Attēlā: armēņu karavīri no Kalnu Karabahas dodas uz Armēniju.
Attēlā: armēņu karavīri no Kalnu Karabahas dodas uz Armēniju.
Foto: AFP/SCANPIX/LETA

44 dienu ilgais karš Kalnu Karabahā un citi karstie punkti 0

Atis Klimovičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma

44 dienas ilgais karš Kalnu Karabahā

Kokteilis
Kura slavenība ir dzimusi tavā zodiaka zīmē: noskaidro, kā tu vari iekarot slavu
Kokteilis
Dzimšanas gada pēdējā ciparā slēpjas svarīgs vēstījums – piederība stihijai
RAKSTA REDAKTORS
Linda Tunte: 15.maijam ir jābūt brīvdienai – tā ir daudz svarīgāka diena par daudzām citām 46
Lasīt citas ziņas

noslēdzies ar armēņu armijas smagu zaudējumu, kas varēja beigties arī ar pilnīgu katastrofu, ja vien netiktu panākta vienošanās par pamieru. Vairāk nekā 2317 kritušu karavīru, liels daudzums iznīcinātas tehnikas un sagruvis mīts par neuzvaramo armēņu armiju, kam netrūka drosmes, taču nebija ko likt pretī ar XXI gadsimta ieročiem karojošajai Azerbaidžānas armijai.

Azerbaidžānas pilsētās un laukos

pēc pamiera noslēgšanas 10. novembrī valdījis liels prieks par uzvaru karā, atgūstot lielāko daļu pirms 26 gadiem zaudētās teritorijas. Tiesa, atšķirībā no Armēnijas autoritārā prezidenta Ilhama Alijeva vadītā Azerbaidžāna nav paziņojusi par savas armijas zaudējumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto: EPA/SCANPIX/LETA

Attēlā: Azerbaidžānas prezidents Ilhams Alijevs ar kundzi Meribanu Alijevu hospitālī apciemo azerbaidžāņu karavīrus.

Baltkrievijā pēdējās nedēļas laikā

samazinājies protestu mērogs pret pašpasludināto prezidentu Aleksandru Lukašenko, kas, spriežot pēc izturēšanās, nav paredzējis atteikties no spēka lietošanas pret savas valsts pilsoņiem.

Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Attēlā: represijas pret miermīlīgiem protestētājiem Minskā.

Lai arī Donbasa frontē

salīdzinājumā ar aizvadīto vasaru šāvieni skan ļoti reti, daudzi ukraiņu politikas eksperti uzskata, ka nevajadzētu pārlieku uzticēties šim klusumam, bet gan attīstīt savus bruņotos spēkus par modernu 21. gadsimta armiju.

Foto: Anatolii Stepanov// SIPA/SCANPIX/LETA

Attēlā: ukraiņu karavīri sagatavo ieroci kaujai frontes pozīcijās Krimskas ciematā Luhanskas apgabalā aizvadītajā vasarā.

Gruzijas opozīcija

daudz vairāk nekā pēc visām citām iepriekš aizvadītām vēlēšanām ir pārliecināta, ka valdošā partija, ko vada promaskaviski orientētais oligarhs Bidzina Ivanišvili, ir nozagusi balsis oktobra beigās aizvadītajās vēlēšanās. Astoņas opozīcijas partijas kategoriski pieprasa mainīt Centrālās vēlēšanu komisijas sastāvu un sarīkot jaunas vēlēšanas.

Foto: Shakh Aivazov/AP/SCANPIX/LETA

Attēlā: opozīcijas atbalstītāji mītiņā Gruzijas galvaspilsētā Tbilisi.

Lietuva parakstījusi līgumu ar ASV par četru helikopteru “Black Hawk” iegādi,

ziņu aģentūru BNS informējusi aizsardzības ministra Raimunda Karobļa preses sekretāre Vita Ramanauskaite. No Lietuvas puses līgumu parakstījis aizsardzības ministrs, kas šobrīd uzturas vizītē Vašingtonā, no ASV puses – aizsardzības ministra pienākumu izpildītājs Kristofers Millers.

Līdz ar jaunajiem lidaparātiem, kas Lietuvas Bruņotajos spēkos aizstās padomju ražojuma helikopterus “Mi-8”, Lietuva saņems rezerves daļas, papildu aprīkojumu, kā arī apmācību, remonta un loģistikas pakalpojumu paketi.

Piecu gadu laikā Lietuvai par to būs jāsamaksā 213 miljoni dolāru (181 miljons eiro). ASV valdība finansiāli atbalstījusi šo pirkumu ar 30 miljoniem dolāru (aptuveni 26 miljoniem eiro).

Pirmos helikopterus Lietuva varētu saņemt 2024. gada beigās.

Reklāma
Reklāma

Par plāniem pirkt no ASV helikopterus “Black Hawk” Lietuva pirmo reizi paziņoja pērn. Sākotnēji bija paredzēts iegādāties sešus lidaparātus, bet sarunu gaitā nolemts pirkt četrus. Vēl divus helikopterus Lietuva varēs iegādāties nākotnē.

Helikopteri “Mi-8”, ko Lietuvas Bruņotie spēki izmanto pašlaik, kalpo jau ceturto gadu desmitu, ir stipri nolietoti, ekspluatācija izmaksā dārgi, tie bieži bojājas, bet remontu apgrūtina komplicētā rezerves daļu piegāde no Krievijas.

Kā iepriekš norādījis Lietuvas Bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Valdemārs Rupšis, jaunie lidaparāti ļaus sniegt kājniekiem atbalstu no gaisa, operatīvi pārvietot nelielas vienības, tos varēs izmantot arī medicīniskajai evakuācijai, civilajām meklēšanas un glābšanas operācijām.

Aizsardzības ministrija savukārt uzsvērusi, ka tā paša ražotāja helikopteru platformu iegādājušies aptuveni trīsdesmit pasaules valstu, tai skaitā Latvijas, Dānijas, Polijas un Zviedrijas, bruņotie spēki, tādēļ Lietuvai šis pirkums palīdzēs labāk sadarboties ar stratēģiskajiem un reģionālajiem partneriem.

Latvija 2018. gadā ar ASV parakstīja starpvaldību līgumu par četru jaunu helikopteru UH-60M “Black Hawk” iegādi. / LETA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.