Kā tiek organizēta latvāņu talka, kas ir jāievēro, lai viss būtu droši veselībai? 3

Publiskā latvāņu talka – kā tā norisinājās? Paši šīs invazīvās augu sugas apkarotāji gādāja par specapģērbu, apaviem, paši kā parastā talkā gādā par darbarīkiem? Šādu jautājumu par šo sarežģīto procedūru TV24 raidījums “Uz līnijas” lūdza skaidrot Lielās talkas organizatorei Vitai Jaunzemei.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos
Ziemeļamerikas indiāņu zvēru horoskops. Uzzini, kurš dzīvnieks esi tu! 17
Krievu murgs Turcijā: turki Krievijas pilsoņus izsēdina no lidmašīnām un neļauj lidot uz citām valstīm
Lasīt citas ziņas

Ar latvāņiem ir diezgan sarežģīti. “Mēs ļoti ilgi, jau no vasaras, ar valsts augu aizsardzības dienestu runājām, pēc tam ar pašvaldībām. Latvāņu talkas ir tādas ļoti ierobežotas – tādās ir īpašs cilvēks, kas pārbauda drošību, ka cilvēki tajās nevarē spiedalīties, neparakstot instrukciju.”

Šādu publisko latvāņu talkas instrukciju var atrast Lielās talkas mājaslapā – kā apģērbties. Latvāņu talka ir tāds kā pilotprojekts – daudzi nemaz nezina, kā ar tiem rīkoties, kā ar tiem strādāt, kad ar tiem strādāt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mēs kā valsts ar šīm invazīvām sugām neesam tikuši galā – tās ir ES direktīvas un mums ir milzīgas soda naudas par to nepildīšanu. Un šis ir stāsta sākums, tā situāciju raksturo Jaunzeme, sakot, ka tas ir pareizi – var palīdzēt ierobežot invazīvo sugu un mums nebūs jāmaksā soda naudās nezina, cik miljoni. “Šobrīd eksperimentējam, vai mums viss izdosies no drošības aspekta.”

Sosnovska latvānis ir Latvijas dabai neraksturīga suga, kas apdraud vietējās augus un to dzīvotnes, rada ekonomiskus zaudējumus, kaitējumu videi un cilvēka veselībai. Normatīvajos dokumentos noteikts, ka cīņa ar latvāni ir zemes īpašnieka pienākums, bet invazīvais augs strauji izplatās pa ceļu, grāvju, strautu malām, neievērojot īpašumu robežas – ja latvānis iesējies, tas jāiznīcina iespējami ātrāk, kamēr nav izveidojusies liela audze. Jebkurš var izrakt un iznīdēt atsevišķus augus, apturot tālāku izplatību, un tas nav ne grūti, ne dārgi, pauž pašvaldībā.

Kustība “Lielā Talka” sadarbībā ar 10 pašvaldībām šogad Lielās Talkas ietvaros organizēja arī atsevišķas latvāņu apkarošanas talkas, kurām pieteikušies bija Augšdaugavas, Gulbenes, Jelgavas, Kuldīgas, Madonas, Rēzeknes, Ropažu, Siguldas, Talsu un Ventspils novadi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.