Foto – Shutterstock

Ierīkojam iebūvējamos gaismekļus: tā var iegūt vairākas zonas vienā telpā 0

Iebūvējamie gaismekļi ir viens no veidiem, kā telpas interjeru padarīt interesantāku. Tie ne tikai gādās par gaismu, bet ļaus sadalīt telpu vairākās zonās, katrā no tām izvēloties atbilstošas intensitātes vai arī krāsas apgaismojumu.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Lasīt citas ziņas

Visbiežāk iebūvējamos gaismekļus ierīko iekaramo griestu sistēmās, kuras var būt izveidotas no ģipškartona loksnēm, kā arī dažādām minerālo materiālu plāksnēm. Vadi un gaismekļu tehniskā daļa paliek noslēpti aiz griestu plāksnēm, tāpēc nav jāierīko tiem speciālas ligzdas vai kanāli, – redzama paliek vien gaismekļu dekoratīvā daļa.

Iebūvējamie gaismekļi atšķiras ne tikai pēc dizaina un konstrukcijas, bet arī pēc lampas tipa, uzstādīšanas mehānisma, nepieciešamā sprieguma un piemērotības sausām, mitrām vai putekļainām telpām. Tāpat ir gaismekļi, kuriem gaismas avots iestiprināts nekustīgi, un tādi, kuriem gaismas staru var pavērst vēlamajā virzienā. Tie var būt kā atsevišķi gaismas avoti, gan vairāki apvienoti vienā blokā.

Lampu tipi

CITI ŠOBRĪD LASA

Iebūvējamajos gaismekļos izmanto gan kvēlspuldzes, gan LED, halogēnās vai luminiscentās dienasgaismas spuldzes. Līdz ar to atšķiras šo gaismekļu patērētais elektroenerģijas daudzums, gaismas krāsa un temperatūra, kā arī ierīces cena.

Tiesa, kvēlspuldzes šādos gaismekļos izmanto arvien retāk, lai gan tieši šo spuldžu sistēmām ierīkošana ir visvienkāršākā – nepieciešams vien kvalitatīvi izveidot elektroinstalāciju. Tomēr tās patērē visvairāk elektroenerģijas. Šo gaismekļu augstums ir no 86 līdz 110 milimetriem. Ierīkojot iekārtos griestus, tas jāņem vērā – pie gaismekļa patronas augstuma jāpierēķina vēl 15–20 mm rezerve. Ja šādu griestu apgaismojuma sistēmu plānots ierīkot dzīvoklī, jārēķinās, ka griesti kļūs ievērojami zemāki. Tāpat būtisks šo lampu trūkums ir pietiekami lielais siltuma daudzums, ko tās izdala, īpaši, ja tiek izmatotas lielākas jaudas spuldzes. Gaismekļa plastmasas detaļas var neizturēt lielo karstumu un deformēties. Tādējādi vienīgā šo gaismekļu priekšrocība ir zemā cena.

Halogēno lampu izmantošana ir racionāla tur, kur nepieciešams liels gaismas daudzums, taču tās vienalga patērēs salīdzinoši daudz elektroenerģijas un arī ekspluatācijas laikā ievērojami sakarsīs. To cena ir nedaudz zemāka kā LED spuldzēm, īsāks arī to ekspluatācijas laiks. Halogēnās lampas parasti jau ir iestiprinātas attiecīgas formas atstarotājā. Tās izvēloties, nepieciešams piemērots korpuss. Šādu gaismekļu augstums parasti ir no 50 līdz 70 mm. Ir halogēnlampas, kuru darbināšanai nepieciešams 12 voltu spriegums. Šādos gadījumos elektriskajā ķēdē būs jāieslēdz transformators. Halogēnlampas kalpos ilgāku laiku, ja tās pilnu jaudu sasniegs pakāpeniski – vairāku sekunžu laikā. To var nodrošināt ar attiecīgu slēdzi. Šāda ierīce parasti tiek iebūvēta arī pazeminošajos transformatoros.

Luminiscentās dienasgaismas spuldzes tērē salīdzinoši maz elektroenerģijas, taču arī tām ir vairāki trūkumi – to gaisma bieži vien nelabvēlīgi ietekmē redzi. Pēc ekspluatācijas beigām tās jānodod speciālās savākšanas vietās – spuldzēs ir ļoti toksiski dzīvsudraba tvaiki. Šo gaismekļu augstums praktiski ir tāds pats kā kvēlspuldzēm. Luminiscento spuldžu izvēle iebūvējamajos gaismekļos diezin vai atmaksāsies.

Reklāma
Reklāma

Savukārt LED (gaismas diožu) spuldzes ir salīdzinoši dārgākas, taču tās atmaksājas niecīgā elektroenerģijas patēriņa dēļ. To kalpošanas laiks ir ļoti ilgs. Lampas atšķiras ne tikai ar patērējamās elektroenerģijas daudzumu un jaudu, bet arī gaismas toni.

Lampas, kuras rada aukstāku (baltāku) gaismu, parasti ierīko birojos, jo šāda gaisma sekmē darbspējas. Savukārt siltāki gaismas toņi sekmē relaksāciju un dod mājīguma sajūtu, tāpēc piemērotāki dzīvojamajām telpām. Tāpat gaismas diožu lampām var būt ierīkoti speciāli plafoni, kas rada noteiktu ēnu rakstu. Tas palīdzēs neparasta interjera izveidošanai.

Trīs dažādi spriegumi

Iebūvējamajos gaismekļos parasti izmanto 220 vai 12 voltu spriegumu. Tirgotāji piedāvā arī gaismas diožu spuldzes, kuras darbina 3 voltu spriegums. Divos pēdējos gadījumos būs nepieciešams pazeminošais transformators. Jāņem vērā – vēlāk nolemjot izmantot cita tipa spuldzes, visticamāk, būs nepieciešams izmainīt arī apgaismojuma slēguma ķēdi.

Mitrām un sausām telpām

Atvērtā tipa iebūvējamos gaismekļus var izmantot tikai telpās ar normālu mitruma režīmu. Šādās ierīcēs spuldžu konstrukcija nekādā veidā nav pasargāta no mitruma. Ar laiku tas var radīt ierīces darbības traucējumus vai pat izraisīt īsslēgumu, tāpēc vannasistabās un citās telpās, kurās ir paaugstināts mitruma līmenis, jāizmanto gaismekļi, kuri paredzēti ekspluatācijai šādos apstākļos. Tāpat ir gaismekļi, kuri papildus aizsargāti pret putekļiem.

Kā rīkoties?

Lai ierīkotu iebūvētos gaismekļus, nepieciešami arī piemēroti materiāli un darbarīki.

Gaismekļiem parasti izmanto divdzīslu vadu ar šķērsgriezuma laukumu 1,5 mm2. Kabeli ievieto gofrētā apvalkā, lai pasargātu no bojājumiem. Tāpat būs nepieciešamas savienojošās klemmes, vislabāk “WAGO” tipa daudzkārt izmantojamie savienojumi. Pazeminošais transformators jāizvēlas ar tādu aprēķinu, lai tā izejošā jauda būtu par aptuveni 20% lielāka nekā ķēdē izmantoto lampu kopējā jauda.

Darba veikšanai būs vajadzīga urbjmašīna un urbis caurumu ierīkošanai ģipškartona loksnēs. Tā diametrs atkarīgs no konkrētā gaismekļa modeļa. Nevarēs iztikt arī bez mērlentes, skrūvgriežiem, fāzes noteikšanas indikatora, asknaiblēm un plakanknaiblēm, izolācijas lentes un asa naža.

Lai lieki netērētu naudu, pērkot materiālus, vispirms rūpīgi jāizplāno apgaismes sistēma, jāuzzīmē slēguma shēma, vai jāizvēlas jau gatavs zīmējums un jāizmēra nepieciešamais vadu garums. Ja māc kaut vismazākās šaubas, ka šo darbu, kā arī montāžu spēsiet paveikt pats, vislabāk izmantot pieredzējušu sertificētu meistaru pakalpojumus.

Elektroinstalāciju vislabāk ierīkot vēl pirms ģipškartona lokšņu montāžas, to piestiprinot pie koka vai metāla karkasa. Elektroinstalācijas kabeļus jau sākotnēji ievieto gofrētajā aizsargčaulā un piestiprina ar attiecīgām klemmēm vai savilcējiem. Vietās, kur paredzēti gaismekļi, atstāj 20–30 cm garas kabeļa cilpas, kuras vēlāk izvilks caur ģipškartona loksnē izgrieztajiem caurumiem. To vietas uz ģipškartona loksnēm iezīmē vēl pirms lokšņu montāžas. Ja ķēdē paredzēts transformators, arī tam paredz vietu starpgriestu telpā.

Visi savienojumi rūpīgi jāizolē.

Lai arī kāds būtu gaismekļu izvietojums, nav vēlams elektroinstalāciju ierīkot pa diagonāli. Ja būs nepieciešams remonts, šādi izvietotu vadu būs grūti atrast. Vislabāk gar vienu sienu novilkt maģistrālo līniju un ar sadales kārbām no tās veidot perpendikulārus atzarus. Tāpat labāk izvēlēties paralēlo gaismekļu slēgumu. Pretējā gadījumā, izdegot vienam gaismeklim, nedarbosies visa ķēde.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.