Attāluma mērīšanas brīdī
Attāluma mērīšanas brīdī
Foto: Kate Šterna

Izmeklēšana turpinās. Kas notika traģiskajās medībās Laidzē? 2

Pagājušā gada 14. decembrī dzinējmedību laikā viens mednieks ievainoja otru, pēc kā cietušais – 1945. gadā dzimis vīrietis – no gūtajām traumām nomira. Tas notika Talsu novada Laidzes pagastā mednieku kluba “Laidze” rīkotajās dzinējmedībās.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. “Sēžu ceļmalā un netieku mājās!” Latviete ar asarām acīs stāsta par nedienām ar elektroauto
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis
VIDEO. Artuss Kaimiņš savā raidījumā pamatīgi nokaitina LTV leģendu Andreju Volmāru, kurš pamet sarunu pusratā
Lasīt citas ziņas

“Izmeklēšana ir sākuma stadijā, pieprasītā informācija ir izmeklēšanas noslēpums, tāpēc to nevaram sniegt. Varam apstiprināt faktu, ka medību laikā tika sašauts vīrietis, kurš no gūtajiem ievainojumiem nomira. Tāpat varam apstiprināt, ka saistībā ar notikušo tika aizturēts 1956. gadā dzimis vīrietis, kuram piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis. Vīrietis nekad iepriekš nav nonācis policijas redzeslokā.Uz pārējiem jautājumiem atbildes sniegt nevaram, kā jau iepriekš norādīts, uzsāktā kriminālprocesa izmeklēšanas noslēpuma dēļ. Izmeklēšana turpinās. Notikušo plašāk komentēt varēsim brīdī, kad izmeklēšana būs pabeigta un lieta tiks nodota prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai.” Signe Šteinberga, Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes priekšnieka palīdze.

Šāda atbilde tika saņemta gadu mijā no Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes. Līdz ar to viss turpmākais izklāsts ir novērojumi, neoficiālās liecības, amatpersonu komentāri un versijas.

Īsumā par notikušo

CITI ŠOBRĪD LASA

Mednieks, kurš raidīja šāvienu, cietušais un liecinieks, visi atradās stāvtornīšos. Šāviens atskanēja brīdī, kad no masta izskrēja briedis. Liecinieks apstiprināja, ka redzējis to pārskrienam pāri izcirtumam. Pēc incidenta dzīvnieka ievainojuma pēdas uz zemes un augiem netika konstatētas. Pašu dzīvnieku pāris dienas meklēja vairāku kolektīvu mednieki, taču tas tā arī netika atrasts.

Brīdī, kad medību dalībnieki atskārta nelaimi, tika izsaukta policija un neatliekamā medicīniskā palīdzība. Visi steidzās uz notikuma vietu. Cietušajam pūlējās sniegt pirmo palīdzību un apturēt asiņošanu. Ievainojums bija labā gurna iekšpusē, proti, cirkšņa apvidū. Ātrā palīdzība atbrauca ļoti operatīvi, taču, par lielu nožēlu, mednieks nomira pa ceļam uz slimnīcu. Policija sāka izmeklēšanu.

Attēlā: Aptuvenā notikumu shēma, kas sastādīta pēc vizuāliem novērojumiem un uzklaustītā

Novērojumi un mērījumi notikuma vietā

Pēc Valsts meža dienesta (VMD) uzaicinājuma bija iespēja apskatīt notikuma vietu. Medību tornīši, kuros stāvēja cietušais (tornis Nr. 2) un mednieks, kurš raidīja liktenīgo šāvienu (tornis Nr. 1), ir aptuveni 130 cm augsti. Tie atrodas ceļa nodalošajā joslā pie meža. Attālums starp torņiem aptuveni 130 metri.

Atrodoties notikumu vietā un vērojot VMD pārstāvju darbu, radās iespēja apskatīt abus tornīšus. Tiešā redzējumā starp tiem nav ne krūmu, ne koku. Grantētais ceļš apmēram astoņus metrus plats ar šaurām nomalēm, un tam ir neliela nogāze virzienā no pirmā uz otro tronīti, kas arī ir redzams fotogrāfijās. Ceļa līkums un nogāze neaizsedz skatu no pirmā tornīša, bet rada nelielu optisko ilūziju – ceļš pie otrā tornīša šķiet platāks, nekā ir dabā.

Otrpus ceļam sākas izcirtums, kas aizaudzis ar krūmiem un jauniem kociņiem. Arī grāvī ir vērojams aizaugums, proti, ja briedis būtu paspējis šķērsot aptuveni metru šauro un nedziļo grāvi, šāvienam vairs nebūtu jēgas.

Attēlā: Iespējamā pārejas vieta

“Dienā, kad notika incidents, gaisa temperatūra bija zem nulles. Ceļš bija sasalis. Atrast brieža pārejas vietu vai rikošeta pēdas nebija iespējams. To, ka briedis patiešām izskrēja no meža, apstiprinājis liecinieks. Policijas pārstāvji, kas ļoti operatīvi ieradās nelaimes gadījuma vietā, apsekoja cietušā torni un visu apkārtni. Rikošeta pēdas kokos, krūmos, elektrības stabos un torņa konstrukcijā netika atrastas. Arī atkārtota vietas apskate nedeva rezultātu. Izmeklēšana šobrīd turpinās, un rezultāti būs zināmi pēc visu faktu izpētes,” sacīja Ziemeļkurzemes virsmežniecības virsmežzinis Uldis Frīdenbergs, kurš decembra nogalē piedalījās nelaimes gadījuma vietas apskatē.

Reklāma
Reklāma

Notikuma vietā VMD veica mērījumus un noteica attālumu starp torņiem, meklēja iespējamo brieža pārejas vietu. Par tādu tika pieņemta dzīvnieku taka, kas šķērso ceļu aptuveni 50 metru attālumā no otrā tornīša. Pieņemot, ka mednieks nospieda sprūda mēlīti brīdī, kad dzīvnieks bija jau pārgājis pāri ceļam, bet vēl nebija iegājis krūmos, attālums līdz šāviena vietai varētu būt 80 metru (attēlā).

Veicot aprēķinu, izrādījās, ka labākajā gadījumā leņķis starp taisni mednieks/mednieks un iespējamo šāviena trajektoriju bija četri grādi. No visa izriet, ka negadījums noticis tāpēc, ka šāviens raidīts praktiski tieši pa mednieku līniju. Šeit vajadzētu piebilst, ka, raugoties no šāvēja tornīša, vieta pāri ceļam, kur varēja būt briedis, šķiet pietiekami tālu no otrā tornīša. Bet tā ir ilūzija, ko rada nelielais ceļa līkums un kritums.

Ja briedis būtu šķērsojis ceļu par 30–40 metriem tuvāk tā mednieka tornim, no kura šāvienu raidīja, leņķis būtu vairāk nekā pietiekams un šāviens drošs. Jāatceras, ka Medību noteikumu drošības prasību 74. apakšpunkts nosaka: Atļauts šaut tikai sektorā, kas nepārsniedz 70 grādu uz abām pusēm no perpendikula pret mednieku līniju mastā vai ārpus masta. Aizliegta šaušana pa mednieku līniju – lādiņš vai tā daļa nedrīkst lidot tuvāk par 15 metriem no mednieka. Tātad šāviena trajektorijai pret mednieku līniju jābūt ne mazāk kā 20 grādu leņķī.

Pēc visiem novērojumiem un mērījumiem, ko veica VMD vīri, ir skaidrs, ka Laidzē tika pārkāptas ne vien drošības prasības, bet arī mednieku ētikas norma, ko izsaka nākamais Medību noteikumu drošības prasību apakšpunkts: Šaut uz medījamo dzīvnieku blakus stāvoša mednieka šaušanas sektorā atļauts tikai tad, ja blakus stāvošais mednieks jau ir izšāvis pa medījamo dzīvnieku.

Notikuma vietas apsekošanas dienā raksta autorei bija iespēja uzkāpt abos stāvtornīšos. Vērojot apkārtni no otrā tornīša, pavisam skaidri ir redzams, ka briedis šķērsojis ceļu cietušā mednieka sektorā aptuveni 50 metru attālumā, taču šis mednieks nenospieda sprūda mēlīti, jo pat no viņa torņa iespējamā šāviena trajektorija nešķiet droša, lai gan vizuāli leņķis ir lielāks.

Šobrīd policija veic izmeklēšanu, gaida ballistikas ekspertīzes rezultātus, uzklausa liecības un vērtē medicīnas iestādes sniegto informāciju. VMD iegūtie mērījumu dati arī nodoti policijas rīcībā. Atliek gaidīt plašāku izklāstu no policijas, kas sekos, noslēdzoties izmeklēšanai.

Žurnāla Medības komanda izsaka līdzjūtību bojāgājušā mednieka ģimenei un draugiem, kā arī mednieku kolektīvam Laidze un otra incidentā iesaistītā mednieka saimei. Šī ir traģēdija, kurai nevajadzēja notikt.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.