Foto: Pexels

Zeltainais lapkritis: 3 dārznieka padomi, ko iesākt ar lapām, kuras nepagūst savākt 0

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

“Man ir liels augļudārzs, kurā visas lapas un kritušos augļus nepagūstu novākt. Kā paātrināt to sadalīšanos, miglojot ar karbamīdu (proporcijas)?” – jautā Andrejs no Ventspils.

Konsultē dr.agr. Valentīna Pole.

Lapu un koku apstrādei izmanto koncentrētu karbamīda šķīdumu – 500 gramu uz 10 litriem ūdens. Miglojot pavasarī, koncentrācija ir 50 gramu uz 10 litriem ūdens. Gatavojot izmanto istabas temperatūras ūdeni.

CITI ŠOBRĪD LASA

Miglo gan pa kritušajām lapām, gan koku vainagiem, cik augstu var aizsniegt.

Izvēlas labu laiku

Miglot drīkst tikai tad, kad augiem iestājies miera periods. Tas ir brīdis, kad lielākā daļa lapu jau nobirušas. Tā tas patlaban varētu būt, piemēram, Vidzemē. Taču Kurzemē un arī Dobeles apkaimē (tur dārzus kopj arī Valentīna Pole) ābelēm lapas vēl ir zaļas un tikai gatavojas īstam lapkritim. Šādā fāzē augus vēl nedrīkst miglot. Dažkārt vēlas miglot arī kritušās lapas rožu dobēs, taču tādos rudeņos kā pēdējie to labāk nedarīt. Šāds smidzinājums var provocēt augšanu, nevis gatavošanos ziemai.

Miglošanai izvēlas pēc iespējas saulaināku bezvēja dienu, kad gaisa temperatūra ir plusos. Svarīgi, lai karbamīds pagūtu nožūt.

Smidzinājums ar karbamīdu ir kā profilaktisks līdzeklis, kas palīdz satrūdēt lapām, līdz ar to arī slimību sporām, kas bija sagatavojušās ziemot uz tām, piemēram, ābelēm kraupis, lapu sausplankumainība (sevišķi plūmēm), lapbire ķiršiem.

Netieši šāda apstrāde mazinās arī dažu kaitīgo kukaiņu un citu dārza ienaidnieku rindas. Piemēram, apdedzina laputu oliņas, miltrasas sporas. Zem lapu segas iekārtojušies gliemeži sajutīs diskomfortu.

Smidzina ar karbamīdu tā, lai šķidrums tek no zariem.

Karbamīda šķīdumu tikai smidzina, nevis izlaista ar lejkannu.

Pievieno vara sulfātu

Lai mazinātu patogēno sēņu izplatību, sagatavotajam karbamīda šķīdumam var pievienot līdz 50 g vara sulfāta. Iepriekš varu izšķīdina siltā ūdenī. Tad atsevišķā traukā ielej daļu karbamīda šķīduma un pievieno daļu vitriola šķīduma, pagaida 10 minūtes. Mēdz būt, ka vara vitriols veido nogulsnes (atšķiras dažādu ražotāju piedāvātā kvalitāte). Tad labāk miglot tikai ar karbamīda šķīdumu, jo nogulsnes var aizsprostot un sabojāt miglošanas aparātu.

Reklāma
Reklāma

Ābolus kompostē

Miglojums ar karbamīdu sekmē lapu straujāku sadalīšanos, taču augļi tam ir pārāk lieli un gļeti. Lai izvairītos no infekciju izplatīšanās, vislabāk tos savākt un ierakt zemē vai kompostēt. Noteikti virs augļiem uzber vismaz 20 cm biezu lapu vai augsnes kārtu.

Miglojums ar karbamīdu ir glābiņš lielai teritorijai. Dārzam labāk, ja kritušās lapas un augļus sagrābj un aizvāc.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.