Publicitātes foto

Huawei pētījums par dažādu vecuma grupu attieksmi pret digitalizāciju 5

Eiropas Komisija (EK) savā paziņojumā “Digitālā desmitgade” izvirzīja vērienīgus mērķus 2030. gadam. Tostarp Komisija vēlas, lai līdz 2030. gadam vismaz 80% pieaugušo ir vismaz pamata digitālās prasmes, kas, protams, būtiski ietekmēs to, vai un kā digitalizācija spēs realizēt darba ražīgumu veicinošo potenciālu.

Reklāma
Reklāma
Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Sinoptiķi par laiku jaunnedēļ
Ķīna un Turcija sagādā Krievijai nepatīkamu “pārsteigumu” 34
Kokteilis
15 saderīgākie zodiaka zīmju pāri: viņiem ir pa spēkam radīt ideālu ģimeni
Lasīt citas ziņas

Līdztekus dažādām Huawei iniciatīvām, kuru mērķis ir veicināt digitālās prasmes jauniešu vidū Eiropā un pasaulē, uzņēmums ir sagatavojis ziņojumu “Starppaaudžu sadarbība un digitalizācija”, par to, kā dažādas vecuma grupas tiek galā ar digitalizācijas izaicinājumiem un kā digitālā pasaule ietekmē viņu dzīvi. Veiktajā pētījumā piedalījās vairāk nekā 21 000 respondentu no septiņām valstīm: Ķīnas, Francijas, Vācijas, Grieķijas, Itālijas, Apvienotajas Karalistes, ASV un Vācijas.

Svarīgākie secinājumi

Kvalifikācijas celšana
Demogrāfiskās pārmaiņas ir liels izaicinājums lielākajai daļai attīstīto valstu. Lai gan digitalizācija var mazināt dažas no tās negatīvajām sekām, pateicoties automatizācijai un produktivitātes paaugstināšanai, tomēr jaunākie dati liecina, ka, lai pilnībā izmantotu digitalizācijas sniegtās priekšrocības, ir nepieciešams paaugstināt darbaspēka kvalifikāciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Digitalizācijas prasmju jomā vadībā ir ASV
ASV darbaspēkam ir acīmredzamas priekšrocības digitālo prasmju jomā salīdzinājumā ar Eiropu un Ķīnu. ASV darba ņēmēji, kas vēl tikai uzsāk karjeru (vecumā no 20 gadiem), uzskata, ka tieši digitālās prasmes ir viņu spēcīgākās iemaņas. Eiropā un Ķīnā digitālās prasmes nevienā no astoņām pētījumā pārbaudītajām prasmju grupām nav ierindotas starp vadošajām prasmēm. Šī plaisa ir jānovērš, stratēģiski paaugstinot darbaspēka kvalifikāciju.

Vecuma plaisa
Tāpat kā ASV un Ķīnā, arī Eiropā ir jānovērš digitālo prasmju plaisa starp gados jaunākiem un vecākiem darbiniekiem. Šajā pētījumā konstatēts, ka paaudžu savstarpējā sadarbība ir perspektīva metode šīs plaisas novēršanai. Jau šobrīd 29 % Eiropas darbaspēka vecumā virs 55 gadiem ir apguvuši digitālās prasmes no kolēģiem, kas ir vismaz 10 gadus jaunāki.

Eiropas sabiedrības vecuma daudzveidība
Tā kā Eiropā salīdzinājumā ar Ķīnu un ASV darba vietas ir īpaši daudzveidīgas vecuma ziņā, tajā pastāv lielāka iespējamība, ka notiks zināšanu apmaiņa starp paaudzēm. Darba vietu digitalizācija vēl vairāk var veicināt pieredzes apmaiņu starp paaudzēm. Augsti digitalizēti uzņēmumi gūst labumu no ~20 % lielāka zināšanu pārneses un pārņemšanas apjoma nekā mazāk digitalizēti uzņēmumi.

Skārienjūtība un virtualitāte
Šī aptauja uzsver, ka modernas (uz skārienjūtību orientētas) un virtuālās tehnoloģijas (informācijas ievadīšana ar balsi un žestiem) ir piemērotas visu vecuma grupu cilvēkiem. Tā kā tās kļūst arvien izplatītākas, būtu jāpārskata digitālo prasmju jēdziena izpratnes un novērtējuma veidi.

Robotika: draugs vai ienaidnieks?
Lai palielinātu automatizāciju un produktivitāti, Eiropai ir jāņem vērā, ka attieksme pret progresīvām tehnoloģijām, piemēram, robotiem, dažādās vecuma grupās un reģionos ir atšķirīga. Ķīnā attieksme pret robotiem ir ļoti pozitīva, savukārt aptaujātie Eiropā un ASV tos vērtē daudz noraidošāk. Lai nodrošinātu digitalizācijas ieguvumus, jo īpaši produktivitātes un kvalifikācijas paaugstināšanas jomā, ir labāk jāizprot šīs atšķirības.

Reklāma
Reklāma

Huawei saņemtais datu kopums ietvēra tikai anonimizētus datus. Uzņēmums nav ne aptaujāto personu datu pārzinis, ne datu apstrādātājs.

Ziņojumu Starppaaudžu sadarbība un digitalizācija varat lejupielādēt šeit.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.