JKP līderis Jānis Bordāns (no kreisās) saskatījis Ata Zakatistova darbībā “reputācijas  problēmas un kvalitātes riskus”.
JKP līderis Jānis Bordāns (no kreisās) saskatījis Ata Zakatistova darbībā “reputācijas problēmas un kvalitātes riskus”.
Foto: Ieva Makare/LETA

“Viņš ir profesionāli vājš, nodokļu reformas laikā bija vairāki feileri.” JKP grib Zakatistova vietu 9

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Laikā, kad valdības stabilitāte jau tā ir diezgan trausla, Jaunā konservatīvā partija (JKP) nedēļas sākumā šo spriedzi koalīcijā pastiprināja ar ierosinājumu nomainīt Finanšu ministrijas parlamentāro sekretāru Ati Zakatistovu.

JKP līderis Jānis Bordāns saskatījis A. Zakatistova darbībā “reputācijas problēmas un kvalitātes riskus”. Uz šo amatu JKP piedāvāja vienu no savas partijas līderiem Gati Eglīti.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Jaunā Vienotība” neatbalstīs nekādas izmaiņas ne šajā ministrijā, ne arī Saeimas komisiju vadībā, kurā arī ir pie frakcijām nepiederoši un kriminālvajāšanai izdotie deputāti.

Ja atsauktu A. Zakatistovu no amata Finanšu ministrijā, “tad tas parautu līdzi pārējos, kas ietekmētu jau tā trauslo balansu”, sacīja “JV” frakcijas vadītājs Ainars Latkovskis.

Valdības veidošanas laikā panāktā partiju vienošanās paredzēja, ka “KPV LV”, kas toreiz bija lielākā koalīcijas frakcija (tai, tāpat kā JKP, bija 16 deputāti Saeimā, bet lielāks atbalsts vēlēšanās), pienākas arī Finanšu ministrijas parlamentārā sekretāra postenis, kurā “KPV LV” deleģēja savu toreizējo frakcijas vadītāju A. Zakatistovu.

Viņš tagad ir neatkarīgais deputāts. Savukārt “KPV LV” frakcijā vairs palikuši tikai 10 deputāti, tāpēc tai vairs nebūtu pamata pretendēt uz šo amatu. Parasti parlamentārais sekretārs, kurš ir otra augstākā politiskā amatpersona ministrijā, ir no tās pašas partijas, no kuras ministrs.

Šis bija viens no izņēmumiem. A. Latkovskis “Latvijas Avīzei” atgādināja, ka Saeimā tagad ir 13 neatkarīgie deputāti. Izmaiņas ir notikušas visās frakcijās, izņemot “Attīstībai/Par” un “Jauno Vienotību”, kuras nav zaudējušas nevienu deputātu. “JV”, kas bija mazākā frakcija, tagad ir 10 deputāti – tas ir tikpat, cik “KPV LV”.

Tiesa, oficiāli abi “JV” jaunpienācēji Anda Čakša (ievēlēta no ZZS) un Aldis Blumbergs (no “KPV LV”) ir neatkarīgie deputāti, jo Kārtības rullis neparedz deputātu pāriešanu no vienas frakcijas uz citu.

Reklāma
Reklāma

Neatkarīgais deputāts ir arī Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētājs, “KPV LV” dibinātājs Artuss Kaimiņš, kurš arī ir izdots kriminālvajāšanai. A. Latkovskis pieļauj, ka tādā gadījumā kāds varētu rosināt arī A. Kaimiņa nomaiņu.

Pēc koalīcijas sadarbības padomes sēdes J. Bordāns pirmdien sacīja, ka A. Zakatistova atbrīvošana “būtu tikai neliels uzlabojums, kas nenozīmētu valdības maiņu”.

Premjers Krišjānis Kariņš (“JV”) savukārt teica, ka parlamentāro sekretāru izvēlas ministrs, bet viņš neesot saņēmis nevienu sūdzību par A. Zakatistova darbu.

G. Eglītis, kuru JKP vēlas redzēt šajā amatā, pēc tam “Latvijas Avīzei” norādīja, ka iebildumi esot ne tikai par to, ka A. Zakatistovs nav nevienā partijā un ir izdots kriminālvajāšanai, bet arī par viņa profesionālo darbību.

“Viņš ir profesionāli vājš, nodokļu reformas laikā bija vairāki feileri. Saeimā budžeta pieņemšanas laikā viņš ministrijas vārdā neaizstāvēja budžetu. Ja Zakatistovs ir “Jaunajā Vienotībā”, tad OK, tad tā vajag pateikt,” sacīja G. Eglītis.

Kā savu priekšrocību viņš minēja agrāko darbu Eiropas Komisijā, kur bijis atbildīgs par Latvijas budžeta uzraudzību. Tagad Saeimā G. Eglītis ir Finanšu sektora uzraudzības apakškomisijas vadītājs, kas, viņaprāt, pierāda, ka “man ir zināšanas”.

G. Eglītis uzskata, ka Finanšu ministrija ir diezgan vāji darbojusies un viņš varētu palīdzēt uzlabot tās tēlu.

Uz vaicāto, vai esošajā politiskajā situācijā šādas pārmaiņas neradītu nestabilitāti, jo varētu parādīties priekšlikumi par citu amatpersonu nomaiņu, G. Eglītis atbildēja, ka JKP ir gatava runāt arī par plašākām izmaiņām.

Tiesa, ar to viņš nedomāja JKP pietuvinātā A. Kaimiņa atsaukšanu, jo par viņu neesot saņemta neviena sūdzība.

JKP pārstāvja ieskatā vajadzētu atbrīvot Māri Kučinski (ZZS) no Nacionālās drošības komisijas vadītāja amata, jo viņš pārstāvot ar Aivaru Lembergu saistītu politisko spēku, kā arī veikt izmaiņas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas vadībā, kurā ir “Saskaņa”.

Te gan jāatgādina, ka Saeimā tradicionāli vairāku komisiju vadība tiek uzticēta opozīcijas frakcijām. M. Kučinski komisija par savu priekšsēdi izvēlējās kā bijušo premjeru.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.