“Ir divas lielas grupas, kas mums rada atkritumu problēmu,” – šis patiesībā ir ļoti maz un klusi apspriests aspekts 0
Ir divas lielas grupas, kas veicina atkritumu rašanos pasaulē. Viena ir pārtikas ražotāji, kuri cenšas pārdot cilvēkiem pēc iespējas vairāk — “ja kaut ko vari sapakot, salikt mazos iepakojumos un veikalā veicināt tā apriti, tad to arī dara”, tā TV24 raidījumā “Preses klubs” norādīja Edmunds Cepurītis, Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētājs (P).
Tā vietā nevis aicina cilvēkus izmantot savus līdzņemšanas traukus vai lietot pārstrādājamus, mazāk vizuāli pievilcīgus, varbūt pat papīra iepakojumus, bet turpina izmantot dažāda veita plastmasas iepakojumus. Vizuālais iespaids un ērtums bieži tiek likts pāri vides apsvērumiem, norāda politķis.
Otra grupa ir naftas ražotājvalstis, piemēram, Krievija un Saūda Arābija. Šis aspekts tiek mazāk apspriests, taču tās valstis ir bijušas starp spēcīgākajiem pretiniekiem plastmasas regulējumiem — arī ANO sarunās par globālu plastmasas līgumu, līdzīgu Parīzes klimata nolīgumam.
“Ideja ir šāda — plastmasas piesārņojums ir globāla problēma. Tas atceļo uz Baltijas jūru no citām jūrām, caur okeāniem. Arī kompānijas, kas ražo un izmanto plastmasu, ir globālas. Tāpēc šai problēmai ir jārod globāls risinājums,” ideju skaidro Cepurītis.
Naftas ieguves valstis savas izejvielas pārdod arī plastmasas ražotājiem, un tas nav mazs apjoms — tā ir būtiska daļa no viņu ekonomikas. Tāpēc naftas industrijas intereses sakrīt ar dzērienu un patēriņa preču ražotājiem — jo īpaši ar lielākajiem plastmasas pudelēs pildītājiem.
Cepurītis uzsver: “Manuprāt, mums ir jāatrod veids, kā šos lielos rūpniekus nolikt pie vietas un rūpēties par to, lai mēs nepiesārņojam vidi nepārtraukti.”