Foto: Fotolia

Kāpēc sēkliņas reizēm neuzdīgst arī rūdītiem dārzkopjiem – iespējamie neveiksmju cēloņi 10

Pavasarī, kad sēklas ir iesētas, liekas, ka zaļie asniņi drīzumā izsprauksies no zemes, taču diemžēl dažkārt tos tā arī neizdodas sagaidīt. Turklāt tā gadās ne tikai iesācējiem, bet arī rūdītiem dārzkopjiem. Mēģināsim tikt skaidrībā, kādi ir biežāk sastopamie neveiksmju cēloņi.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos 25
Ziemeļamerikas indiāņu zvēru horoskops. Uzzini, kurš dzīvnieks esi tu! 17
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 3
Lasīt citas ziņas

1. Sēklām beidzies derīguma termiņš
Ilgstoši glabājot, sēklām dīgtspēja krietni samazinās vai pat pazūd. Katrai augu kultūrai ir savs derīguma termiņš. Visgarākais ir arbūziem un melonēm, kuru sēklas saglabā dīgtspēju pat 6–8 gadus. Piparu, baklažānu un tomātu sēklas būs derīgas 3–5 gadus, bet burkānu, seleriju – 2–3 gadus. Pilnīgi iespējams, ka sēklas uzdīgs arī pēc šī noteiktā laika, taču to dīgtspēja ir neprognozējama.

2. Nepiemēroti glabāšanas apstākļi
Lai sēklas saglabātu dīgtspēju, nepieciešams optimāls mitruma līmenis. Lielākajai daļai kultūru piemērota būs gaisa temperatūra +10…+12 grādi, ar gaisa mitrumu ne vairāk kā 60%. Vislabāk sēklas glabāt tumsā. Pašu vāktas sēklas vislabāk iebērt bieza papīra aploksnē, kas ievietota plastmasas vai stikla burkā ar vāciņu. Ja pāri palikušas veikalā iegādātas sēklas, tad tās var glabāt tajā pašā iepakojumā.

CITI ŠOBRĪD LASA

3. Nepiemērota augsne
Nepieciešams sagatavot kvalitatīvu augsni – tīru, viegli uzirdināmu, lai saknēm būtu nodrošināts skābeklis.

4. Sēšanas kļūdas
Sēklas mēdz būt dažāda izmēra, tādēļ noteikti jāpievērš uzmanība, cik dziļi tās tiek sētas. Dziļumam jābūt vienlīdzīgam trīs sēkliņu platumam. Pupas asniņš būs pilns enerģijas un viegli izlauzīsies cauri 5–6 cm dziļai zemes kārtai, bet tomātu vai piparu sēkla nedrīkstētu būt iedēstīta dziļāk par 0,5–1 cm. Ļoti sīkām sēkliņām (piemēram, selerijām vai petūnijām) būs grūti izlauzties cauri jebkādai zemes kārtai, tādēļ pirms sēšanas noteikti jāizpēta informācija uz paciņas, noskaidrojot, kāds ir sēšanas optimālais dziļums.

5. Nepareiza laistīšana
Mitrums ir nepieciešams jebkuram stādam, un nevajadzētu neko sēt sausā un izkaltušā zemē. Pirms ķerties pie sēšanas, zeme ir jāsamitrina, turklāt jāpierauga, lai mitrums būtu vienmērīgs. Jāatceras, ka arī pārlieku liels mitrums kaitēs sēklām.
Tad, kad sēklas jau iesētas, tās jāuzmana no izkalšanas, jo sākuma periodā jebkura iekaltēšana draud ar nāves briesmām mazajai sēkliņai. Lai no tā izvairītos, trauks jānoklāj ar plēvi vai vāciņu, novēršot mitruma iztvaikošanu.

6. Nepiemērots temperatūras režīms
Augiem nepieciešams siltums, īpaši tām kultūrām, kas atceļojušas no siltām un tālām zemēm: arbūziem, melonēm, gurķiem, tomātiem un pipariem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.