Bijušais Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš

“Ciniskā veidā izveidota kaut kur pagrīdē vai atvērtajās terasēs!” Kariņa valdība restartējas 36

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Četri dzērieni, kas izraisa insulīna rezistenci un svara pieaugumu. Ar ko tos aizvietot?
Kokteilis
Kāds vīrietis vajadzīgs katrā zodiaka zīmē dzimušai sievietei 8
Veselam
Slaida auguma noslēpums! 25 pārtikas produkti ar augstu olbaltumvielu un zemu tauku saturu 8
Lasīt citas ziņas

Visas dienas garumā Saeimā ceturtdien apsprieda premjera Krišjāņa Kariņa (“JV”) piedāvātās izmaiņas valdības sastāvā pēc “KPV LV” frakcijas izslēgšanas no tās. Balsojumi atklāja, ka šī valdība var rēķināties ar plus mīnus 55 balsīm.

Debatēs opozīcija ne tikai izteica šaubas par atsevišķu ministru piemērotību konkrētajam amatam, bet arī norādīja uz veidu, kādā esot notikusi vienošanās par četru ministru nomaiņu, nostādot ne tikai sabiedrību, bet arī daļu koalīcijas deputātu fakta priekšā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēl vairāk deputātus pārsteidzis tas, kā Jaunā konservatīvā partija (JKP) izrīkojusies ar savu ministri Ilgu Šuplinsku, “kas krita nežēlastībā pati no savas partijas”.

Kaut viņas darbībā bijušas problēmas, bet politiķe neesot pelnījusi, ka tas notiek tādā aizmuguriskā veidā. Jāatgādina, ka Saeimas vēlēšanās Latgalē I. Šuplinska ieguva lielāko vēlētāju atbalstu no savas partijas, bet tagad viņa no JKP aizgājusi.

Par ekonomikas ministru Jāni Vitenbergu (NA) nobalsoja 56 deputāti, iekšlietu ministri Mariju Golubevu (AP) atbalstīja 54 deputāti, izglītības un zinātnes ministri Anitu Muižnieci (JKP) – 54 deputāti, labklājības ministru Gati Eglīti (JKP) – 56 deputāti.

Līdz ar to amatu zaudēja “KPV LV” deleģētā labklājības ministre Ramona Petraviča un iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens, kā arī izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska, kuru atsauca viņas pārstāvētā JKP.

Premjers piesaka kandidātus

Debatēm Saeimā sekoja līdzi premjers Krišjānis Kariņš, kurš pateicās nu jau bijušajiem kolēģiem un par katru jauno kandidātu pateica kādu vārdu.

Pirms lēmuma pieņemšanas par ekonomikas ministra kandidātu premjers sacīja: “Mēs pārejam no lētā tranzīta kā valsts attīstības modeļa uz modeli, kur ir attīstīta uzņēmējdarbība un radītas jaunas darba vietas,” ar to domājot pēdējā laikā bieži pieminēto viedo reindustrializāciju.

Atzīstot bijušā iekšlietu ministra S. Ģirģena paveikto, veicot ieguldījumus infrastruktūras attīstībā, valdības vadītājs teica, ka tagad esot jāskatās, kā var sakārtot policistu kvalifikācijas celšanas un izglītības sistēmu. Viņš uzsvēra, ka ļoti svarīgs jautājums ir vardarbība ģimenēs un pret sievietēm, sagaidot, ka jaunā ministre tam pievērsīsies.

Reklāma
Reklāma

Pirms debatēm par labklājības ministru G. Eglīti premjers sacīja, ka šajā jomā būtu svarīgi sagatavot pārskatu par pabalstu sistēmu, nodrošināt darbinieku pārkvalifikāciju, lai viņi varētu atgriezties darba tirgū, kā arī novērst nepilnības sociālās aprūpes centru darbībā. Teiktais sakrita ar to, ko jaunajā amatā iecerējis G. Eglītis.

Opozīcija nebija mierā, ka premjers nav raksturojis pašu ministra kandidātu. Viktors Valainis (ZZS) labi atceroties, ka G. Eglītis par premjeru un arī finanšu ministru Jāni Reiru (“JV”) izsakoties visai kritiski. Tāpēc deputātam būšot interesanti vērot, kā veidosies šo cilvēku attiecības valdībā.

“Vecais un jaunais Vitenbergs”

Ekonomikas ministrs J. Vitenbergs jau bija tviterī ievietojis foto, parādot, kā viņš atgriezies ministrijā, bet Saeimā vēl turpinājās debates par pārējiem ministru kandidātiem. Visi jaunie ministri arī izmantoja iespēju piedalīties debatēs, pastāstot par iecerēto.

J. Vitenbergs uzrunā sevi raksturoja ar vārdiem “vecais un jaunais Vitenbergs”, kurš turpināšot iepriekš iesākto, piemēram, mājokļu programmas īstenošanu. V. Valainis atgādināja, ka pirmo reizi atbalstījis J. Vitenberga apstiprināšanu amatā un neesot savā izvēlē vīlies.

“Taču tagad tas nav balsojums par Jāni Vitenbergu, bet gan par uzticības izteikšanu Krišjāņa Kariņa jaunajai valdībai, kas ciniskā veidā ir izveidota kaut kur pagrīdē vai atvērtajās terasēs,” sacīja V. Valainis.

Neatkarīgais deputāts Aldis Gob­zems bija noskaidrojis, ka valdības veidošana esot notikusi Siguldā. “Latvijas Avīze” jau rakstīja, ka šajā pašvaldībā dzīvo vairāki koalīcijas politiķi un tajā sarunas agrāk ir notikušas.

Debatēs uzstājās arī J. Vitenberga bijušie partijas biedri no “KPV LV”. “Jāni, tu stāstīji par vērtībām, bet kļuvi par dezertieri, kas pagriež muguru savējiem un aiziet pie konkurentiem. Jāni, tu būsi bandinieks partijā, kas tevi apspēlēs,” sēdē teica Ēriks Pucens.

J. Vitenbergs iepriekš bija apgalvojis, ka no NA ir sagaidījis lielāku atbalstu nekā no “KPV LV”, kas pamudinājis viņu izdarīt izvēli. Ralfs Nemiro atbalstīja J. Vitenbergu, bet nebalsoja par citiem ministriem. Viņš uzskata, ka “KPV LV” koalīcijā bija balanss, kāda tajā tagad vairs nebūs un varot paredzēt asas cīņas starp partneriem.

Iekšlietās – cilvēcīgums un reformas

Arī iekšlietu ministres M. Golubevas ieceres sakrita ar premjera redzējumu. Kā augstu prioritāti viņa nosauca cilvēcīgumu un reformas, lai sistēma varētu izmantot modernās tehnoloģijas un nodrošināt konkurētspējīgu atalgojumu.

M. Golubeva līdz šim strādāja Saeimas Nacionālās drošības komisijā, viņai jau ir pielaide valsts noslēpumam.

Opozīcijas deputāti atzina, ka viņa ir profesionāla, bet tikai citā – izglītības – jomā, kur varētu būt laba ministre. Taču iekšlietu sistēma esot ļoti specifiska, kur pēdējā laikā notiek skaļi noziegumi un korupcijas lietas, atgādināja neatkarīgais deputāts Vjačeslavs Dombrovskis.

Lielākā daļa deputātu vairāk runāja par bijušo ministru S. Ģirģenu, uzteicot viņa paveikto.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.