Publicitātes foto

Kā saglabāt enerģiju un justies labi tumšākajā gada posmā? 0

Tumšais laiks un īsā dienas gaisma rada nogurumu? Gada nogales tuvošanās izraisa papildu steigu un satraukumu? Centieties šajā laikā neaizmirst par sevi un izvērtēt, kā nodrošināt visu nepieciešamo savam organismam, aicina BENU Aptiekas farmaceits Konstantīns Čerjomuhins.

Sakārtojiet dienas ritmu

Veselam
Kura zivs ir visvērtīgākā uzturam: 10 sugas, kas “laipni lūgtas” uz tava šķīvja
“Es zinu, par ko es runāju!” Gordons paziņo, kad aktīvais karš būs beidzies un kur atradīsies Ukrainas robežas 143
Veselam
Lūk, kā izskatās nekopta sieviete: 7 pazīmes, kas par to liecina 30
Lasīt citas ziņas

Ikdienas līdzsvarošanai un stresa mazināšanai palīdzēs ikdienas ritma sakārtošana – dodieties gulēt laicīgi, pirms 23:00 – šis laiks tiek uzskatīts par vislabvēlīgāko iemigšanai un palīdzēs nodrošināt pietiekamu miegu (vismaz 7 stundas). Savukārt savlaicīga pamošanās agrāk no rīta palīdzēs mazināt steigu un stresu par iekavētajiem darbiem dienas gaitā, iesaka farmaceits. Bieži vien no rīta esam možāki un varam izdarīt daudz vairāk nekā vakarā pēc garas dienas. Turklāt šobrīd, kad tumsa iestājas diezgan agri, aktivitātēm pēc iespējas izmantojiet dienas gaišo laiku, lai iepriecinātu sevi ar dienas gaismu un izbaudītu spožo ziemas sauli.

Ja vakarā ir grūti savlaicīgi aizmigt, kādu laiku pirms gulētiešanas ievērojiet mierīgāku režīmu bez viedierīcēm. Palīdzēt var arī nomierinošas, pirmsmiega zāļu tējas, piemēram, ar piparmētru, melisu, baldriānu, asinszāli vai citas. Ir pieejami speciāli tēju maisījumi labākam miegam, kā arī uztura bagātinātāji, kas palīdzēs iemigt. Atcerieties, ja miega traucējumi turpinās un nepāriet 10 dienas, ir jāvēršas pie ārsta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pārskatiet savu ēdienkarti

Ēdienkartes sabalansēšana ir svarīgs solis, lai uzņemtu nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas un izvairītos no vitamīnu trūkuma. Aukstajā sezonā ir īpaši svarīgi ēst vairāk dārzeņu, augļu, riekstu, sēklu un olbaltumvielām bagātu pārtiku, uzsver farmaceits. Tas palīdzēs stiprināt imūnsistēmu un sniegt organismam nepieciešamo enerģiju.

Svarīga ir arī Omega-3 taukskābju uzņemšana – tās labvēlīgi ietekmē mūsu imunitāti, palīdzot organismam mazināt saaukstēšanās un vīrusu risku, turklāt Omega-3 taukskābes ir labvēlīgas sirds un asinsvadu sistēmai, kā arī labai asins cirkulācijai, kam noteikti ir liela nozīme veselības uzturēšanai ziemā. Šīs polinepiesātinātās taukskābes ir nepieciešamas gandrīz katrai organisma sistēmai, tādēļ neaizmirstiet savā uzturā iekļaut zivis un jūras veltes, kas bagātas ar Omega-3, kā arī iepazīstieties ar plašo Omega-3 uztura bagātinātāju klāstu, kas palīdzēs uzņemt šīs vērtīgās taukskābes, ja ikdienas uzturā tās nav pietiekamā daudzumā. Omega-3 uztura bagātinātāji ir pieejami dažādās formās un piemēroti dažādiem vecumiem.

Tāpat šajā laikā īpaši aktuāli ir vitamīnu un minerālvielu kompleksi – tie satur visus nepieciešamos vitamīnus un palīdz uzturēt organisma enerģijas līmeni un stiprināt aizsargspējas. Jums atbilstošāko izvēli ieteiks ārsts vai farmaceits.

Nodrošiniet vajadzīgos vitamīnus

Šajā laikā nereti cilvēka organismā ir novērojams vitamīnu trūkums. Straujš aukstums un saules aktivitātes samazināšanās iedarbina mehānismu palielinātam vitamīnu patēriņam, lai spēcinātu organisma novājināto imunitāti, skaidro farmaceits. Likumsakarīgi, ka vasarā uzkrātās rezerves nebūs ilglaicīgas, tāpēc ir nepieciešams atbalstīt organisma aizsargspējas un enerģijas rezerves. C vitamīns izsenis pazīstams ar tā nozīmi imunitātes stiprināšanā un vīrusu profilaksē. Tas palīdz leikocītiem un fagocītiem tikt galā ar patogēnām mikrodaļiņām, tādēļ to ieteicams lietot gan saaukstēšanās profilaksei, gan tās ārstēšanai. Jāatceras, ka C vitamīns netiek sintezēts cilvēka organismā, bet to var uzņemt ar dažādiem pārtikas produktiem – īpaši augļiem un dārzeņiem, kā arī tas ir pieejams plašā izvēlē dažādās uztura bagātinātāju formās, kas var būt labs palīgs vīrusu un saaukstēšanās sezonā.

Būtiski imunitātes stiprināšanai ir arī daudzi minerāli, tostarp cinks un varš. Cinks atbalsta imunitāti, mazina iekaisumu un palīdz sadzīšanas procesos, savukārt varš atbalsta jaunu asins šūnu veidošanos, kaulu un skrimšļu izturību un veselību, kā arī palīdz absorbēt dzelzi un regulēt asinsspiedienu.

Rūpējieties par optimālu D vitamīna līmeni

Vai, iestājoties ziemai un tumšajam laikam, arvien vairāk jūtat nogurumu, nespēku un imunitātes pazemināšanos? Konsultējieties ar ārstu un pārbaudiet, vai jums ir pietiekami augsts D vitamīna līmenis. Rudens-ziemas periodā saules daudzums, ko ikdienā saņemam, ievērojami samazinās, tāpēc samazinās arī iespēja no tās uzņemt D vitamīnu. Tāpēc jāpievērš uzmanība tam, lai organismā neveidojas D vitamīna deficīts. Daļu no D vitamīna mēs iegūstam ar pārtiku, taču ar to nevaram pilnībā uzņemt organismam nepieciešamo D vitamīna daudzumu, tādēļ jāatceras par šī vitamīna līmeņa kontroli un papildu uzņemšanu.

Centieties ierobežot stresu

Stress un emocionālā spriedze ietekmē visu mūsu organismu un var ievērojami pasliktināt organisma aizsargspējas un kopējo pašsajūtu, tādēļ laikus jāatrod risinājums, kas jums palīdz mazināt stresu un saspringumu, iesaka farmaceits. Fiziskās aktivitātes, uzturēšanās svaigā gaisā, kvalitatīvs miegs un dienas režīma sakārtošana ir pamata soļi cīņai ar stresu. Jānodrošina organismam viss vajadzīgais. Ūdenī šķīstošie grupas B vitamīni ir svarīgi daudziem dažādiem procesiem organismā, tostarp imūnsistēmas, gremošanas sistēmas un nervu sistēmas darbībai, kā arī mentālajiem procesiem. Pievērsiet uzmanību sava uztura dažādībai, lai uzņemtu šo svarīgo vitamīnu grupu, bet saspringtajos brīžos var noderēt B grupas vitamīnu kompleksi vai multivitamīni nervu sistēmas atbalstam. B grupas vitamīnu nozīme ir plaša – tā, piemēram, B2 palīdz atbalstīt imūnsistēmu, B5 veicina audu atjaunošanos un augšanu, B1 un B3 palīdz gremošanas procesā un enerģijas iegūšanai no pārtikas, B6 palīdz regulēt garastāvokli un miegu, bet B1, B3 un B9 ir svarīgi vitamīni nervu sistēmas veselībai un smadzeņu darbībai, B12 ir būtiska loma veselīgu sarkano asins šūnu veidošanā.

Farmaceits K. Čerjomuhins uzsver – neignorējiet organisma brīdinājuma zīmes. Hronisks nogurums liecina, ka jūsu ķermenis nevar tikt galā ar slodzi, kurai esat to pakļāvuši. Ieklausies sevī un savlaicīgi vērsieties pie speciālista, ja nejūtaties labi.

Atcerieties – uztura bagātinātāji neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Visās klātienes BENU Aptiekās – LIELatlaides! Vēl līdz 30. novembrim atlaides uztura bagātinātājiem līdz pat 50 %! Pasteidzieties, lai sarūpētu sev vitamīnus un minerālvielas organisma stiprināšanai ziemā!

Visas aktuālās BENU Aptiekas akcijas uzziniet šeit!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.