Foto – Rita Ruska

Kā eņģeļi ar vienu spārnu
 0

“Galvenais, ko vēlējos, bija izcelt šos cilvēkus no pelēkās ikdienas, smagās sāpes, ko viņi cieš ikdienā. Palīdzēt cilvēkiem ar invaliditāti integrēties sabiedrībā, novērtēt pašam sevi un būt noderīgam apkārtējiem iedzīvotājiem,” uzsver Dagdas novada invalīdu brālības “NEMA” valdes priekšsēdētāja Mārīte Zariņa.

Reklāma
Reklāma
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 124
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot 9
Lasīt citas ziņas

M. Zariņa neslēpj, ka daļā sabiedrības tomēr saglabājas stereotips, ka cilvēki ar invaliditāti ir atšķirīgi, tāpēc atstumjami malā. Dagdā šādai attieksmei tikuši pāri. Invalīdi aktīvi piedalās sabiedriskajā dzīvē, apmeklē pasākumus, paši rāda savus talantus un spējas.

Kas iedrošināja?

“Mēs, invalīdi, esam kā eņģeļi ar vienu spārnu un, tikai palīdzot cits citam, spējam lidot,” tik izjusti par sevi un savējiem saka Mārīte Zariņa. Brālībā ir kāds puisis, kas pats nespēj paņemt ūdens vai kafijas krūzi, jo viņam nefunkcionē rokas. Citi viņam palīdz, pasniedzot kafiju vai maizi. Ikdienā viņš ir pilnīgi atkarīgs no mammas, bet cilvēks vienmēr alkst pēc plašākas sabiedrības.

CITI ŠOBRĪD LASA

Cits puisis nevar staigāt, viņš pārvietojas ratiņkrēslā, bet visi kopā dejo. Viņš ir tāds pats jauns cilvēks kā viņa vienaudži un, kā jebkurš cilvēks, piedzīvo tādas pašas pozitīvas emocijas. “Tāpēc mūsu brālības logo ir attēloti divi eņģeļi. Cilvēki, palīdzot cits citam, var paveikt daudz vairāk,” norāda Mārīte.

Nosaukuma “NEMA” atšifrējums ir vienkāršs: tas ir āmen, tikai vārds jālasa no beigām. Organizācijā ir dažādu konfesiju pārstāvji. Grūtā brīdī, piemēram, saslimstot, cilvēks grib ticēt, cerēt un pievēršas reliģijai. “Āmen” ir kā apliecinājums, ka šī izvēle tiek pieņemta.

Stāstot par brālības izveidošanu, Mārīte neslēpj, ka pati vairākus gadus pavadījusi dziļā slimībā un depresijā, noslēgusies no apkārtējās sabiedrības. Tas bijis ļoti grūts dzīves posms.

Taču sociālā dienesta vadītājai Elitai Trūlei tas nav paslīdējis garām nepamanīts. E. Trūle uzrunājusi Mārīti, aicinot doties uz semināru, ko Krāslavā rīkojusi invalīdu organizācija “Sustento”. Kopā ar Mārīti no 
Dagdas turp devušies apmēram desmit cilvēki, katrs ar savu diagnozi – vienam vēzis, citam problēmas ar nierēm, trešam vēl kāda kaite. Vēlāk sociālā darbiniece mudinājusi veidot biedrību.

“Sapratu, ja cilvēki nāk līdzi, viņiem organizācija ir vajadzīga. Visi teica – jā, mēs gribam, lai tāda būtu,” atceras brālības vadītāja. Biedrība darbojas jau sešus gadus. Biedrībai ir savas telpas, kur visi kopā jūtas kā ģimene.

Ceļ pašapziņu, 
atraisa talantus

Dagdas novadā no 10 tūkstošiem iedzīvotāju apmēram 500 ir cilvēki ar īpašām vajadzībām, 35 no viņiem ir bērni vecumā līdz 18 gadiem. Brālībā “NEMA” iesaistījušies 26 pieaugušie. Mārīte teic, ka tas nav daudz, toties tie ir cilvēki, kas paši vēlējušies sev aktīvāku ikdienu. Organizācija sociālos pakalpojumus nesniedz. Galvenokārt nodrošina kopā būšanu un savstarpēju atbalstu.

Reklāma
Reklāma

Viena diena nedēļā veltīta labestībai – “NEMA” brīvprātīgi maznodrošinātajiem iedzīvotājiem izsniedz Eiropas pārtikas pakas. Pašvaldība šim nolūkam ierādījusi telpas. Vienlaikus tiek piedāvātas humānās palīdzības drēbes, apavi, citas mantas.

Katra trešdiena ir Žēlsirdības diena. Tad pilsētas iedzīvotāji šeit uz pāris stundām var atstāt mazgadīgus bērnus, ko pieskata pieredzējušas auklītes, bet vecāki drošu sirdi dodas pie dakteriem vai uz pašvaldību.

Trešdienās notiek dejošanas nodarbības, ko daudzi iecienījuši. Visi zina, ka šajā dienā var nākt padejot kopā ar invalīdiem, arī ratiņniekiem. “Mūsējie uzstājas uz lielās skatuves Dagdas tautas namā,” ar lepnumu skaidro Mārīte.

Tieši šie priekšnesumi koncertos ir visemocionālākie. Par to nesen pārliecinājās konkursa “Eiropas gada pašvaldība 2012” vērtēšanas komisija, kas iepazinās ar Dagdas novadu un tā ļaudīm. Ratiņkrēslā sēdošā jaunā puiša un baltā tērptās meitenes kopīgais valsis bija lielisks! Tikpat lielu sajūsmu skatītājos raisa biedrības dalībnieku rokdarbi.

“NEMA” ir pieaugušo organizācija, bet savā pulkā aicina arī bērnus invalīdus. “Viņiem mācām – lai cik smaga ir diagnoze, nevajag nobīties, jādzīvo, nevis jānolien malā,” ar dziļu pārliecību uzsver M. Zariņa, Dagdas invalīdu brālības “NEMA” vadītāja.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.