienā. Piemēram, Honkongas pilsētas priekšsēdētāja Leuna Čunjina uzrunu nemitīgi traucēja demonstrantu saucieni, bet Ķīnas himna tika izsvilpta. Kādas citas ceremonijas laikā aptuveni trīsdesmit studenti pagrieza muguru Ķīnas karogam, kad tas tika pacelts pie Vančai reģiona administrācijas ēkas. “Tādējādi mēs gribējām parādīt, ka nepiekrītam Ķīnas Komunistiskajai partijai, jo īpaši saistībā ar tās lēmumu par politiskajām reformām Honkongā,” paziņojis 17 gadus vecais students Džošua Vongs, kurš kļuvis par vienu no protestu kustības līderiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Starptautiskās ziņu aģentūras informē, ka Ķīnas komunistiskā režīma ieviešanas svinību dienā vietējie tiesībsargi protestus necentās apspiest ar spēku, kā tas notika nedēļas nogalē, kad pret demonstrantiem tika raidīta gan asaru, gan piparu gāze. Arī demonstrācijas bijušas miermīlīgas. Protestu akciju dalībnieki pēc demonstrācijām pat uzkopuši Honkongas ielas.

Par demokrātijas piekritēju protestu simbolu ir kļuvis kāds demonstrants, kurš nedēļas nogalē no policijas raidītās asaru gāzes sevi aizsargāja ar lietussargu. Attēli ar “lietussarga vīru” strauji tika izplatīti interneta sociālajās vietnēs, un tagad aizvien vairāk protestētāju uz mītiņiem dodas ar lietussargu. Šā iemesla dēļ Honkongas prodemokrātiskie protesti jau iesaukti par “lietussargu revolūciju”. Protestiem Honkongā atbalstu paudusi Taivāna, kas arī Ķīnas Komunistisko partiju uzskata par draudu savai neatkarībai.

Draud ieņemt administrācijas ēkas

Demonstrāciju līderi galvenokārt pārstāv Honkongas akadēmiskās aprindas un studentu organizācijas, kuras vakar Honkongas pilsētas priekšsēdētājam Leunam izvirzīja ultimātu. Honkongas Studentu federācijas līderi, kuri pārstāv astoņas mācību ie­stādes, piedraudējuši rīt sākt Honkongas valdības ēku ieņemšanu, ja pilsētas priekšsēdētājs neatkāpsies no amata, informē starptautiskās ziņu aģentūras. “Ja Leuns šovakar vai rītvakar neatkāpsies no amata, mēs izziņosim plānus par operācijas paplašināšanu. Tas nozīmēs dažu svarīgu valdības ēku ieņemšanu,” apstiprināja viens no protesta akcijas līderiem Honkongas Ķīniešu universitātes students Lesters Šums, mudinot honkongiešus turpināt miermīlīgās un nevardarbīgās protesta akcijas.

Pagaidām, šķiet, ne protestētāji, ne Ķīnas Komunistiskā partija nav gatava kompromisiem. Tas liek ar bažām gaidīt demonstrantu izsludinātā ultimāta beigu termiņu. Demonstrantu mēģinājumi ieņemt valdības ēkas, visticamākais, nepaliks bez varas iestāžu atbildes, un nevar izslēgt iespēju, ka pret protestētājiem tuvākajās dienās atkal tiks izmantots spēks. Taču demonstrāciju līderi sola turpināt protestus. Viņi arī atteikušies sākt tiešas sarunas ar Leunu. Tā vietā viņi grib runāt ar Ķīnas valdības pārstāvjiem.

Reklāma
Reklāma

Ķīnas valdības kontrolē esošie laikraksti Honkongā notiekošos protestus asi nosoda, apgalvojot, ka “pilsētā varu ir sagrābis iedzīvotāju mazākums”. Ziņu aģentūra “AFP”, atsaucoties uz Ķīnas lielākajos laikrakstos rakstīto, informē, ka Ķīnas amatpersonas nepakļausies protestētāju prasībām un gaidīs, līdz protesti apsīks. “Centrālā valdība nepiekāpsies opozicionāru radītajam haosam. Honkongas iedzīvotāji skaidri redz, ka centrālā valdība nemainīs savus uzskatus, viņi atzīst, ka opozicionāru sarīkotā drāma padara lietas tikai sliktākas,” raksta angļu valodā iznākošā Ķīnas valdības avīze “The Global Times”. Arī Honkongas pilsētas priekšsēdētājs Leuns apstiprinājis, ka Ķīnas valdība nemainīs savu nostāju un neatļaus Honkongas vēlēšanās kandidēt ikvienam gribētājam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.