Foto – Shutterstock

Kā notiek vīrieša reproduktīvās veselības pārbaude 0

Reproduktīvās veselības kvalitātes samazināšanās vīriešu un sieviešu vidū pēdējo gadu laikā pasaulē un Latvijā ir kļuvusi arvien aktuālāka problēma. Speciālistu pieredze norāda, ka ar reproduktīvo veselību saistītās problēmas aktīvāk risina sievietes, kamēr vīrieši nav tik atvērti. Tamdēļ nepieciešams informēt sabiedrību par vīriešu iespējām izzināt savu veselības stāvokli profilaktiskos nolūkos. Vīriešu reproduktīvās veselības situāciju Latvijā skaidro Dr. Ineta Vasaraudze.

VIDEO. Gobzems Saeimas tribīnē paziņo, ka ir gejs. Vēlāk soctīklos teic, ka “pa visiem kopā jums izdevās salauzt manu dzīvi”
Piedraud ar “ledus cirtni”, piedāvā ievest karaspēku, kā arī “plēšas”, kurš savāks sev: krievu mediji par okupācijas pieminekļa nojaukšanu Latvijā
VIDEO. “Viņš turēja savu solījumu!” Audio materiālā tiesā atklāj, kāpēc Deps ne reizi nav paskatījies uz savu bijušo sievu
Lasīt citas ziņas

Reproduktīvā veselība ietver stabilu fiziskās un sociālās labklājības stāvokli, piepildītas un drošas seksuālās dzīves iespējas, spēju radīt bērnus un iespēju izlemt, kad un cik bieži to darīt. Tātad, tā paredz vīriešu un sieviešu tiesības uz informāciju un pieeju drošām, efektīvām, pieejamām reproduktīvās sistēmas slimību profilakses un ārstēšanas metodēm.

Kamēr Latvijā diemžēl nav pieejami aktuāli dati par neauglību vīriešu un sieviešu vidū, ginekologu un dzemdību speciālistu ikgadējā kongresā Rīgā 2014. gada oktobrī tika minēts, ka ar neauglības problēmām Latvijā sastopas vidēji katrs desmitais pāris. Ja sieviešu vidū valda lielāka informētība par reproduktīvās veselības profilaksi, vīrieši nereti pievērš uzmanību savai veselībai tikai tad, kad jau radusies kāda problēma vai, piemēram, saslimis vai gājis bojā sava vecuma pazīstams cilvēks no ikdienā it kā nemanāmas saslimšanas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Veselības pārbaude, kad viss ir kārtībā – check-up

Veselības speciālisti iesaka ikvienam pārim, kas, iespējams, pagaidām nemaz neplāno ģimenes papildinājumu, apmeklēt ģimenes ārstu vai terapeitu regulāri – vismaz reizi gadā -veicot tā saucamo check-up apmeklējumu. Check-up apmeklējums ir pasaulē izplatīta parādība savas veselības profilakses nolūkos, taču dažreiz pārprasta Latvijā, uzskatot to par ārsta vizīti, kad kaut kas nav kārtībā. Šādas vizītes patiesais mērķis ir doties vizītē pie ārsta tad, kad nav nekādas konkrētas pazīmes vai aizdomas par saslimšanu. Chek-up ir regulārs ārsta apmeklējums, kura laikā tiek veiktas vairākas pārbaudes, ko ierasts veikt attiecīgā vecuma vīriešiem. Piemēram, divdesmit piecus gadus jauniem vīriešiem pārbaudes un to sagaidāmie rezultāti būs pavisam citi nekā četrdesmit piecus gadus jauniem vīriešiem. Starp citu, tas pats arī attiecas uz sievietēm.

Kā norit Check-up vizīte pie ārsta

Pierakstoties pie ārsta uz vizīti, nav jāuztraucas par to, ko tur darīs – ierodoties, ārsts uzdos standarta jautājumus par dzīvesveidu un slimību vēsturi, cenšoties saprast konkrētā vīrieša veselības stāvokli. Tālāk sekos minētās check-up pārbaudes, kuru laikā nav jāuztraucas kāpēc tiek veiktas tieši šīs pārbaudes – kā minēts iepriekš, katrai vecuma grupai piemērotas standarta pārbaužu procedūras. Pēc to rezultātu saņemšanas tiek izvērtēts veselības stāvoklis. Šajā posmā ārsta uzdevums ir detalizēti paskaidrot rezultātu būtību pacientam saprotamā valodā, kā arī iespējamos veselības apdraudējumus un nepieciešamības gadījumā – tālākos soļus veselības stāvokļa uzlabošanai vai profilaksei.

Visinformatīvākā pārbaude, ko ārsts veiks, lai pēc iespējas precīzāk noteikt esošo veselības stāvokli ir asins analīzes. Asins analīžu aina ir precīzākais pirmais solis noteikt visu būtisko rādītāju līmeni asinīs. Check-up ietvaros tiek veikta arī uztura specialista konsultācija.

“Visbiežāk saskaramies ar situācijām, kad pacients – gan vīrieši, gan sievietes – ir ļoti labi informēts par to, ko nozīmē veselīgs uzturs, un precīzi zina kādu uzturu būtu ieteicams lietot tieši viņa ķermeņa uzbūves un dzīves stila gadījumā. Taču brīdī, kad lūdzam izveidot ēšanas paradumu dienasgrāmatu, katru dienu veicot pierakstus par izdzerto un apēsto, pacients it kā attopas viņa realitātē un labās zināšanas par ēšanas paradumiem tiek pastumtas malā. Jābilst, ka, lai arī tas ir aplami, tas ir saprotami un cilvēciski,” stāsta ģimenes veselības Dr. Vasaraudzes privātklīnikas vadošā ārste Ineta Vasaraudze.

Spermas kvalitātes noteikšana

Pirms desmit gadiem pasauli pāršalca vairāku pētījumu rezultāti par to, ka vīriešu spermas kvalitāte pēdējos piecdesmit gadus ir krietni samazinājusies. Tā nav tikai vīriešu reproduktīvās veselības problēma, taču parādība, kas skaidrojama ar mūsdienu mazkustīgo dzīvesveidu. Ja pirms pieciem gadiem tieši sievietes bija tās, kas visbiežāk veica ārstu izmeklējumus un procedūras gadījumā, ja ir aizķeršanās ar bērna ieņemšanu, tad pēdējo gadu laikā situācija ir mainījusies – tendences norāda, ka tieši vīrieši ir tie, kuriem būtu jāpievērš lielāka uzmanība savam dzīvesveidam un veselības stāvoklim.

Lai noteiktu savas spermas kvalitāti, primāri būtu jāpierakstās pie ārsta un jāveic spermogramma, kas ir objektīvs un ļoti konkrēts reproduktīvās veselības rādītājs. Nav jāuztraucas gadījumā, ja ārsts iesaka veikt divas vai trīs spermogrammas precīzāka rezultāta noteikšanai. Tā ir pirmā pārbaude, pirms veikt tālāko diagnostiku un noteiktu aktuālos apstākļus. “Jo precīzāk noteikts esošais veselības stāvoklis, jo veiksmīgāk iespējams virzīties tālāk auglības traucējumu diagnostikā” skaidro Dr. Vasaraudze.

SAISTĪTIE RAKSTI

Viens no kaitīgākajiem ieradumiem, kas samazina spermas kvalitāti, ir smēķēšana. Smēķēšana nodara krietni lielāku ļaunumu reproduktīvajai veselībai nekā pastiprināta alkohola lietošana. Savukārt mazkustīgs dzīvesveids, piemēram, sēdošs darbs, rada apgrūtinātu asinsriti, kā rezultātā var rasties problēmas mazajā iegurnī un iespējama sēklinieku maisiņu vēnu varikoze. Veselības diagnostikas procesā ārsts izklāstīs visas iespējamās dzīves stila paradumu izmaiņas, ko būtu vērts apdomāt, ja ir vēlme uzlabot veselības stāvokli.

Atgādinot minēto aicinājumu būt aktīviem savas veselības uzturēšanā – Latvijā pacientu vidū ir radies pieradums apmeklēt ārstu tikai tad, kad jau viss ir slikti un ķermenis nestrādā kā vēlētos. Taču pasaules prakse rāda, ka regulārs ārsta apmeklējums veicot check-up, patiesi novērtēs veselības stāvokli un palīdzēs izvairīties no iespējamām problēmām, nevis cīnīties ar veselības traucējumu sekām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pēteris Apinis: Vājš ministrs ir Pavļuts, kas patiesībā ir laba ziņa, jo viņam nav liekā svara
Valdis Keris: Veselības ministra katra diena amatā ir kā nagla veselības nozares zārkā
Ko mēs zinām par miegaino narkolepsijas rēgu
Risinājumi īslaicīgu sāpju mazināšanai mājas apstākļos
VIDEO. Gobzems Saeimas tribīnē paziņo, ka ir gejs. Vēlāk soctīklos teic, ka “pa visiem kopā jums izdevās salauzt manu dzīvi”
Piedraud ar “ledus cirtni”, piedāvā ievest karaspēku, kā arī “plēšas”, kurš savāks sev: krievu mediji par okupācijas pieminekļa nojaukšanu Latvijā
VIDEO. “Viņš turēja savu solījumu!” Audio materiālā tiesā atklāj, kāpēc Deps ne reizi nav paskatījies uz savu bijušo sievu
“Ir viena iestāde, kurā darbiniekiem tika maksāts par vakcinēšanos,” Valsts kontrolieris atklāj, kura tā ir
VIDEO. Cīņa uz dzīvību un nāvi – mežacūka cīnās ar vilku. Aculiecinieka kadri no Lietuvas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Kāpēc D vitamīns ir visbiežāk apspriesto uztura bagātinātāju topā
„Niez acis, tek deguns, moka šķavas? Iespējams – putekšņu alerģija jeb polinoze
Vairāk nekā puse galvas un muguras sāpes novērš ar bezrecepšu medikamentiem, nevis dodas pie ārsta
Mēness aptieka: Visvairāk bēgļiem no Ukrainas un karadarbībā cietušajiem ziedo līdzekļus ar organizāciju starpniecību
Ceļotāja pirmās palīdzības komplekts
6 padomi, lai āda pavasarī nebūtu sausa
Starptautisks ilgtspējas indekss apliecina „Mēness aptiekas” līderību farmācijas nozarē
5 iemesli, kādēļ iekļaut ēdienkartē olas
Kādēļ graudaugi ēdienkartē tik svarīgi
50 skolēni visā Latvijā iepazīst “Mēness aptieku” farmaceitu ikdienas darbu
Sāpes sprandā… Sildošu ziedi vai parasto?
6 universāli padomi acu veselībai pavasarī
Kā mūsdienu farmācijā izmanto mājas dakteri – alveju
Kā pateikt “nē” pagurumam pavasarī
Rada virtuālo asistentu medicīnas iestādēm. Kā tas palīdzēs mūsu ārstiem?
Regulāri aizmirstais piedegušais katliņš uz plīts ir signāls, ka vajadzīga konsultācija. Kā saglabāt atmiņu?
risināt miega traucējumus? Atbild psihiatrs Elmārs Tērauds
Ētera personība iesaka: Ja gribas lustīgu noskaņojumu, salasiet tējai sauju kļavas ziedu!
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
Statistika nav iepriecinoša – Latvijā sastopamas trīs bīstamas ērču sugas
FOTO. “Atbrīvošanās no padomju mantojuma” gājienā pulcējušies vairāki tūkstoši cilvēku
“Tā ir tikai pirmā lakstīgala, esmu pārliecināts, ka krievi turpinās šādi darboties,” Rajevs dienas notikumu apskatā
Mariupolē krievi pabeiguši sabombardētā teātra drupu novākšanu un līķu izvešanu
Mēnesi pirms vēlēšanām 18 000 iedzīvotāju būs nederīgas pases. Gaidīt sodu, stundām stāvēt rindā, ko darīt?
Kijiva: Situācija karadarbības zonā saglabājas saspringta
“Pēc karavīru ievainojumiem var redzēt, kuri ieroči ir visefektīvākie,” Rajevs stāsta par efektīvākajiem ieročiem
Policija aizturējusi personu, kura centās bloķēt patriotu gājienu Rīgā
“Ir viena iestāde, kurā darbiniekiem tika maksāts par vakcinēšanos,” Valsts kontrolieris atklāj, kura tā ir
Pēteris Apinis: Vājš ministrs ir Pavļuts, kas patiesībā ir laba ziņa, jo viņam nav liekā svara
DLRR padomes priekšsēdētāja: Esam lielākā rūpnīca nozarē, bet Linkaita kungs nekad nav licies par mums ne zinis
VIDEO. Andris Kivičs beidzot satiek savu vecāko meitu. Tikšanās viņu aizkustina līdz asarām
Lasītāja jautā: kad var stādīt gurķus siltumnīcā un laukā?
“Viņus piespieda doties uz Krieviju. Viņiem atņēma visu” – kas notiek ar ukraiņu bēgļiem, kas nonāk Krievijā?
VIDEO. Harkivas robežsargs piepilda savas meitas kvēlāko vēlēšanos
Kā vērtējat premjera Kariņa rīcību saistībā ar ministru maiņu?
VIDEO. Satiksmes mierināšana Nīderlandes pilsētā Utrehtā pārspēj Rīgas stabiņus
VIDEO. “Dzimtene, draugi, nav prezidenta pakaļa, ko visu laiku jābučo!”: koncertā Ufā pasaka slavens krievu dziedātājs
Krievi saveduši Čornobajivkā 130 kara tehnikas vienības
21:25
1932. gada 20. maijā. Amerikāņu lidotājas Amēlijas varoņdarbs
21:18
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1922. gada 20. maijā
21:17