Foto: Shutterstock

Vai viens no vecākiem drīkst pieprasīt lielākus uzturlīdzekļus? 0

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

“Ja viens no vecākiem papildus valsts noteiktajam minimālajam garantētajam uzturlīdzekļu apmēram caur tiesu pieprasa papildu alimentus, kas ir iekļaujamās izdevumu pozīcijas? Respektīvi, kuri čeki un pirkumu/maksājumu apliecinājumi jākrāj iesniegšanai? Kas notiek, ja tiesa lēmusi par noteiktu uzturlīdzekļu apmēru (lielāku par minimumu), bet vecāks tos nemaksā?” – jautā Velga O.

Ministru kabineta noteikumi nr. 37 Noteikumi par minimālo uzturlīdzekļu apmēru bērnam nosaka minimālo uzturlīdzekļu apmēru, kādu katram vecākam ir pienākums nodrošināt sava bērna uzturam:

CITI ŠOBRĪD LASA

1) bērniem līdz 7 gadu vecumam – 25% no minimālās mēneša darba algas jeb 125 eiro;

2) bērniem no 7 gadu vecuma līdz 18 gadiem – 30% no minimālās mēneša darba algas jeb 150 eiro.

Ja grib vairāk – jāceļ prasība tiesā

Otram vecākam, kurš ikdienā dzīvo ar bērnu, ir tiesības prasīt uzturlīdzekļus arī lielākā apmērā, ja tas nepieciešams.

Uzturlīdzekļu garantiju fonda (UGF) administrācija skaidro – lai to izdarītu, vecākam jāceļ prasība tiesā un nepieciešamais uzturlīdzekļu apmērs jāpamato, iesniedzot pierādījumus, kas apliecina bērna aprūpei vajadzīgos izdevumus.

Bērna aprūpes izdevumos iekļaujami par bērna uzturēšanu, tas ir, ēdiena, apģērba, mājokļa un veselības aprūpes nodrošināšanu, bērna kopšanu un viņa izglītošanu un audzināšanu (garīgās un fiziskās attīstības nodrošināšana, pēc iespējas ievērojot viņa individualitāti, spējas un intereses un sagatavojot bērnu sabiedriski derīgajam darbam).

Katrā situācijā individuāli jāvērtē, kādi konkrēti čeki un pierādījumi būtu jāiesniedz, piemēram, tiesa var atzīt par vispārzināmu un atbrīvot prasītāju no pienākuma pierādīt, ka bērna uzturēšanas izdevumos iekļaujami izdevumi par ēdienu. Tomēr, ja bērnam veselības iemeslu dēļ jāievēro īpaša diēta, kas palielina pārtikas izmaksas, prasītājam būtu jāiesniedz pierādījumi, kas apliecina šādu vajadzību. Tiesa noteiks maksājamo uzturlīdzekļu apmēru, izvērtējot pieprasītā apmēra pamatotību, kā arī ņemot vērā abu vecāku finansiālās iespējas nodrošināt nepieciešamo uzturlīdzekļu apmēru.

Reklāma
Reklāma

Pēc tiesas var nodot parādu piedziņai

Ja tiesa apmierina prasību, bet vecāks uzturlīdzekļus nemaksā, tiesas spriedumu var iesniegt piespiedu izpildei zvērinātam tiesu izpildītājam.

Zvērināts tiesu izpildītājs vērsīs piedziņu uz parādnieka algu, bankas kontiem, transportlīdzekļiem un nekustamo īpašumu, lai piedzītu visu spriedumā noteikto summu.

Ja piedziņa no parādnieka nebūs iespējama, vecāks varēs vērsties Uzturlīdzekļu garantijas fondā, tomēr jāņem vērā, ka no šā fonda tiks izmaksāti uzturlīdzekļi tikai valsts garantētajā apmērā:

1) bērniem līdz 7 gadu ve­cu-­mam – 107,50 eiro;

2) bērniem no 7 gadu vecuma līdz 18 gadiem– 129 eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI