Foto: SHUTTERSTOCK

Indes bumba pludmalē – izsmēķis. Kā pīpmaņus vest pie prāta? 10

Statistika ir satriecoša – tikai aptuveni trešdaļa izsmēķu visā pasaulē nonāk atkritumu tvertnēs. Pārējie ap 4,5 triljoni cigarešu atlieku ik gadu kā toksisks plastmasas piesārņojums indē zemi, ūdeni, dzīvniekus un cilvēkus. Lielai daļai smēķētāju no tā ne silts, ne auksts. Organizācijai “Zaļā josta” padomā kampaņa, kas palīdzētu izglītot un pāraudzināt Latvijas pīpmaņus.

 

LA
LA.LV
Ziņas
“Valdības lēmums principā bija vērsts, lai veicinātu saslimstību!” Rungainis par to, kāpēc veikali ir jāatver, ne jāslēdz 244
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Jā, ir temperatūra, slikta pašsajūta un drebuļi!” Infektoloģe Vīksna par sajūtām pēc Covid-19 vakcīnas 22
13 stundas
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Mēs abas ar Astrīdu Kairišu izmisušas vai vienā balsī pretim – nē, nekādu politiku!” Saruna ar košo Guntu Virkavu 3
1 diena
Lasīt citas ziņas

Situāciju mūsu valstī uzskatāmi ataino piekrastes zona, kurā izsmēķi kļuvuši par trešo izplatītāko piesārņojuma veidu aiz maisiņiem un citiem plastmasas atkritumiem.

Lai gan aptaujas rāda, ka smēķētāju skaits Latvijā sarūk, izsmēķu apjoms pludmalē, kur tos lielākoties atstāj atpūtnieki, katru gadu turpina pieaugt: vēl 2012. gadā 17% piekrastes teritoriju bija brīvas no izsmē-ķiem, bet jau 2017. gadā cigarešu atliekas bija pārņēmušas 100% visas apsekotās monitoringa zonas no ūdens līnijas līdz pirmajiem augiem kāpās.

Vidēji katros 10 metros mētājas ap 16 izsmēķu, kas, kopā rēķinot, veido 8% no visiem atkritumiem piekrastē.

Šogad pēc uzņēmuma “Zaļā josta” ierosmes veiktais pētījums* parāda, ka gandrīz puse (48%) aptaujāto cilvēku izsmēķi uzskata tikai par atkritumu, kas rada nesakoptas vides iespaidu, bet par tā toksisko sastāvu viņiem ir tumša bilde.

 

Izsmēķis nonāk uz pusdienu šķīvja

 

Laima Kubliņa
Foto: Ilze Pētersone

“Smēķējošie jaunieši aptaujas fokusa grupā no 18 līdz 25 gadu vecumam nemaz neapzinājās, ka cigarešu filtrs nav dabīgs un satur plastmasu. Izskanēja pieņēmums, ka tā ir vate vai kaut kāds papīrs, kas sadalīsies dabā,” par vienu no pārsteidzošākajiem pētījuma secinājumiem stāsta SIA “Zaļā josta” mārketinga vadītāja Laima Kubliņa. Vidēja gadagājuma cilvēki par izsmēķu materiālu esot zinīgāki.

Dmitrijs Poršņovs
Foto: Ilze Pētersone

Cigarešu filtrs ir izgatavots no pārveidotas celulozes, kas līdzinās vatei, tāpēc cilvēkiem liekas – tas pats koks vien ir un nekas slikts nevar notikt.

Latvijas Universitātes pētnieks Dmitrijs Poršņovs skaidro, ka pārveidotā celuloze vairs nav dabīgs materiāls, zinātnieki to sauc par stipri pārveidotu dabisku polimēru, acetilcelulozi. “Kad izsmēķis nonāk vidē, gaismas ietekmē tas sāk sadalīties – vispirms šķiedrās, tad mikrošķiedrās un tālāk nanošķiedrās, kas tālāk vairs nesadalās, bet paliek vidē un ietekmē dzīvos organismus.”

Līdz šim veiktie pētījumi apliecina, ka izsmēķi var kaitēt augiem, piemēram, vietā, kur tas nomests zemē, ilgu laiku neaug zāle.

Filtru atliekas ligzdu veidošanai izmanto putni – nikotīns palīdz izvairīties no parazītiem, bet kaitīgās vielas ilgākā laikā negatīvi ietekmēs putnēnu veselību un dzīvotspēju. Visvairāk mikroplastmasa pētīta ūdenī, kur tā atstāj būtiskas pēdas, kas aizved līdz cilvēkiem un viņu ikdienas maltītei.

“Mikroplastmasa nonāk mazajos ūdens iemītniekos, kurus apēd lielāki dzīvnieciņi, savukārt tos notiesā vēl lielāki – tunči, laši un citas zivis –, kas kopā ar nanošķiedrām nonāk uz mūsu šķīvja,” D. Poršņovs apraksta ceļu, kā izsmēķis atgriežas pie cilvēkiem, un piebilst, ka nanoplastmasas plašākai izpētei pagaidām vēl trūkst metožu un zinātniekiem te vēl daudz darāmā.

 

Pīpmaņi jāmāca – ar labu vai sodiem

“Pie pētījuma neapstāsimies – tas būs pamats izglītojošai kampaņai, kurā šovasar vides reklāmās, masu pasākumos un sociālajos tīklos informēsim par izsmēķu kaitīgo ietekmi un aicināsim iedzīvotājus rīkoties gudrāk un zaļāk, kā arī apzinīgākos mudināsim aizrādīt vai aprunāties ar tiem cilvēkiem, kas atstāj aiz sevis šos atkritumus,” sola “Zaļās jostas” pārstāve L. Kubliņa.

Tomēr aptaujā uzrunātie par efektīvākiem pasākumiem vides tīrībai nosauc atkritumu tvertnes un bargākus sodus un tikai pēc tam – sociālās un izglītošanas kampaņas.

Daudzviet Rīgā ar izsmēķiem piemētātās sabiedriskā transporta pieturvietas gan liek domāt, ka vienai daļai miskastes pat uz katra ielas stūra nepalīdzēs.

Aptaujā pieminētas arī līdzņemamas cigarešu izsmēķu savākšanas tvertnītes, kuras smēķētājiem varētu izdalīt par velti, taču kampaņas rīkotāji šo ideju noraidīja kā neefektīvu, kas radītu tikai vēl vienu nepārstrādājamu atkritumu veidu.

Pīpmaņus vest pie prāta līdz šim nav spējuši arī administratīvie sodi.

Vai summas par mazu, vai policisti par kūtru? Rīgā par smēķēšanu neatļautās vietās soda ar Administratīvo pārkāpumu kodeksā paredzē-tajiem 15 eiro. Pērn pieķerti 385 smēķētāji, kas ievērojami pārsniedz iepriekšējo divu gadu statistiku ar 189 un 214 grēciniekiem.

Auguši cipari par sodītiem nepilngadīgajiem smēķētājiem: 544; 725; 853. Kā atzīst Rīgas pašvaldības policijā, soda paaugstināšana varētu atturēt no izsmēķu izmešanas, taču tas parasti notiek tik ātri, ka policistam vai ekipāžai jābūt turpat blakus, lai pieķertu vainīgo. Uzsvars vairāk esot jāliek uz izglītošanu un prevenciju.

Līdzīgi uzskata Jūrmalas pilsētas pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks Kaspars Platnieks: “Smēķēšanas ierobežošanu un pārkāpumus var samazināt audzināšanas un profilaktiskais darbs.” Par smēķēšanu neatļautās vietās un publiskās telpas piegružošanu ar izsmēķiem jūrmalnieki noteikuši 30 eiro sodu, taču ar bezatbildīgo pīpmaņu sodīšanu nav veicies, kaut vai pludmalē pēdējos trīs gados izdevies pieķert tikai sešus pārkāpējus. Nupat Saeima gatavojas palielināt sodu par smēķēšanu neatļautās vietās līdz 100 eiro. V

ai tas iebiedēs neapzinīgākos pīpmaņus – diez vai.
CITI ŠOBRĪD LASA

Varbūt pīpmaņu prātus, tai skaitā to, kas lieto arī videi kaitīgās elektroniskās cigaretes, vairāk uz labu spēs ietekmēt “Zaļās jostas” kampaņa, kura plānota ne tikai vienu vasaru vien.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Valdības lēmums principā bija vērsts, lai veicinātu saslimstību!” Rungainis par to, kāpēc veikali ir jāatver, ne jāslēdz 244
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Jā, ir temperatūra, slikta pašsajūta un drebuļi!” Infektoloģe Vīksna par sajūtām pēc Covid-19 vakcīnas 22
13 stundas
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Mēs abas ar Astrīdu Kairišu izmisušas vai vienā balsī pretim – nē, nekādu politiku!” Saruna ar košo Guntu Virkavu 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Kāpēc divi cilvēki nevar braukt vienā mašīnā? No kurienes policijai šādi secinājumi?!” Advokāts Lapsa par Valsts policijas priekšnieka teikto 127
2 dienas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šonedēļ tev būs daudz darba un ikdienas rūpju, tas var radīt stresu! Horoskopi no 25. līdz 31. janvārim
14 stundas
Lasīt citas ziņas
SK
Skaties.lv
Ziņas
“Korupcija ir absolūtais ļaunums!” GRECO Latviju kritizē par atklātības trūkumu Saeimas deputātu darbā 8
2 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Prokuratūrā iestrēgusi lieta pret LAU šefu Kononovu; Udalovai apsūdzība nav celta
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kurās pilsētās pēdējā diennaktī atklāti jaunie Covid-19 gadījumi Latvijā?
3 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Stāsti
“Par Rīgu gan jāpiekrīt – te situācija ir kritiski slikta!” Saruna ar ekonomikas ministru Jāni Vitenbergu 2
5 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvija apsteidz Izraēlu, ASV un Lielbritāniju, kuras ilgstoši daudzinātas kā jaunuzņēmumiem labvēlīgas zemes
22:26
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
Atis Klimovičs: Nevajadzētu koncentrēties Ādažos, līdz kurienei no bāzes Krievijas teritorijā “Iskander” raķete atlido sešās minūtēs
22:00
SK
Skaties.lv
Ziņas
“Korupcija ir absolūtais ļaunums!” GRECO Latviju kritizē par atklātības trūkumu Saeimas deputātu darbā 8
20:40
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Viņķele sapņo saldus sapnīšus, bet Pavļuts kustas kā dzīvsudrabs!” Egila Līcīša feļetons 3
5 stundas
VK
Vita Krauja
Ziņas
“Katrai mūsdienīgai sievietei iekšā uguntiņa – ne jau tikai Jāņu naktī!” Saruna ar Aurēliju Rancāni 4
5 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Circene: Cilvēkam, kurš nevakcinējas, ir vieglprātīga attieksme pret savu un līdzcilvēku veselību 77
8 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
“Pumpēt” lūpas ir droši, bet vakcīna kaitīga un tās formulā atrodams “Lucifera skaitlis”. Nē, viduslaiki nav nekur pazuduši 59
12 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Ziņas
“Diennaktī pārstrādājam divus dzelzceļa vagonus ar kūtsmēsliem!” Kā vietējie lauksaimnieki gudri “bremzē” globālo sasilšanu 4
5 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Daudzas nesaprotamu lietu – dažu dienu mājsēde, ministri lemj par zeķ­biksēm, bet policija neļauj ar kolēģi braukt uz darbu 8
5 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Jā, ir temperatūra, slikta pašsajūta un drebuļi!” Infektoloģe Vīksna par sajūtām pēc Covid-19 vakcīnas 22
13 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Cepties par to, kādā situācijā šobrīd esam, ir muļķīgi – tikpat nejēdzīgi kā sūdzēties, ka līst vai snieg,” mākslinieki runā par pandēmiju 8
11 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Olafs Zvejnieks: Tie paši cilvēki, kas protestēja pret “Whatsapp”, jau desmitiem gadu nodod savus datus lielajam tehnoloģiju piecniekam 6
5 stundas
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
Cēsinieki pierāda, ka aprites ekonomika iederas arī vides mākslā, un izglīto apkārtējos par bezatkritumu dzīvesveidu 4
5 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Zaudēju redzi un gribēja atņemt dzīvokli – aprakstītais burtiski “iededzināts ādā”!” Saruna ar Francisku Ermleru
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Protestējot pret komandantstundu, jaunieši Nīderlandē nodedzina Covid-19 testēšanas centru 7
7 stundas
DA
Dr. Apinis
Veselam
“Ja bērni uz skolu ietu desmitos, sekmes būtu daudz labākas!” Miega speciālisti pamato, kāpēc mums nepareizs dienas ritms 47
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Navaļnija atbalstītāju demonstrācijās Krievijā sestdien aizturēti vairāk nekā 3400 cilvēki 21
9 stundas
DZ
Dzintra Zālīte
Praktiski
Liepas kalna burvestību atklājot! Kā tēvs pēc atgriešanās no Sibīrijas uzcēla māju blakus septiņtūkstoš gadus vecajām smilšakmens alām 4
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Valdības lēmums principā bija vērsts, lai veicinātu saslimstību!” Rungainis par to, kāpēc veikali ir jāatver, ne jāslēdz 244
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kleitu kari: Lēdijas Gāgas kleita esot “kopija” krievu dziedātājas Allas Pugačovas tērpam 13
14 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Jūrmalnieku dzīve bailēs: Apkārt klejo asinskāri suņi, kuri uzbrukuši arī bērniem 22
14 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Aptiekā zāles ir, bet tās nedod!” Emīlija nesaprot, kāpēc atsaka gadiem lietotās kompensējamās zāles 26
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kašers un viņa mīļotais Jānis: attiecībās mēs esam līdzvērtīgi – nav neviens “sievišķīgāks” vai “vīrišķīgāks” 81
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Vai Mušmires raksturs burciņā mainās? Marinētu sēņu noslēpumi, kas jāzina katram latvietim 5
1 diena
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Kam lai tic? Hakeri uzlauž Eiropas Zāļu aģentūras datorus un publicē melīgu informāciju 34
1 diena
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Mēs abas ar Astrīdu Kairišu izmisušas vai vienā balsī pretim – nē, nekādu politiku!” Saruna ar košo Guntu Virkavu 3
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Krišs, Ksenija, Eglons un Egle
14 stundas