Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Shutterstock

Izglītības prasības būvniecībā. Ko paredz likums? 1

Strādāju būvniecībā, bet izglītību ieguvu sen, 1997. gadā (ir sertifikāts). Dzirdēju, ka tagad esot jaunas, daudz stingrākas prasības. Vai tiešām man pirms pensijas vēl jāiegūst papildu izglītība, un cik ilgā laikā tas jāizdara? AIVARS MĀRUPĒ

Reklāma
Reklāma
ASV vairs nevēlas pagaidu pamieru Ukrainā: Venss nāk klajā ar jaunu paziņojumu 42
“Uzvaras” dienā Putinam uzvaras noskaņojuma nebūs! Ukrainas prezidenta biroja pārstāvis diktatoram sola skarbu 9. maiju
Glābt vairs nebūs iespējams: Krieviju gaida spēcīgs trieciens jau pēc diviem mēnešiem
Lasīt citas ziņas

2014. gada 1. oktobrī stājās spēkā Būvniecības likums. Tā 13. pantā teikts, ka patstāvīgās prakses tiesības būvniecības jomā būvinženiera vai saistītā inženierzinātnes profesijā var iegūt šādās specialitātēs: inženierizpētē, projektēšanā, būvdarbu vadīšanā, būvuzraudzībā, būvekspertīzē. Tas attiecas uz personām, kurām ir otrā līmeņa profesionālā augstākā izglītība būvinženiera studiju programmā, kuras apguvušas patstāvīgai praksei nepieciešamās zināšanas un prasmes un normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā saņēmušas būvprakses sertifikātu.

Taču patstāvīgās prakses tiesības būvdarbu vadīšanā un būvuzraudzībā var iegūt arī persona, kas ieguvusi tikai pirmā līmeņa profesionālo augstāko izglītību būvinženiera studiju programmā, nepieciešamās zināšanas un prasmes un saņēmusi būvprakses sertifikātu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Būvniecības likuma Pārejas noteikumos paredzēts, ka personas, kuras līdz šā likuma spēkā stāšanās dienai ieguvušas patstāvīgās prakses tiesības būvniecības jomā būvtehniķa profesijā, bet nav ieguvušas Būvniecības likuma 13. pantā noteikto izglītību (otrā līmeņa profesionālo augstāko izglītību), ir tiesīgas turpināt patstāvīgu praksi inženierizpētē, projektēšanā, būvdarbu vadīšanā, būvuzraudzībā vai būvekspertīzē ne ilgāk kā līdz 2020. gada 31. decembrim.

Ja 2014. gadā, kad stājās spēkā Būvniecības likums, personai līdz likumā noteiktā pensijas vecuma sasniegšanai bija atlikuši seši gadi vai mazāk, tai atļauts turpināt patstāvīgu praksi šajās jomās līdz pensijas vecuma sasniegšanai. Ja minētajās specialitātēs vēlas strādāt arī pēc pensijas vecuma sasniegšanas, jāņem vērā likuma 13. pantā noteiktās prasības.

Tostarp līdz 2016. gada 1. janvārim ekspertīzes veikšanas tiesības vēl ir fiziskajām personām, kas saņēmušas sertifikātu konkrētajiem projektēšanas vai būvdarbu veidiem, kā arī būvniecību reglamentējošos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā reģistrētām juridiskajām personām, kuras nodarbina sertificētu speciālistu šajā jomā.

KONSULTĒJIS JURISTS ALEKSANDRS ČIČERINS

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.