Foto: Pexel

Kā pareizi apzīmēt nebināras personas latviešu valodā? 182

Pirmo reizi tekstā pieminot personas ar neskaidru vai jauktu dzimumidentitāti, korekti izmantot apzīmējumus “nebināra persona” vai “nebinārs cilvēks”, bet tālāk tekstā tos var aizstāt ar atbilstošiem vietniekvārdiem, aģentūra LETA uzzināja Valsts valodas centrā (VVC).

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
Vācu policijas auto Latgalē satrauc iedzīvotājus – kas īsti notiek? 2
Mēs tāpat vien nepadosimies! Ukraina sāk gatavoties sliktākajam scenārijam
Trampam atliek bezspēcībā vien noplātīt rokas: Putins atdzīvina 3 klasiskās Kremļa taktikas
Lasīt citas ziņas

VVC Latviešu valodas ekspertu komisija secinājusi, ka nav iespējams radīt īpašu, atšķirīgu nosaukumu nebinārām personām, jo latviešu valodā nav vidējās vai nekatrās dzimtes, bet vīriešu un sieviešu dzimtes formu lietojums ir ļoti plašs.

Valodnieki kategoriski noraida iepriekš piedāvātos apzīmējumu variantus “viņ”, “viš” vai “viņo”, jo tie kropļo latviešu valodas gramatikas sistēmu ne tikai attiecībā uz vietniekvārdiem, bet arī īpašības vārdiem un citām vārdšķirām, kurām ir gan locījumu, gan dzimšu formas. Valodniekiem arī nav skaidrs, kā veidojamas šo vietniekvārdu pārējo locījumu formas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Komisijai neesot pieņemams arī priekšlikums vietniekvārda daudzskaitļa formu “viņi” attiecināt uz vienu personu ar neskaidru vai jauktu dzimumidentitāti.

Tā vietā valodnieki piedāvā apzīmējumus “nebināra persona” vai “nebinārs cilvēks” aizstāt ar atbilstošiem vietniekvārdiem “viņa”, “viņš”, “tā” vai “tas”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.