Kā pārziemināt iksijas? 0

“Vēlos uzzināt ko vairāk par iksijām. Kāda augsne piemērota šīm sīpolpuķēm? Kā tās pārziemināt?” 
Una Volkova

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Nu jau ir par traku! Sociālie tīkli mutuļo pēc Trampa jaunās publikācijas
Kokteilis
Šīs 4 zodiaka zīmes riskē novecot vientulībā
“Griež ausīs un smadzenēs!” Latvieši neapmierināti, ka daudziem 4.maijs šķiet balta galdauta svētku diena
Lasīt citas ziņas

Latvijas klimata ap­stākļos šīs skalbju dzimtas puķes nav ziemcietīgas, aukstās ziemās to bumbuļsīpoli neizdzīvo pat zem pamatīga pieseguma – stāsta Nacionālā Botāniskā dārza Lakstaugu floras nodaļas asistente Ilma Nereta. Tāpēc iksijas jāizrok un pa ziemu jāglabā podos ar augsni, telpām jābūt vēsām (+5…+10 °C) un sausām. Miera periodā augus laista minimāli – vien tik, lai augsne pilnībā neizžūtu. Martā vai aprīlī sāk modināt – pārvieto uz gaišām, siltām telpām +20 °C temperatūrā un laista. Kad beigušās pavasara salnas, stāda dārzā.

Mūsu klimata apstākļos viena no piemērotākajām ir plankumainā iksija (Ixia maculata), kuras dzimtene ir Dienvidāfrika. Iksijas izaug 40 – 50 cm garas, ziedi 3 – 5 cm diametrā un dažādās krāsās – rozā, ķiršsarkani, balti, dzelteni, oranži, zaļgani, tiem ir tumšs vidus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šīs puķes audzējamas barības vielām bagātā, neitrālā, ūdens caurlaidīgā, smilšainā augsnē. Tās ir prasīgas pēc gaismas, jāstāda no valdošajiem vējiem aizsargātā vietā. Iksijas zied vasarā 2 – 4 nedēļas. Vislabākais krāsu efekts ir tad, ja izvieto grupās, stādot vienkop 10 – 15 sīpolus.

Iksiju sīpolus liek zemē līdz 7 cm dziļi, starp augiem atstāj 5 – 7 cm, bet, ja stāda rindās, starp tām jābūt 15 – 20 cm atstatumam. Augšanas laikā irdina rindstarpas, laista, dod papildmēslojumu.

Iksijas bīstami pārliet, tomēr arī iekaltēšana nav vēlama, jo cieš ziedu kvalitāte. Pēc ziedēšanas, kad augiem sāk dzeltēt lapas, pamazām samazina laistīšanu.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.