Foto: Kuttelvaserova Stuchelova/SHUTTERSTOCK

Kā ierobežot bišu caureju? Atbild eksperts 0

Jautājums. Dažās saimēs visa stropa priekša un arī rāmji ligzdā ir notraipīti ar bišu izkārnījumiem. Ko darīt? Parasti iesaka steigšus mainīt rāmjus, bet ir auksts, dažos var būt jau peri. ADELĪNA LŪZNAVĀ

Reklāma
Reklāma
Kāpēc ar gadiem pieaug svars? Kaloriju skaitīšana nepalīdzēs, lūk, kas tev jādara
RAKSTA REDAKTORS
“Kad sāku rādīt slaidus par Ukrainu, redzēju, ka vairāki skolēni novērsa skatienu…” Pieredzes stāsts par krievvalodīgajiem jauniešiem 7
“To bezjēdzīgo brīvdienu 1. maijā sen bija laiks izbeigt.” Sociālo tīklu lietotāju viedokļi par 1.maiju kā oficiālu brīvdienu
Lasīt citas ziņas

Bišu caurejas (nozematozes) gadījumā galvenais darbs ir tīrības ieviešana saimē. Bitenieks Armands Gumbris to iesaka veikt, tiklīdz laika apstākļi atļauj. Bišu pierakstos šīs saimes atzīmē kā pirmās, kuras jāsakārto.

Jau tagad var nomainīt rāmjus, uz kuriem bites nedzīvo. Netīros malējos rāmjus noņem. To vietā liek tīrus ligzdas rāmjus no krājumiem vai citas saimes. Saimes dzīves telpu svarīgi pēc iespējas sašaurināt. To silti sasedz. Tiklīdz laika ap­stākļi uzlabojas, saimi pārvieto tīrā stropā.

Meklē cēloņus

CITI ŠOBRĪD LASA

Redzot saimi ar šādām pro­blēmām, der apdomāt, kāpēc tā noticis. Viens no cēloņiem varētu būt slikta barība. Pērn bija garš rudens, ļoti vēlu bija izsvīduma medus, kas bišu ziemas barībai nav piemērots (tas bija arī vasarā). Taču daudzviet bites to varēja uznest uz jau iebarotās, kvalitatīvās ziemas barības. Turklāt ir bitenieki, kuri mēdz atstāt daudz bišu sagādātā medus ziemas barībai. Tajā noteikti bija šis bitēm ziemā kaitīgais izsvīduma medus (bitēm citā gadalaikā un cilvēkiem tas neizraisa problēmas).

Slimības saasinās saimēs, kurām ir vāja imunitāte. Piemēram, saime jau pirms ziemošanas bijusi vārga. Saimes imunitāti mazina arī liels ērču daudzums.

Spēcīga saime tiek sekmīgāk galā ar visām problēmām, pat ja tajā ir šīs slimības ierosinātāji.

Ja caureja radusies sliktas barības dēļ, var cerēt, ka saime vasarā atkopsies un nākampavasar tas vairs neatkārtosies.

Maina māti

Parasti vasarā nozematozes pēdas vairs neredz. Taču tas nenozīmē, ka slimību ierosinātāji ir gājuši bojā. Nākamajā ziemošanas sezonā tā var atkal atkārtoties.

Lai to novērstu, ieteicams nomainīt bišu māti. To dara jūnija sākumā, tiklīdz dabūjamas izaudzētās mātes. Praksē novērots, ka vecā, jau ziemojusī māte turpina dēt olas un saime audzē perus, kuri ir nozemas ierosinātāju nēsātāji. Turklāt jauna māte veicinās spēcīgas saimes veidošanos.

Rāmjus neiznīcina

Nozemas aptraipītos rāmjus attīra no medus un vaska. Tos var mazgāt un pēc dezinfekcijas lietot atkārtoti.

Arī vasku var pārkausēt, nebaidoties no nozemas ierosinātāju saglabāšanās. Tie iet bojā karstumā, piemēram, vārot.

Darbarīkus dezinficē

Par laimi, nozemai nav raksturīgs, ka tā strauji izplatītos no stropa uz stropu un visām bitēm pēkšņi sāktos caureja. Taču profilakse un higiēna jāievēro. Pēc slimas saimes apkopšanas pamatīgi nomazgā rokas. Darbarīkus (kaltiņu u.c.) vislabāk dezinficēt, apdedzinot ar lodlampu, kuru daudzi bitenieki dravās izmanto dūmekļa aizdedzināšanai. Var lietot arī stipru degvīnu vai spirtu.

Reklāma
Reklāma

Arī stropus dezinficē un var lietot atkārtoti.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.