Foto: Unsplash

Kā rīkoties, ja nolemts mainīt parakstu? Nāksies mainīt pasi… 7

Ja esmu nolēmusi mainīt savu parakstu, vai par to jāziņo kādām iestādēm? Vai nebūs sarežģījumu, ja uz dažādiem dokumentiem būs atšķirīgi paraksti? Jautā Ieva G.

Reklāma
Reklāma
“Tu padarīji mana desmitgadīgā dēla dienu neaizmirstamu!” Ādažos kāds svešinieks no sirds iepriecinājis zēnu, kurš nupat nopircis makšķeri
“Es nerunāju latviski!” Tūrists no Šveices, kurš apguvis latviešu valodu, sašutis, ka vairākās kafejnīcās nevar veikt pasūtījumu valsts valodā 158
13 noslēpumi, kas franču sievietēm ikdienā ļauj izskatīties tik satriecoši 11
Lasīt citas ziņas

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāve Madara Puķe skaidro, ka pasē vai personas apliecībā tiek iekļauts personas paraksta paraugs, līdz ar to Personu apliecinošu dokumentu noteikumos ir noteikta tā iegūšanas kārtība, proti, paraksta paraugu iegūst, personai parakstot izdrukātu iesniegumu vai personai parakstoties uz paraksta attēla iegūšanas aparatūras sensora.

Minētajos noteikumos arī definēts, ka paraksts personu apliecinošā dokumentā ir personas pašrocīgi rakstīts personvārds pilnā vai saīsinātā veidā. Paraksts personu apliecinošajā dokumentā var būt salasāms vai nesalasāms.

Pasi var mainīt arī jauna paraksta dēļ

CITI ŠOBRĪD LASA

Jaunu pasi vai personas apliecību var saņemt ne tikai, ja beidzies dokumenta derīguma termiņš, bet arī ja mainījušās personas apliecinošā dokumentā norādītās ziņas. Lai arī tā nav ierasta prakse, jaunu personu apliecinošu dokumentu iespējams saņemt arī gadījumā, ja persona vēlas, lai pasē vai personas apliecībā tiktu iekļauts paraksta paraugs, kas atšķiras no iepriekš izdotajā dokumentā redzamā.

Dokumentu juridiskā spēka likumā noteikts, ka paraksts ir viens no nepieciešamajiem rekvizītiem, lai dokumentam būtu juridisks spēks, tomēr personas paraksta salīdzināšana ar personu apliecinošajā dokumentā redzamo paraksta paraugu varētu būt vienīgi pakalpojumu sniedzēja (vai kompetentās institūcijas) izvirzīta prasība.

Nav liegts lietot atšķirīgus parakstus

Latvijas normatīvie akti nenosaka, ka personai savs paraksts uz dokumentiem jāatveido tāds pats, kāds tas ir personu apliecinošajā dokumentā, informē Tieslietu ministrijā.

Nav aizliegts paralēli lietot atšķirīgus parakstus. Tomēr, ja ikdienā katrs dokuments tiek parakstīts atšķirīgi, personai var rasties sarežģījumi pierādīt (piemēram, jāsniedz liecības, jāveic rokraksta ekspertīze utt.), ka tā ir dokumenta parakstītāja.

Ja uz dokumenta ir tāds pats paraksts kā personu apliecinošajā dokumentā, persona bez grūtībām var pierādīt, ka dokuments ir tās parakstīts.

Normatīvie akti arī neparedz, ka uzvārda maiņas gadījumā, piemēram, pēc laulībām, obligāti jāmaina paraksts. Paraksta maiņa līdz ar uzvārda maiņu ir katra individuāla izvēle. Tieslietu ministrijā norāda, ka paraksta maiņas gadījumā nav atsevišķi jāpaziņo iestādēm.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.