Mārupiešu iebildumus bez nopietna pamatojuma ietekmes uz vidi vērtējumā var neņemt vērā.
Mārupiešu iebildumus bez nopietna pamatojuma ietekmes uz vidi vērtējumā var neņemt vērā.
Foto – Timurs Subhankulovs

Iedzīvotāju iebildumus pret “Rail Baltica” var neņemt vērā 8

Ar novadu iedzīvotāju un vietējo pašvaldību iebildumiem pret jaunās starptautiskās dzelzceļa līnijas “Rail Baltica” būvniecību var nepietikt, lai apturētu šā vērienīgā projekta īstenošanu.

Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
Lasīt citas ziņas

Zigzagos nebūvēs

“Ja iedzīvotājos nebūs vienprātības un ja vietējās pašvaldības atbalstīs atšķirīgus paredzētās dzelzceļa būvniecības vietas risinājumus, tad par šādu projektu īstenošanu, kas skar vairāku novadu teritorijas, galīgo lēmumu pieņems Ministru kabinets, kā tas noteikts tiesību dokumentos,” skaidro Satiksmes ministrijas pārstāvis Aivis Freidenfelds. Taču esot skaidrs, ka sliežu ceļu, kuru izmantos ātrgaitas vilcienu satiksmē, nevar uzbūvēt zigzagos – tā, lai ar to būtu apmierināts ikviens iedzīvotājs. Īstenojot šādus vērienīgus, nacionālas nozīmes projektus, ievērot pilnīgi visu iedzīvotāju intereses nekad nebūs iespējams.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tikko iesāktās projekta sākotnējās sabiedriskās apspriešanas laikā ikviens Latvijas iedzīvotājs un vietējās pašvaldības varot iesniegt Vides pārraudzības valsts birojā (VPVB) rakstiskus priekšlikumus, kurus vērtēšot, sagatavojot ietekmes uz vidi novērtējumu. Bet vērtēšot nevis atsevišķus “Rail Baltica” dzelzceļa posmus katrā novada teritorijā, bet kā vienotu projektu Latvijas teritorijā. “Tāpēc aicinām iedzīvotājus, kuri kategoriski noraida šo projektu, minēt konkrētus iemeslus, kāpēc pašlaik piedāvātais “Rail Baltica” risinājums nebūtu pieņemams, lai ietekmes uz vidi vērtējuma procedūras ietvaros projekta eksperti varētu piedāvāt citus iespējamos risinājumus,” piebilst Aivis Freidenfelds. No tā noprotams, ka iebildumus bez nopietna pamatojuma vērtējumā var neņemt vērā.

Pret dzelzceļa būvniecību pašlaik iebilst ne tikai Mārupes novadā, kuru varētu šķērsot jaunais sliežu ceļš, par ko “LA” rakstīja 9. marta numurā. Vides aizsardzības kluba pārstāvji uzskata, ka šis dzelzceļš būs paredzēts tranzītam ar vienu staciju Latvijā – Rīgu vai Salaspili, bet nebūs izmantojams Latvijas iekšzemes pārvadājumos, tādējādi tas visvairāk būs vajadzīgs ārzemniekiem. Projekta īstenošana turklāt saistīta ar ļoti lielu meža teritoriju izciršanu.

Vides pārraudzības valsts biroja direktors 
Arnolds Lukšēvics saka, ka aizvadītajos gados Latvijā bijuši vēl citi projekti, kuri nav īstenoti vietējās sabiedrības noraidošās attieksmes dēļ. “Visbiežāk iedzīvotājos iebildumus izraisa, pirmkārt, projekta būvniecībai izraudzītā vieta. Otrkārt, iebildumus rada pats projekts, tā ietekme uz vidi un vietējo iedzīvotāju veselību un dzīves ap­stākļiem,” piebilst Arnolds Lukšēvics. Līdz šim vislielākos tračus Latvijā izraisījuši iecerēto cūku fermu celtniecības projekti.

Viņaprāt, šis projekts ir īpašs, tā nav ne ražotne, ne cūku ferma, “Rail Baltica” skar vairāku pašvaldību teritorijas un ievērojami lielāku skaitu iedzīvotāju, tostarp zemes un ēku īpašniekus. Arnolds Lukšēvics domā, ka ietekmes uz vidi novērtējums varētu tikt sagatavots līdz septembrim. Savukārt galīgo lēmumu valdība varētu pieņemt gada laikā.

Dzelzceļa būvniecības vajadzībām būs nepieciešams atsavināt privātpersonu un uzņēmumu simtiem piederošo zemi, mežus un ēkas. Tā kā pašlaik nav pilnīgi skaidri zināms, kur ies jaunais sliežu ceļš, nav iespējams precīzi noteikt, cik daudz īpašumu būs jāatsavina vai jāapgrūtina.

Kā skaidro Satiksmes ministrijā, nekustamo īpašumu atsavināšana sabiedrības vajadzībām notiek, bal­stoties uz Sabiedrības vajadzībām nepieciešamā nekustamā īpašuma atsavināšanas likumu un Ministru kabineta noteikumiem par kārtību, kā nosaka taisnīgu atlīdzību par sabiedrības vajadzībām atsavināmo nekustamo īpašumu. Pēc tiem atlīdzība paredzēta pēc nekustamā īpašuma tirgus vērtības, kuru nosaka sertificēts nekustamā īpašuma vērtētājs.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāve Vineta Vilistere-Lāce atklāj, ka iedzīvotāju un vietējo pašvaldību noraidošās attieksmes dēļ Latvijā bijušas apturētas vai kavētas ļoti vērienīgas ārvalstu investoru ieceres. Piemēram, 2013. gadā Līvānu novada dome un vietējie iedzīvotāji pretojās vācu uzņēmuma “BioLitec” paplašināšanai, izveidojot optisko šķiedru sagatavju ražošanas iecirkni.

Fakti

Lielākie noraidītie un neīstenotie projekti

1. Celulozes pārstrādes rūpnīca Ozolsalā, Jēkabpils apkaimē. Ierosinātājs – SIA “Baltic Pulp” uzņēmums pats atteicās no projekta tāpēc, ka tas bija ekonomiski neizdevīgs izvirzīto darbības nosacījumu dēļ.

2. Naftas terminālis “Baltic Oil Terminal” Rīgas brīvostas teritorijā. Ierosinātājs – SIA “Baltic Oil Terminal”, SIA “KU”. Projektu noraidīja Rīgas dome.

3. “Isover” siltumizolācijas materiālu ražotne Ikšķiles novadā. Ierosinātājs – SIA “Saint-Gobain celtniecības produkti”. Projektu noraidīja Ikšķiles pašvaldība.

4. Vēja parks Kuldīgas novada Turlavas pagastā. Ierosinātājs – SIA “Vējpūtis”. Projektu noraidīja Kuldīgas novada pašvaldība.

5. Ferma 800 govīm un 500 līdz 1000 cūkām Priekules novadā. Ierosinātājs – dāņiem piederošais SIA “Arājs AB”. Projektu noraidīja Priekules novada pašvaldība.

6. Ferma 36 800 cūkām Mālpils novadā. Ierosinātājs – vāciešiem piederošais SIA “Mālpils Agro”. Paredzētais ieguldījums – trīs miljoni latu. Projektu noraidīja Mālpils novada pašvaldība.

7. Ferma 54 000 cūku un biogāzes ražotne Gudenieku pagastā. Ierosinātājs – dāņiem piederošais SIA “Latagro”. Projektu noraidīja Kuldīgas novada pašvaldība.

8. Ferma 2000 cūku Litenes pagastā. Ierosinātājs – SIA “ActusQ” ar dāņu kapitālu. Projektu noraidīja Gulbenes novada pašvaldība.

Uzziņa

Pašlaik plānotais “Rail Baltica” dzelzceļa līnijas kopgarums ir 728 kilometri, tostarp Lietuvā – 264 kilometrus, Latvijā – 235, bet Igaunijā – 229 kilometrus garš.

Vietu dzelzceļa līnijai Latvijā pēta sabiedrība “RB Latvija”.

SAISTĪTIE RAKSTI

Pašlaik paredz, ka dzelzceļš šķērsotu Salacgrīvas, Limbažu, Sējas, Inčukalna, Ropažu, Garkalnes, Stopiņu, Salaspils, Ķekavas, Iecavas, Bauskas, Baldones, Mārupes, Olaines novadu un Rīgu.

Pēc Lielbritānijas konsultāciju kompānijas “Aecom Ltd.” aplēsēm, jaunā dzelzceļa līnija Baltijas valstīm varētu maksāt ap 3,68 miljardiem eiro, tostarp Latvijai – ap 1,27 miljardiem eiro. Līdz 85% no nepieciešamās summas varētu segt Eiropas Savienība.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
VIDEO. 10 lietas ikkatra mājās, kas var izraisīt ilgstošas veselības problēmas un dažāda rakstura saslimšanas 17
VIDEO. Grūti pat aptvert Bahmutā notiekošo – tiek pielietota līdz šim nepieredzēta taktika – “varžu lēcieni”
Lasīt citas ziņas
No “Rail Baltica” īstenošanai piešķirtās naudas izlietoti jau 42%. Kas ir paveikts?
VIDEO. Vairāk nekā 750 000 iedzīvotāju visā Francijā protestē pret pensiju reformu
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
Izmeklētāji: Ir “stingras norādes”, ka Putins apstiprināja raķetes piegādi, ar kuru tika notriekta Malaizijas lidmašīna
1923. gada 8. februāris avīzēs. Par kuģu reģistrēšanu un Latvijas flagas ­patentes izdošanu
23:20
Pārsona vizītes pievienotā vērtība. Latvijā vizītē ieradies Starptautiskās paralimpiskās komitejas prezidents
22:12
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
21:32
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Britu tanki Ukrainā tiks izvietoti jau nākammēnes, sola britu premjers
FOTO. Ar alpīnistu palīdzību Siguldā nojaukts 80 metrus augsts tornis – augstākais demontētais objekts beidzamajos gados Latvijā
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
Pēc 31 gada dienestā izdienas pensijā nolēmis doties VUGD priekšnieks Āboliņš 12
Jaunzeme atklāj, kāpēc nepieņēma darbu, kuru viņai piedāvāja, bet atgriezās VID ģenerāldirektores amatā
“Nacionāļi saudzē savu ietekmīgo biedru,” neizsakās par Helmaņa tikšanos ar ES sankcijām pakļauto krievu oligarhu Avenu
“Mūs jau sadzird Ramšteinā!” Egila Līcīša sauna ar Aizsardzības ministri Ināru Mūrnieci
Nepietiekamā finansējuma dēļ onkoloģijas pacienti var nesaņemt adekvātu pretvēža terapiju 37
Nav zināms, vai ugunsgrēks dronu ražotnē ietekmēs piegādes Latvijas armijai, bet darbs ir atsākts
VIDEO. 10 lietas ikkatra mājās, kas var izraisīt ilgstošas veselības problēmas un dažāda rakstura saslimšanas 17
Kerli Vares: Spēja pielāgoties ietekmēs tālāko attīstību. “Euribor” celšana ir zāles pret augsto inflāciju
Dzīvokļu īpašniekiem jāpasūta padziļinātā tehniskā apsekošana visām mājām, kas celtas pirms 50 un vairāk gadiem
Policistam par 200 eiro kukuļa izspiešanu no šofera piespriež 4,5 gadu cietumsodu
VIDEO. Sirsnīgs stāsts – no automašīnu riepu diskiem lietuviešu brīvprātīgie ražo krāsniņas ukraiņiem
VIDEO. Iesprostots zem zemestrīces gruvešiem, zēns ieraksta sirdi plosošu ziņu 1
VIDEO. “Esam kļuvuši par vilku izšaušanas lielvalsti, tas ir kauns!” Dzīvnieku aizstāvji cenšas panākt medību kvotu samazināšanu
“Ēdiens vīrietim uz 3 dienām? Un tas ir viss? ” Fotogrāfa Aleksandra Sokolova ēdienkarte daudziem rada patiesu izbrīnu
VIDEO. “Man vairāk patīk tas temperaments!” Estrādes zvaigzne Žoržs Siksna atklāj, kāpēc ir precējies ar krievu tautības sievieti
VIDEO. “Alus vēderiņi, neglīti džemperi – ne skata, ne stājas!” Sabiedrības dāma Elita Drāke skarbi izsakās par pašmāju vīriešiem 113
Aizsardzības ministrija pārdomā un no jauna paziņo, kurus jauniešus iesauks valsts aizsardzības dienestā 4
VIDEO. NBS majoram Slaidiņam rokaspulkstenis vienmēr rāda nepareizu laiku, un tā nav nejaušība 12
pareizi sagatavot augsni dārzeņu audzēšanai? Iesaka agronome
Februāra mēnesis būs izšķirošs: uzbrukuma smailē varētu atrasties Krievijas armijas elites vienības