Maija Ušča pie kukaiņu mājas.
Maija Ušča pie kukaiņu mājas.
Foto: Andris Ozoliņš

Ķīpsalā māca būvēt mājas… kukaiņiem 0

Oktobrī Rīgā, Ķīpsalas izstāžu hallē BT1, notika izstādes “Māja. Dzīvoklis 2018” un “Vide un enerģija 2018”. Paralēli mūsu būvniecības industrijas piedāvājumam tur bija aplūkojami vairāki neparastāki projekti un idejas, piemēram, pasaulē pirmais ar ūdeņraža šūnu darbināms trolejbuss, kas, iespējams, drīz būs Rīgas ielās.

Reklāma
Reklāma

Kukaiņu viesnīca

Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba”
Lasīt citas ziņas

“Katrai dzīvojamai mājai būtu jāatrodas pēc iespējas dabiskākā vidē, bet līdzsvars ir izjaukts, un, piemēram, kukaiņiem pilsētas mazdārziņos un koptajos dārzos palicis pārāk maz dabisko slēptuvju,” atzīmē Maija Ušča, Latvijas Dabas fonda projektu vadītāja. Tomēr kukaiņi ir svarīga dabas sastāvdaļa, kas apputeksnē augus, cīnās ar kaitēkļiem un paši kalpo par barību putniem.

Lai veidotu sabalansētu vidi, LDF izstādē apmeklētājus iepazīstināja ar “kukaiņu viesnīcu”.
CITI ŠOBRĪD LASA

Kukaiņu viesnīcu būvē starp četriem zemē iedzītiem un sasaistītiem stabiem. Apakšā novieto resnākus trūdošos baļķīšus, ko novieto uz zemes, veidojot pagrabu, kas patīk mitrenēm un vabolēm. Pagrabam pa virsu liek māla slānīti, lai no mitruma izolētu ārējos daudzstāvu nama dzīvokļus. Tie ir dažādi. Noteikti vajag ģipša kluci apmēram kurpju kastes lielumā, tas patīk bitēm, kas dzīvo smilšakmens alās. Monolītā jāveido daudzi ap 5 mm lieli caurumi. Pārējo māju piepilda ar sazāģētiem, sausiem baļķēniem, starp kuriem iepilda niedres un saurbj dažādus caurumiņus 5 – 10 mm diametrā. Šī mājas daļa domāta galvenokārt bitēm, racējlapsenēm, zirnekļiem un citiem sausmīļiem. Mājas labajā pusē materiāls guļ horizontāli. Viesnīcas jumts tiek veidots no niedrēm un ir slīps, lai ūdens notecētu uz kreisās puses sienu, ko veido vertikāli noliktas niedres vai zariņi, kas ūdeni novada uz pagrabu. Sienai pa vidu vajag kādu stiprinājumu, lai tā turētos kopā. Viesnīcas platums varētu būt 150 cm, augstums zemākajā vietā 80 cm un augstākajā 100 cm, platums 40 cm. Viesnīca jāceļ ar seju uz dienvidiem un, to ceļot, jārūpējas, lai tā izskatītos arī skaista. Kukaiņu viesnīca būs lielisks palīgs dārzam, vieta meditācijai un uzskates līdzeklis skolēnam!

Stieptās loksnes

Foto: Andris Ozoliņš

Viļņotas caurspīdīgā polivinilhlorīda (PVH) loksnes tirgū jau pazīstamas krietnu laiku. Tomēr viens no pasaules vadošajiem PVH lokšņu ražotājiem franču kompānija “Renolit” radījusi jaunas paaudzes “Ondex” loksnes, kas ir mehāniski stieptas uz priekšu un uz sāniem. Tādā veidā tiek paaugstināta to mehāniskā izturība. Produktu izmanto nojumju, terašu un balkonu, noliktavu un fermu, darbnīcu un gateru būvniecībā. Krāsaino materiālu var izmantot dekoratīvu sienu pārsegumu veidošanai. Caurspīdīgo lokšņu profili ir salāgojami ar necaurspīdīgajām loksnēm, tā ka tos celtniecības laikā var variēt.

“Intar-sija” izstādes apmeklētājus iepazīstināja ar “Avonite” mākslīgā akmens virsmām. Toties “Akmens salons.lv” demonstrēja “Tehnistone”. “Evinni.lv” piedāvāja krāsainos stikla podiņus, bet “Cewood.lv” – koka ēveļskaidu plāksnes.

Toties “Damp.lv” piedāvāja “SkamoWall” siltumizolācijas plāksnes, kuras labi akumulē mitrumu un tāpēc ir droši izmantojamas dzelzsbetona māju iekšējo ārsienu siltināšanā. Mitrums no sienas aukstās puses tiek novadīts uz silto, kur tas pakāpeniski iztvaiko, kad telpā pazeminās mitruma līmenis. Pelēšana vairs netiek novērota. Siena ir silta, pie tās patīkami sēdēt.

Reklāma
Reklāma

Zinātne runā

Jaunākos izgudrojumus enerģijas izmantošanā izstādē demonstrēja Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts. Jauno pētījumu skaitā bija jaunās paaudzes viļņu frontes sensori un “Latoled” – Latvijā radītu organisko gaismu emitējošo diožu struktūras.

Latvijas Izgudrotāju biedrības stendā bija aplūkojamas vairākas Rīgas Tehniskās universitātes pētnieka Kaspara Kroi­ca ierīces. Vienas ierīces aicinājums bija uzlabot strāvas pārveidi. Tā īpaši noderīga varētu būt vēja ģeneratoros. Otra ierīce palīdzētu autovadītājiem, kuriem nosēdies akumulators. Tā savāktu palikušo jaudu un paaugstinātu spriegumu tik tālu, ka auto varētu iedarbināt. Tāpat stendā bija aplūkojams, kā vienkāršotā veidā uzlabot slaucamo aparātu. Rihards Rieka, “Latvenergo radošās laboratorijas” pētnieks, demonstrēja asprātīgu ierīci drona jeb bezpilotu lidaparāta darbības stabilizācijai. Nākotnē tā varētu noderēt dronu motoru testēšanai ražošanā.

Mazliet skaistuma

“Izstādē bija eksponēts daudz gleznu, tomēr interjerisku skaistumu izstādei piešķīra “AM studio” stends, kurā vienmēr var izbaudīt kādu stikla mākslas jaunumu. Šoreiz tie bija stikla gājputni, kuru pulciņš rotaļājās prožektoru gaismās. Putni domāti kā pavadījums maigam griestu apgaismojumam telpās ar augstiem griestiem.

Tāpat studijas jaunumu vidū var ierindot lielus griestu apgaismes ķermeņus, kuru vertikālajos stikla lējumos savdabīgi tiek lauzta gaisma.

Lielas stikla lustras ir ne vien apgaismes ķermenis, bet arī lielisks interjera dekors, skulptūra. Kā interjera dekori efektīgi ir krāsainā stikla lējumi ar gravējumu. Tajos dažādas krāsas stikli tiek sakausēti vienā masīvā blokā, un vēlāk tos papildina ar rokas gravēšanu, stāsta Jana Elste, “AM studio” mārketinga vadītāja.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.