Publicitātes foto

Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi… 0

Daba devusi muskuļus, lai mēs spētu kustēties. Muskuļu darbināšana notiek apzināti un kontrolēti, taču ir gadījumi, kad muskuļi pulsē un raustās. Izrādās, ka karstā vasarā muskuļi var sākt protestēt arī tad, ja netiek dzerts pietiekami daudz ūdens. Kas vēl var izraisīt šīs spazmas un vai tās ir bīstamas?

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II pienākumus pārņēmis mazdēls princis Viljams un viņa sieva Keita Midltone 10
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hosams Abu Meri mājsēdes laikā spiests apgūt jaunas prasmes: sievai atteikt nevar! 34
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 110
13 stundas
Lasīt citas ziņas

 “Mēs pārvietojamies, satveram priekšmetus un veicam dažādas šķietami automātiskas darbības, īpaši nedomājot. Apgūstam jaunas prasmes, iesaistot dažādas muskuļu grupas. Taču ir reizes, kad muskuļi sāk darboties neatkarīgi no mūsu vēlmēm un vajadzībām – pulsēt vai sarauties.

Pulsēšana visbiežāk rodas plakstiņā, augšstilbos, plaukstās, rokās, vēderā un kāju ikros. Raustīšanās var ietver atsevišķu muskuļa daļu, visu muskuli vai muskuļu grupu,” skaidro Mēness aptiekas farmaceits Vadims Brižaņs.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Joprojām nav skaidras pārliecības, kādēļ šie traucējošie procesi notiek un kas tos izraisa, taču dažkārt saikne ir samanāma, un nepatīkamo sajūtu var izslēgt.”

Parunāsim par tikiem!

Viena no biežākajām muskuļu spazmām ir acs muskuļa raustīšanās, ko sauc par miokīmiju. Šie nejaušie raustīšanās gadījumi var būt vāji vai izteikti traucējoši, tie var notikt gan uz augšējā, gan apakšējā acs plakstiņa.

Arī cēloņi var būt dažādi – stress, smēķēšana, vējš, spilgta gaisma, pārāk daudz kofeīna vai miega trūkums. Lai arī plakstiņu raustīšanās ir nepatīkama un dažkārt pat neizturama, tā ir nekaitīga un parasti ātri izzūd, taču var arī atgriezties ar kaitinošu regularitāti.

Pulsēšana, kas nerimst vairāk nekā dažas dienas, var liecināt par acu problēmu, piemēram, sausās acs sindromu vai glaukomu. Tas var notikt arī tad, ja ir kāda problēma, kas ietekmē sejas muskuļu kustību.

Retos gadījumos acu raustīšanās var liecināt par smadzeņu vai nervu traucējumiem, piemēram, Bella paralīzi, multiplo sklerozi, Tureta sindromu. Taču nevajag uzreiz raizēties par ļaunāko, jo šīm kaitēm visbiežāk ir arī vēl citi simptomi.

Iemesli nevēlamai muskuļu pulsēšanai

Lai arī nepaklausīgs plakstiņš, ko izjutis teju katrs, ir viens no visvairāk piedzīvotajiem traucējumiem, muskuļu nekontrolēta darbošanās ir jāskata kopumā.

Farmaceits min vairākus cēloņus, kas var būt par iemeslu, kādēļ kāds no muskuļiem mēdz nekontrolēti raustīties.

 • Stress

Dažkārt stress var izraisīt galvassāpes un bezmiegu, taču tas var veidot arī spriedzi un sāpes muskuļos. Lai stresu mazinātu, var izmēģināt dažādus relaksācijas paņēmienus, piemēram, masāžu vai meditāciju. 

 • Sāļu un mikroelementu nepietiekamība

Muskuļi darbojas pareizi, ja organismā ir pietiekams vajadzīgo minerālvielu, piemēram, kālija un magnija daudzums. Ja to pietrūkst, ķermenis ziņo ar krampjiem un spazmām.

Vingrojumi vai stipra svīšana organismu šajā ziņā iztukšo, minerālvielu samazināšanos var izraisīt arī caureja un vemšana, retākos gadījumos – kādi medikamenti.

 • Nepietiekama šķidruma uzņemšana

Nedzerot pietiekami daudz ūdeni, sevišķi vasarā, muskuļi var sākt protestēt. Taču ne vienmēr pie vainas ir nepietiekama šķidruma uzņemšana. Arī slimojot vai karstumā ķermenis izsvīst, tādā veidā zaudējot organismā veselīgu līdzsvaru uzturošo šķidruma daudzumu.

 • Miega trūkums un bezspēks

Ja ir liels fizisks nogurums, izsīkumu, muskuļu raustīšanās un spazmas var būt viens no veidiem, kā organisms to paziņo.

 • Nepareiza, pārāk liela slodze

Ja pēc treniņa, fiziskām aktivitātēm vai garākas pastaigas jūtamas sāpes, iespējams, organismam ir nepieciešams ilgāks laiks, lai satrenētu muskuļus.

Nepareiza, pārāk liela slodze un ātra vēlēšanās tikt pie muskuļu masas visticamāk novedīs pie muskuļu pārguruma un krampjiem.

Pareizākā pieeja būtu trenēt muskuļus pakāpeniski, sākumā spēka treniņus veicot divas reizes nedēļā, turklāt lietojot olbaltumvielām bagātu uzturu.

 • Pārāk daudz kofeīna

Kofeīns no rīta pamodina un pēcpusdienā uztur žirgtumu, bet, lietojot to pārāk lielās devās, organisms var atbildēt ar krampjiem vai pulsāciju.

 • Medikamenti

Ja ir augsts arteriālais asinsspiediens vai sirds slimības, ārsts var izrakstīt urīndzenošas zāles jeb diurētisko līdzekli. Tas liek biežāk un vairāk urinēt, lai nepieļautu tūsku un palīdzētu sirdij strādāt. Taču vienlaikus tas samazina kālija daudzumu organismā un var izraisīt muskuļu spazmas.

Farmaceits piebilst, ka ir arī citas zāles, piemēram, daži antidepresanti, kam būs šis blakusefekts, arī daži epilepsiju un psihiskos traucējumus koriģējoši medikamenti var izraisīt acu plakstiņu raustīšanos.

 • Nieru slimība

Nieres bieži nedod agrīnas brīdinājuma pazīmes, ka to darbība palēninās. Kad tās zaudē daļu darbspēju, organisms, līdz ar citiem simptomiem, var signalizēt ar muskuļu krampjiem.

Ja ir diabēts, augsts asinsspiediens vai citas ar nierēm saistītas problēmas, spazmām sākoties, nekavējoties jākonsultējas ar ārstu.

 • Iespiests muguras nervs

Nervu tīklojums, muguras daļā atzarojoties no muguras smadzenēm, virzās starp mugurkaula skriemeļiem uz noteiktām ķermeņa daļām. Dažreiz diski starp skriemeļiem paslīd vai plīst un pārvietojas, saspiežot mugurkaula nervu.

Šādos gadījumos rodas izmaiņas tajos muskuļos, kurus nervs kontrolē, izraisot tirpšanu spazmatiskas sāpes un citas netīkamas izjūtas. Ārsts var diagnosticēt problēmu ievācot anamnēzi, fiziskas slodzes laikā vai, piemēram, veicot rentgenu vai magnētisko rezonansi.

 • Serotonīna sindroms

Ja dažu stundu laikā pēc jaunu zāļu lietošanas vai devas maiņas muskuļi raustās, būtu nepieciešams sazināties ar savu ārstu. Daži medikamenti (arī uztura bagātinātāji!) izraisa pārāk lielu serotanīna izsviedi asinīs. Tas ir nopietns stāvoklis, kam sekas var būt drudzis un citi simptomi, tostarp, spazmas, un tad ir nepieciešama medicīniskā palīdzība. 

 • Lū Gēriga slimība

Roku un kāju muskuļu raustīšanās var būt viens no agrīnajiem šī stāvokļa simptomiem. To sauc arī par amiotrofo laterālo sklerozi (ALS). Nervi, kas sūta ziņojumus no smadzenēm uz muguras smadzenes muskuļiem, vairs nedarbojas. Slimības iespaidā tie sūta neregulāras ziņas, pirms pavisam pārstāj to darīt.

 • Īzaka sindroms

Šis retais stāvoklis iestājas, kad nervi turpina sūtīt signālus, kas liek muskuļiem kustēties, kaut arī smadzenes vai muguras smadzenes šādus signālus vairs neraida. Tas izraisa muskuļu raustīšanos, krampjus un stīvumu.

Šī sindroma laikā novērojama specifiska zemādas muskuļu viļņošanās, it kā tur kaut kas pārvietotos. Novirze pazīstama kā neiromikotonija vai Īzaka-Mertensa sindroms. Turklāt simptomi turpinās arī tad, kad pacients ir miegā vai vispārējā anestēzijā.

 • Neiropātija

Bojātas nervu šūnu dēļ mainās saziņas veids ar smadzenēm. Raustīšanās un spazmas var būt brīdinošas pazīmes. Daži cilvēki ar to piedzimst, bet neiropātija var izraisīties traumas, infekcijas, kādas slimības, alkoholisma un dažu medikamentu lietošanas dēļ. Diabēts mēdz būt galvenais neiropātijas cēlonis.

“Lai arī šajā uzskaitījumā ir sarežģīti un reti sindromi, lielākoties neapzināta un nekontrolēta muskuļu pulsēšanas un raustīšanās cēlonis ir pārslodze, nogurums vai stress. Turklāt nepatīkamās sajūtas pazūd pašas no sevis, bez iejaukšanās.

Taču gadījumos, kad muskuļu spazmas nepāriet vai noris līdztekus citiem simptomiem, noteikti nepieciešama ārsta konsultācija,” teic Mēness aptiekas farmaceits Vadims Brižaņs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
uzturēt savu seksuālo veselību labā formā un pārliecināties, vai intīmajā sfērā viss “strādā kā pulkstenis”? 5
4 stundas
LA
LA.LV
Uncategorized
Helmuts Bēķis: Prostatas vēža politika Latvijā – sagaidīt metastāzes un tad sākt ārstēšanu 8
10 stundas
LA
LA
Veselam
Ārsts skaidro, kas notiek ar imunitāti pēc 180 dienām, pacientam izslimojot Covid-19 83
1 diena
LE
LETA
Veselam
Paaugstinoties Covid-19 izplatības rādītājiem, iedzīvotājiem pieaug arī bezcerības un bezspēcības sajūtas 96
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II pienākumus pārņēmis mazdēls princis Viljams un viņa sieva Keita Midltone 10
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hosams Abu Meri mājsēdes laikā spiests apgūt jaunas prasmes: sievai atteikt nevar! 34
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 110
13 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Sabiedriskā transporta atlaižu haoss mājsēdē, pat satiksmes ministrs iebilst un nesaprot 56
13 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Vairāku pret obligātās vakcinācijas piketu rīkotājs Šlesers saslimis ar kovidu 135
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 5
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
6 dienas
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LE
LETA
Veselam
Aptaujā noskaidrots, cik liela daļa cilvēku veic Covid-19 testu, sajūtot saaukstēšanās simptomus 38
2 dienas
LE
LETA
Veselam
70% Latvijas iedzīvotāju organismā trūkst nozīmīgs elements, atklāj SPKC 125
3 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Ziema un rudens ir pārbaudījums mūsu imūnsistēmai. Kādus vitamīnus izvēlēties gada aukstajiem mēnešiem? 6
3 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Bijušais policijas priekšnieks Ints Ķuzis cīnās ar ļoti nopietnām veselības problēmām
3 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Ar dabas spēku pret slimošanu! Fitoterapeites pieredze: 5 labākās receptes vīrusu profilaksei
4 dienas
LA
LA.LV
Stāsti
“Lūdzu, piedodiet par mūsu stulbumu un vieglprātību…”: latviete atklāj baisu pieredzi, kā viņas vīru dažās dienās “aprija” kovids 53
5 dienas
LE
LETA
Ziņas
Deputāti konceptuāli atbalsta būtisku atalgojuma pieaugumu valsts amatpersonām 40
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Stacionēto Covid-19 pacientu skaits sasniedzis rekordu – slimnīcās ārstējas 1444 cilvēki 38
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai tiešām bija jānonāk līdz 3000 gadījumiem dienā, lai sāktu domāt?” Rajevskis komentē pašreizējo kovid situāciju Latvijā 67
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pavļuts uzsācis vakcinēšanās kampaņu, personīgi zvanot senioriem, un aicina to darīt arī citus 146
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Gaidāmi siltuma rekordi! Bricis par laikapstākļiem šonedēļ 6
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā pie Akmens tilta Daugavā iebraukusi un nogrimusi automašīna 12
4 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Vairāku pret obligātās vakcinācijas piketu rīkotājs Šlesers saslimis ar kovidu 135
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai pašapliecinājumu var rakstīt uz visu mēnesi? 19
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Šī vakcīna satur augstāku antigēnu devu.” Zavadska atklāj, kurai vakcīnai ir vislielākā efektivitāte pret Covid-19 99
1 diena
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Sabiedriskā transporta atlaižu haoss mājsēdē, pat satiksmes ministrs iebilst un nesaprot 56
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 110
13 stundas
LA
LA
Ziņas
“Bagāti ministri nabadzīgā valstī – tas ir neētiski,” Liepnieks par algu palielināšanu valsts amatpersonām 72
1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Lai kā arī šobrīd būtu, ne Šlesers, ne Gobzems augstu nepalēksies 44
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Vai traģēdiju varēja novērst? Publicētas fotogrāfijas pēc nelaimes ar Boldvinu filmēšanas laukumā 8
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dzejniece Magone Šutoviene šķiras no vīra un nolēmusi mainīt arī uzvārdu – uz pavisam jaunu 45
8 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Todien laika apstākļi braukšanai bijuši nejauki. Vai Irēnai bija iespēja izvairīties no sadursmes? 11
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Bērnu svētki sākas ar šāvienu krūtīs.” Kādu sodu piespriedusi tiesa šāvējam Jurijam? 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Teju puse jauno gadījumu reģistrēti Rīgā. Kur vēl Latvijā plaša Covid-19 izplatība?
19:40
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Pirms 370 gadiem Gambijā ar mērķi dibināt koloniju piestāja hercoga Jēkaba sūtītais 20 lielgabalu kuģis
19:32
LE
LETA
Ziņas
Noskaidrots, cik daudz senioru aizvien nav saņēmuši poti pret Covid-19 4
19:29