Ilustratīvs foto

Ķīmisko un fizikālo saules aizsarglīdzekļu atšķirības un svarīgākie noteikumi saulainai ikdienai 0

Saule patiesi rada pozitīvas emocijas – ir zinātniski pierādīts, ka ultravioletie (UV) stari veicina endorfīnu izdalīšanos. Zināms arī, ka tā sekmē D vitamīna sintēzi organismā un, protams, rada vēlmi vairāk laika pavadīt ārā. Taču, dodoties ienirt saules staros, jāatceras, ka tie tomēr nav nemaz tik draudzīgi, atgādina dermatologs venerologs Veselības centru apvienībā Artūrs Kaļva un “Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone.

VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Profesors Ojārs Skudra: “Es nedomāju, ka Krievijas iebrukums Ukrainā aprobežosies ar pamieru. Domāju, ka Krievija gribēs rakstiskas saistības”
Sinoptiķi prognozē, ka pirmdien laika apstākļi sasniegs nepieredzētus rekordus
Lasīt citas ziņas

Ko saule var nodarīt ādai?

“Pakļaujot ādu UV staru ietekmei, iespējams tās apdegums, kas ne tikai izraisa nepatīkamas sajūtas, bet var radīt arī samērā lielas problēmas veselībai, atstāt tā saukto pēc iekaisuma hiperpigmentāciju – vizuālu defektu un diskomfortu, turklāt šī ir visai izplatīta un bieži sastopama reakcija,” saka dermatologs venerologs Veselības centru apvienībā Artūrs Kaļva.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ārsts uzsver, ka ādai ir laba atmiņa – piedzīvotais uzkrājas, līdz ar to katra sauļošanās reize bez atbilstoša aizsarglīdzekļa, katrs ādas apdegums ir solis tuvāk iespējamai slimībai – ādas vēzim. Agrīni diagnosticēts, tas var būt veiksmīgi ārstēts, tomēr tā veicas ne katram vēža pacientam. Šā iemesla dēļ dermatologi iesaka vismaz vienu reizi gadā veikt dzimumzīmju pārbaudi.

“Mūsdienās ir palielinājies dzīves ilgums, cilvēki vēlas ilgāk izskatīties jauni un glīti, tāpēc aizvien aktuālāka kļūst anti-aging jeb pretnovecošanās medicīna. Viena no svarīgākajām rekomendācijām, protams, ir aizsargāt ādu no UV staru radītā bojājuma jeb fotonovecošanās. Ādas aizsargāšana ļauj, piemēram, samazināt oksidatīvo stresu šūnās, un āda ilgāk saglabā elasticitāti un skaistumu,” skaidro ārsts un piebilst, ka tie ir tikai daži iemesli, kāpēc pārlieku liels UV staru daudzums var nebūt draudzīgs ādai un cilvēka veselībai. Liekot svaru kausos sauļošanās ieguvumus un zaudējumus, jāatzīst, ka ieguvumu nav nemaz tik daudz, savukārt zaudējums var radīt pat fatālas sekas. “Būtu nežēlīgi aizliegt baudīt saulaino laiku, tādēļ ir jāatrod veidi, kā to darīt drošāk.”

3 svarīgākie noteikumi ādas aizsardzībai

  • Ja vien iespējams, no tiešiem saules stariem vajadzētu izvairīties. Saulainās dienās un, jo īpaši, pusdienlaikā, kad UV indekss ir visaugstākais (to var pārbaudīt viedtālruņa lietotnē), vēlams uzturēties galvenokārt ēnā.
  • Saulainā laikā ieteicams apģērbs, kas nosedz rokas un kājas, nelaiž cauri UV starus, cepure ar platām malām un saulesbrilles, kas bloķē gan UVA, gan UBV starus, jo melanoma var attīstīties arī acī.
  • Jālieto līdzekļi ar saules aizsardzības faktoru 30 gan pret UVA, gan pret UVB stariem.

Saules aizsardzības faktors jeb SPF

Saīsinājums SPF apzīmē saules aizsardzības faktoru un skaitlis tam blakus norāda, cik labi attiecīgais līdzeklis aizsargā ādu pret apdegumu. Ārsts skaidro: “Tas nenorāda uz to, cik ilgi drīkst atrasties saulē, kā varētu domāt, bet gan uz to, cik ilgs laiks nepieciešams, lai neiedegušā ādā parādītos apsārtums, ja tiek uzklāts līdzeklis, salīdzinot ar to, cik ilgs laiks nepieciešams, lai apsārtums parādītos bez tā. Piemēram, ja bez saules aizsarglīdzekļa apdegums rodas 10 sekunžu laikā, bet ar attiecīgo līdzekli 300 sekunžu laikā, tad dalot iegūstam SPF 30.”

Kā atšķiras ķīmiskie un fizikālie saules aizsarglīdzekļi?

Saules aizsarglīdzekļi ir savienojumi, kas saules starus bloķē, novirza vai atstaro. Visbiežāk saules aizsarglīdzekļi tiek dalīti divās lielās grupās – ķīmiskie un fizikālie.

Ķīmiski saules aizsarglīdzekļi sastāv no vielām (biežāk avobenzona un benzofenona), kas absorbējas virsējos slāņos un neļauj kaitēt ādai tālākos slāņos. Ķīmiskie aizsarglīdzekļi nav tik biezi kā fizikālie, tie bieži ir paredzēti sejas ādas aizsardzībai, atrodami aerosolu formā. Jāņem vērā, ka šiem līdzekļiem ir labi jāiesūcas ādā, tāpēc tie jāuzklāj 15-30 minūtes pirms došanās saulē.

Fizikālajos saules aizsarglīdzekļos, ko dažkārt sauc arī par dabiskajiem vai minerālajiem saules aizsarglīdzekļiem, ir divas galvenās sastāvdaļas: cinka oksīds un titāna dioksīds. Atrodoties uz ādas, tie novirza vai atstaro saules starus. Jāpatur prātā, ka šie līdzekļi ir biezāki un var atstāt uz ādas baltus traipus.

Izvēloties līdzekli, jāņem vērā ādas īpatnības, sastāvs un piemērotākā līdzekļa forma, piemēram, losjons, krēms, želeja, eļļas, aerosols.

Aizsarglīdzekļu pareizas lietošanas ABC

Pat labākais un dārgākais saules aizsargkrēms nepasargā no saules stariem, ja to lieto nepareizi. Amerikas dermatologu asociācija iesaka atcerēties par pieciem soļiem, lietojot saules aizsarglīdzekļus.

  • Izvēlies sauļošanās līdzekli, kura SPF ir 30 vai vairāk, kas ir ūdens izturīgs un nodrošina plaša spektra pārklājumu (gan UBA, gan UBV).
  • Sauļošanās līdzekli uzklāj aptuveni 15 minūtes pirms došanās ārā. Atceries: pastaiga vai darbs dārzā saulainā dienā arī ir sauļošanās; saules stari tiek arī cauri mākoņiem; tie nebūt nedodas atpūtā vēsajā gadalaikā – ziemā, agrā pavasari, rudenī.
  • Uzklāj pietiekami daudz saules aizsargkrēma. Dermatologu rekomendētais daudzums ir uz vienu ķermeņa kvadrātcentimetru klāt divus miligramus līdzekļa. Rūpīgi iemasē to ādā.
  • Uzklāj sauļošanās līdzekli uz visas ādas, kas nav aizsegta ar apģērbu. Ķermeņa zonas, kam biežāk aizmirsts uzklāt saules aizsarglīdzekli ir ausis, deguns, lūpas, kakla mugurējā daļa, rokas, vieta gar matu līniju un bez matu reģioni galvas ādā.
  • Sauļošanās aizsarglīdzekļi ārpus telpām jāuzklāj atkārtoti ik pēc divām stundām.

“No saules stariem svarīgi pasargāt arī bērnu. Ja pieaugušam cilvēkam saules apdegums var rasties 10 līdz 20 minūšu laikā, tad bērna āda apdeg aptuveni divas, trīs reizes ātrāk. Tā kā bērna āda ir daudz jutīgāka, izvēloties saules aizsarglīdzekli, jāpievērš uzmanību, kāda vecuma bērnam šis līdzeklis ir paredzēts,” saka Artūrs Kaļva.

Kāds līdzeklis piemērotāks?

“Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone norāda, ka līdz ar silto laiku pieaug aptiekas apmeklētāju interese par saules aizsarglīdzekļiem. Izvēloties līdzekli, farmaceite iesaka pievērst uzmanību kosmētiskā līdzekļa formai, iepakojuma lielumam, aizsardzības pakāpei, ka arī lietotāja vecumam un ādas tipam.

“Cilvēki labāk izprot un vairāk rūpējas par veselību, tādēļ arī saules aizsarglīdzekļu popularitāte pieaug ar katru gadu. Tas mudina ražotājus izstrādāt daudzveidīgus saules aizsarglīdzekļus, lai apmierinātu dažādas patērētāju grupas. Aptiekas preču klāstā ir pieejami krēmi, losjoni, geli, pieniņi, putas, sejas pūderi un spreji. Līdzekļiem ir arī dažādas SPF aizsardzības pakāpes, sākot no SPF 25 un līdz pat SPF 50+.

Tāpat ir pieejami līdzekļi sejai un līdzekļi ķermenim. Sejas aizsarglīdzekļiem parasti ir vieglāka tekstūra un papildināts sastāvs. Nereti saules aizsarglīdzekļiem, kuri ir paredzēti sejas ādai tiek pievienots arī viegls tonis, kas var nomaskēt ādas nepilnības. Pieejami saules aizsarglīdzekļi sejai, kam ir kopjoša funkcija, piemēram, tie papildus mazina poru aizsprostošanos, pastiprina ādas mirdzumu, mazina kuperozes attīstību, pigmentācijas risku vai sniedz mitrinošu efektu.

Atsevišķiem aizsarglīdzekļiem bērnu ādai ir hipoalerģisks zilais pigments, kas pēc uzklāšanas pazūd, lai varētu redzēt, kur krēms ir uzklāts un kur tā nav. Pieejami ādas aizsarglīdzekļi arī zīdaiņiem jau no 3 mēnešu vecuma.
Vīriešiem un aktīvā dzīves veida piekritējiem ir ērti lietojami aizsarglīdzekļi spreja veidā, jo tos var ātri un viegli uzklāt uz jebkuras ķermeņa daļas, turklāt tie der lietošanai apmatojuma zonās.

Jāpievērš uzmanība iepakojuma lielumam. Bieži vien kosmētiskiem līdzekļiem derīguma termiņš ir 12 mēneši pēc iepakojuma atvēršanas. Tātad, ja līdzeklis ir iegādāts pirms diviem gadiem, šai vasarai tas vairs var nederēs. Tādēļ ražotāji piedāvā dažāda lieluma iepakojumus – gan nelielu ceļojuma variantu, gan lielu iepakojumu visai ģimenei.”

Garšīgas svētku receptes cukura diabēta pacientiem
Katrs piektais Latvijas iedzīvotājs apzināti “cepinās” saulē karstākajā dienas laikā
Alkohols smadzenes sasniedz 30 sekunžu laikā. Kā tas ietekmē katru mūsu orgānu?
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 15
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Profesors Ojārs Skudra: “Es nedomāju, ka Krievijas iebrukums Ukrainā aprobežosies ar pamieru. Domāju, ka Krievija gribēs rakstiskas saistības”
Sinoptiķi prognozē, ka pirmdien laika apstākļi sasniegs nepieredzētus rekordus
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Kāpēc D vitamīns ir visbiežāk apspriesto uztura bagātinātāju topā
„Niez acis, tek deguns, moka šķavas? Iespējams – putekšņu alerģija jeb polinoze
Jana Kļava: Mācāmies nodrošināt pacientu vienlīdzību arī Latvijā
Nesteidz sauļoties: pret ādas vēža draudiem izturamies vieglprātīgi
“Itālijā vīns par diviem eiro, mēs varam tikai sapņot!”: Danusēvičs atklāj, kā veselības ministrija cenšas izskaust dzeršanu Latvijā
Valciņa: Katrs nepiešķirts eiro medikamentiem nozīmē kāda cilvēka nāvi – tik vienkārši!
Kad ir jāsāk pieskatīt savu sirdi?
Enerģijas vairotājs koenzīms Q10: uzlabo sirdsdarbību, muskuļu un smadzeņu darbību
Par ūdeni rīdzinieki turpinās pārmaksāt
Rīgā aizvadīta pirmā tropiskā nakts šogad. Tveice turpinās
Piecus gadus vecās meitenes meklēšana Siguldā pagaidām nav nesusi rezultātus
Somijas un Zviedrijas pievienošanās NATO – vai Turcija (ne)ļaus?
Profesors Ojārs Skudra: “Es nedomāju, ka Krievijas iebrukums Ukrainā aprobežosies ar pamieru. Domāju, ka Krievija gribēs rakstiskas saistības”
Krievija apšauda Kijivu – kādi postījumi nodarīti?
Sinoptiķi prognozē, ka pirmdien laika apstākļi sasniegs nepieredzētus rekordus
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Somijas un Zviedrijas pievienošanās NATO – vai Turcija (ne)ļaus?
07:58
Militārais eksperts: Putins darīs visu, lai uzbrukumos Ukrainai iesaistītu Baltkrieviju
07:51
Par ūdeni rīdzinieki turpinās pārmaksāt
07:45